Skip to content

Faszyzm

loslos
edytowano March 2015 w Forum ogólne
Faszyzm czyli ruch zjednoczeniowy. Definicja kompletna i precyzyjna.

Dowód. Faszyzm (przy założeniu, że narodowy socjalizm też tak określamy) powstał tylko w dwu krajach, w których ruch zjednoczeniowy miał sens.
«13

Komentarz

  • Faszyzm to zwarte, gotowe, maszerujące szeregi demostrujące swą siłę chorągwiami Arymana. Siłą napędową jest dużo męskiej destrukcyjnej energii. W naszej lucyferycznie rozdziamdzianej cywilizacji nie ma ma szans na rozkwit.
  • Chyba że ktoś zechce zjednoczyć Polaków ;)
  • loslos
    edytowano December 2019
    Pani_Łyżeczka napisal(a):
    Faszyzm to zwarte, gotowe, maszerujące szeregi demostrujące swą siłę chorągwiami Arymana.
    Na lekcjach metodologii uczono mnie, że definicja powinna pokrywać się z desygnatem, im dokładniej tym lepiej. Definicja zbyt szeroka jest metodologicznie niepoprawna, tak samo definicja zbyt wąska.

    Przykład: Co to jest pies? "Pies to zwierze drapieżne" jest definicją zbyt szeroką, są zwierzęta drapieżne różne od psów. "Pies to jamnik" to z kolei definicja zbyt wąska, są też inne rasy psów.

    "Faszyzm to zwarte, gotowe, maszerujące szeregi demostrujące swą siłę chorągwiami Arymana" to definicja mocno za szeroka, było mnóstwo zwartych, gotowych, maszerujących szeregów demostrujących swą siłę chorągwiami Arymana, które z faszyzmem nic wspólnego nie miały.

    Psia mać, czy kiedyś zwolnicie mnie z wykładania podstaw metodologii?

    Faszyzm to ruch zjednoczenia państwa. Powstał jedynie w dwu krajach, które powstały mniej niż stulecie wcześniej przez podbój mniejszych państewek przez hegemona. Takich państw było wiele ale władcy mądrzejsi od Mussoliniego i Hitlera pozwalali Chorwatom pozostać Chorwatami a Baskom Baskami, tylko we Włoszech i w Niemczech mogli wpaść na szalony pomysł stworzenia Włochów i Niemców.

    Zauważcie, że taki dośrodkowy ruch nie może być demokratyczny. Demokracja z samej zasady jest odśrodkowa. Faszyzm był celem, totalitaryzm tylko środkiem.

    Zresztą - fasciare po włosku znaczy obwiązać.


  • loslos
    edytowano December 2019
    Kuba_ napisal(a):
    Chyba że ktoś zechce zjednoczyć Polaków ;)
    No właśnie, Polaków nie trzeba było jednoczyć. Litwa Środkowa, Kongresówka, Galicja, Poznańskie, Pomorze, Śląsk (a nawet kilka Śląsków) skleiły się szybko i bez problemów, oporu praktycznie nie było. Ukraińcy oczywiście pozostali Ukraińcami ale w najbardziej szalonej głowie nie powstał pomysł przerabiania Ukraińców na Polaków. Na Polaków przerabiano Żydów i to też nie napotkało na wyraźną reakcję.

    Być może dlatego, że (w odróżnieniu od Włochów i Niemców) AD 1918 Polacy już byli.
  • edytowano December 2019
    Errata:
    Faszyzm reprezentują zwarte, gotowe, maszerujące szeregi demostrujące swą siłę chorągwiami Arymana

    W obecnej rzeczywistości "zjednoczenie" jakichkolwiek wspólnot by takowe sytemy wygenerować raczej nie wchodzi w grę.
  • loslos
    edytowano December 2019
    Pani_Łyżeczka napisal(a):
    Errata:
    Faszyzm reprezentują zwarte, gotowe, maszerujące szeregi demostrujące swą siłę chorągwiami Arymana.
    No tak, ale to jest tylko impresja zainspirowana słowem kluczowym. Co to jest policjant? - Policjant ma na głowie niebieską czapkę.

