Skip to content

ArmageDonek gospodarczy nadciąga

edytowano 28 February w Forum ogólne

Zgodnie z tradycją forum, pisania o sprawach gdy chmury widać daleko.
Czytając wpisy dotyczące różnych spraw gospodarczych najszło mnie że płyną bardzo złe, pośrednie sygnały z gospodarki.
1. Zastępowanie rozwoju organicznego pieniędzmi z UE.
Trzy wskazówki:

  • Fabryka Intela

Niemiecki serwis mdr.de informuje, że Intel złożył wniosek o budowę dwóch fabryk w Magdeburgu, gdzie produkowane mają być półprzewodniki. Serwis podkreślił, że obecnie jest to największy proces zatwierdzania w urzędzie administracji państwowej. Wniosek dotyczy budowy dwóch fabryk - do tej pory plan Intela zakładał budowę jednej fabryki pod Magdeburgiem, a drugiej pod Wrocławiem. Czyżby oznaczało to, że Polska została wykluczona z inwestycyjnych planów Intela?
(..) Zdaje się jednak, że inwestycja nie dojdzie do skutku - rząd Donalda Tuska odkłada decyzję o przesłaniu do Brukseli wniosku ws. uzyskania zgody na udzielenie pomocy publicznej przedsięwzięciu rodem ze Stanów Zjednoczonych.

Źródło omówienia .
To wyjątkowo ważna sprawa, aby taka fabryka powstała w Polsce, natomiast widać, że mają powstać dwie w Niemczech.

  • **CPK **

-Nie została wszczęta procedura ws. wniosku lokalizacyjnego. Z tego co wiem wniosek został zwrócony do uzupełnienia przez wojewodę mazowieckiego. Spółka ma na to 60 dni - przekazał Maciej Lasek na antenie TVN24.(..)Lasek wskazał również, że inwestorzy, którzy mieli częściowo sfinansować budowę lotniska są w "tzw. standby-u", co oznacza, że rozmowy z partnerami są zamrożone. Wiceminister podkreślił, że "jeśli będzie decyzja o budowie CPK, to w tym roku będzie pozwolenie na budowę".

Źródło omówienia. Czyli, oczywiście tak dla CPK, no tylko wiecie, były uwagi jakiś niezależnych urzędników i na nie odpowiadamy, aż się terminy wywalą (patrz baza antyrakietowa w 2008 roku)

  • Elektrownia atomowa

kolejne rozważania zmiany lokalizacji, brak wiążących decyzji. Pomijam działania TW Zegarka, choć są one bardzo ciekawe i pokazują, jak można wykorzystywać infrastrukturę przesyłową po zlikwidowanej kopalni odkrywkowej do nowych biznesów.

  • Nadpływają pieniądze z UE (przynajmniej na papierze)

To już słyszymy, natomiast już wiemy, że to znaczone pieniądze, które nie służą wzmocnieniu Polski, a podporządkowaniu gospodarki Polski 'innym obszarom gospodarczym'

Reasumując te najgłośniejsze sprawy, bo w tle jest całkiem sporo innych, widać, że obecna ekipa zamiast przejąć obecne biznesy wygasza je. Natomiast tam gdzie rząd PiSu wiernopoddańczo implementował nakazane szaleństwa UE (normy równościowe, normy klimatyczne) radośnie w to brnie.
cdn

«1

Komentarz

  • Tak. A co?

  • A po co zrzuca się bomby?

  • @trep powiedział(a):
    Tak. A co?

