Skip to content

katedra

edytowano March 2015 w ŻRFF - modlitewnik
jak ze nikt nie wyraził chęci spotkania sie w szeroko rozumianych okolicach wrocławsko-wałbrzyskich posatnowiłem wolny czas wykorzystać na zwiedzenia miasta - Świdnicy konkretnie
miasto moim zdaniem śliczne, stare kamienice niestety średnio statystycznie tak samo zaniedbane jak w innych miastach
rynek duży, z fontannami (w ogóle w mieście co najmniej kilkanaście widziałem, z tego kilka nieczynnych) i wszędobylskimi oddziałami banków i sklepami jubilerskimi, urokliwe sklepiki, warzywniaki, kwiaciarnie, mnóstwo ogródków piwnych i restauracyjek
ale największe wrażenie zrobiła na mnie gotycka katedra świdnicka - po prostu piękna
dowiedziałem sie że kubaturą nie ustępuje największym zabytkom tego typu w Europie a pozostawia w tyle te w Pradze i w Wiedniu
ołtarz - cudo, mnie przypomina ten w Watykanie, mam na myśli cztery kolumny i zwieńczający je pierścień czy okrąg (nie posługuje sie fachowym nazewnictwem bo go po prostu nie znam....)
ostatnia wieczerza
wysokie strzeliste kolumny,
stajenka bożonarodzeniowa naturalnych rozmiarów
scena ukazująca Dobrego Łotra
na zewnątrz potężne okno-witraż ( na oko 15 metrów)
wewnątrz średniowieczny ołtarz ze scena zaśnięcia NMP jako żywo przypominający ten Wita Stwosza w kościele Mariackim w Krakowie
po prostu całość poraża swoim pięknem i urokiem, jako totalny laik siedziałem z rozdziawiona gęba i podziwiałem...
nawet modlitwa wydaje sie jakaś taka nikła w porównaniu z siła wyrazu zabytku - jego sugestywnym obrazem potęgi wiary dawnych pokoleń które coś tak misternego wytworzyły - a nam się wydaję ze współcześnie tak wiele potrafimy, umiemy, rozumiemy....
zresztą co wam będe truł...polecam filmik



i oczywiście zachęcam do odwiedzenia miasta

Komentarz

  • Zwiedzałem 2 lata temu, rzeczywiście - warto zobaczyć.
  • Moim zdaniem najładniejsze miasto Dolnego Śląska. Z tego co wiem, także przyjazne do życia, byłem tam 3 lata temu na weselu. I rynek, i katedra pierwszorzędne.
  • Katedra - cudo. Niesamowite bogactwo detali.
  • Piękna.
    Wnętrze bardzo podobne do kościoła w Ziębicach i kilku innych świątyń na Dolnym Śląsku.
    Rodzinne klimaty :)

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • a kto te katedre zbudowal: Niemcory czy Polacy?
  • balbina napisal(a):
    a kto te katedre zbudowal: Niemcory czy Polacy?
    A film Szanowna obejrzała?
    Kościół powstał w XIV w., na polecenie księcia Bolka II Świdnickiego, po pożarze wcześniejszego drewnianego kościoła stojącego na tym miejscu. Początek wznoszenia budowli określa się na 1330 r., a legenda głosi, że sam książę położył pierwszy kamień pod budowę. W latach ok. 1400-1410 dokonano rozbudowy kościoła, a w 1546 r. ukończono odbudowę po pożarze w 1532 r.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • edytowano September 2015
    balbina pyta:
    a kto te katedre zbudowal: Niemcory czy Polacy?
    Katolicy.

    "Nie ma już Greka. czy Żyda, niewolnika czy pana..." czy coś w teń deseń.
  • Ale są pieniądze, a pieniądze mają narodowość, więc może inaczej - za czyje ją zbudowano?
  • Byłem i potwierdzam, robi naprawdę wrażenie, a mało się o niej mówi w Polsce.
    ATSD, czy ze Świdnicy nie pochodził znany na starym FF kol. Mirek?
  • Staszek2 napisal(a):
    Byłem i potwierdzam, robi naprawdę wrażenie, a mało się o niej mówi w Polsce.
    ATSD, czy ze Świdnicy nie pochodził znany na starym FF kol. Mirek?
    Mirek- nie wiem, ale Bandyta - owszem. .
  • Staszek2 napisal(a):
    Byłem i potwierdzam, robi naprawdę wrażenie, a mało się o niej mówi w Polsce.
    ATSD, czy ze Świdnicy nie pochodził znany na starym FF kol. Mirek?
    Tak. Ale od czasu ożenku mieszka w Oleśnicy.
  • przemk0 napisal(a):
    Ale są pieniądze, a pieniądze mają narodowość, więc może inaczej - za czyje ją zbudowano?
    piszą że Bolko II wyłożył kase razem z mieszczaństwem świdnickim

    ciekawa jest historia Matki Bożej Świdnickiej - nawet jak protestanci przejeli katedre nie odwazyli się usunąć jej wizerunku słynącego z cudów
    więcej tu:
    http://www.katedra.swidnica.pl/index.php/matka-boza-swidnicka
  • a tu dopiero ciekawostka!

