Skip to content

Nowy Wersal

Wczorajsze spotkanie - czy to już przypieczętowanie rozpadu UE?
Jakoś paskudnie to wszystko pachnie. Czy z powodu bliskich wyborów i paniki lewactwa? Inne koncepcje? JK był co najmniej wstrzemięźliwy z oceną, ale przyznał, że sprawa bardzo poważna. Problem z Ryżym na tym tle wydaje się małym pikusiem.
A ja coraz bardziej doceniam obecność wojsk amerykańskich w Polsce.

Komentarz

  • nieraz straszyli- zobaczymy
  • Nie bardzo wiadomo co też i między kogo miałoby być w tym nowym Wersalu dzielone. UE ? No jeśli tak to trza likwidować KE i PE, a nie federalizować się w wąskim gronie. No i walki jakieś niemrawe i zastępcze dopiero się zaczęły. Społeczeństwa nie tylko że nie są nimi zmęczone, ale ich wręcz pożądają. Wyraźniejsza analogia to wyraźne zmiany w układzie sił i wynikające z nich dążenia do nowych porządków. To też niebezpieczne ale nie do zatrzymania.
  • edytowano March 2017
    mmaria napisal(a):
    Wczorajsze spotkanie - czy to już przypieczętowanie rozpadu UE?
    Nie.
    Premier RP Beata Szydło ogłosiła, że się nie zgadza. I ma być jedność.

    =
    a na serio - nie wiemy jeszcze jak zachowa się cała reszta, "drobnica";
    czy się schowają pod miotłę, czy przyłączą się do.... Polski

  • edytowano March 2017
    romeck napisal(a):
    mmaria napisal(a):
    Wczorajsze spotkanie - czy to już przypieczętowanie rozpadu UE?
    Nie.
    Premier RP Beata Szydło ogłosiła, że się nie zgadza. I ma być jedność.

    =
    a na serio - nie wiemy jeszcze jak zachowa się cała reszta, "drobnica";
    czy się schowają pod miotłę, czy przyłączą się do.... Polski

    Znając 'jakość' innych państw w europie obstawiam powszechny bieg kto pierwszy pod miotłę. A później hOOr wujuf głosno wyjący na melodię: Polaczki znowu mącą, Polaczki znowu machają szabelką. Ot taka powtórka z II połowy lat 30tych XX wieku. Kto chce umierać, znaczy sie kto chce rzyć bez ciepłej wody i świetego spokoju???
  • loslos
    edytowano March 2017
    Rafał Trzaskowski napisal(a):
    Gdyby PO rządziła nadal Polską, to bylibyśmy w Wersalu.
    Marzenia kelnera.

  • los napisal(a):
    Rafał Trzaskowski napisal(a):
    Gdyby PO rządziła nadal Polską, to bylibyśmy w Wersalu.
    Tak dobrze umie pan podawać do stołu? Byle kelnera tam nie przyjmą.

    Chba Schetyna powiedział, że w Wersalu czekało na nas (Polskę) krzesło. tylko przez PiS nikt...
    A mnie aż chce się dokończyć: ...nikt na nim nie stanął! :)
  • edytowano March 2017
    romeck napisal(a):
    mmaria napisal(a):
    Wczorajsze spotkanie - czy to już przypieczętowanie rozpadu UE?
    Nie.
    Premier RP Beata Szydło ogłosiła, że się nie zgadza. I ma być jedność.

    =
    a na serio - nie wiemy jeszcze jak zachowa się cała reszta, "drobnica";
    czy się schowają pod miotłę, czy przyłączą się do.... Polski

    Właśnie tak.
    Zdecydowałam się napisać ten list, ponieważ uważam, że partnerskie i równe relacje w ramach Zjednoczonej Europy wymagają jasnego nakreślenia powodów naszych decyzji i motywacji.

    Mój kraj, Polska, został w ostatnich miesiącach postawiony w bardzo nietypowej sytuacji. Przez wiele lat, na różnych forach politycznych, na ważne stanowiska międzynarodowe, konsekwentnie popieraliśmy przedstawicieli z bardzo różnych środowisk politycznych – z europejskiej chadecji, socjaldemokracji czy liberałów. Mimo bardzo napiętych relacji politycznych zakładaliśmy, że tak może stać się i tym razem.

    Urzędujący Przewodniczący Rady Europejskiej zdecydował się wielokrotnie przekroczyć swój europejski mandat, używając autorytetu Przewodniczącego RE w ostrych sporach krajowych. Tak się stało m.in. w czasie, kiedy część opozycji blokowała metodami siłowymi prace demokratycznie wybranego parlamentu. Próba zablokowania przyjęcia budżetu była w polskich warunkach konstytucyjnych próbą obalenia rządu metodami pozaparlamentarnymi.

    Wyraźne poparcie tych działań ze strony Przewodniczącego RE było czymś niespotykanym.

    Uważamy, że naczelną zasadą sprawowania urzędu o charakterze międzynarodowym jest zasada neutralności politycznej wobec typowych dla demokracji sporów krajowych. Wiele miesięcy oczekiwaliśmy na poprawne ukształtowanie relacji polskiego rządu i Przewodniczącego RE. Bez skutku. Polityczna afiliacja Przewodniczącego RE nie jest żadnym usprawiedliwieniem.

