Skip to content

Porady dla sprzątających

edytowano March 2015 w Poradnik
Sofy, tkaniny, dywany, fotele, meble - to wszystko się kurzy, plami, brudzi, traci kolor. Po odkurzaniu zostają jednak ślady używania mebelkow. Jak je czyścić domowym sposobem bez użycia chemii i wydawania forsy na drogie preparaty?
Robimy tak:
2 szklanki wody
4 łyżki sody oczyszczonej
dowolny olejek eteryczny (latem porządany jest waniliowy, goździkowy, bo uciekają od niego meszki i komary) zimą miły będzie cytrynowy, lawendowy (nie lubią ich mole w szafie)
butelka z rozpylaczem ( po myciu szyb może być)

Do butelki wlewamy olejek zapachowy, sypiemy sodę i dopełniamy dwiema szklankami wrzącej wody. Mieszamy to wszystko w butelce, wstrząsająć.
Zostawiamy to na 1/2 godziny. Jeśli soda nie do końca się rozpuści dodajemy kroplę alkoholu.Zakręcamy rozpylacz, do ręki - czystą szmatkę do wycierania spryskanych plam i cieszymy się odnowionymi meblami/tkaninami.


Przy okazji oczyszczamy powietrze po palaczach i inszych domowych zapaszkach.

Wyprodukowałam sobie taki preparacik i jestem zadowolniona. Soda ładnie czyści plamy, a w domu zostaje piękny świeży zapach.

Komentarz

  • Moja żona żyje z książką 101 sposobów wykorzystania octu do czyszczenia wszystkiego.
  • Ale soda zostawi biały nalot przecież.
  • Zima napisal(a):
    Moja żona żyje z książką 101 sposobów wykorzystania octu do czyszczenia wszystkiego.
    Parę lat temu słyszałem w Radio Białystok kilkudniowy konkurs polegający na wymyślaniu przez słuchaczy zastosowań octu. Wałkowali to przez parę dni, co godzinę. Okazuje się, że ocet można stosować do wszystkiego, łącznie z myciem włosów itp. Można było wygrać europaletę octu.
  • sprobuje.
    ale ostatnio zaaplikowalam "wspanialy, niechemiczny srodek na wybielenie bielizny" i g...to dalo...
  • balbina napisal(a):
    sprobuje.
    ale ostatnio zaaplikowalam "wspanialy, niechemiczny srodek na wybielenie bielizny" i g...to dalo...
    gotowanie daje najlepsze efekty. Prawdziwe, nie takie w pralce. A ocet jest ok.

  • Jednakoż gotowanie niszczy tkaninę, osłabia ją. Ocet jest super, rozpuszcza kamień - w kuchni i łazience podstawowy środek sprzątający. Szyby w aucie też domyje.
  • A tego olejku eterycznego to ile?
  • ino kilka kropelek
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.