Skip to content

pytanie do ludzi zwiazanych z medycyna (studenci, pilegniarki, lekarze)

edytowano March 2015 w Forum ogólne
czy problem z oddawaniem moczu u mezczyzny automatycznie oznacza raka prostaty?

sory, ze tak obuchem w leb, ale b. bylabym wdzieczna za jakas odpowiedz.
Termin u urologa juz zamowiony, ale strasznie chcialbym cos wiedziec juz teraz.
dzieki!

Komentarz

  • Zależy jak duży problem, przerost prostaty to jeszcze nie rak. A takie problemy ma co drugi facet... Więc na pewno nie oznacza "automatycznie".
  • Nie. Jest szereg innych potencjalnych przyczyn. Ale diagnozę musi postawić lekarz na podstawie badań i wyników a nie konsylium internetowe....
  • wiem, ale u nas ostatnio jak sie juz cos zaczyna dziac, to nie konczy sie dobrze.
    problemy zdrowotne to zupelne novum i wszystko od razu kojarzy mi sie z rakiem...

    dzieki
  • Balbino droga - w mojej rodzinie co drugi facet miał takie problemy, co trzeci był operowany i żaden nie miał złośliwego raka za przyczynę. Zatem bądź dobrej myśli, a ja na wszelki wypadek w tej intencji +++
  • kochana mmario!

    dzieki Ci wielkie :-*
  • Najpierw specjalistyczne badanie krwi - PSP czy jakoś tak. Jak niedobrze to pewnie biopsja i dopiero dalsze kroki.
  • Od takich pytań jest lekarz, który zbada konkretną osobę. Na żywo, a nie przez forum internetowe.
  • balbina napisal(a):
    wiem, ale u nas ostatnio jak sie juz cos zaczyna dziac, to nie konczy sie dobrze.
    problemy zdrowotne to zupelne novum i wszystko od razu kojarzy mi sie z rakiem...

    dzieki
    Powiem tak: Nil desperandum .Mam (sporo) starszego kolegę - rocznik 1938 - , który podczas pierwszego wspólnego wyjazdu w teren poskarżył się, że przez kłopoty z pęcherzem i prostatą nie może się wyspać. To było w 1994r. a A. ciągle jest w świetnej formie, i wbrew nieustannym obawom problemy z prostatą ciągle ograniczają się do częstszego i dłuższego sikania.....
  • rozum.von.keikobad napisal(a):
    Od takich pytań jest lekarz, który zbada konkretną osobę. Na żywo, a nie przez forum internetowe.
    Rozum daj spokój z tym profesjonalizmem. Są różne poziomy ogólności i diagnoz oraz ocen. Wiele da się wywnioskować z wyrywkowych danych. Nie wszystko, ale wiele. Na przykład tyle, aby wskazać właściwego specjalistę do dalszych kroków. Specjaliści są potrzebni w trudniejszych przypadkach. Najpierw jest lekarz pierwszego kontaktu, a dopiero potem onkolog. Nawet lekarze dziś diagnozują w sieci, a nawet możliwe są operacje laparoskopowe z operatorem via sieć (sam bym się raczej nie poddał bez krańcowej konieczności). Nawet Goździkowa i babcine mądrości są w większości prostych przypadków wystarczające.
  • mie mateczka rozczulila: "synku, jestes po piecdziesiatce, czy badales juz prostate?"

    znaczy, trzeba zbadac.
  • edytowano September 2016
    Się gupio zapytam:

    sikać długo

    oznacza sikać po kropelce i cienkim strumyczkiem....i dlatego długo
    czy
    lać jak Niagara obficie i tak że jaszczura trzeba mocno trzymać bo ciśnienie wielkie................... więc dlatego długo????
  • Jeśli mocz ma słodki zapach to może być cukrzyca i wtedy się często i intensywnie sika.
  • fatuswombatus napisal(a):
    Się gupio zapytam:

    sikać długo

    oznacza sikać po kropelce i cienkim strumyczkiem....i dlatego długo
    czy
    lać jak Niagara obficie i tak że jaszczura trzeba mocno trzymać bo ciśnienie wielkie................... więc dlatego długo????
    Sądząc z narzekań wspomnianego kolegi Długo=nieefektywnie (długi czas mały urobek) ;)

  • Nie każdy przerost prostaty to rak prostaty.
    rozum.von.keikobad napisal(a):
    Od takich pytań jest lekarz, który zbada konkretną osobę. Na żywo, a nie przez forum internetowe.
    Co do zasady - bardzo słusznie. Ale akurat raka prostaty we wczesnym stadium nawet lekarz może nie wykryć, bo nie ma dobrej metody diagnostycznej. USG może nie pokazać, takoż rezonans. Biorą jakieś biopsje, ale to bolesne badania i mogą być powikłania.

    Coś tam teraz kompinują z nakładaniem obrazu z USG na MR, lecz to piosnka przyszłości.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.