Skip to content

Kupno samochodu od dealera, pomocunku

edytowano March 2015 w Forum ogólne
proszę

Mam zamiar kupić używany samochód od dealera (Dealer Mazdy). Dealer dostał samochód w rozliczeniu gdy klient brał nówkę sztukę. Wsio wygląda OK i koszer. jedynie nie za bardzo rozumiem (praktycznie co to dla mnie znaczy) różnicy pomiędzy:
Gwarancją (tej dealer dac nie chce)
a
Rejkojmią (tą dealer daje na 24 miesiące)

Pomounku w łopatologicznym wytłumaczeniu uprasza się :)

Komentarz

  • Prawdę mówiący, nie rozumiem jaka jest praktyczna różnica. O różnicach teoretycznych mógłbym ględzić długo.
    Rękojmia jest OK.
  • edytowano September 2016
    Gwarancja to świadczenie producenta, moze dać ale nie musi, ile da - też jego wola. Rękojmia to w polskim prawie odpowiedzialność sprzedawcy za zgodność towaru z umową - inna jak jest to nowy towar, inna jak używany - trzeba przeczytać umowę za co sprzedawca odpowiada w przypadku używki.

    Gwarancję realizuje się poprzez sprzedawcę albo bezpośrednio w serwisie autoryzowanym, rękojmię - zawsze u sprzedawcy. Gwarancja wygodniejsza gdy sprzedawcy w naszych okolicach nie ma, no a jak jest tylko rękojmia to wiadomo, wyboru nie ma (chyba że sprzedawca ma kilka punktów w kraju).

    24 miechy rękojmi za używany samochód to moim zdaniem bardzo nieźle, jakie auto i w jakim wieku? Mam wtyczki w Toyocie, jakbyco.
  • Z tego co wiem to z rękojmią to łaski nie robi bo ta i tak obowiązuje z samej mocy prawa i trwa co najmniej 2 lata.
    Różnice są generalnie takie:

    1. Rękojmia oznacza odpowiedzialność sprzedawcy, a gwarancja "gwaranta". Z punktu widzenia klienta różnicy w zasadzie nie ma - rękojmia zobowiązuje sprzedawcę do pośredniczenia pomiędzy klientem a "gwarantem"

    2. To czego można się domagać z tytułu rękojmi (obniżenie ceny, naprawa, wymiana rzeczy na pozbawioną wad, odstąpienie od umowy) regulują przepisy ogólne. Przy gwarancji "umowa gwarancyjna", która niekoniecznie musi być korzystniejsza dla klienta.

    3. Gwarancja nie obejmuje "wad prawnych", rękojmia tak.

    4. Przy gwarancji po wymianie rzeczy (nie wiem czy naprawie też) "licznik się zeruje" - czyli mamy następne np dwa lata. Przy rękojmi nie ma tego zerowania.

    Więcej nie wiem.
  • Chev Lacetti 2010 z potwierdzonym (na 99,999%) przelotem 69tyś za ciut poniżej 16tysi
    Toczydło wygląda i jeździ jak nowe (minus kilka drobnych zadrapań na listwach dzrwi od otwierania)
    Dealer twierdzi że przeszło przez ich warsztat (sprawdzali bo są "poważni i chcą miec dużą wiarygodność") i wymienili sprzęgło zniszczone przez oryginalną użyszkodniczkę - więc nówka sprzegło.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Prawdę mówiący, nie rozumiem jaka jest praktyczna różnica. O różnicach teoretycznych mógłbym ględzić długo.
    Rękojmia jest OK.
    Praktycznie to ja znam różnice pomiędzy "rekojmią" a "life time warranty" znanego producenta sprzętu turystycznego X( I jest to różnica na korzyść rękojmi (z punktu wiedzenia klienta).
  • edytowano September 2016
    Najprostsza interpretacja "gwarancji dożywotniej" (która moim zdaniem jest również najbliższa prawdy w przypadku większości formuł spotykanych na co dzień) jest taka, że gwarancja obowiązuje do momentu aż jej przedmiot zepsuje się ergo zakończy swój żywot.
  • pawel.adamski napisal(a):
    Z tego co wiem to z rękojmią to łaski nie robi bo ta i tak obowiązuje z samej mocy prawa i trwa co najmniej 2 lata.
    Za wyjątkiem towarów używanych, na które musi trwać co najmniej 12 miesięcy. A jak jest to widać po Allegro gdzie większość sprzedawanych używanych sprzętów ma 3 góra 6 miesięcy rękojmi.

    Są pewne niuanse - gwarant może np. dodać wymianę sprzętu na nowy w przypadku stwierdzenia wady tuż po wyjęciu z pudełka, rękojmia sama z siebie narzuca tylko obowiązek naprawy, a to jednak nie to samo.
  • Ten co udziela gwarancji to jest gwarant. A ten co udziela rękojmi?
  • randolph napisal(a):
    Najprostsza interpretacja "gwarancji dożywotniej" (która moim zdaniem jest również najbliższa prawdy w przypadku większości formuł spotykanych na co dzień) jest taka, że gwarancja obowiązuje do momentu aż jej przedmiot zepsuje się ergo zakończy swój żywot.
    A to cudne! =))
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.