Skip to content

Koniec radia jakie znam

2»

Komentarz

  • Co by było, gdyby D. Tusk...

  • @trep powiedział(a):
    Co by było, gdyby D. Tusk...

    Obowiązująca narracja brzmi: bo zły Świrski nie dał kasabubu.

  • M.zd. praktyczne tematy przestali ogarniać już za Matyszkowicza, np. dali sobie podkupić Ligę Mistrzów.

  • Nie słucham chyba od jakichś 10+ lat.
    Mimo to uważam, że radio i telewizja mają jakiś swój niepowtarzalny urok, niedostępny dla podcastów i yt, a związany właśnie z tym, że nie można tu zasadniczo mieć audycji on demand.

  • @Exspectans powiedział(a):
    Nie słucham chyba od jakichś 10+ lat.
    Mimo to uważam, że radio i telewizja mają jakiś swój niepowtarzalny urok, niedostępny dla podcastów i yt, a związany właśnie z tym, że nie można tu zasadniczo mieć audycji on demand.

    Rytm, dnia, pracy, wolnego, latem Lato z Radiem, zimą słuchowiska czy książki, poczucie wspólnoty.

  • ^tak, wyjście poza bańkę> @christoph powiedział(a):

    Na Sylwestra 2024 w Szwajcarii zakończą nadawanie radia na UKFie.
    Tylko 1o% użytkowników słucha przez radio, reszta przez DAB albo aplikacje internetowe

    Jak słuchacie radia?
    W aucie na UKFie, w domu przez w nternet, np radio Amalia z Lizbony

    ...jakie uzasadnienie tej decyzji w Szwajcarii? UKF "zmienia klimat"?

    ps. w aucie, w domu, wszędzie, audycje na żywo to jak dla mnie najlepsze ludzkie medium, spotkanie w czasie rzeczywistym, nie ma jak natrafić na dobrą rozmowę lub dobrą muzykę w radio

  • Zalet DAB jest dużo, ale duża ich część nieistotna w sumie. https://goodaudio.pl/blog/radia-dab-dzialanie-wlasciwosci-i-wszystko-co-warto-wiedziec/

  • @robert.gorgon powiedział(a):
    Wyszło, że nikt z koleżenstwa Rydzyka nie słucha, jak to tak?

    Ja słucham. Radio mam w kuchni, więc cokolwiek tam robię, włączam RM. No i w samochodzie - to samo.

    Innego radia nie używam.

  • @Przemko powiedział(a):
    Zalet DAB jest dużo, ale duża ich część nieistotna w sumie. https://goodaudio.pl/blog/radia-dab-dzialanie-wlasciwosci-i-wszystko-co-warto-wiedziec/

    ...które istotne?

  • ...serio - co jest nie tak z radio FM? Dlaczego to całe wyłączanie? Ktoś wie?

  • edytowano 29 June

    Dab to wyjątkowe g...o

    Zawsze coś przerywa niedziała etc.

    FM najlepsze. Coś dobrze działa to trzeba to rozpieprzyć. Tak samo mini jacki wywalili i forsują aby wszyscy używali tej nędzy blutooth albo wifi na słuchawkach. Pcha się to gówno a na zasranym telefonie nawet nie da się odpalić demona sshd żeby jak człowiek po rsyncu pobrać sobie jedną linijką muzykę z kompa ma tel. W lapkach wywalili zwykłe gniazdka do ethernetu i dali usb, więc trzeba kupować przejście bo przecież człowiek nie może mieć dobrego neta tylko korzystać z gównianego wifi

    21 wiek, a pewne proste rzeczy to taka przekomplikowana siermięga, że szok.

    Bluetooth to w ogóle istny koszmar. Pod względem beznadziejności to naprawdę top liga.

  • @Mania powiedział(a):

    @robert.gorgon powiedział(a):
    Wyszło, że nikt z koleżenstwa Rydzyka nie słucha, jak to tak?

    Ja słucham. Radio mam w kuchni, więc cokolwiek tam robię, włączam RM. No i w samochodzie - to samo.

    Innego radia nie używam.

    nie daję rady z koncertem życzeń w RM, więc słucham w tym czasie alienów z TOK FM. Najczęściej słucham podcasty z RM i WNet.

  • edytowano 29 June

    @posix powiedział(a):
    Dab to wyjątkowe g...o

    Zawsze coś przerywa niedziała etc.

