Skip to content

Reforma OFE jest potrzebna

2»

Komentarz

  • No, dobrze, odpuszczam. Wracam do swojej pracy. Może po jej skończeniu wrócę do rozgryzania zawiłości OFE i praw ekonomii. Żebysz jeszcze ten Mech pisał tak, by szło go zrozumieć
    ;)
  • Fakt, że trochę mąci. Ale należy do mądrzejszych.

    Ci Polacy, co po raz kolejny uwierzyli don Aldowi, maja pamięć złotych rybek i nie potrzebują własnego państwa. Trzy dni po tym, jak je stracą, zapomną, że je kiedyś mieli.
  • ms.wygnaniec
    los
    :
    Mario, ty ze wszystkim dyskutujesz? Jak kto napisze, że masz pod skórą złote monety, to będziesz się kroić? Wykazałem, że ten obiekt łże i manipuluje? Wykazałem - kto sklamał w jednym zdaniu, jest niewiarygodny. Nie zasługuje ów obiekt na więcej komentarzy.
    Nożyce Golicyna zaczynają pobrzękiwać
    ;)
  • ms.wygnaniec
    Nożyce Golicyna zaczynają pobrzękiwać
    ;)
    Nosz właśnie dlatego, żeby mnie nie zabrzęczyły, usiłuję zrozumieć ...
  • Usiłujesz zrozumieć w ten sposób, że bierzesz manipulację oszusta i czytasz słowo po słowie? Zła metoda. Matematyki lepiej uczyć się z książki z prawdziwymi twierdzeniami.

    Ci Polacy, co po raz kolejny uwierzyli don Aldowi, maja pamięć złotych rybek i nie potrzebują własnego państwa. Trzy dni po tym, jak je stracą, zapomną, że je kiedyś mieli.
  • Arcysłuszna uwaga. Co prawda wujek gugiel na interesujące mnie hasła wyrzuca setki stron (pewnie 80% równie wiarygodnych jak przytoczony wywiad), sama ustawa nie załatwia sprawy, bo nie w niej tkwi problem, ale zajmę się tym w miarę wolnego czasu. Mam nadzieję w styczniu. Teraz wychodzę z tego wątku ostatecznie.
    The author has edited this post (w 29.11.2013)
  • Mech

    Ci Polacy, co po raz kolejny uwierzyli don Aldowi, maja pamięć złotych rybek i nie potrzebują własnego państwa. Trzy dni po tym, jak je stracą, zapomną, że je kiedyś mieli.
  • Łoj, ale z tym OFE to już robi się gęsto. w RZ piszo, że Donio chce przepchnąć ustawę na... jednym posiedzeniu Sejmu!
    Duszno! Duszno!
    http://www.rp.pl/artykul/16,1069122-Ekspresowe-tempo-ustawy-o-OFE.html
  • Załatwione!
  • Co robi humantarny i milujacy pokoj i ludzi rzad, ktoremu zabraklo pieniedzy?

    Ci Polacy, co po raz kolejny uwierzyli don Aldowi, maja pamięć złotych rybek i nie potrzebują własnego państwa. Trzy dni po tym, jak je stracą, zapomną, że je kiedyś mieli.
  • los
    Co robi humantarny i milujacy pokoj i ludzi rzad, ktoremu zabraklo pieniedzy?
    Kropka.
    ---
    Coś się obija o oczy, że będzie walka i będą odszkodowania.
  • los
    Co robi humantarny i milujacy pokoj i ludzi rzad, ktoremu zabraklo pieniedzy?
    Ostatnio na wP widziałem jak jakiś plaćfus expressis verbis pojechał, że bez kradzieży z OFE nie dopną budżetu i trzeba będzie podnosić podatki.

    https://www.youtube.com/watch?v=veM5tszB_KQ
  • Ooo, tego wywląta szukałem. Czyli w tym ułomnym OFE jednak pozostanę.
  • Och, przeca wiadomo, że się w końcu tych niedobrych zachodnich kapitalistow cyknie, a bugodrzańska ludożerka przyklaśnie, bo to przeca żydy i złodzieje.  Potem się co poniektórym odda w jakichś dilach i wszystko będzie gut.  W ciągu roku trzeba będzie jeszcze rozwiązać problem tych krnąbrnych osobników, którzy wbrew wezwaniom Władzi i zaprzyjaźnionych merdiów będą jednak chcieli pozostawić swoją Kasię w łapach krwiożerczych kapitalistow, ale pewnie p. Jan Krzysztof jakiś patent wykombinuje.
    Tu trzeba pamiętać, że brakuje Kasi nie tylko na bieżącą działalność i cotygodniowe loty Pana Płemieła, ale przede wszystkim na spłacenie rozmaitych, nazwijmy to, interesariuszy tego nierządu, którzy jako że jest ożywienie gospodarcze, oczekują coraz większych wpływów na rachunki bankowe.  Armię blisko 2 mln urzędników (podobnież niewiele nam brakuje już do tej liczby) trzeba też utrzymać, przecież to jest nie tylko kościec tut. guberni, ale także (a może nawet głównie) wierny elektorat w liczbie 6, może nawet 8 mln luda.  Stąd też, wicie rozumicie, nie ma takiej siły, która by zatrzymała nacjonalizację OFE.
    A z innej, choć pokrewnej beczki - czy zauważyliście, że powraca wątek prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych?  Hue, hue.

