Skip to content

Ratujmy Kościół loklany-zwolnić ze świętopietrza!

edytowano April 2020 w Forum ogólne
Drobna uwaga techniczna, co do sposobu obliczania świętopietrza. Jego wysokość jest wyznaczana statystycznie wg pogłównego, realne przychody parafii nie mają większego znaczenia.
Więc:
1. Okolice świąt Wielkanocnych stanowią sporą część przychodów części parafi, tak samo pierwsze komunie i śluby i to w skali roku, a i taca również stanowi główne źródło utrzymania w pozostałych miesiącach.
2. Episkopat, swoim tchórzliwym kunktatorstwem, pozbawił tych dochodów parafii i to w sposób arbitralny.
Oczekuję:
1. Zwolnienie parafii z 50% świętopietrza, tak aby umożliwić im normalne funkcjonowanie.
Dlaczego:
- chcę aby osoby podejmujące pewne decyzje, choć w części partycypowały w kosztach ich ponoszenia.
Studium przypadku: Klasztor w Ibramowicach, co nawet było medialnie nagłaśniane.
Przeedytowałem, bo mi poprawiło kunktatorstwem na kuratorstwem i wyszedł mi petruizm.
«13

Komentarz

  • Biskupi mają się gorzej odżywiać i mieć mniej służby? Hehehe

    Bo papież nic nie kosztuje, przecież jeździ starym samochodem.
  • Nie wię, ale klechici mogliby cheba mocniej pyskować, żeby im robić przelewy na tacę.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Nie wię, ale klechici mogliby cheba mocniej pyskować, żeby im robić przelewy na tacę.
    Każdy zna pięć przykazań kościlenych wew wersji poprawionej
  • I biskup i proboszcz nie pozwalają mi się "wtrącać" w finanse parafii*, więc i teraz się nie wtrącam!
    tyle.

    *są proboszcze sknery i są prawdziwy gospodarze parafii (czyli "oddają" Ludowi w postaci dbania o budymek kościoła, ogród, kjesli jest, itd itp. więc zależy od parafii, gdzie proboszcz dba....)
  • romeck napisal(a):
    I biskup i proboszcz nie pozwalają mi się "wtrącać" w finanse parafii*, więc i teraz się nie wtrącam!
    tyle
    W mojej obecnej parafii (od zeszłego tysiąclecia) finanse parafii były zawsze 'do wglądu', a ponieważ to nie 'Kuwejt', więc mam świadomość skali ubytku przychodów.
    A świętopietrze, to nie procent od przychodu, a pogłówne, dlatego wnoszę o jego zmniejszenie z powodu epidemicznych restrykcji.

  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Nie wię, ale klechici mogliby cheba mocniej pyskować, żeby im robić przelewy na tacę.
    A nie robicie?
    Ja robię. Swoją dziesięcinę, którą kładłam na tacy teraz przelałam na konto parafii.
    Mój proboszcz na końcu jutubowej transmisji Mszy św. bardzo dziękował za tak okazane wsparcie parafii. Dodał też, że nie spodziewał się aż takiej ofiarności parafian skierowanej również na parafialny Caritas, która umożliwiła wolontariuszom pomoc naszym współbraciom. Bardzo mnie to ucieszyło, bo mamy w okolicy wielu samotnych, starych i schorowanych ludzi.
    Za kilka dni zrobię kolejny przelew.
  • ms.wygnaniec napisal(a):
    romeck napisal(a):
    I biskup i proboszcz nie pozwalają mi się "wtrącać" w finanse parafii*, więc i teraz się nie wtrącam!
    tyle
    W mojej obecnej parafii (od zeszłego tysiąclecia) finanse parafii były zawsze 'do wglądu', a ponieważ to nie 'Kuwejt', więc mam świadomość skali ubytku przychodów.
    A świętopietrze, to nie procent od przychodu, a pogłówne, dlatego wnoszę o jego zmniejszenie z powodu epidemicznych restrykcji.