    Domniemuje zakładam że to wątek wydzielony do gadania na temat tzw dużych inwestycji, oki

  • Niemcy inwestowali za PiSu i to sporo

    rozmawiałem z gościem z wałbrzyskiej strefy i mówił o niepokoju wielkich inwestorów w zakresie pewnych dostaw energii
    chyba mieli złe doświadczenia z wiatrakami i &co.

    nasz mix energetyczny jeszcze zapewnia pewność dostaw
    jak długo?

    trza atomu i Atomickich

    Według danych AHK Polska, niemieckie firmy zainwestowały w Polsce ponad 36 miliardów euro i zatrudniają tam około 430 000 pracowników.
    9500 niemieckich firm w Polsce

    Firma Bosch zapowiedziała niedawno, iż zamierza zainwestować 250 milionów euro w fabrykę pomp ciepła w Dobromierzu. Przedsiębiorstwo Mercedes-Benz poinformowało pod koniec 2022 roku, że będzie w przyszłości produkować w Polsce elektryczne samochody dostawcze. Mowa tu o inwestycji opiewającej na kwotę ponad miliarda euro. Z kolei sklep internetowy Zalando chce wybudować w Bydgoszczy dwa centra logistyczne, w których znajdzie zatrudnienie 4000 pracowników. Bosch, Mercedes i Zalando to tylko trzy spośród ponad 9500 firm mających co najmniej jednego niemieckiego właściciela, które posiadają swoje oddziały w Polsce. A trend ten ma charakter rosnący.

    „Obecnie niemal co czwarte europejskie przedsiębiorstwo dokonujące relokacji produkcji wybiera Polskę“, powiedział kierownik Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), Piotr Arak,

    Utarty wizerunek Polski jako kraju niskich zarobków nie ma przy tym żadnego znaczenia. Jak twierdzi Ewa Łabno-Falęcka, rzeczniczka Mercedes-Benz w Polsce, przedsiębiorstwo nie inwestuje w Polsce z powodu niskich kosztów, lecz z powodu dostępności wysoko wykwalifikowanego personelu. „Możemy się pochwalić rekordową liczbą studentów. W tym roku mamy prawie 50 000 studentów kierunków informatycznych. To fenomen na skalę europejską. Dla wszystkich niemieckich inwestorów – w tym naszej firmy – ma to ogromne znaczenie“, wyjaśniała w rozmowie z niemieckim „Tagesschau“.

    Także członek zarządu AHK, Lars Gutheil, przyznaje, że jest to bardzo istotny argument przemawiający za inwestycją w Polsce: „Wiele firm woli przenosić się do dobrze znanych obszarów Unii Europejskiej, dlatego wybiera warunki będące siłą Polski: bliskość rynku niemieckiego oraz relatywnie dużą dostępność siły roboczej, która jest dodatkowo bardzo dobrze wykwalifikowana“. W końcu, jak dodaje Gutheil, brak wykwalifikowanych pracowników jest jednym z najważniejszych przyczyn budowania nowych lokalizacji w sąsiednim kraju.

  • edytowano 28 February

    Na KO zagłosowało 42,2 proc. polskich właścicieli i współwłaścicieli firm. Chcącemu nie dzieje się krzywda?

    Jorge pisał, że generalnie czuli się potwornie pokrzywdzeni przez PiS....

  • Mieli rację. Większość tych firm zatrudniała dwu, trzech pracowników, którym płacono góra dwa tysiące złotych, teraz trzeba dać przynajmniej dwa razy tyle. Jak takich nie nienawidzieć? Cejrowerowi do dziś nie ma kto wycinać trzcin. Ale spoko, Donek naprawi.

  • Na pewno te pieniądze z UE zmierzają? Tutaj piszą, że nie.

    "Z 56 inwestycji zaplanowanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy ok. 43 może nie zostać realizowanych do 31 sierpnia 2026 r., co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE - powiedział PAP ekspert CRIDO Łukasz Kościjańczuk. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć."

    https://www.money.pl/pieniadze/fatalna-wiadomosc-ws-kpo-prawie-wszystkie-inwestycje-zagrozone-6999604987234816a.html

  • Już pisałem: łatwiej rabować swoich niż obcych. Na obstrukcje KE Morawiecki mógł się awanturować ale co zrobi biedny Tusk?

  • @MarianoX powiedział(a):
    Na KO zagłosowało 42,2 proc. polskich właścicieli i współwłaścicieli firm. Chcącemu nie dzieje się krzywda?

    Jorge pisał, że generalnie czuli się potwornie pokrzywdzeni przez PiS....

