Skip to content

Polski atom

2»

Komentarz

  • I od razu bokotemat.

    •••
    Dzisiaj to nie do pomyślenia.

    W 1950 roku na rynek trafiła zabawka Gilbert U-238 Atomic Energy Lab, w której znajdowały się rudy uranu. Dzieci mogły dokonywać pomiaru radioaktywności próbek, obserwować rozpad promieniotwórczy czy poszukać radioaktywnych miejsc w swoim otoczeniu. W instrukcji napisano, by nie wyjmować próbek z pojemników, gdyż mają tendencję do kruszenia się. Nie chodziło tu jednak o kwestie związane z bezpieczeństwem, a z nauką. Wyjmowanie kruszących się próbek mogło doprowadzić do zanieczyszczenia nimi otoczenia i zwiększenia radioaktywności tła, co negatywnie wpłynęłoby na jakość pomiarów dokonywanych przez małych naukowców.
    W zestawie zawarty był zresztą nie tylko uran, ale i źródła promieniowania beta-alfa, beta oraz gamma. Użytkownicy mieli do dyspozycji komorę Wilsona (urządzenie do wykrywania promieniowania poprzez obserwację śladów cząstek elementarnych), spintaryskop (najprostszy licznik scyntylacyjny, pozwala na obserwację rozpadu atomowego), elektroskop (służy do wykrywania napięcia elektrycznego) oraz licznik Geigera. Dołączono też 60-stronicową instrukcję użytkownika i przewodnik nt. wydobycia uranu. W każdym zestawie znajdowała się też książeczka „Learn How Dagwood Splits the Atom!”. Był to częściowo komiks, częściowo podręcznik, w którym bohaterowie popularnego wówczas komiksu – Blondie i Dagwood Bumstead oraz ich dzieci, pies i przyjaciele – wyjaśniali podstawy energetyki atomowej. Ich mentorem i opiekunem, który wyjaśniał przeprowadzane eksperymenty, był Mandrake the Magician, inny popularny bohater komiksów. Książki zostały przygotowane pod nadzorem specjalistów, Leslie'ego R. Grovesa (dyrektor Manhattan Project) oraz Johna R. Dunninga (fizyk, jedna z kluczowych postaci Manhattan Project).
    Zabawka obecna była na rynku przez około rok. Sprzedano mniej niż 5000 zestawów. Problemem była zapewne wysoka cena – 49,50 USD – czyli około 500 dzisiejszych dolarów. W tym czasie firma Porter Chemical Company sprzedawała dwa inne zestawy dla dzieci, również zawierające rudę uranu, ale w cenie 10 i 25 USD.

    Z czasem w USA pojawiały się przepisy, które stopniowo uniemożliwiły sprzedaż zabawek, który mogłyby stwarzać jakiekolwiek zagrożenie. Dawka promieniowania emitowana przez zestaw Gilbert U-238 była taka, jak dawka promieniowania, którą otrzymujemy codziennie ze Słońca. Musimy pamiętać też, że wiele otaczających nas przedmiotów jest radioaktywnych, na przykład banany czy orzechy brazylijskie. Mimo tego, obecnie sprzedaż takich zabawek jak opisywany zestaw jest niemożliwa."


    image

    https://www.facebook.com/227581630608014/posts/pfbid0xkmTXXESLRJ8cW2GVtkB1JJNfG864pxKVkea6fknzGe3SDFJNWTVgzQubP2nai1wl/

  • Fajowe!

    Przypomniało mi to, jak pacholęciem będący udałem się z koleżeństwem do Kletna, szukać tam minerałów uranowych, z radzieckim Geigerem w ręku. Takie to w ów czas rzeczy można było kupić na ruskim bazarze.

    Znaleźliśmy trochę barwnych nacieków, niespecjalnie atrakcyjnych, no ale Geiger klikał i zabawa była przednia.

    Po kilku godzinach spoczęliśmy, pożyć kajzerki z pasztetem podlaskim a popić je oranżadą.

    I w tym momencie jakiś zatroskany obywatel zatrzymał swój autokineton i zawołał z troską:
    — Ludzie! Przecież wy leżycie na hałdzie radioaktywnych odpadów!!!
    — Wiemy, wiemy! — pożegnaliśmy go ze śmiechem.

    Lęk przed materiałami rozszczepialnymi jest zabąbonny.
  • edytowano November 2022
    :D Jak zostałem prawnikiem, historia prawdziwa.
  • Nie no, prawnikiem to zostałem bo doszłem do wniosku, że pan Balcer zbyt bardzo zrujnuje Tenkraj, żeby dało się wyżyć w zawodzie chemika czy geologa.
  • W Kolumbii kawą pachnącej i Meksyku jak wulkan gorącym chemicy mają się dobrze
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.