Skip to content

Budowa solidnego państwa

Jakoś odniesłem wrażenie, że partia PiS idzie kroczek po kroczku w stronę budowy państwa.

Pisałem już gdzie indziej o straszliwej kobyle - nowelizacji KPC. Osobiście mnie to przeraża, bo będę się musiał przeryć przez 300 stron tekstu, ale z drugiej strony - KPC był w ostatnich 30 latach nowelizowany prawie 100 razy i zazwyczaj chodziło o drobiazgi. Teraz mam (wstępne) wrażenie, że projekt jest solidnie przemyślany, odkorkuje sądy i może się okazać zmianą fundamentalną, porządkującą, do której będą się musieli wszyscy następni odnosić.

Druga oczywista sprawa to CPK. Polska staje się hubem, a nie tylko dostawcą strumieni pasażerów do hubów w państwach ościennych. To duża rzecz, zwłaszcza że ze 100 mld, które na to pójdą, samo lotnisko pochłonie tylko ze 25 mld, a na przebudowę sieci kolejowej pójdzie z 65 mld, reszta pewnie na autostradę Warszawa-Łódź.

Trzecia rzecz to złoto. Okazuje się, że Polska miała relatywnie bardzo mało złota. Dzięki temu zakupowi lądujemy w średniej światowej, do średniej europejskiej brakuje nam jeszcze drugie tyle.

https://gospodarka.dziennik.pl/finanse/artykuly/601903,zloto-polska-nbp.html

No i ostatni news, ten który mnie akurat sprowokował do popełnienia nin. wpisu, a mianowicie pomysł kolegi Bączy, ażeby zmachać kabla Polska-Ameryka, bez pośredników. Godnie, pem ja wam, godnie.

https://technologia.dziennik.pl/internet/artykuly/601858,szantaz-internetowy-internet-polska-usa-swiatlowod-rosja-bezpieczenstwo.html

Jakie jeszcze macie przykłady, że Polska powoli przestaje być państwem z zupełnej tektury?
«13

Komentarz

  • czy Dunczykowie mogą zablokowac pro ject ze względów ekolologicznych? że rybki będą oświetlane światłem ze światłowoda? bo nie wszędzie wody międzynarodowe albo i li tylko polskie?

    a tak poza tem
    pomysł przedni, bardzo przedni rzekł bym
  • Czylisz internety nie mogo lateć awaryjno po nieboskłonu? Kątakteć sie zes jakiem satelitem od nata? A kabel nam pszetno i cusz potym?

    Zażondywem opświecenia!

  • Nastepuje centralizacja panstwa, co zawsze dobrze robi gospodarce, nie zawsze demokracji (rozwoj swiadomosci obywatelskiej i odpowiedzialnosci za region i za panstwo)
  • Gnębą napisal(a):
    Czylisz internety nie mogo lateć awaryjno po nieboskłonu? Kątakteć sie zes jakiem satelitem od nata? A kabel nam pszetno i cusz potym?

    Zażondywem opświecenia!

    Oświetlam Kolegę: Kabel nam niepotrzebny, bo i tak już jest w Berlinie.
  • loslos
    edytowano July 2019
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Pytanie jest, czy Polskę stać na brak planów dalekosiężnych - gdyż będzie to odzwierciedlane w leguralnym łojeniu hajsu przez neokolonizatorów.

    Zajmie to dwie dekady? Jico! Japsom zajęło pół wieku i jakoś żyją.

    W zasadzie nie ma znaczenia, ile czasu potrzeba dla wybudowania CPK, położenia kabelka, wyszczelenia polskiego satelity. Ten czas i tak upłynie; do nas należy decyzja - jak go wykorzystamy.
    Dokładnie, co kufa z tego, że coś zajmie 20 lat?

    W ogóle jest taka ogólna zasada - po czym poznać wielkie czyny? Takie, które trafią do encyklopedii, o których przyszłe pokolenia będą śpiewać pieśni i kręcić filmy.