    To naprawdę jest bezsensowna dyskusja.
    Po pierwsze, dane są z sondażu, nie z wyborów, więc są g... warte.
    Po drugie, co już kiedyś pisałem, a tu słusznie zauważył @los, wiele z nich to bieda-firmy z dwoma-trzema pracownikami. A więcej powiem - na ogół bez pracowników, tylko tak lepiej wychodzi podatkowo. (jeszcze raz: lepiej, bo Polska mniej opodatkowuje przedsiębiorcę niż pracownika, to apropos wiecznej niedoli).
    Po trzecie ... przebicie jak widzę wcale nie jest wielkie. Wśród ogółu wyborców KO dostała 30,7%, tu jest 42,2%, czyli wyraźnie więcej, ale do większości daleko, nie mówiąc o wyłączności.

    Dla porównania wyniki w pewnym dość rolniczym powiecie:
    https://wybory.gov.pl/sejmsenat2023/pl/sejm/wynik/pow/120800

    ... jak odliczymy miasto, to PiSowi wyjdzie jakieś 60%, prawie 2x tyle co w kraju.

    Więc twierdzenie "rolnicy popierają PiS" jest do sprawdzenia, "przedsiębiorcy popierają PO" to publicystyczny slogan.

  • edytowano 28 February

    @christoph powiedział(a):
    Niemcy inwestowali za PiSu i to sporo

    rozmawiałem z gościem z wałbrzyskiej strefy i mówił o niepokoju wielkich inwestorów w zakresie pewnych dostaw energii
    chyba mieli złe doświadczenia z wiatrakami i &co.

    nasz mix energetyczny jeszcze zapewnia pewność dostaw
    jak długo?

    trza atomu i Atomickich

    ...jeszcze długo nie będzie w PL atomu (już oficjalne opóźnienie 2 lata dla pierwszego bloku dużego, 2035), a tzw. "małego" nie tylko w PL

    "To, że jest mało prawdopodobne, aby pierwszy brytyjski reaktor typu SMR rozpoczął pracę przed 2035 r., który rząd przyjął jako termin osiągnięcia dekarbonizacji elektroenergetyki – jest konkluzją prac komisji audytu środowiskowego Izby Gmin"

    https://forsal.pl/biznes/energetyka/artykuly/9432330,watpliwosci-wokol-malego-atomu-narastaja-nie-tylko-w-polsce.html

    ...bańki do wyłudzania pieniędzy, wodory, małe atomy itp.

  • edytowano 28 February

    @Przemko powiedział(a):
    Pierwszy reaktor Tuska to miał w 2020 ruszyć.

    https://www.bankier.pl/wiadomosc/Tusk-do-2020-roku-elektrownia-jadrowa-1891623.html

    ....to jest constans - zawsze horyzont jest kilkunastoletni

    Podobnie jak z wodorem, który już od grubo ponad 100 lat jest paliwem przyszłości i to się nie zmienia

  • Puzelek nr 2
    Pośrednie sygnały z gospodarki
    1. Konsumpcja indywidualna

    A miało być tak pięknie - obniżająca się dynamika inflacji, zmiana 500 plus w 800 plus oraz podwyżki dla licznych grup zawodowych, w tym dla nauczycieli i pracowników budżetówki, miały napędzać konsumpcję - a ta z kolei miała dolewać paliwa do wzrostu gospodarczego w 2024 roku. Tymczasem motor napędowy polskiej gospodarki szwankuje, co widać w danych Głównego Urzędu Statystycznego z końca ubiegłego roku.
    (..) W grudniu 2023 r. sprzedaż detaliczna w Polsce spadła w cenach stałych o 2,3 proc. w ujęciu rocznym.

    Źródło.
    Artykuł jest mętny, więc można spekulować, że inflacja spada, pieniędzy konsumenci maja więcej, a nie wydają. Czy może jednak obawa przed działaniami nowego rządu?
    Tak czy siak, to groźny sygnał dla gospodarki.
    2. Zapowiedzi impulsów proinflacyjnych, czyli podwyżek artykułów podstawowych.

