Skip to content

Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa

edytowano March 2015 w Forum ogólne
"Nadzwyczajny Rok św. Józefa w Kaliskim Sanktuarium jest szczególną łaską jaką Ojciec Święty Franciszek na prośbę Ordynariusza diecezji bp Edwarda Janiaka udziela wiernym diecezji kaliskiej, ale i wszystkim pielgrzymom nawiedzającym Kaliską Bazylikę. Łaska ta to przede wszystkim dar odpustu zupełnego, jaki można uzyskać w czasie trwania tego roku. Ten święty czas podarowany nam przez papieża jest szczególną okazją, by głębiej i na nowo odkryć jak potężnym patronem i orędownikiem jest św. Józef. W Kaliskim Sanktuarium jest on szczególnie czczony w Cudownym Obrazie przedstawiającym Trójcę Świętą oraz Świętą Rodzinę".
https://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com
Otagowano:

Komentarz

  • Tridentina 3 niedziele w miesiącu o 14.15
  • edytowano December 2020
    8.12.2020 - 7.12.2021

    rok (kościelny) świętego Józefa w Kościele
    ogłoszony przez papieża Franciszka w liście apostolskim "Patris corde".
  • ...
    Po Maryi, Matce Bożej, żaden święty nie zajmuje w Magisterium papieskim tyle miejsca, co Józef, Jej oblubieniec. Moi poprzednicy pogłębili orędzie zawarte w kilku danych przekazanych przez Ewangelię, aby wyraźniej podkreślić jego centralną rolę w historii zbawienia:
    błogosławiony Pius IX ogłosił go «Patronem Kościoła katolickiego» (2),
    czcigodny Pius XII przedstawił go jako «Patrona robotników» (3)
    a święty Jan Paweł II jako «Opiekuna Zbawiciela» (4).
    Ludzie przyzywają go jako «patrona dobrej śmierci» (5). ...
    ...
    W każdej książeczce do nabożeństwa można znaleźć jakąś modlitwę do św. Józefa. Szczególne wezwania kierowane są do niego w każdą środę, a zwłaszcza przez cały marzec, miesiąc tradycyjnie jemu poświęcony (10).
    ...
    Wszyscy mogą znaleźć w św. Józefie, mężu, który przechodzi niezauważony, człowieku codziennej obecności, dyskretnej i ukrytej, orędownika, pomocnika i przewodnika w chwilach trudnych. Święty Józef przypomina nam, że ci wszyscy, którzy są pozornie ukryci lub na „drugiej linii”, mają wyjątkowy czynny udział w historii zbawienia.
    ...
    Syn Wszechmogącego Boga przychodzi na świat, przyjmując stan wielkiej słabości. Staje się tym, który potrzebuje Józefa, by był broniony, chroniony, otoczony opieką, wychowywany. Bóg ufa temu człowiekowi, podobnie jak Maryja, która odnajduje w Józefie tego, który nie tylko chce ocalić Jej życie, ale który zawsze będzie się troszczył o Nią i o Dziecko. Zatem święty Józef nie może nie być Opiekunem Kościoła, ponieważ Kościół jest kontynuacją Ciała Chrystusa w dziejach, a jednocześnie w macierzyństwie Kościoła zacienione jest macierzyństwo Maryi (23). Józef, chroniąc Kościół, nieprzerwanie chroni Dziecię i Jego Matkę, a także my, kochając Kościół, wciąż kochamy Dziecię i Jego Matkę.
    ...
    Nikt nie rodzi się ojcem, ale staje się ojcem. I nie staje się nim jedynie dlatego, że wydaje dziecko na świat, lecz ponieważ odpowiedzialnie podejmuje o nie troskę. Za każdym razem, gdy ktoś podejmuje odpowiedzialność za życie drugiego, w pewnym sensie sprawuje względem niego ojcostwo.
    ...
    Wiele razy, czytając „Ewangelie dzieciństwa”, zastanawiamy się, dlaczego Bóg nie zadziałał bezpośrednio i wyraźnie. Ale Bóg interweniuje poprzez wydarzenia i ludzi. Józef jest człowiekiem, przez którego Bóg troszczy się o początki historii odkupienia.
    ...
    Do niego kierujemy naszą modlitwę:

