Skip to content

Czy to prawda że papież przeprasza za Rwandę?

edytowano March 2015 w Forum ogólne
A jeśli tak to dokładnie za co? I kogo? I dlaczego?

Pytam serio.

Komentarz

  • "Zgodnie z gestem wykonanym przez świętego Jana Pawła II w czasie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 ponowił błaganie o Boże przebaczenie za grzechy i uchybienia Kościoła i jego członków, w tym księży, zakonników i zakonnic, którzy ulegli nienawiści i przemocy, zdradzając swoją ewangeliczną misję" - głosi oświadczenie Watykanu."

    O co biega???
  • Mógłby już katolików przeprosić w końcu...
  • Zara się GWno na abp. Hosera rzuci...
  • Mruk napisal(a):
    Zara się GWno na abp. Hosera rzuci...
    Ano i nie tylko :(

    Na razie wiadomo że za stosy odpowiedzialni są katolicy. Teraz będzie że i Rwanda to też katolska robota.

    O co biega????
  • Wiecie a pytacie.
  • TecumSeh napisal(a):
    Wiecie a pytacie.
    Kuźwa nie wiem. O co biega w tym:
    w tym księży, zakonników i zakonnic, którzy ulegli nienawiści i przemocy, zdradzając swoją ewangeliczną misję"

    Czyż nie było tak ze jedne plemię rżnęło się z drugim??? Ciemna masa jestem.
  • fatuswombatus napisal(a):
    TecumSeh napisal(a):
    Wiecie a pytacie.
    Kuźwa nie wiem. O co biega w tym:
    w tym księży, zakonników i zakonnic, którzy ulegli nienawiści i przemocy, zdradzając swoją ewangeliczną misję"

    Czyż nie było tak ze jedne plemię rżnęło się z drugim??? Ciemna masa jestem.
    Być może byli też księża, zakonnicy bądź zakonnice, zaangażowani w rżnięcie bądź do tego rżnięcia nawołujący. Wszak też należeli do rżnących się plemion i po którejś stronie się opowiadali.
    Może o to chodzi.
  • A za wojny też przeprosi?
  • edytowano March 2017
    krzychol66 napisal(a):
    fatuswombatus napisal(a):
    TecumSeh napisal(a):
    Wiecie a pytacie.
    Kuźwa nie wiem. O co biega w tym:
    w tym księży, zakonników i zakonnic, którzy ulegli nienawiści i przemocy, zdradzając swoją ewangeliczną misję"

    Czyż nie było tak ze jedne plemię rżnęło się z drugim??? Ciemna masa jestem.
    Być może byli też księża, zakonnicy bądź zakonnice, zaangażowani w rżnięcie bądź do tego rżnięcia nawołujący. Wszak też należeli do rżnących się plemion i po którejś stronie się opowiadali.
    Może o to chodzi.

    Byli zaangażowani jako książą, zakonnicy i ce? Jako przedstawiciele Papiestwa, Watykanu i Kościoła Rzymsko-Katolickiego?

    W dalszym ciągu nie wiem o co biega????
  • edytowano March 2017
    Raczej o to, że pasterze zostawili swe owieczki na pastwę wilków.
    Uciekli stamtąd, zamiast dać się zarżnąć z owieczkami.
    Znowu papież (albo tlumacz), podaje nam tekst, który można rozumieć dwojako.
    Ulec nienawiści i przemocy można, nie przeciwstawiając się im, uciekając przed nimi, bez podjęcia walki.
    Ulec nienawiści i przemocy, w znaczeniu poddać się, uciec, a nie brać udział w rzezi.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • edytowano March 2017
    fatuswombatus napisal(a):
    TecumSeh napisal(a):
    Wiecie a pytacie.
    Kuźwa nie wiem. O co biega w tym:
    w tym księży, zakonników i zakonnic, którzy ulegli nienawiści i przemocy, zdradzając swoją ewangeliczną misję"

    Czyż nie było tak ze jedne plemię rżnęło się z drugim??? Ciemna masa jestem.
    Ok, to dwie sprawy.
    Po pierwsze:
    http://info.wiara.pl/doc/367741.Rwanda-Ksiadz-uwolniony-z-zarzutu-ludobojstwa

    W linku stoi: "Trybunał Karny ONZ uwolnił z zarzutów udziału w ludobójstwie w Rwandzie w 1994 roku ks. Hormisdasa Nsengimanę – jednego z czterech katolickich duchownych, których oskarżono o uczestnictwo w eksterminacji członków plemienia Tutsi. Z powodu podobnych zarzutów skazano już dwóch kapłanów, jeden oczekuje na proces."

    Sprawa jest pewna, znam ją od kilku lat, czytałem różne źródła - nasze i lewackie, nie słyszałem żadnych teorii jak to "wrobiono" tych co ich skazano.

    Ale ale - ważniejsze jest po drugie.
    Czemu to Papież przeprasza za incydenty w których wzięło udział kilku (dwóch na pewno a maksymalnie czterech) kapłanów, gdy skala była taka że zginęło ok miliona ludzi?

    Bo ja wszystkich przepraszam, ale Papież naszego Kościoła, nie jest, jak chcieliby niektórzy, antychrystem, masonem, czy kim tam jeszcze. On jest po prostu - z bólem to piszę - zwykłym lemingiem.

