Skip to content

Superjednostki, falowce i gwiazdy

Czyli temat inspirowany wczorajszą rozmową na tzw. rynku ;) w Katowicach.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Falowiec
Ten w Gdańsku Oliwie ma 860 m, więc trochę, choć niewiele przesadziłem. Może odszukam i wrzucę moje zdjęcie zrobione z platformy widokowej w Oliwie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Superjednostka
Blok kuriozum w Katowicach. Mieszkańcy GOP wiedzą, o co chodzi, ale jak trafić do mieszkania to wiedzą tylko mieszkańcy, wszystkiego pewnie nie wie nikt ;)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Osiedle_Walentego_Roździeńskiego
Podobno się chwieją ;)

Wikcia przy okazji wymienionych poleca też "Jamnika" w Warszawie i "Mezotonowca" we Wrocławiu, mnie nieznane.
«1

Komentarz

  • edytowano September 2016
    i niejaki Pekin
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Pekin_(budynek)

    image
    dolna, prawa strona zdjęcia

    p.s
    nie moge, za chiny, zdjęcia wstawić
  • edytowano September 2016
    We Wrocławiu to nie o "galeriowce" przy ul. Powstańców Śl. czasem chodzi?

    image
  • No, to też wygląda na ciekawy budynek, ale wikcia poleca to:
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Mezonetowiec

    Element wspólny z katowicką superjednostką - inspiracja Le Corbusierem, tylko we Wrocławiu jak rozumiem nikt nie zrezygnował w trakcie.
  • adamstan napisal(a):
    We Wrocławiu to nie o "galeriowce" przy ul. Powstańców Śl. czasem chodzi?

    image
    Obrazek został zmniejszony aby pasował do strony. Kliknij aby powiększyć.

    Tzw. Tytanik :)

  • edytowano September 2016
    Pewnie się wtrącę nie na temat (nie wiem o czym rozmawialiście poza forum), ale znam ten dom (Mezonetowiec) z lat świetności. Powinni jego wygląd doprowadzić do zgodnego z projektem.
    Warto też wspomnieć o sedesowcach. Zaprojektrowała je ta sama p. architekt.

    Byłam wewnątrz Mezonetowca. Z budownictwa i mostów organizowano nam "wycieczki naukowe" do budowli innych niż przeciętne.


    W latach siedemdziesiątych były ciekawostką budowlaną. Jednak jeszcze większą był dom wiszący (linowiec).

    image

    image

    Trzonolinowiec - punktowiec

    image

    image

    image





    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • Pewnie się wtrącę nie na temat
    __________________________
    Na temat, na temat. ;)

    Poza forum po prostu patrzyliśmy na superjednostkę i zaczęliśmy temat dziwnych bloków w Polsce :) Na forum to nawet wygodniej się porusza ten temat, bo można zobaczyć różne zdjęcia.
  • Tak czy owak - ohyda. A porażającym szczytem tej ohydy, którą widziałam, jest zabudowa Hong-Kongu.
  • edytowano September 2016
    Miasto Whittier na Alasce, które składa się z 1 bloku (no, prawie, jest jeszcze port): https://en.wikipedia.org/wiki/Whittier,_Alaska

    Na przykład taki komisariat policji mieści się w mieszkanku na pierwszym piętrze: https://en.wikipedia.org/wiki/Whittier_Police_Department_(Alaska)

    image
  • mmaria napisal(a):
    Tak czy owak - ohyda. A porażającym szczytem tej ohydy, którą widziałam, jest zabudowa Hong-Kongu.
    Tak, Hong Kong to jest coś obłędnego. http://www.dailymail.co.uk/news/article-2306842/Stunning-images-Hong-Kong-living-cubicles-look-just-like-Borg-cubes.html
  • edytowano September 2016
    przemk0 napisal(a):
    mmaria napisal(a):
    Tak czy owak - ohyda. A porażającym szczytem tej ohydy, którą widziałam, jest zabudowa Hong-Kongu.
    Tak, Hong Kong to jest coś obłędnego. http://www.dailymail.co.uk/news/article-2306842/Stunning-images-Hong-Kong-living-cubicles-look-just-like-Borg-cubes.html
    Ale to niewiele - serio - różni się od naszych blokowisk.
    (No dobrze, nie mają po 40 pięter!)
    Odpowiednia perspektywa, pora dnia (kolory i cienie) i chyba kiedyś zrobię zdjęcia soedlu Tysiąclecia w Katowicach (na styku z Chorzowem). Ponad 20. tysięcy mieszkańców ( tak mało, bo się średnia wielkość rodziny zmniejszyła, dużo emerytów - dzieci się wyprowadziły) - ponad 8. tysięcy mieszkań.

