Skip to content

Koniec radia jakie znam

edytowano 27 June w Forum ogólne

Na Sylwestra 2024 w Szwajcarii zakończą nadawanie radia na UKFie.
Tylko 1o% użytkowników słucha przez radio, reszta przez DAB albo aplikacje internetowe

Jak słuchacie radia?
W aucie na UKFie, w domu przez w nternet, np radio Amalia z Lizbony

«1

Komentarz

  • edytowano 27 June

    To zależy, jak patrzeć na zagadnienie, bo można też powiedzieć, że obecnie Radio - w sensie przekazu dźwiękowego - ma się dobrze jak nigdy w historii. Wszechobecne podkasty, streamingi dźwiękowe oraz audiobooki zarówno w formie czytanej przez lektora jak i rozbudowanych słuchowisk to jak najbardziej formaty...rdzennie radiowe.

  • edytowano 27 June

    Zastanowiłem się i wyszło, że poza wyjątkowymi sytuacjami nie słucham radia od jakichś 30 lat.

  • KRRiT planuje wyłączenie UKF w Polsce w 2027, trwają rozmowy aby to przesunąć na zakres od 2030 do kiedyś tam.
    W domu słuchamy ale trochę szumi a jak zacznę ustawiać antenę to potem ona dynda z regału i najmłodszy się tym interesuje, tak że prościej jest włączyć z komórki i puścić przez blutut na głośniki wieży. W aucie słucham głównie a że od roku prawie nie jeżdżę...

  • Od kilku lat prawie nie słucham w tradycyjnej formie, przerzuciłem się z muzyką kiedyś prawie zupełnie na CD i okazjonalnie streamy, jak chodzi o słowne audycje to na podcasty, w tym takie tworzone przez radiofonie. Radia zdarza mi się słuchać na wyjazdach i w aucie, ale jak jadę z Żoną, sam słucham czegoś z komórki.

    Podcasty i streamy to taka sama "złota era radia" jak Netflix i YT są złotą erą telewizji. Ale sam fakt, że mając sprzęt do nagrywania, know how, renomę i pieniądze dali się w znacznym zakresie wyprzeć z podcastosfery zwykłym amatorom pokazuje jaka w istocie była jakość tradycyjnego radia.

    Ale wyłączenie tradycyjnego sygnału oceniam negatywnie, są tereny, gdzie sygnał komórkowy jest słaby i streaming nie da rady, a radio daje. Nie mówię już nawet o przerzuceniu kosztów na odbiorcę.

  • Dawno dawno temu słuchałem. Za komuny puszczali całe płyty. W trójce oczywiście 60 minut, Teatrzyk zielone oczko, różne audycje muzyczne. Potem dwójka i Bach, muzyka średniowiecza, zespoły muzyki dawnej a potem już nic a nic. W aucie muza (kiedyś cd, potem karta pamięci, teraz spotify) albo próby modlitwy albo forumek albo pasażer. Gdy wchodzę do jakiegoś lokalu a tam leci radio (albo u sąsiada), odczuwam mocny dyskomfort. Maniera prowadzących, denerwujące kawałki. Jeśli jakiekolwiek radio, to Niepokalanów.

  • Gdy wchodzę do jakiegoś lokalu a tam leci radio (albo u sąsiada), odczuwam mocny dyskomfort.

    Tak. Typowa stacja to nachalny, męczący miks słowotoku, hałaśliwych dżingli i rozsadzających mózg (głupotą i decybelami) reklam. Jedyne momenty ulgi trafiają się, gdy akurat niechcący puszczą jakiś fajny kawałek albo radio się rozstroi w szum.

  • @rozum.von.keikobad powiedział(a):

    Podcasty i streamy to taka sama "złota era radia" jak Netflix i YT są złotą erą telewizji. Ale sam fakt, że mając sprzęt do nagrywania, know how, renomę i pieniądze dali się w znacznym zakresie wyprzeć z podcastosfery zwykłym amatorom pokazuje jaka w istocie była jakość tradycyjnego radia.

    >
    >
    Wężykiem, wężykiem.
    Radia nie słucham od ostatniego wywalenia Skowrońskego z Trujki
    A internet dał.ki możliwość słuchania radiostacji wyspecjalizowanych bez zbędnego komentarza jak FRM Piosenka literacka, Merefem Peerelu czy inne Depechemonde podług nastroju.

  • @rozum.von.keikobad powiedział(a):
    Ale wyłączenie tradycyjnego sygnału oceniam negatywnie, są tereny, gdzie sygnał komórkowy jest słaby i streaming nie da rady, a radio daje. Nie mówię już nawet o przerzuceniu kosztów na odbiorcę.

    Zostanie Polskie Radio nadawane na falach długich, to wszędzie odbiera. :)

  • @Rydygier powiedział(a):
    Zastanowiłem się i wyszło, że poza wyjątkowymi sytuacjami nie słucham radia od jakichś 30 lat.

    +10

    Znaczy od 40 lat.

  • Włączyłem ostatnio radio i słuchałem meczu Polski, bo w streamingu na stronie www tvp nie dało się obejrzeć. Swoją drogą brak transmisji wystąpił po raz pierwszy dopiero po zmianie władzy i uzdrowieniu TVP. Hehehe.