    Polskie gospodarstwa domowe czeka znacząca zmiana finansowa — wzrost opłat za prąd i to już od połowy bieżącego roku.

    Źródło omówienia
    Natomiast wcześniej:

    Jeszcze przez pięć tygodni Polacy będą cieszyć się zerową stawką VAT na podstawowe artykuły żywnościowe. Wiele wskazuje na to, że rząd nie przedłuży działania tej osłony - informuje dziennik "Fakt" i dodaje, że w tym roku na ten cel nie zaplanowano dużych środków

    Źródło omówienia
    Czyli dwa duże impulsy proinflacyjne, odczuwalne dla biedniejszej części społeczeństwa. Może to ograniczenie konsumpcji staje się bardziej zrozumiałe?
    3. Międzynarodowi złodzieje tez to widzą.

    • Gwałtowna eskalacja napięć politycznych w Polsce zwiększyła ryzyko dla skuteczności rządzenia - napisała w komunikacie agencja Fitch Ratings.
      (..) - W Polsce mamy deteriorację w polityce zarządzania państwem (...) stawia to pytanie o zdolność rządu do przeprowadzenia procesu legislacyjnego - powiedziała podczas konferencji "Credit Outlook Warsaw 2024" Małgorzata Krzywicka, zastępczyni dyrektora ds. oceny długu rządowego w regionie Europy, Środkowego Wschodu i Afryki w Fitch Ratings.  

    Źródło omówienia , klikać nie warto bo Jacek Ramotowski jest skrajnie propeowski.

    Reasumując mamy spowolnienie konsumpcji indywidualnej (od dłuższego czasu, co niepokoi coraz bardziej), zapowiadane impulsy proinflacyjne oraz złe postrzeganie działań nowego rządu przez rynki finansowe (zaklinanie rzeczywistości przez Romotowskich wszystkich redakcji niewiele daje).

  • Kto się mógł tego spodziewać??

  • w zeszłym roku ścieki podrożały w okolicy o 316%

  • @christoph powiedział(a):
    w zeszłym roku ścieki podrożały w okolicy o 316%

    Wywóz szamba czy chodzi o rachunek z wodociągów?

    Cóż, zawsze gdy rządzi PO jest kryzys.

  • rachunek za kanalizację zatwierdzone jeszcze w czerwcu, spadło za ostatni kwartał 2023

  • W Polsce mamy deteriorację w polityce zarządzania państwem

    Ciekawe1; w sumie to taki pogląd mainstreamowy na tut. Forumku.

  • Bo trochę mądrych ludzi jest też poza forumkiem.

  • @ms.wygnaniec powiedział(a):
    Puzelek nr 2
    Pośrednie sygnały z gospodarki
    1. Konsumpcja indywidualna

    A miało być tak pięknie - obniżająca się dynamika inflacji, zmiana 500 plus w 800 plus oraz podwyżki dla licznych grup zawodowych, w tym dla nauczycieli i pracowników budżetówki, miały napędzać konsumpcję - a ta z kolei miała dolewać paliwa do wzrostu gospodarczego w 2024 roku. Tymczasem motor napędowy polskiej gospodarki szwankuje, co widać w danych Głównego Urzędu Statystycznego z końca ubiegłego roku.
    (..) W grudniu 2023 r. sprzedaż detaliczna w Polsce spadła w cenach stałych o 2,3 proc. w ujęciu rocznym.

    Źródło.
    Artykuł jest mętny, więc można spekulować, że inflacja spada, pieniędzy konsumenci maja więcej, a nie wydają. Czy może jednak obawa przed działaniami nowego rządu?
    Tak czy siak, to groźny sygnał dla gospodarki.
    2. Zapowiedzi impulsów proinflacyjnych, czyli podwyżek artykułów podstawowych.

    Polskie gospodarstwa domowe czeka znacząca zmiana finansowa — wzrost opłat za prąd i to już od połowy bieżącego roku.