  • Wrzucanie nazizmu do przegródki z napisem 'Faszyzm' budzi mój opór, to były inne ideologie, a faszyzm był w porównaniu z nazizmem czy komunizmem wręcz ruchem pokojowym.
  • loslos
    edytowano December 2019
    ms.wygnaniec napisal(a):
    Wrzucanie nazizmu do przegródki z napisem 'Faszyzm' budzi mój opór, to były inne ideologie, a faszyzm był w porównaniu z nazizmem czy komunizmem wręcz ruchem pokojowym.
    Włosi zbrodni kolonialnych popełnili nieporównanie mniej niż Francuzi nie mówiąc w ogóle o takich zwyrodnialcach jak Anglicy, Holendrzy czy Belgowie.

    Ja jednak chciałem przyznać trochę racji kolegom lewakom i znaleźć wspólne źródło niemieckiego nazizmu i włoskiego faszyzmu. I chyba znalazłem. I chyba jedyne.
  • O!
    Fajny wątas. Gdyż albowiem już kompletnie zgubiłam znaczenie tego słowa. A chyba nawet w ogóle go nie rozumiałam.

    Tylko dlaczego w takim razie mam zakodowane tak bardzo negatywny odbiór słowa "faszysta"?
  • No bo to negatywne. Przerabiać poczciwych Bawarów na Prusaków? A fe!
  • los napisal(a):
    Ja jednak chciałem przyznać trochę racji kolegom lewakom i znaleźć wspólne źródło niemieckiego nazizmu i włoskiego faszyzmu. I chyba znalazłem. I chyba jedyne.
    To są wspólne elementy, coś jak pies i kot ma ogon, łapy i jest drapieżnikiem.
    Faszyzm był u zarania korporacjonizmem z ideą silnej i scentralizowanej władzy, bez nazistowskiej szajby narodowej.

  • Nikt więcej nie wpada w tę kategorię. Nigdzie więcej przynajmniej w czasach nowożytnych nie było forsownej unifikacji w okresie mniej niż jednego pokolenia.

    Jeśli masz 100% korelację i logiczne wyjaśnienie związku, to nie należy negować podobieństwa.
  • Eee, Władysław Łokietek? No, może trochę mało nowożytnie.
  • I nieznane. Historię znamy z grubsza od XIX wieku, wcześniej to opowieści.
  • polmisiek napisal(a):
    Eee, Władysław Łokietek? No, może trochę mało nowożytnie.
    Nie zapominajmy o Kazimierzu Odnowicielu ktory skorzystał z pomocy....Niemiec :D
  • los napisal(a):
    I nieznane. Historię znamy z grubsza od XIX wieku, wcześniej to opowieści.
    Moja gmina była niegdyś miastem, które Szwedzi puścili z dymem. Ocalały nieliczne domy.
  • edytowano December 2019
    Każdemu na koniec jego własny żart. Szwedzi zostaną wyrżnięci, zadeptani, wyeliminowani. I nie będą się bronić.
  • JORGE napisal(a):
    Każdemu na koniec jego własny żart. Szwedzi zostaną wyrżnięci, zadeptani, wyeliminowani. I nie będą się bronić.
    Jeśli to czeka Szwedów to co czeka nas?
  • edytowano December 2019
    wojtek napisal(a):
    JORGE napisal(a):
    Każdemu na koniec jego własny żart. Szwedzi zostaną wyrżnięci, zadeptani, wyeliminowani. I nie będą się bronić.
    Jeśli to czeka Szwedów to co czeka nas?
    Nie wiem, ale my nie kończymy swojej historii. Oni tak.
  • wojtek napisal(a):
    JORGE napisal(a):
    Każdemu na koniec jego własny żart. Szwedzi zostaną wyrżnięci, zadeptani, wyeliminowani. I nie będą się bronić.
    Jeśli to czeka Szwedów to co czeka nas?
    Sami się wyrżniemy.
  • Wstrząsająca była podróż śladami św Pawła. Byliśmy i w Kapadocji.
    Skalne kościoły i klasztory, gdzie 1000 lat trwało chrześcijaństwo.
    Dziś na ścianach jeszcze wizerunki świętych, ale ktoś im wydrapal oczy.
    Antalya, port dla miasta Perge. Drogi i brzegi które oglądał św. Paweł.