    Otóż - czyny wielkie w momencie kiedy się dzieją są śmieszne. Są zadziwiająco nieudolne, niesprawne, pełne wahań i potknięć. Wszyscy przemądrzali szydercy aż się pokładają ze śmiechu i rechocą jeden w drugiego: błąd, błąd, błąd!

    Jeśli ktoś coś robi sprawnymi, wyćwiczonymi ruchami - bądźmy pewni, że to co robi, nie ma najmniejszego znaczenia.

    Dlaczego tak jest? Sami pomyślcie.
  • edytowano July 2019
    Kolega Los zapodaje mowę jakby sam książkowy Czester tentego zapodawał. Rispekt.
  • To te solidne państwo się tak buduje (z wątka obok): https://www.tvp.info/43455092/kolejne-ekipy-rzadowe-nie-zrobily-nic-gorzkie-slowa-duchownego-w-rocznice-rzezi-wolynskiej ????

    Kiepski fundament oparty na niepamięci.
  • Dobrym przykładem jest opera w Sydney, która była tak partacka, że architekt się obraził i nigdy nie pojechał jej obejrzeć.
  • Noo tak nooo
    I RP była nieudolna, nic nie robiła żeby uporządkować sprawy wyznaniowe. A handlowcy i rzemieślnicy (najdroższy Gastarbeiter Veit Stoss zwany Witkiem Stwoszem) a nawet naukowcy pchali się drzwiami i oknami.
  • Port w Gdyni od początku powstawał z rozmachem. Chłodnia składowa którą tam zbudowano była co do wielkości drugim tego typu obiektem na świecie, zdolnym pomieścić 1200 wagonów towarowych i jeszcze pod koniec lat 60-tych uważano ją za nowoczesną.
  • los napisal(a):
    Jeśli ktoś coś robi sprawnymi, wyćwiczonymi ruchami - bądźmy pewni, że to co robi, nie ma najmniejszego znaczenia.
    Oczywizdawizdoś. Wtedysz ino cuś naślada.

  • Gnębą napisal(a):
    los napisal(a):
    Jeśli ktoś coś robi sprawnymi, wyćwiczonymi ruchami - bądźmy pewni, że to co robi, nie ma najmniejszego znaczenia.
    Oczywizdawizdoś. Wtedysz ino cuś naślada.

    Dla ruchy te wykonującego i owszem.
    Dla potrzebujacego ich to czasem bezcenne.
  • marniok napisal(a):
    Dla potrzebujacego ich to czasem bezcenne.
    Nualesz to insza broszka isz cywinlizancja to na dziewindziesiomt dziewinć koma cuś percent precedury zes rutyno.

    Muwiemy o tem kedysz ktuś prubywa zrobieć cuś eksztraordynarnego czegusz globus ziemiański nie widzieł.

  • No na przykład służby medyczne sprawnie działające wpada w ta rubryka, nie?
  • Podatki. Okazuje się, że państwo nie musi być jak dziecko we mgle, a zaś może pełnić rolę alokacyjną a redystrybucyjną. Krajowa Administracja Skarbowa okazała się sukcesem - kontroli jest mniej, a wpływy większe. Uszczelnienie VAT, pakiet paliwowy, ceny transferowe. W końsekwencji można rzucić nieco grosza to tu, to tam.

    Cyfryzacja vel usprawnianie biurokracji. Nie wszystko wychodzi, ale trynd dobry. E-PIT zawieszał się tylko trochę i generalnie dał radę. Znacznie gorzej idzie z elektronicznym składaniem sprawozdań finansowych (niekiedy trwa to godzinami), ale może za rok będzie lepiej. E-obywatel - coraz więcej rzeczy można załatwić online, a żeby zdobyć podpis elektroniczny też już nie trzeba wychodzić z domu. Na zus.pl/pue można sobie poogarniać sprawy z ZUS. Cepik 2.0 jest ok. Zwolnienia lekarskie - niby wszystko idzie elektronicznie, ale jak się chce dostać zasiłek, to i tak trzeba wysłać dodatkowy wniosek, co jest trochę słabe. Program Płatnik też jest coraz lepsiejszy, np. kiedyś wystarczyły jakieś drobne pomyłki i zaraz przychodziło pismo, że trzeba korygować. Teraz program wyłapuje przed wysyłką, że coś jest nie komilfo.