    Zostały podjęte starania, by w niedalekiej przyszłości dokonać w naszej katedrze koronacji obrazu Matki Bożej Świdnickiej. Już pod koniec XVII wieku Matka Boża Świdnicka otrzymała srebrną, pozłacaną sukienkę, która została skradziona w 1969 r. Obecnie nową suknię dla Matki Bożej przygotowuje p. Mariusz Drapikowski, znany artysta, który wykonał m. in. suknię dla Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. W związku z tymi pracami zwracamy się z prośbą do wszystkich, którzy chcieliby przekazać biżuterię, złoto lub srebro na nową suknię dla Matki Bożej, o kontakt z duszpasterstwem katedralnym. Mamy nadzieję, że już w przyszłym roku Ojciec św. Franciszek będzie mógł poświęcić nową suknię dla naszej Świdnickiej Pani.
  • edytowano September 2015
    marniok napisal(a):
    przemk0 napisal(a):
    Ale są pieniądze, a pieniądze mają narodowość, więc może inaczej - za czyje ją zbudowano?
    piszą że Bolko II wyłożył kase razem z mieszczaństwem świdnickim
    Czyli jednak Niemce...
    Dogodne położenie Świdnicy na szlaku handlowym przebiegającym u podnóża Sudetów przyczyniło się do jej szybkiego rozwoju. Znaczącą rolę odegrały też przywileje, które miasto otrzymało od panujących, m.in. „urząd szrotu” (1278) i „prawo mili” (1285). Wielkie znaczenie w Świdnicy odgrywało piwowarstwo. Podaje się, że jako pierwszy piwo uwarzył Peter Block z Norymbergii (1244). Trunek ten sprzedawano w słynnych piwnicach świdnickich w wielu miastach Europy. W 1345 r. król Polski Kazimierz Wielki nadał kupcom świdnickim prawo wolnego przejazdu przez Królestwo Polskie w drodze na Ruś.Przywilej z 1345 r. króla Kazimierza Wielkiego O ówczesnym znaczeniu miasta świadczy wybijanie florenów (poł. XIV w.), co było wówczas wielką rzadkością na ziemiach polskich. Prawdopodobnie w 1330 r. rozpoczęto budowę obecnej katedry pw. św. Stanisława i św. Wacława.
    lub
    Po śmierci Bolka I rządy w księstwie, w imieniu jego małoletnich dzieci, objął margrabia brandenburski Herman, szwagier zmarłego władcy. Współrządził on ze swoją siostrą księżną Beatrycze - wdową po Bolku I.

    Bolko II zawierał sojusze z najważniejszymi władcami Europy środkowej, przymierza te były wzmacniane małżeństwami. Katarzyna - córka króla Węgier Karola I Roberta była żoną jego brata Henryka, zaś sam Bolko II pojął za żonę Agnieszkę, córkę księcia austriackiego Leopolda I z dynastii Habsburgów.
    Albo nie, Żydzi!
    Początek obecności Żydów w Świdnicy datowany jest na wiek XIII, kiedy miasto to zamieszkiwała już znaczna ilość osób wyznania mojżeszowego. Z roku 1285 pochodzi pierwszy dokument protekcyjny dla świdnickich Żydów, wydane przez księcia Henryka IV Probusa. Zaś pierwsze przywileje wydał w 1295 r. Bolko I Świdnicki, potwierdzone następnie w 1328 r. przez Bolka II.

    W średniowieczu Żydzi świdniccy byli znaczącą grupą społeczną.
    Dwudziestego pierwszego marca 1370 r. księżna Anna wydała list protekcyjny dla świdniczan żydowskiego pochodzenia; ustanawiał on Świdnicę stolicą gminy żydowskiej na całe księstwo świdnickie, a znajdujący się tu kirkut księżna brała pod swą opiekę - jako jedyną żydowską nekropolię na terenie księstwa. Około 1380 r. Żydzi posiadali tu już własną synagogę (wzorowaną na praskiej świątyni) i szkołę talmudyczną;

    to u nich zapożyczali się książęta świdniccy - Bolko II zastawił u nich Świdnicę i Lwówek, a Bolko III Brzeski - Niemczę.
    :)

  • romeck napisal(a):
    marniok napisal(a):
    przemk0 napisal(a):
    Ale są pieniądze, a pieniądze mają narodowość, więc może inaczej - za czyje ją zbudowano?
    piszą że Bolko II wyłożył kase razem z mieszczaństwem świdnickim

    romeck
    Czyli jednak Niemce...
    .......
    Albo nie, Żydzi!
    .....

    :)



    czyli nic się nie zmieniło po dziś dzień

  • Żydzi być morze. Ale chyba wbrew własnej woli. Po tej (rzekomej? schwytano ich za zatruwanie studni a na badaniu wyznali o tej hostii) profanacji, przejęto ich wszystkie majątki i na czysta lat wypędzono z miasta.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.