Skip to content

Zamiast Łuku Triumfalnego

2

Komentarz

  • AnnaE napisal(a):
    Zima napisal(a):
    Bo Plac na Rozdrożu to żaden plac. To wielopoziomowe skrzyżowanie kilkupasmowych arterii.

    Już samo dotarcie pod tę kolumnę będzie nie lada wyczynem.
    A zgromadzenie tam ludzi w wielkiej liczbie?
    To akurat bez problemu. Testowane przy okazji marszów niepodległości.
  • Najlepsza lokalizacja byłaby na skrzyżowaniu Belwederskiej z Parkową.
  • Mnie ta kolumna przypomina dziewczynę stojącą na twista
    image
  • edytowano February 2020
    Ten projekt ok?
    image

    Czy ten?
    image

    Podajcie swoje propozycje.
  • Na tle tych maszkaronow ten pomnik wyglada na najlepszy (choc przeciez nie mamy pelnego przegladu prac konkursowych), doodatkowo dochodza aspekty, o kt. Zima rozsadnie przypomnial. Sylwetką podobny do pomnika AK przy sejmie. I tyle.
    Bezpieczny i nijaki. Mozliwe ze najlepszy z zaproponowanej puli.
  • Miazga...
  • I tak dobrze, że nikt nie wpadł na pomysł przywrócenia usuniętej tęczy jako łuku triumfalnego...

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • AnnaE napisal(a):
    I tak dobrze, że nikt nie wpadł na pomysł przywrócenia usuniętej tęczy jako łuku triumfalnego...
    :))) Nie podpowiadaj.
  • Cyrylica napisal(a):
    AnnaE napisal(a):
    I tak dobrze, że nikt nie wpadł na pomysł przywrócenia usuniętej tęczy jako łuku triumfalnego...
    :))) Nie podpowiadaj.
    :))
  • Ni pies ni wydra, coś na kształt świdra.
  • Jakiś taki agresywny, jak końcowka wiertła widiowego.
  • zobaczywszy inne propozycje
    jest w branży takie rozwiązanie - nie przyznawać pierwszej nagrody, dać ileśtam wyróżnień (czyli wypłacić kasę)
    i ogłosić kolejną edycję konkursu

    z nieznanych przyczyn nie wybrano tej logicznej ścieżki ...
  • Chyba z przyczyn znanych.
    Ktoś zajrzał do kalendarza i z zaskoczeniem stwierdził, że niebawem setna rocznica. I że COŚ wypadałoby zrobić, szczególnie, gdy się obiecywało.

    Kto wie, czy nieoficjalnym kryterium nie był czas budowy.
  • edytowano February 2020
    natenczas napisal(a):
    Kto wie, czy nieoficjalnym kryterium nie był czas budowy.
    Przyznam, że to samo mi chodziło po głowie.
  • I się przychylam do kouńcepcji z AV, że łuk to nie nasz zwyczaj. Najlepszy byłby kopiec, coś ala na Westerplatte, z wiertłem ale takim wieelgachnym. Ze dwa razy większym niż w projekcie. I tak mocno osadzony żeby komuś nie przyszło na myśl go zburzyć bo jak by to chciał uczynić to by musial pół Warszawy wysadzić. Fundamenty większe niż to co na powierzchni.
  • A pod spodem
    Jak już takie fundamenty
    Schron atomowy
  • christoph napisal(a):
    A pod spodem
    Jak już takie fundamenty
    Schron atomowy
    wolałbym silosy
  • Pod spodem obok leci Trasa Łazienkowska a pod trasą kurzawka.

    👣

    🐾
    🐾

  • A kto zadecydował, że to MUSI być plac na Rozdrożu?
    Swego czasu dużo mówiło się również o terenie po prawej stronie Wisły.
  • Maria napisal(a):
    A kto zadecydował, że to MUSI być plac na Rozdrożu?
    To bardzo logiczny wybór, sam o nim myślałem, że to najlogiczniejsze miejsce, ażeby postawić pomnik konny hetmana Żółkiewskiego, wygrażającego buławinką Trasie Łazienkowskiej.

    Jak teraz o tem myślę, to myślę, że można by równie dobrze postawić tam Bandytę spod Bezdan.

    O, a jeszcze lepiej ich obu.
  • wojtek napisal(a):
    Kto bedzie chciał sobie zrobić przy nim zdjęcie?
    i jak?
  • w opisie jest że pomnik składa się z dwóch integralnych części:
    wspomnianego 'skrętu' oraz
    kółka jako bazy symbolizującego świat cały (że bitwa miała na jego historię wpływ)

    jest tak nieintuicyjny, że będzie miał w potocznej świadomości status niczym warszawska plastikowa palma...
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Maria napisal(a):
    A kto zadecydował, że to MUSI być plac na Rozdrożu?
    To bardzo logiczny wybór, sam o nim myślałem, że to najlogiczniejsze miejsce, ażeby postawić pomnik konny hetmana Żółkiewskiego, wygrażającego buławinką Trasie Łazienkowskiej.

    Jak teraz o tem myślę, to myślę, że można by równie dobrze postawić tam Bandytę spod Bezdan.

    O, a jeszcze lepiej ich obu.
    Totalnie nielogiczny, chociaż nie bronię Ci stawiać tam pomników różnym znamienitym Polakom.
    Natomiast Bitwa Warszawska toczyła się na przedpolach Warszawy, po prawej stronie Wisły. To raz. A dwa - w świadomości Polaków jest nierozerwalnie związana z pojęciem "cudu nad Wisłą".

    Jest tam, właśnie nad Wisłą, mnóstwo miejsca do sensownego zagospodarowania, postawienia Łuku lub czegoś na kształt Łuku, z odpowiednią oprawą i miejscem dla gromadzących się ludzi.
    Tym bardziej, że za moment płd. obwodnica odciąży ruch z mostów i będzie dużo łatwiejsza komunikacja na prawy brzeg.
    Tylko trzeba artysty - wizjonera.
    Ot co.

    Jak na razie PiS zohydza pomnikami Warszawę - co jeden, to :-O
  • christoph napisal(a):
    A pod spodem
    Jak już takie fundamenty
    Schron atomowy
    albo lochy dla komunistów :-D
  • Co do Pl. na Rozdrożu; jest to oś królewska. Latem - miejsce spacerów do późnej nocy. Dzień w dzień spotykali się u mnie znajomi (na Dobrej) i szliśmy pieszkom do Książęcej i parkiem aż do Łazienek, a kończyliśmy na piwku w kawiarni na Rozdrożu- w ogródku. Ech byli czasy :-) Lubię to miejsce. Ponadto jest to trasa przejazdów limuzyn dyplomatycznych, wszelkich mężów i żon stanu, głów państw. B. reprezentacyjny szlak, można powiedzieć- serce miasta. Być może trochę tam ciasno i to jest minus, bo taki pomnik zasługuje na duży plac, powinien być widoczny z dużych odległości.
  • Pl. Na Rozdrożu ok. Mój pradziadek tuż obok na Agrykoli w 1920 roku zapisywał się do szwoleżerów.
    Poza tym to ewangeliczna część Warszawy. Z placu na Rozdrożu poprzez aleję Wyzwolenia dociera się do placu Zbawiciela :-)
  • tam gdzieś chyba były knajpy. W latach późnych 90tych jak mieszkałem na Braci Pillatich albo Piwarskiego to się tam chodziło na steka
  • Fundament to też symbol:
    Z wierzchu zimna, twarda, brzydka i plugawa... Jakoś tak to szło...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.