Skip to content

Okazja jedna na tysiąc. Tylko czy ktoś podpowie szeryfowi?

edytowano March 2015 w Forum ogólne
Link: https://wiadomosci.onet.pl/kraj/tylko-nie-mow-nikomu-ziobro-powolal-zespol-prokuratorow-do-analizy-zdarzen-z-filmu/0j7xbgh

Przeklajem by nie nabijać kabzy:

"
"Tylko nie mów nikomu". Ziobro powołał zespół prokuratorów do analizy zdarzeń z filmu Sekielskich

Zbigniew Ziobro powołał zespół prokuratorów, którego zadaniem jest przeprowadzenie analizy zdarzeń przedstawionych w filmie "Tylko nie mów nikomu" - poinformowała Prokuratura Krajowa.

Wiceminister Patryk Jaki mówił dziś, że niektóre przypadki przedstawione w filmie mogą być podstawą do podjęcia działań przez organy ścigania
- Aczkolwiek w większości są to jednak przypadki z przeszłości i w co najmniej dwóch przypadkach mamy już skazanie - dodał Jaki
Tomasz Sekielski przekazał dziś, że odezwał się do niego ksiądz, który chce przekazać kopię filmu papieżowi Franciszkowi. "Tylko nie mów nikomu" zostanie przetłumaczony m.in. na język hiszpański.
W sobotę odbyła się premiera filmu dokumentalnego braci Sekielskich o pedofilii w polskim Kościele. W dokumencie przedstawiono historie sprzed wielu lat, a także zdarzenia z ostatnich miesięcy, w których kościelna hierarchia tuszowała przestępstwa księży pedofilów.

Do filmu braci Sekielskich odniósł się dziś wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Jego zdaniem niektóre przypadki przedstawione w filmie mogą być podstawą do podjęcia działań przez organy ścigania.

- Aczkolwiek w większości są to jednak przypadki z przeszłości i w co najmniej dwóch przypadkach mamy już skazanie. Najważniejszy problem, jaki widzę to, że kary są za mało dolegliwe. W mojej ocenie powinno to być zawsze kary zawsze bezwzględnego więzienia na wiele lat – zaznaczył Jaki.

Wiceminister podkreślił, że jeśli prawo zapewni sędziom możliwość orzekania dużo bardziej stanowczych kar, to orzecznictwo ukształtuje się "na poziomie dużo bardziej radykalnym niż dzisiaj". - A uważam, że jest to potrzebne - powiedział.

Reakcje na film Sekielskich

W reakcji na film już wczoraj Jarosław Kaczyński zapowiedział zmiany w prawie m.in. zaostrzające kary za czyny pedofilne. Również Grzegorz Schetyna zapowiedział projekt ws. przestępstw pedofilskich, który zakłada likwidację przedawnień. Robert Biedroń domaga się powołania sejmowej komisji, która ma badać kwestię tuszowania pedofilii przez kościelnych hierarchów.

Rezygnację ze stanu duchownego złożył jeden z księży, który pojawił się w dokumencie. - Ksiądz Dariusz Olejniczak złożył wczoraj na ręce papieża Franciszka prośbę o przeniesienie do stanu świeckiego – poinformowała w oświadczeniu Archidiecezja Warszawska.

"Ksiądz Olejniczak prośbę umotywował złamaniem zakazu sądowego. Wbrew niemu, podejmował działalność związaną z pracą z dziećmi i młodzieżą, ukrywając ten fakt przed ustanowionym przez władze kościelne kuratorem" – pisze w oświadczeniu archidiecezja.

Ze stanu duchownego usunięto także księdza Pawła Kanię. Watykan zdecydował o tym już przed Świętami Wielkanocnymi, lecz wrocławska kuria poinformowała o tym dopiero po premierze dokumentu.

Film dokumentalny o pedofilii w polskim Kościele

"Tylko nie mów nikomu" Tomasza i Marka Sekielskich powstał w nietypowy sposób - produkcja została sfinansowana z pieniędzy zebranych poprzez portal Patronite. W zbiórce brało udział blisko 2,5 tys. osób, które przekazały łącznie ponad 450 tys. zł.

Film pokazuje kolejne przypadki pedofilii w polskim Kościele. Autorzy dociera do ofiar księży i ukrytą kamerą nagrywa ich konfrontacje z oprawcami po latach. Poza tym pokazuje, jak ofiary radzą sobie w codziennym życiu i w jaki sposób funkcjonują w społeczeństwie.