    Energetyka. Nie znam się na tym, ale zdaje się, że wreszcie mamy jakąś normalną potylikę. A to Baltic-Pipe, a to USA, a ostatnio Naimski zakomunikował, że będzie budował elektrownie atamowe i to aż 6 do 2045 r.
  • Ja zewsząd czuję zapach potęgi. Autentycznie.
  • Chodakiewicz chwalił coś ostatnio Naimskiego, ze niby najbardziej wartościowy Polak czy cus kole tego
  • Dyzio_znowu napisal(a):
    Chodakiewicz chwalił coś ostatnio Naimskiego, ze niby najbardziej wartościowy Polak czy cus kole tego
    Kulega kłiz zara zdemaska to żydosko wtyczkie.

    "Pochodzi z rodziny frankistów ochrzczonej w katedrze lwowskiej w 1759, co przedstawił w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”"



  • edytowano July 2019
    ".....Energetyka. Nie znam się na tym, ale zdaje się, że wreszcie mamy jakąś normalną potylikę. A to Baltic-Pipe, a to USA, a ostatnio Naimski zakomunikował, że będzie budował elektrownie atamowe i to aż 6 do 2045 r...."

    A czy Pan Naimski zaproponował skąd będziemy brali paliwo i co ważniejsze gdzie będziemy składowali po zużyciu? No i czyją technologie wykorzystamy?

    Widze tu wielki potencjał dla wszelakich organizacji pro-eko itd itp na rozwinięcie swych skrzydeł i uzyskanie wielkich funduszy na swą działalność.
  • Jacques napisal(a):
    A czy Pan Naimski zaproponował skąd będziemy brali paliwo i co ważniejsze gdzie będziemy składowali po zużyciu?
    Ani chybi to pierwsze z Marsa, a to drugie - na Księżycu. Jest wszak znanym idiotą, jakich w PiS-ie na pęczki.

    Sorry za szyderę, ale już nie zdzierżyłam.
  • edytowano July 2019
    Maria napisal(a):
    Jacques napisal(a):
    A czy Pan Naimski zaproponował skąd będziemy brali paliwo i co ważniejsze gdzie będziemy składowali po zużyciu?
    Ani chybi to pierwsze z Marsa, a to drugie - na Księżycu. Jest wszak znanym idiotą, jakich w PiS-ie na pęczki.

    Sorry za szyderę, ale już nie zdzierżyłam.
    Zadałem pytanie i miałem nadzieję że ktoś zniży się do mojego poziomu i mi jak głupiemu wytłumaczy ale zapomniałem że tylko stać na szyderę. Już nie przeszkadzam.

    Zapomniałbym; ktoś tu gdzieś na forum napisał że szydera to mowa piekła.

  • Jacques napisal(a):
    Maria napisal(a):
    Jacques napisal(a):
    A czy Pan Naimski zaproponował skąd będziemy brali paliwo i co ważniejsze gdzie będziemy składowali po zużyciu?
    Ani chybi to pierwsze z Marsa, a to drugie - na Księżycu. Jest wszak znanym idiotą, jakich w PiS-ie na pęczki.

    Sorry za szyderę, ale już nie zdzierżyłam.
    Zadałem pytanie i miałem nadzieję że ktoś zniży się do mojego poziomu i mi jak głupiemu wytłumaczy ale zapomniałem że tylko stać na szyderę. Już nie przeszkadzam.

    Zapomniałbym; ktoś tu gdzieś na forum napisał że szydera to mowa piekła.



    Nie ma głupich pytań, kolego.
    A ty zwyczajnie trollujesz. To oczywiście moja opinia, nie musisz się z nią zgodzić.
  • Jacques napisal(a):
    ".....Energetyka. Nie znam się na tym, ale zdaje się, że wreszcie mamy jakąś normalną potylikę. A to Baltic-Pipe, a to USA, a ostatnio Naimski zakomunikował, że będzie budował elektrownie atamowe i to aż 6 do 2045 r...."