    Źródło omówienia
    Natomiast wcześniej:

    Jeszcze przez pięć tygodni Polacy będą cieszyć się zerową stawką VAT na podstawowe artykuły żywnościowe. Wiele wskazuje na to, że rząd nie przedłuży działania tej osłony - informuje dziennik "Fakt" i dodaje, że w tym roku na ten cel nie zaplanowano dużych środków

    Źródło omówienia
    Czyli dwa duże impulsy proinflacyjne, odczuwalne dla biedniejszej części społeczeństwa. Może to ograniczenie konsumpcji staje się bardziej zrozumiałe?
    3. Międzynarodowi złodzieje tez to widzą.

    • Gwałtowna eskalacja napięć politycznych w Polsce zwiększyła ryzyko dla skuteczności rządzenia - napisała w komunikacie agencja Fitch Ratings.
      (..) - W Polsce mamy deteriorację w polityce zarządzania państwem (...) stawia to pytanie o zdolność rządu do przeprowadzenia procesu legislacyjnego - powiedziała podczas konferencji "Credit Outlook Warsaw 2024" Małgorzata Krzywicka, zastępczyni dyrektora ds. oceny długu rządowego w regionie Europy, Środkowego Wschodu i Afryki w Fitch Ratings.  

    Źródło omówienia , klikać nie warto bo Jacek Ramotowski jest skrajnie propeowski.


    Reasumując mamy spowolnienie konsumpcji indywidualnej (od dłuższego czasu, co niepokoi coraz bardziej), zapowiadane impulsy proinflacyjne oraz złe postrzeganie działań nowego rządu przez rynki finansowe (zaklinanie rzeczywistości przez Romotowskich wszystkich redakcji niewiele daje).

    Trend jest ewidentny, gospodarka będzie spowalniać. Na jesieni lemingi pospadają z klifu👊.

  • "Aż o 12 proc. spadł w styczniu polski eksport, najmocniej do krajów Unii Europejskiej, wynika z najnowszych danych GUS."

    "Agencja ratingowa Fitch obniżyła prognozę dynamiki PKB Polski w 2024 r. do 2,2 proc. z 2,5 proc., a na 2025 r. podtrzymała 3,2 proc. "

  • Takie zadanie Donek dostał.

  • image

    👣

    🐾
    🐾

  • edytowano 19 March

    Ciekawe, czy do niego dociera, że został rozegrany przez szwabów? Murzyn zrobił swoje, a teraz dostaje ochłapy. Z drugiej strony może mu o to chodziło, żeby do końca zaorać Polskę. Poklepią go po pleckach i rzucą kolejny ochłap.

  • Przecież to jest następca Hansa Franka! Stuprocentowy Niemiec i niemiecki patriota, przysłany do Generalnego Gubernatorstwa aby przystrzyc Polaczków. I swe zadanie wykonuje.

  • Prusak panie, Prusak.

  • @los powiedział(a):
    Przecież to jest następca Hansa Franka! Stuprocentowy Niemiec i niemiecki patriota, przysłany do Generalnego Gubernatorstwa aby przystrzyc Polaczków. I swe zadanie wykonuje.

    Niemiecki patriota to krąg z Krzyżowej
    I jednak bardziej południe niż Bis smarck i inną niż luterska wiara

  • 15.10.2023 suweren wyraził wolę i jest nieustająco swoją mądrością zachwycony.

  • @christoph powiedział(a):

    @los powiedział(a):
    Przecież to jest następca Hansa Franka! Stuprocentowy Niemiec i niemiecki patriota, przysłany do Generalnego Gubernatorstwa aby przystrzyc Polaczków. I swe zadanie wykonuje.

    Niemiecki patriota to krąg z Krzyżowej
    I jednak bardziej południe niż Bis smarck i inną niż luterska wiara

    Ci co uważali, że trzeba ukatrupić Adiego, bo się grzebie z eksterminacją słowiańskich podludzi i źle wojnę prowadzi?

  • Z polskiego czy z nie polskiego punktu widzenia?
    exterminacja dyskwalifikuje

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.