Jak mówił dziś Tomasz Sekielski w programie "Tomasz Lis.", odezwał się do niego ksiądz, który chce przekazać kopię filmu papieżowi Franciszkowi. - Film ma już napisy po angielsku, trwa tłumaczenie na włoski, robimy napisy w języku hiszpańskim, będzie wygodnie dla papieża Franciszka - powiedział.

- Nie znamy jeszcze prawdziwej skali przestępstw i skali ich tuszowania. To jest jasne, że potrzebna jest niezależna od hierarchii kościelnej komisja. Bez tego nie dowiemy się, jaka jest prawdziwa skala i jaka jest prawda o tym strasznym problemie - stwierdził Sekielski."

No więc jako że dowiedziałem się dziś z TVP że mamy gwałtowne ruchy zmierzajace do sprawdzenia danych ktore znalazły się w filmie, a takze obejrzeniu stanowczych i ( UWAGA!) zgodnych (!!!) stwierdzeń szefów partii i partyjek, ze nie miejsca dla tego typu zachowań itd. to blysnela mi myśl se przecież jest idealna okazja by rozszerzyć prace rzeczonej komisji prokuratorskiej i zlecić jej prześwietlenie WSZYSTKICH środowisk w których mamy do czynienia z podobnym zjawiskiem wystepowania pedofilii oraz jej krycia. Mamy przecież nauczycieli , sędziów polityków artystów itd.

Pamiętam był tu taki wątek w którym była mowa jak ciężko ruszyć te środowiska.
Ktoś tam od narkotyków miał podobno coś tam zacząć sypać ale chyba niewiele z tego wyszło nie?

Noji?
Myślę że to jest świetna okazja by poćwiczyć polityczne judo czy tam inne kung fu.

Pytanie tylko czy jesteśmy poważnym państwem....albo czy mamy kilku zdeterminowanych karateków przy władzi..
«1

Komentarz

  • Ziobro? Ale mnie kolega z rana rozbawił.
  • W sumie pójście w tym kierunku, to byłaby pewnie większa bomba, niż lustracja - nawet gdyby tę ostatnią przeprowadzono uczciwie zaraz po 89.
  • Przysięgam, że nie będę z nikim rozmawiać, z wyjątkiem osób wskazanych przez biskupa.
    Ja oczywiście Sekielskiemu nie wierzę jak psu ale jeśli rzeczywiście domagano się takiej deklaracji od ofiar pedofilii, to epidiaskop ma poważny problem.

    Nazwijmy rzecz po imieniu: kult św. Spokoja to kult Szatana.
  • Polityczne aikido.
    Ozyrys ostatnio już raz pokazał, że w razie potrzeby umie strzelić dobrym hakiem.
    Ruszenie tematu w kręgach cwelebryckich to byłoby coś najpiękniejszego.
    Trzymać kciuki za porażkę Jakiego w wyborach i łudzić się, że podołałby?
  • edytowano May 2019
    Ed
  • Tradyszyn
    Beria kazał se przywozić uczennice z podstawówki
  • A czy zauważyliście, że w sprawie nie idzie wcale o pedofilię?

    Wiem, gram emocji waży więcej niż tona rozumu. I mało kto ma tę tonę.
  • Oczywiście że nagłośnienie sprawy pedofilii i ograniczenie go do Kościoła jest wymierzone głównie w Kościół i pośrednio, ale wyraźnie i jednoznacznie, w PiS i rząd. Forma i czas dodatkowo tego dowodzą. Krótkoterminowo jest to akcja dość sprawna i zapewne częściowo skuteczna. Jako element walki politycznej przed wyborami do PE i parlamentarnymi jest jedną z ważniejszych akcji strony lewicowo - liberalnej i jest de facto wtórna w stosunku do ich akcji ogólnoeuropejskiej czy nawet dotyczącej całego Zachodu.

