Skip to content

Budowa solidnego państwa

2

Komentarz

  • Budowa Narodowej Chmury, jak się to uda, to wyprzedzamy Niemcy, bo oni siedzą w AWS i Azure.
    Całkiem przyzwoite CERTy. Wyjątkowo ciekawe, choć bardzo dyskretne działania Orlenu u okolicznych.
  • edytowano July 2019
    ms.wygnaniec napisal(a):
    Budowa Narodowej Chmury, jak się to uda, to wyprzedzamy Niemcy, bo oni siedzą w AWS i Azure.
    Całkiem przyzwoite CERTy. Wyjątkowo ciekawe, choć bardzo dyskretne działania Orlenu u okolicznych.
    Zaraz , ale Chmurę Krajową buduje PFR i PKO BP chyba?
    A co to jest Narodowa Chmura związana z Orlen?
  • Narodowa Chmura, wedle mojej wiedzy, nie ma nic wspólnego z Orlenem, to inne zdania były we wmym wpisie ;)
    tak jest budowana jak piszesz, czyli pod nasza kompeltną kontrolą i na naszych blaszakach.
  • ms.wygnaniec napisal(a):
    Narodowa Chmura, wedle mojej wiedzy, nie ma nic wspólnego z Orlenem, to inne zdania były we wmym wpisie ;)
    tak jest budowana jak piszesz, czyli pod nasza kompeltną kontrolą i na naszych blaszakach.
    Dyletant jak ja nie rozszyfruje.
  • edytowano July 2019
    (smok05 podał dalej):

    Niejaki Clemens Wergin zgryźliwie na twitterze:

    "Polen hängt Deutschland ab. Heute in der Welt am Sonntag:"
    image
  • W ogóle dyskusja Niemców pod tym tweetem fajna:


  • edytowano July 2019
    wojtek napisal(a):
    Jest nawet w formie ładnej strony: https://submarine-cable-map-2019.telegeography.com/
    o, dzięki!

    opisy na dole mapki wielce ciekawe
    np. własności kabli wg wartości:
    Alcatel 33 % i Subcom 32 % - czyli 2/3 kabli (wg wartości) to te dwie firmy!
    w 2018 przez kable płynęły 1.000 Tbpr (TERA bitów / sekundę)
    ile to jest Tera? 1 000 000 000 000 bitów. czyli milion MEGA (milionów)!

    o, ta jest ładna!

    image

  • Dyzio_znowu napisal(a):
    (smok05 podał dalej):

    Niejaki Clemens Wergin zgryźliwie na twitterze:

    "Polen hängt Deutschland ab. Heute in der Welt am Sonntag:"
    image
    Obrazek został zmniejszony aby pasował do strony. Kliknij aby powiększyć.
    płatności bezgotówkowe u Niemców tylko 14 %???

    ja w mikro sklepiku wyglądającym niczym muzeum PRL-u (i takąż ekspedientką) płacę telefonem (kartą wirtualną)!
  • Ktoś mógłby to przetłumaczyć na ludzki język.
  • Waski napisal(a):
    Ktoś mógłby to przetłumaczyć na ludzki język.
    +1
    Na język szatana mam alergię.
  • Fortschrittliches Polen = postępowa (rozwijająca się) Polska
    Unternehmensgruendungen... = rozpoczęcia działalności w 2018 r. na 1000 mieszkańców
    Wirtschaftswachstum... = wzrost gospodarczy w 2018 w proc.
    Bargeldloses Zahlen... = płatności bezgotówkowe w 2018 w proc.
    Abdeckung 4G-Internet = pokrycie (dostępność) internetem 4G w proc.
    Frauenanteil in Fuerungspositionen = udział kobiet na kierowniczych stanowiskach w proc.

    Zabawne te komentarze - zwłaszcza niemieckie.
  • Dzięki.
    A co piszą w komentarzach?
  • KAnia napisal(a):
    l
    Zabawne te komentarze - zwłaszcza niemieckie.
    TecumSeh napisal(a):
    Dzięki.
    A co piszą w komentarzach?
    (akurat pod postami (komentarzami) jest napis 'przetłumacz' i raczej poprawnie tłumaczy)