    Witaj, opiekunie Odkupiciela,
    i oblubieńcze Maryi Dziewicy.
    Tobie Bóg powierzył swojego Syna;
    Tobie zaufała Maryja;
    z Tobą Chrystus stał się człowiekiem.
    O święty Józefie, okaż się ojcem także i nam,

    i prowadź nas na drodze życia.
    Wyjednaj nam łaskę, miłosierdzie i odwagę,
    i broń nas od wszelkiego zła. Amen.</>
  • specjalne odpusty


    PENITENCJARIA APOSTOLSKA
    DEKRET
    Prot. n. 866/20/I


    Udziela się daru specjalnych Odpustów z okazji Roku Jubileuszowego na cześć Świętego Józefa, zarządzonego przez Papieża Franciszka dla godnego uczczenia 150. rocznicy dnia, w którym Święty Józef został ogłoszony Patronem Kościoła Katolickiego.
    1. ... przez co najmniej pół godziny będą rozważać Modlitwę Pańską lub wezmą udział w jednym pełnym dniu skupienia, zawierającym rozważanie o Świętym Józefie.
    2. ...na wzór Świętego Józefa spełnią uczynek miłosierdzia względem ciała lub względem duszy ...
    3. ... którzy odmawiać będą Różaniec Święty w rodzinach i pomiędzy narzeczonymi.
    4. ... każdemu, kto powierzać będzie codziennie swoją działalność opiece Świętego Józefa, a także każdemu wiernemu, wzywającemu Rzemieślnika z Nazaretu w modlitwach wstawienniczych za tych, którzy szukają pracy, aby mogli znaleźć zajęcie, oraz aby praca wszystkich ludzi była bardziej godna.
    5 ... którzy odmawiać będą Litanię do Świętego Józefa (w tradycji łacińskiej) ... lub też jakąś inną modlitwę do Świętego Józefa, przypisaną jako własna w różnych tradycjach liturgicznych, w intencji Kościoła prześladowanego od wewnątrz i od zewnątrz oraz w intencji ulżenia wszystkim chrześcijanom, którzy cierpią prześladowania wszelkiego rodzaju.
    6. ... którzy odmówią dowolną prawnie zatwierdzoną modlitwę lub akt pobożności na cześć Świętego Józefa, np. „Do Ciebie, Święty Józefie”, szczególnie w dniach 19 marca i 1 maja, w Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, w Niedzielę Świętego Józefa (w tradycji bizantyjskiej), 19 dnia każdego miesiąca i w każdą środę, ...
    7. (romeck: kowid): W obecnej sytuacji publicznego zagrożenia zdrowia, rozszerza się dar odpustu zupełnego w sposób szczególny na osoby w podeszłym wieku, na chorych, umierających i wszystkich tych, którzy z usprawiedliwionych racji nie mogą wyjść z domu, a którzy odrywając się w duchu od wszelkiego grzechu oraz z intencją wypełnienia, gdy tylko to będzie możliwe, zwykłych warunków, odmówią w domu lub tam, gdzie zatrzymuje ich przeszkoda, akt pobożności na cześć Świętego Józefa, pocieszyciela chorych i Patrona Dobrej Śmierci, ofiarując z ufnością Bogu boleści i niedogodności własnego życia.

  • +

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • Przeczytałem "Patris corde". Ciekawe i z polskim akcentem.
    +++
  • edytowano December 2020
    romeck napisal(a):
    8.12.2020 - 7.12.2021

    rok (kościelny) świętego Józefa w Kościele
    ogłoszony przez papieża Franciszka w liście apostolskim "Patris corde".
    Codziennie zmawiam litanię do Świętego Jóżefa. Dzięki info! To teraz będzie zmawiane w duchu 2021 specjalna data Świętego Józefa;-)
  • 1. maja 2021

    papież Franciszek wprowadza siedem nowych wezwań do litanii (@posix)