    Jest to jednak równocześnie akcja dość głupia i krótkowzroczna. Sprowadza się ona bowiem do potępiania strony przeciwnej za grzechy w których celują i znajdują szczególne upodobanie znani aktywiści lewicowo - liberalni oraz ulubione przez nich środowiska mniejszości seksualnych. Tak więc jest wielkie prawdopodobieństwa że ta akcja obróci się przeciwko nim. Obróci się nawet bez wielkiego sprytu i nakładów pracy i pieniędzy ze strony środowisk prawicowych i konserwatywnych. Oczywiście dobrze byłoby aby te środowiska to sprawnie is szybko wykorzystały.
  • Akcja jest jak najbardziej typu "diabeł się w ornat ubrał i ogonem na mszę dzwoni", niemniej krótkoterminowo skuteczna i może namieszać w wyborach do PE.
    Natomiast Ozyrys wykazuje czujność i już słyszałem o jakichś planach zaostrzania kar za pedofilię, podwyższania wieku ścigania itd. Pytanie, czy znajdzie dobrego wykonawcę... i czy odłamki za szeroko nie polecą.
  • krzychol66 napisal(a):
    Akcja jest jak najbardziej typu "diabeł się w ornat ubrał i ogonem na mszę dzwoni", niemniej krótkoterminowo skuteczna i może namieszać w wyborach do PE.
    Natomiast Ozyrys wykazuje czujność i już słyszałem o jakichś planach zaostrzania kar za pedofilię, podwyższania wieku ścigania itd. Pytanie, czy znajdzie dobrego wykonawcę... i czy odłamki za szeroko nie polecą.
    Opcja "dracarys" ma swoją cenę.
  • JK mówił o 30 latach pozbawienia wolności za pedofilię, ale, pomijając sensowność takiego podwyższenia, to wymaga poważnej zmiany Kodeksu karnego, bo takiej kary w ogóle w nim nie ma. Nie da się tego zrobić po prostu zmieniając jedno zdanie w części szczególnej K.k.
  • loslos
    edytowano May 2019
    PiS ze sprawą ma związek co najwyżej pośredni. To nie jest uderzenie w PiS! Ale kilka rzeczy mi się wyjaśniło. Filmik Sekielskiego to coś w rodzaju Brexitu.
  • los napisal(a):
    A czy zauważyliście, że w sprawie nie idzie wcale o pedofilię?

    Wiem, gram emocji waży więcej niż tona rozumu. I mało kto ma tę tonę.
    Oczywista oczywistość.
    Mamy ok. 300-400 przypadków przestępstw pedofilii dokonanych przez duchownych ogółem w ciągu ostatnich 30 lat. Wobec ok. 6-8 tysięcy rocznie zgłaszanych.
    http://www.statystyka.policja.pl/st/informacje/50010,Dzieci-ofiary-przestepstw-seksualnych.html?search=42497110961
    Więc "pedofilia kościelna" to poniżej 1 promila w skali całego problemu.
    Podobnie "w drugą stronę" - duchowni pedofile to ok. 2-4% ogółu duchownych. Więc 96 - 98% duchownych pedofilami nie jest.
    A propaganda usiłuje postawić znak równości między pedofilią a Kościołem.
  • To nie o to zupełnie idzie.
  • los napisal(a):
    A czy zauważyliście, że w sprawie nie idzie wcale o pedofilię?

    Wiem, gram emocji waży więcej niż tona rozumu. I mało kto ma tę tonę.
    Czy coś jeszcze poza 1. wzmocnieniem odruchu wymiotnego na widok panów w czarnych sukienkach, pierwotnie wbijanego do głów prymitywnymi schematami w 'klerze'? 2. unieważnieniem autorytetu i zaufania do instytucji? 3, odcięciem realnego źródła finansowania?
  • los napisal(a):
    PiS ze sprawą ma związek co najwyżej pośredni. To nie jest uderzenie w PiS! Ale kilka rzeczy mi się wyjaśniło. Filmik Sekielskiego to coś w rodzaju Brexitu.
    Fsęsie Brexit, że z ruskiego poduszczenia sami szczelają se w stopę?
  • loslos
    edytowano May 2019
    Poniekąd sobie szczelają ale aromat ruskich onuc jest zdecydowanie przeceniany, to nasza wewnętrzna polska sprawa.

    Jaka był niepisana (a może nawet pisana) umowa między establiszmentem a epidiaskopem? Że staruszkowie w kolorowych sukienkach żyją pełną rozkoszą życia, siadają na złoconych krzesłach, śpią w łożach z baldachimami, jedzą tłuste i obfite posiłki (chłop nie marzy o krewetkach, chłop marzy by zjeść tłusto) otoczeni tabunami służby duchownej i świeckiej a do tego jeszcze baby całują ich po rękach. Qui n'a pas connu l'Ancien Régime, n'a pas connu la douceur de vivre. Ech...

    Za to mieli tylko nie przeszkadzać establiszmentowi korzystać z ich rozkoszy życia i czasem pomóc w sposób niewysilony, np. kazać wynieść na pawlacz dwie deski zbite na krzyż.