    ależ ja to rozumiem (twój postulat)
    ale nawet jeśli jakaś parafia ogłasza jawność swoich finansów, nie znaczy że wierni choć w mini skali są współgospdarzami

    analogicznie do samorządów, którym przekazano z centrali część kompetencji (i finasów), a dalej do Budżetów Obywatelskich, gdzie wręcz sami 'wierni' miasta wymyślają i decydują (w realu że często nawet mogą)


    twój wpis to bardziej
    - apel o zmianę organizacji finsnsów diecezji
    - a adresatem są KEP (instytucja) i ordynariusze diecezji

    (i mnożysz wątek mój, bo problem jest i eklezjalny i eschatologiczny w czasach zarazy :) )
  • romeck napisal(a):
    (i mnożysz wątek mój, bo problem jest i eklezjalny i eschatologiczny w czasach zarazy :) )
    Tak, ale czynię to celowo aby chwilowo problem wyeksponować. Nasze kompletnie niszowe forum ma jakieś dziwne fluidowanie na świat zewnętrzny i dobra ekspozycja czasem daje zaskakujące rezultaty.

  • e, żartowałem sobie....

    to mówisz, że p. Górny właśnie zaczął pisać artykuł do wSieci? :)
  • BTW, wczoraj słuchałem Gadowskiego i nagle rzucił takim tekstem: "Nie zamierzam tutaj wygłaszać stanowiska ex cathedra".
  • Mówił, czemu?
  • edytowano April 2020
    Bo jego narracją jest: "ja wygrzebuję różne fakty, ciekawostki po to, żebyście mogli sobie sami wyciągać wnioski".
    Oczywiście nie sądzę, żeby jego uwaga odnosiła się do naszego forum, tylko tak mi się skojarzyło gdy czytałem Koleżeństwa uwagi.
  • bo od wniosków są czwórforumowicze,
    ale w odróżnieniu od publicysty (?) sami również wygrzebujemy fakty, ciekawostki...
  • romeck napisal(a):
    e, żartowałem sobie....

    to mówisz, że p. Górny właśnie zaczął pisać artykuł do wSieci? :)
    Chciałeś masz: https://wpolityce.pl/kosciol/497442-jak-bedzie-wygladalo-odmrazanie-kosciolow
  • ms.wygnaniec napisal(a):
    romeck napisal(a):
    e, żartowałem sobie....

    to mówisz, że p. Górny właśnie zaczął pisać artykuł do wSieci? :)
    Chciałeś masz: https://wpolityce.pl/kosciol/497442-jak-bedzie-wygladalo-odmrazanie-kosciolow



    Jeden z biskupów stwierdził nawet, że udział w wielkanocnej Mszy jest złamaniem piątego przykazania Dekalogu. Trudno w moralistyce o wytoczenie działa większego kalibru. To w sumie jak postawienie znaku równości między uczestnikiem Eucharystii a mordercą.
    powyższe to w zasadzie podsumowanie postawy episkopatu Europy (chyba nie było zasadniczych różnic między biskupami z Włoch, Niemiec, Polski itd.?)

    i teraz, znając około tradsowe spisków teorie, czy to była troska czy głupota, czy... celowa dywersja?
  • Kto ma uszy, niechaj...
    Kto ma oczy, niechaj...
  • qizqiz
    edytowano April 2020
    MS.wygnaniec napisal(a):
    1. Zwolnienie parafii z 50% świętopietrza, tak aby umożliwić im normalne funkcjonowanie.
    W sumie chętnie bym zobaczył, jak ten cudak Bergoljo jest naprawdę skromny i oszczędny. Ale on zacznie Muzea Watykańskie wyprzedawać.