    FM najlepsze. Coś dobrze działa to trzeba to rozpieprzyć. Tak samo mini jacki wywalili i forsują aby wszyscy używali tej nędzy blutooth albo wifi na słuchawkach. Pcha się to gówno a na zasranym telefonie nawet nie da się odpalić demona sshd żeby jak człowiek po rsyncu pobrać sobie jedną linijką muzykę z kompa ma tel. W lapkach wywalili zwykłe gniazdka do ethernetu i dali usb, więc trzeba kupować przejście bo przecież człowiek nie może mieć dobrego neta tylko korzystać z gównianego wifi

    21 wiek, a pewne proste rzeczy to taka przekomplikowana siermięga, że szok.

    Bluetooth to w ogóle istny koszmar. Pod względem beznadziejności to naprawdę top liga.

    Ano!

    ...zatem, jakie "oficjalne" uzasadnienie likwidacji FM? Ktoś wie?

    ...ludzie chcą słuchać, rozgłośnie chcą grać, WTF?

    ...emituje CO2 czy co?

  • A to nie jest tak, że dab+pozwala upchać więcej stacji i przydzielić więcej koncesji niż 87-106 mhz?

  • @wachmistrz powiedział(a):
    A to nie jest tak, że dab+pozwala upchać więcej stacji i przydzielić więcej koncesji niż 87-106 mhz?

    ...czyli chodzi o to, żeby przymusić nadawców do kupowania koncesji dab?

  • @wachmistrz powiedział(a):
    A to nie jest tak, że dab+pozwala upchać więcej stacji i przydzielić więcej koncesji niż 87-106 mhz?

    Tak, to jest główna zaleta. Ale skoro coraz mniej ludzi słucha radia w ogóle...

  • DAB rewelka dla mnie, zwłaszcza jak jadę na wieś do siebie.
    Tak do Żywca to jeszcze radio FM odbiera w samochodzie a i to z przerwami i ścina...a za, w stronę granicy to już słaboooo, jak pogoda nie ten teges to już w ogóle szumy i trzaski.
    A DAB bez względu na okoliczności jakość jest i komfort słuchania o niebo lepszy.

  • edytowano 3 July

    Ja mam stare radio w aucie, to starego UKFu słucham. No i nacodzien w drodze do pracy na rowerze na mojej MP3jce, skacze po stacjach unikając reklam i gadania, raźno się pedałuje.
    A ten DAB to na czym można odbierać?

  • edytowano 3 July

    @kulawy_greg powiedział(a):
    A ten DAB to na czym można odbierać?

    Na odbiornikach które obsługują DAB. To co pisze marniok to raczej zbieg okoliczności, gdzieś tam u was musi być silny nadajnik po prostu - DAB ma co do zasady słabsze pokrycie niż UKF w Polsce bo dopiero startuje, a z racji że jest to cyfrowa transmisja no to działa tak, że jeśli sygnał jest wystarczająco dobry to działa idealnie, ale gdy jest za słaby to zrywa transmisję zupełnie. UKF gdy sygnał jest słaby szumi czy coś, a DAB po prostu milknie.

  • A jaką to ma kompresję? 128 kbps?

  • edytowano 3 July

    Nie wiem, trzeba poszukać, to zależy od multipleksu tzn. jest jakieś pasmo do podziału no i się dzieli, więcej stacji w gorszej jakości albo mniej w lepszej, gadane wymagają mniej niż muzyczne, wiadomo.

    Doczytałem że np. PR1 i PR3 nadają w AAC 112 kbps a PR2 i PR4 128 kbps. To dobra jakość, AAC jest dużo lepsze od MP3, 128 odpowiada gdzieś 192.

  • edytowano 3 July

    @Przemko powiedział(a):

    @kulawy_greg powiedział(a):
    A ten DAB to na czym można odbierać?

    Na odbiornikach które obsługują DAB.

    No masło maślane. Ale takie odbiorniki to kiedy będą wszędzie? Na razie to nie wiem gdzie mogę taki mieć, a radio FM mam w aucie (20 letnie), starym telefonie Nokia (15 letni), nowym smarfonie , w odtwarzaczu MP3 przenosnym (w miarę nowy) itp. Poza tym ile stacji jest dostępnych w tym DAB aktualnie? Wg wiki " W Polsce korzysta z niej głównie Polskie Radio,"

    O, a co ciekawe, piszą jeszcze że "Norwegia wyłączyła analogowe nadajniki FM w 2017 roku". Czyli Szwajcaria wcale nie taka nowoczesna.

  • ...ale dlaczego w ogóle to wyłączanie FM? Jakie uzasadnienie?

  • Wyłączyli też 10 lat temu telewizję naziemna analogową na rzecz DVB-T, bo więcej kanałów wejdzie, bo jakość raczej powinna być lepsza i możliwości większe (cyfrowy program, dodatkowe informacje graficzne itd.)

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.