Skip to content

Krystyny Kuty 25 lat wolności

edytowano March 2015 w Forum ogólne
Nie należy do szybkobiegaczy, którzy jako pierwsi przybiegają do półki z konfiturami ( tu można wstawić wiele znanych nazwisk), nie zależało jej na karierze, ba!- nawet wygodne siedzenie za biurkiem w urzędzie, albo uczenie w szkole ograniczałoby jej niezależność. Jest sprzątaczką, płaci 1000 zł. na ZUS, więc musi pracować 16 godz. na dobę, żeby zarobić na życie. I jest szczęśliwa. Niegdysiejsza "królowa rewolucji" - jak ją nazwał Kuroń, dziewczyna z Solidarności, córka Sybiraków. Dopiero dziś ją odkryłam i jestem pod wrażeniem, bo jej historia to historia III RP, w pigułce. Ilu jest takich cichych bohaterów, o których nie mamy pojęcia? Filmik pozostawia niedosyt, jest skromny, jak skromna jest jego bohaterka.



Komentarz

  • edytowano November 2016
    Stracone pokolenie.
    Warto było? Po latach to pytanie dręczy niejednego prawdziwego Solidarucha.
    [Edit]
    Łzy lecą same.
    Nawet ten skromny film ma tylko ok. 4200 wejść.
    Kogo to dziś obchodzi? A ile jest wejść w ten wątek?

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • właśnie o to chodzi
    prawdziwa wielkość jest koloru szarego
    tłum biegnie gdzie indziej
  • AnnaE napisal(a):
    Stracone pokolenie.
    Warto było? Po latach to pytanie dręczy niejednego prawdziwego Solidarucha.
    [Edit]
    Łzy lecą same.
    Nawet ten skromny film ma tylko ok. 4200 wejść.
    Kogo to dziś obchodzi? A ile jest wejść w ten wątek?
    Pani Krystyna odpowiada, że oczywiście warto. Ona lubi swoją przeszłość, swoje życie. Jest z tych, którzy nie stawiają pytań "czy warto", po prostu robi to, co robić należy. Ten krótki film nie jest portretem osoby, jest zaledwie szkicem do portretu, ale nie zobaczyłam w nim śladu goryczy. Co ona może sądzić o - dajmy na to - Bujaku, Frasyniuku, Krzywonosowej? Częściowa, ale dość wyraźna odpowiedź pada w filmie: "ja się nie nadaję do polityki". Zero zazdrości, goryczy. Kika z nikim się nie porównuje.
    Jest wielka w swojej pokorze.
  • Tak, jest wielka w pokorze.
    Nauczyło ją życie.
    Kobieta po polonistyce, poetka...
    Z zewnątrz to wygląda inaczej. Złamany, wielki człowiek.
    Pogodzenie.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.