    KAI
    dodane 01.05.2021 12:18

    „Custos Redemptoris” (dosł. „opiekun/stróż Odkupiciela”),
    „Servus Christi” (dosł. „sługa Mesjasza/Chrystusa”),
    „Minister salutis” (dosł. „sługa/szafarz zbawienia”),
    „Fulcimen in difficultatibus” (dosł. „podpora/wsparcie w trudnościach”),
    „Patronus exsulum” (dosł. „patron wygnańców/wykluczonych”),
    „Patronus afflictorum” (dosł. „patron strapionych/zasmuconych/cierpiących”),
    „Patronus pauperum” (dosł. „patron ubogich/biednych”)

    Z okazji sto pięćdziesiątej rocznicy ogłoszenia św. Józefa Patronem Kościoła powszechnego (8 grudnia 1870 r.), Ojciec Święty Franciszek wydał 8 grudnia 2020 roku List Apostolski Patris corde, przez który pragnął jeszcze bardziej rozbudzić kult tego szczególnego Świętego. „W tym świetle wydało się słusznym, aby uaktualnić Litanię do Św. Józefa, zatwierdzoną w 1909 r. przez Stolicę Apostolską, włączając do niej siedem wezwań zaczerpniętych z wypowiedzi Papieży, którzy rozważali aspekty postaci Patrona Kościoła powszechnego”– czytamy w Liście Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przesłanym do przewodniczących Konferencji Episkopatów 1 maja 2021 roku.

    Nowe wezwania w Litanii do św. Józefa pochodzą kolejno z Adhortacji Apostolskiej Redemptoris Custos św. Jana Pawła II („Custos Redemptoris”); z homilii św. Pawła VI z 19 marca 1966 („Servus Christi”, wyrażenie przywołane w adhortacji Redemptoris Custos i w liście Patris Corde); z homilii św. Jana Chryzostoma do Ewangelii wg św. Mateusza („Minister salutis”, wyrażenie przywołane w adhortacji Redemptoris Custos) oraz z listu apostolskiego Papieża Franciszka Patris corde („Fulcimen in difficultatibus”, „Patronus exsulum”, „Patronus afflictorum”, „Patronus pauperum”).

    Łaciński tekst litanii wzbogacony o nowe siedem wezwań uzyskuje moc obowiązującą z dniem ogłoszenia. Polska wersja wezwań, zgodnie z zarządzeniem watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, zostanie przygotowana, zatwierdzona i opublikowana przez Konferencję Episkopatu Polski. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów pozostawia konferencjom biskupów możliwość roztropnego wprowadzenia do Litanii także innych wezwań, którymi w ich krajach czci się św. Józefa. Stolica Apostolska nie nakłada na konferencje biskupów obowiązku potwierdzenia w Rzymie (łac. „confirmatio”) nowych wezwań w językach narodowych.

    Polskie wstępne tłumaczenie zostanie przygotowane przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, następnie przygotowany tekst zostanie przedstawiony Biskupom podczas sesji plenarnej do zatwierdzenia. Konferencja Episkopatu Polski podejmie również uchwałę o publikacji nowej wersji Litanii do Św. Józefa, z podaniem dnia jej wejścia w życie. Do tego czasu nie należy włączać nieautoryzowanych przekładów nowych wezwań do odmawianej po polsku Litanii. Natomiast nowy tekst łaciński jest obowiązujący z dniem ogłoszenia, tzn. 1 maja 2021 roku.
  • Cenne jest wezwanie
    Patron wypędzonych.

    Józef uciekał do Egiptu.
    Uciekał, bo na miejscu by zabito jego i jego bliskich
  • christoph napisal(a):
    Cenne jest wezwanie
    Patron wypędzonych.

    Józef uciekał do Egiptu.
    Uciekał, bo na miejscu by zabito jego i jego bliskich
    A ja naprawdę jestem ciekaw oficjalnych polskich tłumaczeń!
  • edytowano June 2021
    romeck napisał 1. maja 2021:
    papież Franciszek wprowadza siedem nowych wezwań do litanii
    romeck napisal(a):
    ... jestem ciekaw oficjalnych polskich tłumaczeń!
    Są! (Zatwierdzone przez Komisję ds Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP)

    • Opiekunie Odkupiciela
    • Sługo Chrystusa
    • Sługo zbawienia
    • Podporo w trudnościach
    • Patronie wygnańców
    • Patronie cierpiących
    • Patronie ubogich



Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.