    W środowisku międzynarodowym trzeba umiejętnie współpracować z osobami o różnym nastawieniu politycznym. Funkcja Przewodniczącego Rady Europejskiej wymaga szczególnie powstrzymywania się od ingerowania w polityczne sprawy poszczególnych państw członkowskich. Neutralność polityczna jest nadrzędną regułą, jaką osoby na tym stanowisku winny przestrzegać. Ktoś, kto tego nie potrafi i w sposób brutalny łamie tę zasadę nie daje rękojmi skutecznego i profesjonalnego wykonywania tej funkcji. Pan Przewodniczący Tusk nie wykazał należytej bezstronności. Wykorzystał swoją unijną funkcję do osobistego zaangażowania się w spór polityczny w Polsce. Takie działanie nie może spotkać się z naszą akceptacją. Nie możemy pozwolić na stworzenie takiego niebezpiecznego precedensu, gdy demokratycznie wybrany rząd państwa członkowskiego atakowany jest politycznie przez Przewodniczącego Rady Europejskiej. Myślę, że gdyby adekwatna sytuacja dotyczyła jakiegokolwiek innego kraju UE, reakcja byłaby równie jednoznaczna i zdecydowana.

    W tej trudnej sytuacji, w jakiej zostaliśmy postawieni, uznaliśmy, że odpowiedzialnym działaniem będzie przedstawienie nowego kandydata, który nie tylko sprosta temu zadaniu, ale także wniesie do Rady Europejskiej nową jakość działania, zaufanie i gwarancje przestrzegania zasad.

    Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione powyżej kwestie, zdecydowaliśmy się zaproponować kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego. Jest to osoba kompetentna, o ponad 40-letnim doświadczeniu eksperckim i politycznym w sprawach integracji europejskiej. Pochodzi spoza naszego obozu politycznego.

    Oprócz wielu oczywistych kwalifikacji na to stanowisko, Pan Jacek Saryusz-Wolski daje nam szansę na prawdziwe wcielenie w życie naszych własnych postanowień dotyczących odnowy i reformy projektu europejskiego. To dla Polski szczególnie ważne.

    Ewentualne przedłużenie mandatu Przewodniczącego RE wbrew stanowisku rządu kraju pochodzenia pozostaje w sprzeczności z międzyrządowym charakterem prac naszej Rady. Nawet w przypadku powołania członków Komisji Europejskiej, instytucji o czysto wspólnotowym charakterze, wybór dokonywany jest na podstawie „sugestii zgłaszanych przez Państwa Członkowskie” (art. 17 TUE).

    Mój kraj i reprezentowany przeze mnie rząd jest przekonany o doniosłej wartości integracji europejskiej dla naszego kontynentu. To wciąż może być najważniejszy europejski instrument budujący dobrobyt oraz bezpieczeństwo naszych państw i obywateli. Może, ale – dziś już to wiemy – nie musi.

    Projekt europejski przeżywa bezprecedensowy kryzys i jego odnowa wymaga świeżego spojrzenia na wiele spraw Unii Europejskiej. Mimo zróżnicowania politycznego i regionalnego potrzebujemy jedności i zachowania integralności UE.

    Potrzebujemy odważnej obrony, a nawet rozwinięcia wspólnego rynku, który pozostaje naczelnym mechanizmem wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej.

    Wobec rosnącej nieufności wielu europejskich narodów do projektu integracji, widzimy potrzebę lepszego określenia odpowiedzialności państw i parlamentów europejskich za przyszłość Unii.

    Potrzebujemy odnowy ambitnej polityki zagranicznej, obronnej i handlowej, by odgrywać podmiotową rolę w świecie, który nie zawsze jest wobec nas przyjazny. Widzimy to na naszej południowej i wschodniej granicy.

    Wobec niejasnej przyszłości projektu europejskiego, czego przejawem są mnożące się scenariusze dla UE, potrzebujemy otwartej politycznej debaty liderów państw europejskich o odnowie tego projektu. Nikt z nas tego obowiązku nie zdejmie. Nikt nas w tym nie zastąpi.

    Warunkiem koniecznym realizacji takiego planu jest wzajemne zaufanie, poszanowanie różnorodności i suwerenności państw członkowskich. Jeśli chcemy, by Unia Europejska była silniejsza, by mogła się rozwijać, by była bezpiecznym domem dla obywateli naszych państw, musimy ją naprawić i zmienić na lepsze. Musimy mieć odwagę, by te wyzwania i cele nazwać. Nie możemy się bać trudnych wyborów. Szanując nasze narodowe odrębności, musimy działać razem, a nie wbrew sobie. Tylko wzajemny szacunek i zaufanie, przestrzeganie zasad oraz prawdziwa chęć poprawy sytuacji przyniesie oczekiwane rezultaty. Musimy to wyzwanie podjąć wspólnie w imię odpowiedzialności za Europę.

    Takie intencje towarzyszą polskiemu rządowi przy zgłaszaniu kandydatury Pana Jacka Saryusz-Wolskiego.

    Z poważaniem,
    Beata Szydło

    Warszawa, 7 marca 2017 r.
    https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/list-premier-beaty-szydlo-do-szefow-panstw-i-rzadow-czlonkow-rady.html

    Jestem niesamowicie dumna z Pani Premier.
    Ten list przeszedł już do historii polskiej myśli politycznej - do najbardziej chlubnych jej kart.
    Niezależnie od skutku, jaki wywoła.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.