    "Cari amici soldati, i tempi della pace sono passati."
  • W charakterze post scriptum do mojego poprzedniego postu, zacytuję wpis Kuźmiuka na wpotylice (podkreślenie moje):
    "Co do tego, że Jan Krzysztof Bielecki działał i działa na zapleczu tego rządu, chyba nikt nie ma specjalnie wątpliwości.
    To nazwisko było wymieniane między innymi w notatkach dyplomatów USA opublikowanych przez portal WikiLeaks, w których informowano właśnie o
    namawianiu przez Bieleckiego inwestorów ze Stanów Zjednoczonych do uczestnictwa w prywatyzacji zasobów polskiej ochrony zdrowia
    (choć oficjalnie rząd Tuska zarzekał się, że nie ma zamiaru prowadzić takiej prywatyzacji) czy też w przypadku prób wejścia inwestora rosyjskiego (Wiaczesława Mosze Kantora właściciela firmy Acron) do Zakładów Azotowych w Tarnowie."
    Sznurek
    The author has edited this post (w 17.12.2013)

    "Cari amici soldati, i tempi della pace sono passati."
  • Wtręt marginalny: nie jezdę ekonomizdą ani też nacjonalizdą, ale se imaginuję jak prosty chłop, że coś jednak jest nie halo w tem, że telefonie komórkowe - sprzedane, elektrownie sprzedane itd. itp.
  • Cezary Mech w Naszym Dziennku o OFE - podpisaniu ustawy przez prezydenta i wysłaniu jej do TK.

    Emerytalna piramida

  • Dorzucam fragment opublikowanego dzisiaj "
    Listu otwartego do Trybunału Konstytucyjnego Stowarzyszenia Rynku Kapitałowego UNFE
    ". Szkoda, że tak późno odkryłam samo Stowarzyszenie, bo tam jest kopalnia informacji, mam nadzieję, prawdziwych
    http://www.srkunfe.pl/index.php
    (...)Zniesienie przez ustawę z dnia 6 grudnia 2013 r. gwarancji minimalnej wymaganej stopy zwrotu, zakaz inwestowania OFE w obligacje Skarbu Państwa oraz inne bezpieczne instrumenty oraz nakaz inwestowania określonej części aktywów OFE (początkowo 75%) znacząco zwiększa ryzyko inwestycyjne ponoszone przez OFE. Jednocześnie ustawa przewiduje, że aktywa dotychczas posiadane przez OFE, po przekazaniu do ZUS 51,5% ich wartości i umorzeniu 51,5% jednostek rozrachunkowych na rachunku członka OFE pozostaną w OFE i nadal będą inwestowane, ale już według nowych drastycznie zmienionych ryzykownych reguł (z wyjątkiem tej części aktywów, która w ramach tzw. suwaka emerytalnego trafi do FUS). Narusza to zarówno zasadę zaufania obywatela do państwa, zasadę ochrony praw nabytych, zasadę demokratycznego państwa prawa i zasadę ochrony własności (art. 2 i art. 21 Konstytucji RP).
    W wyniku wejścia w życie ustawy z 6 grudnia 2013 r. przesądzone zostanie, że emerytury w całości będą wypłacane na zasadach repartycyjnych. W sytuacji drastycznie niskiej dzietności (znacznie poniżej prognoz przyjmowanych dotychczas przez ZUS czy Komisję Europejską) oraz negatywnego salda migracji istnieje duże ryzyko, że w przyszłości sytuacja budżetowa Państwa może utrudniać wypełnienie zobowiązań dzisiaj dawanych ubezpieczonym przy przejmowaniu części ich mienia. System repartycyjny finansowany jest bowiem w całości ze składek i podatków pracujących w okresie wypłaty świadczeń. Wypłata świadczeń dzisiaj obiecywanych ubezpieczonym odbywać się będzie przy znacznie gorszych proporcjach między pracującymi a pobierającymi świadczenia w porównaniu do sytuacji obecnej. W efekcie zmiany wynikające z ustawy z dnia 6 grudnia 2013 r. obniżają prawdopodobieństwo otrzymania emerytur na zasadach dzisiaj określonych, po przejściu obecnych ubezpieczonych na emeryturę w przyszłości. A to rodzi ryzyko, że państwo może mieć trudności ze sfinansowaniem świadczeń zgodnych ze wzorcem konstytucyjnym wynikającym z art. 67 ust. 1 zdanie pierwsze Konstytucji RP. A zatem rozwiązania wynikające z ustawy z dnia 6 grudnia 2013 r. (w tym w szczególności wynikające z jej art. 23, 16, 12, 6, 5 oraz 4) naruszają zasadę demokratycznego państwa prawa, zasadę ochrony praw nabytych i prawo do zabezpieczenia emerytalnego (art. 2 i art. 67 ust. 1 zdanie pierwsze Konstytucji RP). W zakresie w jakim normy te dotyczą przesunięć majątkowych naruszają także art. 20 i 21 Konstytucji RP.
    Decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. poz. 1717) będzie miała daleko idące konsekwencje dla funkcjonowania Konstytucji RP, zasad funkcjonowania organów konstytucyjnych (w tym rządu, Sejmu i Senatu oraz Prezydenta RP), granic funkcjonującej w Polsce demokracji, a także zakresu zastosowania zasady zaufania obywatela do państwa i ochrony praw nabytych, a więc fundamentów demokratycznego państwa prawnego w odniesieniu do systemu zabezpieczenia społecznego. Z tego względu, bez względu na krótkookresowe skutki dla budżetu państwa stwierdzenia niezgodności z Konstytucją, dla ochrony najważniejszych wartości ustrojowo-konstytucyjnych Trybunał Konstytucyjny powinien stanąć na straży praw członków otwartych funduszy emerytalnych i ich mienia i orzec o niezgodności z Konstytucją RP przepisów ustawy z dnia 6 grudnia 2013 r. po ich zaskarżeniu przez Prezydenta RP w trybie kontroli następczej.
    http://wgospodarce.pl/opinie/9683-list-otwarty-do-trybunalu-konstytucyjnego-stowarzyszenia-rynku-kapitalowego-unfe
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.