    A czy Pan Naimski zaproponował skąd będziemy brali paliwo i co ważniejsze gdzie będziemy składowali po zużyciu? No i czyją technologie wykorzystamy?

    Widze tu wielki potencjał dla wszelakich organizacji pro-eko itd itp na rozwinięcie swych skrzydeł i uzyskanie wielkich funduszy na swą działalność.
    PAD podpisał z POTUSem że atomówki będą amerykańskie.
  • I słusznie. NPG też.
    Dzięki kupowaniu w USA a nie dostarczaniu za pół darmo do RWPG jesteśmy najważniejszym sojusznikiem w regionie
  • W tomacie - zbiorniki retencyjne.
    PRR, czyli Program Rozwoju Retencji zakłada wzrost współczynnik retencji z obecnych 6,5 do 14 %. Koszt inwestycji = 14 mld zł (w tym środki unijne). Noji w ramach tegoż - budowa 94 nowych, przebudowa starych itp., itd. Ogólnie - zapobieganie suszom i powodziom, utrzymanie żeglowności rzek, gromadzenie wody na potrzeby wszelkie.

    Ale najbardziej wzruszył moją osobę opis budowania najmniejszych obiektów, czyli sztucznych schodków, tzw. przepławek, wznoszonych w pobliżu wielkich zbiorników retencyjnych, które to przepławki umożliwiają naturalną migrację ryb.

    Acha - obecnie znajdujemy się na przedostatnim miejscu w Europie pod względem zasobności w wodę w przeliczeniu na jednego mieszkańca (1600 m3 na rok; średnia w Europie = 4500 m3 na rok).
    Duprawdy, tendencje samobójcze, żeby z powrotem oddać państwo we władanie poprzednikom są zastanawiające. Co najmniej zastanawiające.
  • Gnębą napisal(a):
    Czylisz internety nie mogo lateć awaryjno po nieboskłonu? Kątakteć sie zes jakiem satelitem od nata? A kabel nam pszetno i cusz potym?

    Zażondywem opświecenia!

    internet (fizycznie, namacalnie) to szklane kable ze światłem i zwą to 'siecią szkieletową'

    te etery to tylko połączenia (końcowo-początkowych) urządzeń (smartfony, komputery) z bazą (nadajniko-odbiorniki)
  • Można by trochę poanalizować wg schematów potęgometrycznych.
    Np. Matryca strategiczna rosyjska (na podstawie której analitycy rosyjscy ustalają siłę państw) składa się z 9 stałych czynników (parametrów), zasadniczych dla rozwoju kraju:
    1. Rządzenie
    2. Terytorium
    3. Zasoby naturalne
    4. Ludność
    5. Gospodarka
    6. Kultura i religia
    7. Nauka i oświata
    8. Armia (siły zbrojne)
    9. Polityka zagraniczna (środowisko geopolityczne)







  • christoph napisal(a):
    czy Dunczykowie mogą zablokowac pro ject ze względów ekolologicznych? że rybki będą oświetlane światłem ze światłowoda? bo nie wszędzie wody międzynarodowe albo i li tylko polskie?

    a tak poza tem
    pomysł przedni, bardzo przedni rzekł bym
    widziałem kiedyś mapę oceanów jak są okablowane

    czyli kontury oceanów zamiast kontynentów i linie, kolorowo niczym mapa londyńskiego metra

    pewnie do wygóglania
  • romeck napisal(a):
    christoph napisal(a):
    czy Dunczykowie mogą zablokowac pro ject ze względów ekolologicznych? że rybki będą oświetlane światłem ze światłowoda? bo nie wszędzie wody międzynarodowe albo i li tylko polskie?

    a tak poza tem
    pomysł przedni, bardzo przedni rzekł bym
    widziałem kiedyś mapę oceanów jak są okablowane

    czyli kontury oceanów zamiast kontynentów i linie, kolorowo niczym mapa londyńskiego metra

    pewnie do wygóglania
    Jest nawet w formie ładnej strony: https://submarine-cable-map-2019.telegeography.com/
  • Albo w formie takiej ładnej stylizowanej
    image
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.