    Pierwsze zdjęcie - to najwnowsze, nowo powstałe (2014-15) bloki, na następnych, starszych zdjęciach i nie ma!
    image

    image

    image

    image

    image
  • Mokotów z dachu "Galerii Mokotów" (w kierunku wschodnim) wygląda parszywiej...
  • Między blokami w Katowicach widać sporo zieleni, drzew, przestrzeń jest "luźna". A zdjęcia Hongkongu to lity beton, choć z pewnością dużo robi ujęcie, perspektywa i takie tam sztuczki fotograficzne.
  • marniok napisal(a):
    Między blokami w Katowicach widać sporo zieleni, drzew, przestrzeń jest "luźna". A zdjęcia Hongkongu to lity beton, choć z pewnością dużo robi ujęcie, perspektywa i takie tam sztuczki fotograficzne.
    p e r s p e k t y w a
  • edytowano September 2016
    Akurat Hong-Kong to jest znany z tego, że jest zielono i wszędzie pełno parków. Inna perspektywa:
    image
  • A taki widok Nowego Yorku znają?
    image
  • Tak, jesień jest tam przepiękna... Prawie jak w Pieninach :)
  • Lubię NYork. Wcale nie jest ciasny.
  • edytowano September 2016
    Nie o "ciasność" NY mi chodziło, tylko o blokowiska (brzydotę).
    Większoć NY-landszafcików jest wieżowco-piękna...
  • romeck napisal(a):
    Nie o "ciasność" NY mi chodziło, tylko o blokowiska (brzydotę).
    Większoć NY-landszafcików jest wieżowco-piękna...
    Google Street pozwala na wirtualną przechadzkę po większości miast na świecie (chyba ciągle oprócz Austrii) i serio przechadzka po niektórych zakątkach Manhattanu rozwiewa trochę filmowe wrażenia ;)

    Świetne właśnie "wieżowcowo-piękne" landszafciki były w Wall Street 2.
  • edytowano September 2016
    Jest też dobra strona wysokościowców. Idąc w stronę Gwiazd nie błądzę i trafiam do domu.
    ;)

    Gwiazdy nocą:

    image



    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • edytowano September 2016
    AnnaE napisal(a):
    Jest też dobra strona wysokościowców. Idąc w stronę Gwiazd, trafiam do domu.
    Mieszkaliśmy (z małą żonką, wtedy jeszcze narzeczoną) w Gwiazdach! I akurat tej, z której zrobiony jest filmik! :)

    9. miesięcy i DOSYĆ!!@(*&#^#!(!(@&%_(^%!#^@&~!!!!!!
    Na 22. piętrze, od zachodu (okno na hotel). Stare ruskie windy - aby dostać się na dół trzeba było wyjść 15 minut wcześniej. Stare drewniane okna - jak jesienią zawiałoooooo..... o!
    No i te rozszczelniające się rury gazowe - co miesiąc ekipa je sprawdzała i dokręcała. Trzy pożary zsypu.
    I nie odzywający się do siebie sądziedzi. Jak więzienie. Brrrr. Umowę najmu podpisaliśmy na pięć lat a po pół roku już uciekaliśmy.

    Ale z zewnątrz nawet lakorbuzjerowsko wyglądają :)



  • Nie mieszkałam w Gwiazdach. Mieszkam w 4-piętrowcu na parterze, po drugiej stronie drogi. Szczęśliwie :)
    Ale Gwiazdy, jak to gwiazdy, wskazują mi drogę do domu, bo widać je niemal z każdego miejsca w centrum.
    Błądzenie, to moja specjalność, niestety
    :\">

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • edytowano September 2016
    Mieszkanie w Mezonetowcu miało stworzyć mieszkańcowi poczucie posiadania własnego domku. Metraż ok. 60m2, w tym schody, chyba mówi wszystko. Maleńka kuchnia, pokoiki na tapczan i biurko, łazienka i kibelek "na miarę", po prostu domek dla krasnoludków. Ale w tamtych czasach piętrowe mieszkanie i to z balkonem, to był hit!
    Znalazłam fotki jednego z tamtych mieszkań:

    image:
    image
    image
    image
    image

    W sieci twierdzą, że był tego rodzaju jedynym w Polsce. Jednak to nieprawda. W Będzinie , w latach osiemdziesiątych, postawiono bloki z dwupoziomowymi mieszkaniami. W innych miastach też.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • AnnaE napisal(a):
    ...Metraż ok. 60m2, ....po prostu domek dla krasnoludków. ...to był hit!.
    No, 60 mkw to do dziś jest "HIT"! :)

