Skip to content

[Polecanka] Chesterton

edytowano March 2015 w Forum ogólne
Wygasły już prawa autorskie do dzieł Przyjaciela Polaków. Ochronie podlegają wyłącznie tłumaczenia. Tymczasem w internetach jakieś dobre ludzie się wzięły za tę żmudną robotę i udostępniają za darmo. Nie wiem jak z jakością, ale podaję dalej:
http://chestertonpolska.org/biblioteka/

Komentarz

  • Chauwa dobrym ludziom!
  • gratki!
  • zaklepane !
  • Pociecha to jakaś.
  • Dziękówka
  • Biskup angielskiej diecezji Nottingham postanowił nie rozpoczynać procesu beatyfikacyjnego znanego pisarza Gilberta Keitha Chestertona. Decyzję tę bp Peter Doyle ogłosił w liście do Amerykańskiego Towarzystwa Chestertonowskiego.

    Wytłumaczył ją trzema powodami: brakiem lokalnego kultu, niemożliwością określenia wzorca jego osobistej świętości, a także jego antysemityzmem.



    W 2013 r. sprawdzenie możliwości otwarcia procesu zostało powierzone jednemu z kanoników. Ks. John Udris, prowadzący czynności sprawdzające, powiedział wtedy, że wykraczający poza konwencjonalne wyobrażenia o świętości Chesterton, mógłby być ogromnym wzorem dla Kościoła. Po sfinalizowaniu badań, bp Doyle konsultował sprawę z Kongregacją Spraw Kanonizacyjnych.



    Chesterton trafi na ołtarze? Wkrótce może rozpocząć się proces beatyfikacyjny>>



    Gilbert Keith Chesterton (1874-1936) znany jest powszechnie jako autor cyklu nowel detektywistycznych, których główną postacią jest Ojciec Brown. Jednak gdy w wieku 48 lat przeszedł z anglikanizmu na katolicyzm, stał się jego apologetą. Napisał m.in. takie książki jak "Człowiek, który był Czwartkiem", "Latając gospoda", a także "Heretycy", "Ortodoksja" i "Święty Franciszek z Asyżu" oraz liczne eseje.



    Do czytania książek Chestertona zachęcał w Roku Wiary abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, przedstawiając go jako jednego z chrześcijańskich pisarzy, którzy potrafili pisać o wierze.



    O przygotowaniach do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Chestertona mówił już w 2013 r. Dale Ahlquist, przewodniczący Amerykańskiego Towarzystwa Chestertonowskiego, na 32. Konferencji Chestertonowskiej w Worcester w USA. Ahlquist - który napisał m.in. książkę o Chestertonie "Apostoł zdrowego rozsądku" - ujawnił, że propozycję wyniesienia Chestertona na ołtarze wspierał arcybiskup Buenos Aires, kard. Jorge Bergoglio, obecny papież Franciszek.

    https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,39242,nie-bedzie-procesu-beatyfikacyjnego-chestertona-biskup-odmowil-z-trzech-powodow.html
  • To katolickim świętym ma Chesterton nie być czy żydowskim?
  • Czy można go beatyfikować u nas?

    Albo chociaż pierdyknąć jakiś porządny pomnik?
  • Skaranie z tymi klechami
  • edytowano August 2019
    Pal sześć antysemitys i tych którzy go wszędzie węszą. To zwróciło moją uwagę bardziej
    Biskup angielskiej diecezji Nottingham napisal(a):
    niemożliwością określenia wzorca jego osobistej świętości
    A wcześniej w 2013
    Ks. John Udris powiedzial(a):
    powiedział wtedy, że wykraczający poza konwencjonalne wyobrażenia o świętości Chesterton, mógłby być ogromnym wzorem dla Kościoła.
    Przypomnijcie mi proszę,co się w Kościele od 2013 roku zmieniło. #-o
  • Papież?
  • los napisal(a):
    Papież?
    No tak. Ale on podobno był/jest przychylny wyniesieniu Chestertona na ołtarze. Mam troche dysonans poznawczy, stąd moje pytanie.
  • Ale może zachodzić zjawisko tzw. cyngli znane z innego środowiska, gdzie nadgorliwcy próbują odgadnąć z góry i uprzedzić myśli szefa.
  • Dziękuję.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.