  • edytowano 27 June

    W 1981 telewizja MTV wyemitowała teledysk do utworu "Video Killed the Radio Star".

    I pacz pan - radyjo jeszcze dycha, zaś sama MTV (jako telewizja muzyczna) zdechła...

  • edytowano 27 June

    Nawet Kristiane Backer przeszła na islam.

  • edytowano 27 June

    Ale Beavis i Butthead żyją

  • Ooo, to było straszne gunwo. Nienawidzę takiego kontentu.

  • Ja też. Ale skecz śmieszny.

  • edytowano 27 June

    Czasem słucham w samochodzie. Ostatnio nawet częściej bo w moim nowym nabytku brak kieszeni na CD.

  • @Brzost powiedział(a):
    Czasem słucham w samochodzie. Ostatnio nawet częściej bo w moim nowym nabytku brak kieszeni na CD.

    Podobno odtwarzacze CD są już tylko w nowych lexusach. Nowe auta zazwyczaj mają bluetooth i wejście audio AUX, więc można podłączyć komórkę z jakimś streamem. Nawet w bezpłatnym Spotify są listy lepsze niż w radiu i mniej reklam. Można też zgrać jakieś treści na pen driver, wejście USB też najczęściej jest.

  • @los powiedział(a):

    @Rydygier powiedział(a):
    Zastanowiłem się i wyszło, że poza wyjątkowymi sytuacjami nie słucham radia od jakichś 30 lat.

    +10

    Znaczy od 40 lat.

    Takoż.

  • @rozum.von.keikobad - tak, jest wejście, ale to mini-USB.

  • @MarianoX powiedział(a):
    W 1981 telewizja MTV wyemitowała teledysk do utworu "Video Killed the Radio Star".

    I pacz pan - radyjo jeszcze dycha, zaś sama MTV (jako telewizja muzyczna) zdechła...

    Bokotemat - współczesny cover „Video Killed...”:

  • @Brzost powiedział(a):
    @rozum.von.keikobad - tak, jest wejście, ale to mini-USB.

    Kupujesz pendraka miniusb i tryumfujesz. To lepsze niż wiadro płytek.

  • edytowano 27 June

    Najpewniej USB typu C jednak.

    Żeby słuchać CD warto dokupić zmieniarkę, a to dodatkowy koszt.

  • @MarianoX powiedział(a):
    W 1981 telewizja MTV wyemitowała teledysk do utworu "Video Killed the Radio Star".

    I pacz pan - radyjo jeszcze dycha, zaś sama MTV (jako telewizja muzyczna) zdechła...

    o mnie na kablówce jest na kanale 666 :)

  • Wyszło, że nikt z koleżenstwa Rydzyka nie słucha, jak to tak?

  • @wachmistrz
    Fajne. Brzmi jak Queen

  • Od lat poza YT słuchałem już tylko Radia Kraków. Zwycięska praworządność odepchnęła mnie i od niego.

    Przerzuciłem się na Radio Chopin przez DAB, ale jak zacznie się najazd polityki - i z tym będzie koniec.

  • @robert.gorgon powiedział(a):
    Wyszło, że nikt z koleżenstwa Rydzyka nie słucha, jak to tak?

    O. Rydzyka. Ja słucham ale przeważnie Rozmów niedokończonych z odtworzenia, bo słucham w przyspieszonym tempie na rowerze czy gdzieś.

  • I RM nigdy nie blokowało pobierania mp3 ze strony, a nawet jeśli pamiętam to wprost dawali taką możliwość, gdy w tym samym czasie inne stacje robiły co mogły aby to maksymalnie uniemożliwić.

  • edytowano 28 June

    @Kuba_ powiedział(a):
    Włączyłem ostatnio radio i słuchałem meczu Polski, bo w streamingu na stronie www tvp nie dało się obejrzeć. Swoją drogą brak transmisji wystąpił po raz pierwszy dopiero po zmianie władzy i uzdrowieniu TVP. Hehehe.

    Trochę tak, trochę ni, w 2018 r. na meczu Senegal-Polska ich transmisja też się przycinała i ogólnie była skopana, w mojej w końcu rozjechał się dźwięk i obraz. Ale na Kolumbię i Japonię już naprawili (inne mecze szły wtedy bez przeszkód)
    Natomiast w tym roku to jest jakieś kuriozum. Mecz z Holandią widziałem z retransmisji, ale to z góry założyłem. Mecz z Austrią zamierzałem zobaczyć z pociągu, co zawsze jest jakimś wyzwaniem i tym razem zupełnie się nie udało... ale dwa poprzednie już z pociągu widziałem i z przerwami, ale ogólnie szło oglądać. Zwątpiłem, jak próbowałem już z domu zobaczyć mecz Holandia - Austria (rozgrywany równolegle z Polska-Francja). Otóż apka tvp vod na telewizorze nawet się nie włączyła w tym momencie. Wychodzi na to, że apka i strona w ogóle nie radzą sobie z dużym ruchem.

    Jeśli dysponuje się usługą VPN to można odpalić np. czeską telewizję, ona też daje mistrzostwa i tak wtedy zrobiłem.

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.