Skip to content

Nowe województwa czy.

edytowano December 2015 w Forum ogólne
Co prawda portal związany jest z Agorą,
ale wyliczenia raczej poprawne (nie znam się).

Autor analizuje województwa po wydzieleniu trzech nowych wg zapowiedzi PiS.
image
Oraz interaktywny infograf z siłą przedsiębiorstw, dochodami i liczbą mieszkańców.

BIQdata

==

Jeśli chodzi o mnie - to nowe Częstochowskie OK. To nieporozumienie ze w śląskim.
Znam również pisowskie założenia dla nowego środkowo pomorskiego -rozwój portów i rybołóstwa.
Nie wiem o co chodzi z Warszawą.

=
I bym poszedł nawet dalej:
Odzyskać fragment Ślązska, który teraz leży w Zielonej Górze, a Zielonej Górze oddać skrawek przy granicy z Niemcami, które Ślązskiem nie są i nie były... No a wtedy Kotlinie Kłodzkiej trza by nadać autonomię :)

Komentarz

  • Manewr z Warszawą, to pomoc dla biednych obszarów Mazowsza z UE.
    Brak likwidacji Opolskiego (wymierające województwo, rozdzierane przez silne Śląskie i Dolnośląskie).
    To tak na pierwszy rzut oka (sprawą interesowałem się jakiś czas temu, więc mogę mieć mylny ogląd ;) )
  • Częstochowa przed wojną tworzyła województwo z Kielcami.
  • DMC napisal(a):
    Częstochowa przed wojną tworzyła województwo z Kielcami.
    przed którą, bo kiedyś to chyba była w obłasti Radomskiej.;)
  • Ale teraz jest bardziejna osi N-S poprzez lepszą komunikację. Od dawna brakuje dróg szybliego ruchu Opole-Częstochowa- Kielce- Kraśnik( gdzie mieszkam i gdzie bedzie Lublin-Rzeszów) oraz z Piotrkowa do Kielc i do Dorohuska przez Radom i Lublin
  • Albo województwa historyczne (dawne kraje: Śląsk, Mazowsze, Wielkopolska)
    albo współczesne, ale na podstawie jakiego kryterium?
    Ja myślę, że dzisiejszy podział jest nieudanym kompromisem.
    O opolskiem tak nie myślałem, ciekawe co na to... Kukiz? :)
  • ms.wygnaniec napisal(a):
    DMC napisal(a):
    Częstochowa przed wojną tworzyła województwo z Kielcami.
    przed którą, bo kiedyś to chyba była w obłasti Radomskiej.;)
    Przed drugą. Kieleckie zawierało Częstochowę i Zagłębie Dąbrowskie.
  • opolskie podzielić miedzy śląskie i dolnośląskie
    a do małopolskiego dołączyć południową część śląskiego (żywiecczyznę i okolice na wschód o Bielska)
  • dyzio napisal(a):
    Ale teraz jest bardziejna osi N-S poprzez lepszą komunikację. Od dawna brakuje dróg szybliego ruchu Opole-Częstochowa- Kielce- Kraśnik( gdzie mieszkam i gdzie bedzie Lublin-Rzeszów) oraz z Piotrkowa do Kielc i do Dorohuska przez Radom i Lublin
    świętokrzyskie to jest zaniedbane jeszcze od caratu. Po międzywojniu z COPem, pierwszy, który się zabrał za temat to... śp. Gosiewski.
  • Warszawskie jest bardzo potrzebne, przede wszystkim Mazowszu, które biega za najbogatszy region w Polszcze, a ewidentnie nim nie jest.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Warszawskie jest bardzo potrzebne, przede wszystkim Mazowszu, które biega za najbogatszy region w Polszcze, a ewidentnie nim nie jest.
    Tylko na tej mapce warszawskie wystaje grubo ponad Warszawę. Naprawdę chcą włączać do warszawskiego np. gminę Poświętne powiatu wołomińskiego? Noproszę.
  • No dlatego ta mapka jest tak trochę niedoskonała ;)
  • Szczegóły do dopracowania, ale koncepcja ok.
    Z przyczyn politycznych rozważałbym też rezygnację z niemieckiego opolskiego - wcielenie historycznie raczej do Górnego niż do Dolnego Śląska i PSL-owskiego świętokrzyskiego (do połączenia z nowym częstochowskim). Tylko oczywiście jest pytanie, na ile kwestie polityczne powinny determinować administracyjne, zwłaszcza że kwestia PSL w świętokrzyskim może być doraźna, gorzej z niemiecką w opolskim.
  • Mapka wraz z poprawkami Rozuma OK.
  • rozum.von.keikobad napisal(a):
    kwestia PSL w świętokrzyskim może być doraźna
    No nie tak do końca, tam jest lokalnie spalona ziemia, peezel jest jak Orda :(

  • A jeśli przy uczciwych wyborach jest taki wynik do sejmiku: http://parlament2015.pkw.gov.pl/349_Wyniki_Sejm/0/0/33 ?

    To po co nowe województwo, jeśli nie przemawiają za tym kwestie pozapartyjne?
    A tzw. mniejszość niemiecka w opolskiem, a zwłaszcza w kilku powiatach się nie rozpłynie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.