Skip to content

Grunwald! Grunwald!

edytowano July 2020 w Forum ogólne
Nie nie chodzi mi o klasyczny kawał, który kończy się hasłem
Którędy na Grunwald?

O wielką bitwę pomiędzy nowemi a staremi czasy.

O starcie tzw Zachodu ze sprzymierzonym Śródmorzem.

Co Kolestwo sądzi?
Jak czytać Grunwald dziś?
Czytać niekoniecznie prof. Nowakiem
«1

Komentarz

  • Chyba zwycięstwo Dudusia idealnie w czas ;)
  • No wuaśnie
    Brakuje mi obchodów proporców i wyświetlenia filmu
    Gdzie je Kurski?
  • christoph napisal(a):
    No wuaśnie
    Brakuje mi obchodów proporców i wyświetlenia filmu
    Gdzie je Kurski?
    zostal Zniewolony przez La Bandidę
  • - Jak się nazywa ta wieś, przy której stoją wojska krzyżackie?
    - Warszawa.
  • edytowano July 2020
    Wojska zjednoczonego postępowego świata przeciw zacofaniu i poganstwu
    Jogaiua jest świeżym demokratą
  • Trza by wspominać, że Polska myśl technologiczna i strategiczna umożliwiła ten sukces.
    (Most pontonowy, zwrot armii o 180 st w jeden dzień, dowodzenie bitwą ze sztabu, a nie ze środka, itp)
  • Stara zadufana w sobie Europa i nowe technologie
    Następne przykłady?
  • Most łyżwowy mistrza Jarosława... I niech Qrvski tylko spróbuje nie uczynić go jednym z ważniejszych protagonistów Korony Królów.
  • ms.wygnaniec napisal(a):
    Trza by wspominać, że Polska myśl technologiczna i strategiczna umożliwiła ten sukces.
    (Most pontonowy, zwrot armii o 180 st w jeden dzień, dowodzenie bitwą ze sztabu, a nie ze środka, itp)
    Weźmy jeszcze pod uwagę logistykę zaopatrzenia wielkiej armii. Polowania na źwierza trwały przez dobrych killka miesięcy. Źwierzyńce królewskie ledwie nadanżały. Do tego trzeba było mięsiwo odpowiednio przygotować, spakować, przechować, dowieźć.
  • ile soli poszło!
  • KazioToJa napisal(a):
    ile soli poszło!
    bo nie było prądu do lodówek!
    i ciekawe, gdzie ustawiono toytoye/sławojki

    mnóstwo czwartorzędnych spraw, bez których żadnej bitwy by nie było!
  • Bitwę wygrywa wojsko
    Wojne kwatermiszczostwo
  • christoph napisal(a):
    Bitwę wygrywa wojsko
    Wojne kwatermiszczostwo
    A kto wygrywa pokój?
  • ms.wygnaniec napisal(a):
    Trza by wspominać, że Polska myśl technologiczna i strategiczna umożliwiła ten sukces.
    (Most pontonowy, zwrot armii o 180 st w jeden dzień, dowodzenie bitwą ze sztabu, a nie ze środka, itp)
    W. Mistrz również dowodził 'ze sztabu', dopóki sytuacja na to pozwalała.
  • No i to, że Koronne Chorągwie były na poziomie światowym, w niczym nie ustępując Krzyżakom, a ci byli uważani za jednych z najlepszych. (Obraz Forda to dramatyczny szit gdy idzie o bitwę)
  • Nikt nie zapodał?
    Dziwne.

    Wua la!

  • Dziś rocznica spuszczenia wpiedrolu wojskom wujni a na forumnie cisza.
  • trep napisal(a):
    Dziś rocznica spuszczenia wpiedrolu wojskom wujni a na forumnie cisza.
    Chałwa i cześć Bohaterom!
  • Miło, że koledzy odświeżyli mój stary wontek
  • Młodzi dzisiejsi prędzej słyszeli o Grundewaldzie niż Grunwaldzie :(
  • @christoph powiedział(a):
    Nikt nie zapodał?
    Dziwne.

    Wua la!

    No więc ten koleś był już wklejany kilkakrotnie jako najlepiej opisujący BpG, ale teraz czytam tom 3 i tam jest jednak nieco inaczej. Do tego dr Kowalewski podaje podczas swojego wykładu 3 źródła a prof. Andrzeju Nowaku podaje te same 3 i jeszcze kilka innych. Główne różnice to:

    1. Nowaku skłania się raczej do opcji, że ucieczka Litwinów to był jednak manewr.
    2. Doktór mówi, że były dożynki a profesur, że wręcz przeciwnie.
    3. KK twierdzi, że nie wiemy, kto pyknął Jungingena a SN podaje nawet PESEL.
    4. U KK na Youtube mamy dziwne rozumowanie: nie mógł Ulryka dobić piechur, gdyż nie było chłopskiej piechoty. A Nowaku na to: non sequitur - i opisuje, czemu niemiec szczezł od pieszego.







  • Przy okazji: trochę kuleje korekta. Dzieło zawiera więcej niż poprzednio prostych omyłek pisarskich, które bym wyłapał bez problemu. Jakby kto miał dostęp do profesora, to darmowo mogę pod kątem takich pomyłek pomóc.

  • Aa, obaj naukowcy różnią się jeszcze w piątej kwestii w swoich zeznaniach. Dr twierdzi, że Ulryk raptusem nie był a prof. że wręcz przeciwnie i jeszcze to podpiera jakimś cycatem z epoki.

  • Warna ciekawsza, i bardziej zafałszowana

  • @Filioquist powiedział(a):
    Warna ciekawsza, i bardziej zafałszowana

    Z zafałszowań to Bitwa pod Legnicą jest chyba bardziej epicka. W oficjalne narracji Tatarzy odnieśli zwycięstwo, choć było ono tak epickie, że część armii poszła pustoszyć Węgry, a pozostali wycofali się na swoje tereny. Taki przebieg działań po rozbiciu czyjejś armii (ucieczka w dwóch grupach z pobojowiska, brak spustoszenia krainy był rażąco sprzeczny z ówczesnymi obyczajami) wskazuje, że sukces był w postaci zabicia Henryka Pobożnego ale to wyczerpuje listę sukcesów po wygranej bitwie.

    Co do Grunwaldu, to gawędy Jędrka kasztelana zamku Chojnik są bardzo inspirujące.

  • Pogawędki to ja lubię ale musi być jakaś granica
    https://www.facebook.com/share/ZHrXu6ixTStYfie1/?mibextid=WC7FNe
    Że Jagiełło kazał namalować MB Częstochowska na wzór swej żony?
    I do tego wsparł fundację swego przeciwnika? Władka z Opola , co to managerem był u Węgrów?

    Nie klei mi się ta amerykańska chist oria
    No chyba że ej aj im to pisze

  • Ten Opolski to tam nieźle mieszał i to przez długie dziesięciolecia. Raz był po tej stronie, raz po tamtej. W ogóle bardzo wielu grało tam wyłącznie na siebie nie zważając na interes ojczyzny. Taki Witold, co w końcu krzyżaków pomógł pogromić, to wcześniej wielokrotnie zdradzał Unię stając po stronie Teutona.

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.