Skip to content

Krótkie pytanie - do biskupów

Skoro nie chcecie karania kobiet za aborcję, to czemu na własnym poletku - w Kodeksie Prawa Kanonicznego - kobieta, która poddaje się aborcji jest zagrożona najwyższą znaną KPK karą, czyli ekskomuniki latae sententiae?

Komentarz

  • Rozum! Zbiór tajny w IPN! Zapowiedź jego ujawnienia!
    Nie widzisz tutaj przedziwnej koincydencji?
  • Ciekawy1, do ciebie pytanie.
  • Oczywista oczywistość się nasufa:

    Kto może karać ten ma władzię. I na odwyrtkę.

    tyle w tomacie.
  • edytowano October 2016
    7dmy napisal(a):
    sodomitów, cudzołożników, pyszałków etc. też nie chcą karać więzieniem, a kanony odpowiednie mają.
    Bo...czekajta czekajta niech to ja sobie przypomnę. Cholercia nie jestem tak bez grzechu jak niektórzy i tak świetobliwy jak inni więc ciężko mi to sobie przypomnieć..... ale ....JEST!!!!

    Chyba chodzi o to że lepiej jest okazac miłosierdzie niż od razu wywalic wywrotke tłucznia drogowego na delikwenta lub delikwentkę co to zgrzeszyła.

    Tak podobno w takiej grubej księdze jest.

    Trafiłem? Jestem choć blisko?
  • Bez obaw, Kościół ma swoją mądrość. Tylko pełnoletnia kobieta, tylko jeśli nie była zmuszana czy przymuszana przez ojca/rodzinę itd., itd.
  • t_obi napisal(a):
    Bez obaw, Kościół ma swoją mądrość. Tylko pełnoletnia kobieta, tylko jeśli nie była zmuszana czy przymuszana przez ojca/rodzinę itd., itd.
    A to według projektu OI karane miały być niepełnoletnie?

    Cóż, obiecałem, że nie będzie polemik, ale w tym przypadku będzie jedna jedyna - po to i tylko po to, żeby postronni czytelnicy sprawdzili jak NAPRAWDĘ wygląda KPK.
    Pełnoletniość w KPK to 16 lat. W polskim kodeksie karnym 17 lat. Czyli Kościół chce karać jeszcze młodsze niż karałoby państwo według odrzuconego projektu.
    A przymus, cóż, par. 1323 pkt 3 KPK wspomina jedynie o wyłączeniu przestępności prawnokanonicznej w przypadku FIZYCZNEGO przymusu, w świetle polskiego prawa karnego ogólne w przypadku przymusu fizycznego trudno w ogóle mówić o zamiarze, a nawet samym czynie.

    I doprawdy, bardzo celnie OI trafił w czułe punkty trve PiSowskich sumień, że trzeba wymyślać na ich poparcie inne brzmienie kodeksu karnego czy KPK.
  • Ech, te pisowskie sumienia biskupów...
  • Rozum, przypomnę tobie cytat z klasyka pasujący idealnie do tego co stało się wczoraj i dziś:
    "Mieli do wyboru wojnę albo hańbę. Wybrali hańbę, wojnę będą mieli i tak"
  • Biskupem nie jestem, ale wyobrażam sobie, co biskup mógłby odpisać:

    Zbrodnia zbrodni nierówna, są takie z wyrachowania a są takie w afekcie i różnie się je traktuje.

    Prawo kanoniczne przewiduje też najwyższy wymiar kary za świętokradztwo wobec postaci konsekrowanych, a raczej nikt nie postuluje wprowadzenia podobnych zapisów do prawa świeckiego.
  • polmisiek napisal(a):
    Prawo kanoniczne przewiduje też najwyższy wymiar kary za świętokradztwo wobec postaci konsekrowanych, a raczej nikt nie postuluje wprowadzenia podobnych zapisów do prawa świeckiego.
    I szkoda.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.