    i naprawdę ciekawe komentarze, zwłaszcza tych Niemców co byli w Polsce (teraz/ostatnio) - ogólnie pozytywnie zaskoczeni, oraz czystoscią, infrastrukturą "na wsi/miasteczkach"
  • A ja nie mam tego, ale piszę z komórki, czas jakiś jeszcze bez dostępu do komputera. Napisz ogólnie co piszą.
  • No generalnie, spodziewali się pijanych podludzi, a tu law and order.
    Jeden Niemiaszek mi się zwierzył, że w Wwie tak czysto, że się krępował kiepa wyrzucić i kulturalnie do kubełka wyrzucał.
  • Srogi komentarz: Szkoda, że wszystko to dzieje się pod dyktaturą chrześcijaństwa.
  • - Co Polska robi inaczej?
    - Przyjmuje wyłącznie imigrantów bliskich kulturowo, np. Ukraińców. Prawie nie ma Murzynów i muzułmanów. A Ukry pracują zamiast łoić zasiłki.
  • - Punkty 3 i 5 to jakaś satyra!

    Odsie dodam, że punkt 1 też.
  • To mi się podoba (tłumaczenie deep.pl)

    "Tylko bliscy migranci kulturowo przyjmują (Ukraina), a nie ma tam praktycznie żadnych przedstawicieli kultur niezwiązanych ze światem, praktycznie nie ma tam czarnych i muzułmanów. Ukraińcy są zaangażowani w ożywienie, ale migranci są z nami tylko w kieszeni wszystkich i tylko kłopoty.
  • Chodzi o to, że nie mamy imigrantów odległych kulturowo w tym wytłuszczonym fragmencie.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    - Punkty 3 i 5 to jakaś satyra!
    Punkty 3 i 5 to dobra charakteryzacja polskich i niemieckich idiosynkrazji.
  • marniok napisal(a):
    To mi się podoba (tłumaczenie deep.pl)

    "Tylko bliscy migranci kulturowo przyjmują (Ukraina), a nie ma tam praktycznie żadnych przedstawicieli kultur niezwiązanych ze światem, praktycznie nie ma tam czarnych i muzułmanów. Ukraińcy są zaangażowani w ożywienie, ale migranci są z nami tylko w kieszeni wszystkich i tylko kłopoty.
    a deep miała tak topsze przetłumaczac!
  • edytowano July 2019
    Poprawia się struktura polskiego eksportu:
    Mimo relatywnie niskiego wzrostu do zmagających się ze spadkami własnego eksportu Niemiec (4,1) eksport Polski wzrósł o 6,8% dzięki postępującej dywersyfikacji.
    - Wzrost rok do roku eksportu do pozaunijnych krajów rozwiniętych (12%) jest średnio 2 razy większy niż do krajów UE (6,1%)
    - USA staje się coraz ważniejszym rynkiem (wzrost o 17%)
    - Wzrost do Chin prawie 40%

    https://www.gov.pl/web/przedsiebiorczosc-technologia/handel-zagraniczny-polski-po-5-miesiacach-2019-roku-wg-wstepnych-danych-gus-z-dnia-12-lipca-2019-roku

    "Handel zagraniczny Polski po 5 miesiącach 2019 roku (wg wstępnych danych GUS z dnia 12 lipca 2019 roku)
    Wyniki polskich obrotów towarowych po raz kolejny pozytywnie zaskoczyły. Po pięciu miesiącach br., podobnie jak w latach 2015-2017, odnotowaliśmy nadwyżkę obrotów towarowych (0,2 mld EUR). Było to możliwe dzięki wysokiemu wzrostowi naszego eksportu (o 6,8 proc., do 97 mld EUR), przy jednoczesnym wolniejszym tempie wzrostu importu (o 4,9 proc., do 96,8 mld EUR).

    Obroty towarowe w Unią Europejską
    Nadal wolniej niż przeciętnie rósł eksport towarów do UE, tj. o 6,1 proc., do 78 mld EUR. W dużej mierze było to rezultatem relatywnie wolnego wzrostu eksportu do Niemiec (o 4,8 proc.), jakkolwiek w ujęciu bezwzględnym był to pokaźny wzrost na poziomie 1,2 mld EUR. Z drugiej strony wśród krajów unijnych dynamicznie rosła sprzedaż m.in. do Niderlandów (o 11 proc., tj. o ok. 465 mln EUR), Francji (o ponad 8 proc., tj. o ok. 425 mln EUR), Austrii (o 22 proc., tj. o ok. 395 mln EUR), na Węgry (o ok. 11,5 proc., tj. o ok. 275 mln EUR) czy na Słowację (o ok. 11,5 proc., tj. o ok. 260 mln EUR).

