Skip to content

juz nie ma dumnych tatow? (tak,to na melodie "juz nie ma dzikich plaz", zeby uzasadnic kategorie;)

2»

Komentarz

  • A wiecie Panowie, a propos Progenitur i ich dalszych losow: nie dalej jak tydzien temu bylam na proszonym obiedzie. W pewnym momencie jeden z gosci opowiedzial o pieknym, rodzinnym zjezdzie w domu na Wielkanoc. Dom jest ogromny i komfortowy, jak to w Czarnym Lesie. Po wyrazeniu szacunku dla swych rodzicieli za piekne, kilkudniowe przyjecie, westchnal jednak ciezko, bo oto seniorzy (obydwoje po 80ce) oznajmili, ze rozpisali majatek na wszystkie cztery pociechy oraz ...dwoje wnukow, jakie jedna z tych pociech ma, tj. dzieci, jakie jedna ma. Testament zaposiada jedna klauzule: posiadlosci nie wolno sprzedawac! Gdyby komus cos takiego przyszlo do glowy to majatek przechodzi na ...Kosciol.
    Nie wiem co prawda jak to mailoby byc mozliwe, przeciez dzieci nie beda na siebie donosic, wszyscy mieszkaja w innych landach i nie zamierzaja wracac w gory. nie zadalam tego pytania, bo bylam wciaz pod wplywem szoku, ze Niemiec, w towarzystwie dosc luznym, podzielil sie tak ososbista historia (wszystko co dotyczy kasy jest tu b. osobiste. oprocz oczywiscie narzekania na drozyzne.)

    ale najlepsze przed nami.
    Przy likierach towarzystwo rozproszylo sie na balkony, ogrody, i piwnice (ze szlachetnym Renskim) itp.
    W pewnym momencie do grupki, w ktorej bylam, podeszla pewna szacowna starsza pani, jest ona Hiszpanka, w zwiazku z tym jej z kolei wylewnosc zupelnie mnie nie zaskoczyla:

    ma ci ona trzy corki, wszystkie w Niemcach, nie chca one, albo ich niemieccy (poniekad) mezowie wracac do Hiszpanii.
    Pierwsza corka ma dwoje dzieci z dwoma mezczyznami.
    Druga corka mieszka w pieknym domu z mezem i kochankiem pod jednym dachem. pod ten sam dach dochodzi kochanka meza corki. Corka corki mieszka w mieszkaniu komunalnym sieci WOBAK, gdzie panstwo ja umiescilo po tym jak jej byly maz stal sie zbyt agresywny. Syn corki mieszka z rodzicami i ich kochankami. Na pytanie jakie zdolalismy wykrztusic, czemuz to malzonkowie pod jednym dachem z dochodzacymi partnerami, uslyszalysmy, ze "wnuk blagal ich aby sie nie rozchodzili". Wnuk ma 19 lat. Poczatkowo szukali oczywiscie rozwiazania nieruchomosciowego, ale w sumie okazalo sie, ze po co tez ponosic dodatkowe koszty.
    Trzecia corka cieszy sie stalym stadlem z ...Arabem. Owszem, po urodzeniu dziecka, zamajaczyl na chwile konfesyjny Konflikt, ale b. szybko corka doszla downiosku, ze nie ma co sie klocic po proznicy i dziecko jest oczywiscie nieochrzczone, bowiem jak podrosnie i tak "samo wybierze". Tylko tatus Arab jest spokojny: wybierze czy nie i tak juz niedlugo pojda razem do Moschee:)

    powtarzam: pozostaje nam Turcja.
  • edytowano April 2017
    Turcja? Nieee...