  • romeck napisal(a):
    AnnaE napisal(a):
    Jest też dobra strona wysokościowców. Idąc w stronę Gwiazd, trafiam do domu.
    Mieszkaliśmy (z małą żonką, wtedy jeszcze narzeczoną) w Gwiazdach! I akurat tej, z której zrobiony jest filmik! :)

    9. miesięcy i DOSYĆ!!@(*&#^#!(!(@&%_(^%!#^@&~!!!!!!
    Na 22. piętrze, od zachodu (okno na hotel). Stare ruskie windy - aby dostać się na dół trzeba było wyjść 15 minut wcześniej. Stare drewniane okna - jak jesienią zawiałoooooo..... o!
    No i te rozszczelniające się rury gazowe - co miesiąc ekipa je sprawdzała i dokręcała. Trzy pożary zsypu.
    I nie odzywający się do siebie sądziedzi. Jak więzienie. Brrrr. Umowę najmu podpisaliśmy na pięć lat a po pół roku już uciekaliśmy.

    Ale z zewnątrz nawet lakorbuzjerowsko wyglądają :)



    Za to możliwość podglądania mieszkańców z naprzeciwka wymagała tylko jakiejś lunetki ;)
    Z ich strony takoż >:)
    Kieślowski nawet krótki film o miłości na mniej więcej ten temat nakręcił. No, może mniej niż więcej, ale bez tej możliwości musiałby fabułę zmieniać.
  • mmaria napisal(a):

    Za to możliwość podglądania mieszkańców z naprzeciwka wymagała tylko jakiejś lunetki ;)
    Z ich strony takoż >:)
    Kieślowski nawet krótki film o miłości na mniej więcej ten temat nakręcił. No, może mniej niż więcej, ale bez tej możliwości musiałby fabułę zmieniać.
    Jaaasne. A nawet jest o tym piosenka:

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • edytowano September 2016
    romeck napisal(a):
    AnnaE napisal(a):
    ...Metraż ok. 60m2, ....po prostu domek dla krasnoludków. ...to był hit!.
    No, 60 mkw to do dziś jest "HIT"! :)

    60 m2 na dwóch poziomach? Przez schody trzeba było pomniejszyć inne pomieszczenia. I po co?

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • mmaria napisal(a):
    romeck napisal(a):
    AnnaE napisal(a):
    Jest też dobra strona wysokościowców. Idąc w stronę Gwiazd, trafiam do domu.
    Mieszkaliśmy (z małą żonką, wtedy jeszcze narzeczoną) w Gwiazdach! I akurat tej, z której zrobiony jest filmik! :)

    9. miesięcy i DOSYĆ!!@(*&#^#!(!(@&%_(^%!#^@&~!!!!!!
    Na 22. piętrze, od zachodu (okno na hotel). Stare ruskie windy - aby dostać się na dół trzeba było wyjść 15 minut wcześniej. Stare drewniane okna - jak jesienią zawiałoooooo..... o!
    No i te rozszczelniające się rury gazowe - co miesiąc ekipa je sprawdzała i dokręcała. Trzy pożary zsypu.
    I nie odzywający się do siebie sądziedzi. Jak więzienie. Brrrr. Umowę najmu podpisaliśmy na pięć lat a po pół roku już uciekaliśmy.

    Ale z zewnątrz nawet lakorbuzjerowsko wyglądają :)



    Za to możliwość podglądania mieszkańców z naprzeciwka wymagała tylko jakiejś lunetki ;)
    Z ich strony takoż >:)
    Kieślowski nawet krótki film o miłości na mniej więcej ten temat nakręcił. No, może mniej niż więcej, ale bez tej możliwości musiałby fabułę zmieniać.

    A dzisiejsze deweloperskie osiedla to jak wyglądają niby?
  • W-wa ul. Reymonta
    image
  • rozum.von.keikobad napisal(a):
    A dzisiejsze deweloperskie osiedla to jak wyglądają niby?
    Jeszcze lepiej. Nawet lunetka niepotrzebna - wystarczy dobry wzrok.

    PS. Masz Rozum paskudny zwyczaj imputowania rozmówcy poglądów, których oni wcale nie wyrazili. Bo to wprost wynika z konstrukcji zdań, które budujesz. Przykre. I mnie już zniechęciło do jakiejkolwiek rozmowy z Tobą.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.