    Obroty towarowe z krajami pozaunijnymi
    W dalszym ciągu dużym zainteresowaniem wśród polskich eksporterów cieszą się pozaunijne rynki rozwinięte, na które eksport w okresie styczeń-maj br. zwiększył się aż o ok. 12 proc., do 6,8 mld EUR, w tym do USA (o 17,5 proc., tj. o ok. 430 mln EUR), Kanady (o 20,7 proc., tj. o ok. 115 mln EUR), Szwajcarii (o ok. 10 proc., tj. o ponad 80 mln EUR) czy Japonii (o ok. 35 proc., tj. o ok. 75 mln EUR). Pokazuje to, że polscy przedsiębiorcy potrafią wykorzystywać potencjał odległych regionów, co pozwala im na szybszy i bardziej dynamiczny rozwój rodzimych firm.

    Równolegle polscy eksporterzy umacniają swoją pozycję na rynkach WNP, gdzie eksport towarów w okresie pierwszych 5 miesięcy br. zwiększył się o ok. 12,5 proc., do 5,8 mld EUR. W tej grupie krajów, szczególnie szybko rósł wywóz na Ukrainę (o ok. 13,5 proc., tj. o ok. 230 mln EUR), do Rosji (o 8,8 proc., tj. o prawie 230 mln EUR) oraz na Białoruś (o 23 proc., tj. o blisko 125 mln EUR).

    Poniżej średniej rósł eksport do pozostałych rynków słabiej rozwiniętych (spoza WNP), tj. o 4,8 proc. (do 6,4 mld EUR). W dużej części było to konsekwencją słabych wyników sprzedaży na główny rynek eksportowy z tej grupy, tj. Turcji (spadek o 33 proc., tj. o ok. 405 mln EUR). Niemniej jednak zostało to złagodzone dynamicznym wzrostem wywozu m.in. do Chin (o 37 proc., tj. o blisko 275 mln EUR), Zjednoczonych Emiratów Arabskich (o blisko 45 proc., tj. o 76 mln EUR), Egiptu (o niemal 70 proc., tj. o 67 mln EUR) czy Republiki Korei (o ponad 30 proc., tj. o ok. 63 mln EUR). "


    Ciekawi mnie ten krach na Turcji (spadek o 33%) ale słyszałem , ze tam kryzys jest?

    A jeszcze jeden paradoks:
    Mimo ze import z Niemiec spadł to eksport o te 4,1 % do Niemiec wzrósł.
    Czyli topimy Niemcy a na razie nie odczuwamy wstrząsów wtórnych.
  • edytowano July 2019
    uhrr napisal(a):
    marniok napisal(a):
    To mi się podoba (tłumaczenie deep.pl)

    "Tylko bliscy migranci kulturowo przyjmują (Ukraina), a nie ma tam praktycznie żadnych przedstawicieli kultur niezwiązanych ze światem, praktycznie nie ma tam czarnych i muzułmanów. Ukraińcy są zaangażowani w ożywienie, ale migranci są z nami tylko w kieszeni wszystkich i tylko kłopoty.
    a deep miała tak topsze przetłumaczac!
    1. Ogólnie deep.pl tłumaczy o niebo lepiej niż googiel
    2.A Cholera go wie co tam nabazgral ten mniemniec, moze wyjściowy tekst jest kiepski?
  • Każdy niemiecki tekst jest kiepski. W sensie: powinien powstać w ludzkim języku, a nie diabelskim.
  • marniok napisal(a):
    A Cholera go wie co tam nabazgral ten mniemniec
    Hyclery niekiedysz same sie nie rozumio. Dlategusz takiesz grube ksiomszki piszo dziesz wewkułko tumaczo o cusz sie jejim rozchodzi nualesz potym i tak szyskie kture to czyteli sie kuco i nie wiedzo.
  • Cwany ten Donek.

  • @los powiedział(a):
    Cwany ten Donek.

    Ano cwany, nawet dał na trasie kolejowej Białystok, żeby nie było że ignoruje ścianę wschodnią.

  • Cwany, bo obiecał bizantyjskie megapolis, tory kolejowe na każdym metrze i lotniska wszedzie tam, gdzie kiedyś były Orliki, kiedy projekt CPK był tego Bizancjum zaprzeczeniem: minimalna, przemyślana i w sumie niedroga konstrukcja zapewniająca wystarczające skomunikowanie Polski. Ludożerka tego nie będzie wiedzieć.

    W roku 2008 Tusk obiecał ojro w roku 2009 prawdopodobnie w ogóle nie wiedząc, że proces przyjmowania euro musi trwać przynajmniej dwa lata.

    Polacy są monstrualnie głupi.

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.