Skip to content

Podlasie Mniejsze

edytowano March 2015 w Forum ogólne
Inspiracją dla napisania tego wątku były wątki "regionalne" Jorgego. Otóż chciałbym dodać pewną ciekawą rzecz. Otóż właściwe Podlasie to obszar dzisiejszego województwa podlaskiego, i to niecałego, bo Łomża to Mazowsze, a Suwalszczyzna to odrębny region. Jorge zresztą o tym pisał. Ja jeszcze bardziej skomplikuję sprawę, uzupełniając informację o drugim Podlasiu, nazywanym niekiedy południowym. Ktoś zaproponował termin Podlasie Mniejsze, dla odróżnienia od właściwego Podlasia. To jest odrębny region, a właściwie dwa - siedleckie i bialskopodlaskie. Ciocia Wiki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Podlasie_Południowe
No i Katolickie Radio Podlasia to właśnie to drugie Podlasie. Na dodatek ono też dzieli się na tę część siedlecką, i tę bialskopodlaską. No i rejon siedlecki należy do województwa mazowieckiego, natomiast dawne woj. bialskopodlaskie (poza Łosicami) należy do woj. lubelskiego i generalnie ciąży raczej ku Lublinowi. Można się o tym przekonać chociażby podczas korzystania z PKS-u. ;)
Słyszałeś o tym Jorge? ;)

Komentarz

  • to są zaszłości po zaborach kiedy podlaskie eksplodowalo i wchlonelo ziemie lukowska. Biała dawniej nazywała się Radziwiłłowska.
  • Łomża to Mazowsze? Toć to Kurpie!
  • Łomża to nie Kurpie tylko hardcorowe Mazowsze (dawne woj. Mazowieckie ze stolicą wew Warszawie). Kurpie to też zresztą Mazowsze, esencja mazowieckości.
  • Sarmata1.2 napisal(a):
    to są zaszłości po zaborach kiedy podlaskie eksplodowalo i wchlonelo ziemie lukowska. Biała dawniej nazywała się Radziwiłłowska.
    No to ja jeszcze bardziej zamieszam. Otóż Biała Podlaska (ongiś Radziwiłłowska) to z kolei było... Polesie.
    Jednakże, jak słusznie Kolega zauważył, to wszystko sprawka zaborców, którzy zmieszali południowy skraj właściwego Podlasia, Ziemię Łukowską (ongi ks. sandomierskie, czyli Małopolska), zachodni, zabużański skraj Polesia (z wspomnianą Białą i Międzyrzecem), a na dodatek jeszcze ziemię liwską (kiedyś Mazowsze) oraz część ziemi stężyckiej (znowu Małopolska). Tak powstał departament siedlecki w Księstwiwe Warszawskim, który potem w Królestwie Kongresowym nazwany został województwem podlaskim.
  • Bywam dość często na Suwalszczyźnie, gdzie mieszka bardzo liczna rodzina żony. Zauważyłem, że mieszkający tam ludzie pytani np. w Gdańsku "gdzie mieszkasz" często odpowiadają "na Mazurach" choć przecież geograficznie, krajobrazowo i historycznie to są inne krainy,
  • Spoko. Lud spod Siedlec też bywa że twierdzi że jest z Podlasia, choć to nieprawda.
  • Ja na Suwalszczyźnie bywam rzadko, jakoś tak raz na 20 lat. Alem gdym był tam te symboliczne 20 lat temu, to urzekło mnie, że są tam omszałe staruszki, od pokoleń wrośnięte w tę ziemię. Nie jak na Mazurach, gdzie sami przyjezdni.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Ja na Suwalszczyźnie bywam rzadko.
    Błąd.
  • A mnie irytuje, kiedy Kraków (i Ziemię Krakowską)
    nazywa się Galicją*!
    Brrrrrrr.
    Zabory (fizycznie) się skończyły, ale w głowach są ciągle...

    *Galicja, Ziemia Galicka od miasta Galicz/ Halicz
  • Otóż to była Galicja. Sięgała w głąb, na wschód. Galicjoki to byli/są także mieszkańcy czegoś, co zwano cholera wie dlaczego, Podkarpaciem. Jam rodaczka tamtejsza i nie pomnę by się to kiedyś tak nazywało. Co najwyżej mówili Rzeszowszczyzna albo Przemyskie; dawniej w dużej połaci woj. lwowskie.
  • Kraków (Małopolska) jest na Zachód od Galicza (Galicja)!

    Ziemia Halicka kończyła się za Przemyślem, Krosnem... (na zachód)

    image

    Galicja jako Kraków to narzucenie zaborcy austriackiego, by nie było Małpolski w nazwie!
  • Aha, czyli jednak Galicja to odbitka poaustriacka, która stała się zwyczajowa. To ja z Rusi?! Nie może być!
  • A ja - z Czarnej Rusi! :)
    Rodzina ojca z Starych Bud, niedaleko Baranowiczów (do dziś jest tam polska parafia).
    Pytałem się kiedyś śp. dziadka (ojciec ojca, rocznik 1916) o pochodzenie, to powiedział, że jego dziadek (ale od strony matki) uważał się za Polaka! Sam mam natomiast mam rusińskie nazwisko (ukrainskie).
    :)

    (Czarna Ruś + Biała Ruś = dzisiejsza mniej więcej Białoruś)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.