    Większość biskupów była niesłychanie rozsądna ale kilku niestety nie wykazało się, więc establiszment musiał zrealizować groźbę. Obie strony na tym tracą ale karabin musi co jakiś czas wystrzelić, by go traktowano poważnie.
  • A ja sobie jednak myślę, że po prostu rodzimi zapateryści (sami, bądź z drobną pomocą z zewnątrz) doszli do wniosku, iż erozja katolicyzmu w Polsce zaszła już tak daleko, że można przejść z fazy cichego podgryzania do fazy ataku frontalnego. A biskupi wyszli "tylko" na pożytecznych idiotów, którzy nie dopilnowali walki z erozją wtedy, kiedy był na to czas.
  • Czyli jednak pozostaje tylko ogień i krew, bo inaczej znowu bagienko.
  • "Myślę że to jest świetna okazja by poćwiczyć polityczne judo czy tam inne kung fu."
    aj,kido! do tego trzeba jaj a są tylko joje.
    przy okazji adamowicza nie dobrali sie do autentycznych mówców nienawisci, a mieli calkiem niezla okazję
  • Grzech biskupów jest dużo większy niż tylko bycie pożytecznymi idiotami. A Kościół nie eroduje, odwrotnie - wykazuje oznaki poprawy. Wszystkie te przypadki pedofilii miały miejsce bardzo wiele lat temu. Niewątpliwie chcieli znaleźć coś bardziej aktualnego, nie udało się im.
  • Chciałem wkleić Paulinę, ale się wycofał em. Przypomina swe przeżycia u Wajdy, wspominała przy okazji Polańskiego o tym.
    I po słusznych uwagach bije w kościół.

    Cenne o tyle, że pokazuje szersze tło zjawiska.
    Jeszcze nie cytuja katolickiego twórcy filmowego że stałą widownią w Rosji - Zanussiego. Mówił, że artyści potrzebują więcej swobody w procesie twórczym.
  • christoph napisal(a):
    Chciałem wkleić Paulinę, ale się wycofał em. Przypomina swe przeżycia u Wajdy, wspominała przy okazji Polańskiego o tym.
    I po słusznych uwagach bije w kościół.

    Cenne o tyle, że pokazuje szersze tło zjawiska.
    Jeszcze nie cytuja katolickiego twórcy filmowego że stałą widownią w Rosji - Zanussiego. Mówił, że artyści potrzebują więcej swobody w procesie twórczym.
    "My dzieci z Dworca Centralnego"
  • christoph napisal(a):
    Mówił, że artyści potrzebują więcej swobody w procesie twórczym.
    Czyli kłopotowski to po nim powtarzal? :D
  • los napisal(a):
    A czy zauważyliście, że w sprawie nie idzie wcale o pedofilię?

    Wiem, gram emocji waży więcej niż tona rozumu. I mało kto ma tę tonę.
    Ależ oczywiście że nie. Aczkolwiek starałem sie nie poddawać emocjonalnym przekazem tego filmu i doszedlem do wniosku że pokazał chcąc nie chcąc kult najwiekszego bożka w Polsce tj. Świętego Spokoja oraz strukturalną
    "niemoc" hierarchii w pewnych kwestiach. Co ciekawe jak trzeba było przenieść dwie deski lub podobnych sprawach to nagle nabrali niezwykłej rychliwosci i sprawności. Widocznie Święty Spokój dodaje sił w takich kwestiach.
  • peterman napisal(a):
    O-o.

    https://wpolityce.pl/m/spoleczenstwo/446490-po-filmie-sekielskiego-mlynarska-oskarza-wajde
    Nieśmiałe "oddolne" ruchy. Rozpoznanie bojem?
  • Tja Amundseny to oni/ja tez/ nie są.

    Byłyby kłopoty z dojściem na biegun.
    Liczy się następna okazja do odpoczynku i posiłku, a nie cel tak odległy jak biegun czy zbawienie wieczne.

    Nihil novi sub sole. Grzech pierworodny jak oścień.

  • "Tak działają wszystkie sitwy świata. Katolickie, artystyczne, naukowe, jakie tylko chcesz"
    dlaczego katolickie a nie klerykalne, pani paulinko?
  • Wyguglałem sobie artykuł z "Wprost" sprzed prawie 10 lat. Proroczy. Tytuł "Komitet Obrony Pedofilów".
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.