    On najbardziej się troszczy o poziom CO2, ginące drzewka, uchodźców (broń Boże chrześcijan - tych zostawił na wyspie, a wziął samych muzułmanów), o to by go nikt nie posądził o przepych, więc ostentacyjnie zamieszkuje gdzie indziej, odmawia szat czy butów, dzwoni do kioskarza i tak dalej. No i przedmiotem szczególnej troski jest to by się rozwodnicy nie poczuli wykluczeni brakiem komunii, a skoro Pan Bóg wszystkich kocha, no to w czym problem?

    Wiem, skracam, upraszczam, ale czy to co wyżej plus mania przepraszania wszystkich za wszystko, brania ochoczo win wszelakich, bez cienia dbałości o prawdę i proporcje - czegoś Wam nie przypomina?

    Czyż, zachowując proporcje, nasze rodzime leminżątka nie wpisują się w ten sam schemat, przy akompaniamencie lewackich mediów które to Franciszka chyba nie przez przypadek sobie upodobały?

    Ja naprawdę wierzę że Franciszek chce dobrze. Jak każdy wesoły, dobroduszny i pełen miłości do wszystkich (z wyjątkiem konserwatystów) leming - i jakieś stare przesądy o zasadach, prawdzie i proporcji, kompletnie mu nie przeszkadzają.

    Bardzo przepraszam jeśli uraziłem kogoś tym wpisem.
  • Myślę, że jednak media dorabiają mu gębę naiwnego i poczciwego wujaszka. To samo starały się robić ze Świętym Janem Pawłem II.
  • @Rafał -o nie nie. Jan Paweł II miał niedobrą prasę, czego wielu z nas nie wie, bo oczywiście w Polsce (poza absolutnymi mendami) było inaczej.
    Oczywiście jego ekumeniczne gesty spotykały się z pewnym entuzjazmem, ale głos w sprawie aborcji, zakaz antykoncepcji, przypominanie o zasadach, i tak dalej - nie mogły i nie robiły mu dobrej prasy w USA czy na Zachodzie.

    I co waże - św Jana Pawła II też wzywano na dywanik za Rwandę, i nie tylko - ale Papież się nie ugiął. Oczywiscie pewne gesty w stronę Żydów czy muzułmanów zostały poczynione (jako część pewnego planu) ale heloł - gdzie to w ogóle porównywać do tego co mamy teraz.

    Jan Paweł II starał sie prowadzić zręczną politykę owcy między wilkami, Franciszek się kłania (żeby tylko) wszystkim na około, pierwszy wszystkie, prawdziwe i urojone, winy bierze na.. nie na siebie, tylko na nas, po prawdzie, a szoł biedy i skromności kosztuje gigantyczną kasę o czym się Kościół w Brazylii przekonał.

    Ja naprawdę go nie chcę surowo oceniać, uważam że mądrość Boża go wybrała takiego jakim jest w konkretnym celu - być może tylko taki przyciągnie do Kościoła pewnych ludzi, a ci, co już są, nie odejdą, tylko co najwyżej wezmą więcej na klatę.

    Natomiast pytacie o co chodzi - to mówię - chodzi o to by był miłym, lubianym, fajnym, troskliwym, pokornym i tak dalej. I coby jakieś staroświeckie przesądy nie przeszkadzały.
  • TecumSeh.... "chodzi o to by był miłym, lubianym, fajnym, troskliwym, pokornym i tak dalej. I coby jakieś staroświeckie przesądy nie przeszkadzały."

    Jeśli o to chodzi i tak to jest grane (a tak mi czasem tez to wyglada) to jest nieciekawie. Przyszło nam rzyć w ciekawych czasach.....
  • krzychol66 napisal(a):
    fatuswombatus napisal(a):
    TecumSeh napisal(a):
    Wiecie a pytacie.
    Kuźwa nie wiem. O co biega w tym:
    w tym księży, zakonników i zakonnic, którzy ulegli nienawiści i przemocy, zdradzając swoją ewangeliczną misję"

    Czyż nie było tak ze jedne plemię rżnęło się z drugim??? Ciemna masa jestem.
    Być może byli też księża, zakonnicy bądź zakonnice, zaangażowani w rżnięcie bądź do tego rżnięcia nawołujący. Wszak też należeli do rżnących się plemion i po którejś stronie się opowiadali.
    Może o to chodzi.No to jeszcze, być może, papież Franciszek powinien przeprosić za Wołyń, bo też byli kapłani grekokatoliccy, nawołujący do rzezi.

  • Czy już się okazało, jak zwykle, że wcale tego nie powiedział?
  • Nie wiem, oby, ale niejedno już zrobił i napisał. Acz pocieszam się, że to misterna polityka, której rozumienie mnie przerasta, i przyjdzie mi odszczekiwać com napisał, posypać głowę popiołem i przywdziać wór pokutny oraz włosienicę. Oby.
  • edytowano March 2017
    Przemko napisal(a):
    Czy już się okazało, jak zwykle, że wcale tego nie powiedział?
    Nie ma poczeby wracać do pytania na samej górze.

    Może pomogą DEON i Biuro Prasowe Vatican:

    http://www.deon.pl/religia/serwis-papieski/aktualnosci-papieskie/art,5495,papiez-przeprasza-za-grzechy-kosciola-w-rwandzie.html

    albo lepiej, jeśli kolega zna włoski lub hiszpański (stawiam rze to w tych NIE powiedział) to niech kolega mam wytumaczy.
  • edytowano March 2017
    TecumSeh napisal(a):
    Jak każdy wesoły, dobroduszny i pełen miłości do wszystkich (z wyjątkiem konserwatystów)
    image

    http://owlturdcomix.tumblr.com/post/144197878264/missed-the-point-image-twitter-facebook#notes
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.