    Zresztą starowiery są wszędzie, nie tylko w Boliwii. Chociażby w Rumunii, w rozlewiskach ujścia Dunaju.Telewizor, radio, komputer, internet - zakazane. Dzień rozpoczyna się świtkiem od kilkugodzinnej modlitwy i tak samo kończy. Oświata jest dla nich ważna - każdy musi umieć czytać i pisać ale ich wewnętrzny przymus edukacyjny kończy się na poziomie piątej klasy. Kto chce, może opuścić wspólnotę, kiedy mu pasuje, kto chce może wrócić - pod warunkiem, że będzie przestrzegał jej reguł. Wiek odpowiedni do małżeństwa zaczyna się od piętnastego roku życia, większość zawiera związki około osiemnastki. Średnia ilość potomstwa w takich związkach to ok. dziesięcioro dzieci.
    Jeden z boliwijskich starowierów wypowiadający się w filmie (ten który jest agromilionerem), mówi, że członek społeczności musi być ukształtowany zanim wkroczy w dorosłość, bo później niezależnie czy zostanie w obszczynie (wspólnocie), czy pójdzie w świat, wie dokładnie co jest dobre, co złe, co wolno, czego nie należy, ma utrwalone zdrowe nawyki ...

    Część boliwijskich starowierów wróciła do ojczyzny, zasiedlając bezludne wsie południowo wschodniej Syberii. Filmy o losach tych ludzi również można znaleźć na tupce. Odradzam materiały sygnowane przez RT, bo oni nawet do podobnych czystych tematów zawsze wciskają jakiś brud.

    edit:
    Film jest ważny, bo pokazuje, że można żyć całkowicie pod prąd współczesnych parszywych trendów cywilizacyjnych i odnosić sukcesy, otrzymując zasłużoną satysfakcję z własnego wysiłku. Kluczem (1) prowadzenie pobożnego życia, tak żeby Najwyższy się nie odwrócił, a do tego (2) wspólnota i (3) odpowiednia ilość potomstwa.
  • @Randolph

    z ta Turcja to dlatego, ze ja Turkow mam okazje z bliska obserwowac.
    kiedy kilka lat temu uslyszalam, jak Gorny zwrocil uwage, ze jedynie wyznawcy Allacha nie zarzucili wychowania (dodajmy, religijnego) dzieci to troche mnie to zdegustowalo. Ale fakty sa takie, ze w ichniejszych swiatyniach sa muzcziny a u nas...szkoda gadac.
    I ta zaleznosc wrecz zalatujaca prymitywizmem: konczysz z religia, konczysz z ojcostwem.

    Po uslyszeniu opowiesci Hiszpanki naprawde mnie przybilo: jakie szanse na normalne ojcostwo ma 19latek, ktory ma dom z podwojnymi rodzicami?!

    no strzelalabym do takich...
  • @Balbina - po pierwsze, wyrazy uznania za spamiętanie tych pokręconych historii. Ja się pogubiłam podczas czytania :)
    Po drugie - w naszych kościołach jest co prawda coraz mniej wiernych, ale młodych ojców akurat przybywa. Oczywiście mam bardzo niewielkie (cztery kościoły) pole obserwacji, ale tu akurat trend wyraźny. Nie mam pojęcia, jak to wygląda w skali kraju.
    Po trzecie - z wieloletnich obserwacji - niekoniecznie wzorzec rodziny przekłada się na następne pokolenia. I to idzie w obydwie strony. Zdarza się i to wcale nierzadko, że młodzi z pokręconych środowisk dążą do stabilnych związków. Bardzo dużo zależy z kim się zwiążą. Zatem ten 19-latek nie stoi na straconej pozycji.
    Swoją drogą, to temat rzeka - obserwacje, jak czasem zupełnie inaczej dzieci wychowują wnuki. Np. dzieci rozpuszczane przez swoich rodziców (czyli dziadków) potrafią być wobec swoich potomków rygorystyczni aż do przesady. Itp.
  • @mmario droga,

    w naszym waskim kregu "rozwazamy" te Historie na okraglo (bliska psiapsiola nalezy do rodziny, dalekiej ale jednak).
    nie ma szans zeby mi sie cos pomylilo;)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.