  • qiz napisal(a):
    W sumie chętnie bym zobaczył, jak ten cudak Bergoljo jest naprawdę skromny i oszczędny. Ale on zacznie Muzea Watykańskie wyprzedawać.
    1. Działania pijarowe kosztują więcej niż standardowe procedury, to w temacie realnej oszczędności.
    2. Prosimy o niepodpowiadanie.
    3. Podbijam

  • Podbijam kolejny raz:
    - tak sobie rozmawiając z proboszczem tak się dowiedziałem, że liczenia wierny w tym roku nie było.
    Jak rozumiem, to świętopietrze też jest odwołane?
  • edytowano November 2020
    ms.wygnaniec napisal(a):
    Podbijam kolejny raz:
    - tak sobie rozmawiając z proboszczem tak się dowiedziałem, że liczenia wierny w tym roku nie było.
    Jak rozumiem, to świętopietrze też jest odwołane?
    A to ciekawe, bo u nas było. A faktycznie epidiaskop odwołał.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • zbij termometr- nie będzie gorączki
  • Górny jest bardzo potrzebny. Na różnych poziomach.
  • Nie wydaje mi się żeby świętopietrze był wszędzie jednolicie rozliczane. Będzie raczej jak z podusznym - zależnie od rejonu.
  • Zapobiegliwi są. Odkąd dali te dyspensy, to nie wiem, czy na Mszy się z 50 osób uzbiera. Na parafię ~4000 samych tylko zameldowanych (realnie dużo więcej), trzy Msze, to nawet 5% nie chodzi. Tu już nie ma pytania, czy będzie druga Irlandia, tu jest pytanie, kiedy episkopat to oficjalnie ogłosi. To tylko pokazuje bezsens ustalania jakichkolwiek kwot w oparciu o liczbę mieszkańców/parafian. Byłbym za tym, by dać więcej na lokalne parafie, a mniej na pałace biskupie i świecące pustkami seminaria, ale to głos po próżnicy. Strategia jest w tej chwili taka, że skoro idą ciężkie czasy, to trzeba się nachapać póki jeszcze się da, by mieć później z czego funkcjonować i ja bym tu na jakieś nadzwyczajne zwolnienia z danin nie liczył.
  • Podatek od liczby mieszkancow to wymysł komuny.
  • No i po 30 latach moim zdaniem czas na jakieś aktualizacje. Dlaczego mamy płacić za ludzi, którzy nie chcą mieć z nami nic wspólnego?
  • i umknęło mi świętopietrze
    wczoraj, 22. lutego było święto Katedry* Świętego Piotra
    *(tronu, siedziska, krzesła)


    _ _ _
    Według Tradycji Piotr Apostoł miał najpierw założyć swoją stolicę prymasa Kościoła w Antiochii, gdzie przebywał kilka lat, zanim udał do Rzymu.

    W Bazylice znajduje się także prawdziwy tron Apostoła. Do V w. znajdował się on w baptysterium świątyni. Relikwia składa się jedynie z wielu kawałków drewna, spojonych od dawna bogato zdobionymi płytami z kości słoniowej. W XVII wieku tron zamknięto w potężnej, marmurowej budowli.

    Święto diecezjalne stało się powszechnym dzięki Pawłowi IV (V.1555 - VIII.1559).

    Odpust zupełny przy nawiedzenie jakiejkolwiek katedry (siedziby biskupa, np. w Krakowie to ta na Wawelu, nie przy Rynku)
  • Czy w ramach pomocy lokalnym parafiom Watykan zawiesił wątkotwórczy podatek?
    Bo na razie Kościoły Upaństwowione górą.
  • Znaczy się, "Czwarty Rzym" w Bonn?
  • prassówka, Niedziela nr 2, śr. 5.02.2022
    Ile kosztuje ogrzewanie w kościele?

    Ogrzewanie świątyni to komfort, na który nie każda parafia może sobie pozwolić. W kościołach jesteśmy przyzwyczajeni do ofiar co łaska, ale proboszcz rachunki musi płacić bardzo konkretne Ile kosztuje ciepło na mszy?
    I przez dwie bite strony o tym.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.