    Ale kościół trwa. I ma nadal sługi nieuzyteczne,
  • edytowano December 2019
    marniok napisal(a):
    wojtek napisal(a):
    JORGE napisal(a):
    Każdemu na koniec jego własny żart. Szwedzi zostaną wyrżnięci, zadeptani, wyeliminowani. I nie będą się bronić.
    Jeśli to czeka Szwedów to co czeka nas?
    Sami się wyrżniemy.

    U nas nie ma aktualnie woli mocy, by się fizyczne wyrżnąć - po żadnej ze stron. Mnie zawsze zadziwiały i śmieszyły słyszane wielokrotnie opnie, że nam Polakom nie można dać powszechnego pozwolenia na broń, bo byśmy się powystrzelali. Jest to bzdura - taki ruch jak chociażby francuskie Żółte Kamizelki jest u nas obecnie raczej nie do pomyślenia.
  • +1

    Bo słowem "Polacy" określa się dwie bardzo różne grupy. Polakami nazywa się znaną z historii polską szlachtę, obecnie nieistniejącą, i Polakami nazywa się potomków pańszczyźnianych.

    Dmowski już o tym pisał, jednak należy znać klasykę.
  • edytowano December 2019
    Tak - sto razy było tu o tym. Streszczając- szlachta skarlała i doprowadziła Rzeczpospolitą do ruiny. Pańszczyźniani uwłaszczeni poszli do miasta. Odrzucili skarlenie i przejęli mit szlachecki - zostali szlachta - dumnym narodem.
  • Kolega @MarianoX wierzy w jakąś równowagę sił, jakiś jin-jang chrześcijański?
    W dłuższej perspektywie czasu któraś strona przeważa, to chwilowe zawieszenie broni to tylko przygrywka.
    A co te żółte koszulki tak realnie osiągnęły?
    Ze Mamron zrzekl się emerytury?
  • edytowano December 2019
    ms.wygnaniec napisal(a):
    Wrzucanie nazizmu do przegródki z napisem 'Faszyzm' budzi mój opór, to były inne ideologie, a faszyzm był w porównaniu z nazizmem czy komunizmem wręcz ruchem pokojowym.
    A ja jestem ciekawy jaką faktycznie rolę w nazizmie odgrywał okultyzm. Bo są skrajne opinie, od niszowego odjazdu Himmlera, na który Hitler machnął ręką, niech się chłopcy bawią i zachowują pozory czegoś ważnego, po tezę że właściwie cały nazim kręcił się wokół okultzymu i różne aspekty, często naprawdę mocno odjechane, były przez wierchuszkę III rzeszy śmiertelnie poważnie traktowane. A wrogiem nr 1 było chrześcijaństwo.
  • los napisal(a):
    +1

    Bo słowem "Polacy" określa się dwie bardzo różne grupy. Polakami nazywa się znaną z historii polską szlachtę, obecnie nieistniejącą, i Polakami nazywa się potomków pańszczyźnianych.

    Dmowski już o tym pisał, jednak należy znać klasykę.
    A przypomnij jakie ma to konsekwencje dla naszej przyszłości ?
  • Rafał napisal(a):
    Tak - sto razy było tu o tym. Streszczajac- szlachta skarlala i doprowadziła Rzeczpospolita do ruiny. Panszczyzniani uwłaszczeni poszli do miasta. Odrzucili skarlenie i przejęli mit szlachecki - zostali szlachta - dumnym narodem.
    No chyba nie do końca, dlatego zapytałem się losa o doprecyzowanie/przypomnienie.
  • JORGE napisal(a):
    ms.wygnaniec napisal(a):
    Wrzucanie nazizmu do przegródki z napisem 'Faszyzm' budzi mój opór, to były inne ideologie, a faszyzm był w porównaniu z nazizmem czy komunizmem wręcz ruchem pokojowym.
    A ja jestem ciekawy jaką faktycznie rolę w nazizmie odgrywał okultyzm. Bo są skrajne opinie, od niszowego odjazdu Himmlera, na który Hitler machnął ręką, niech się chłopcy bawią i zachowują pozory czegoś ważnego, po tezę że właściwie cały nazim kręcił się wokół okultzymu i różne aspekty, często naprawdę mocno odjechane, były przez wierchuszkę III rzeszy śmiertelnie poważnie traktowane. A wrogiem nr 1 było chrześcijaństwo.
    Los wspominał kiedyś o Rosenberg. Jednak nie żyd on
    Główny ideolog narodowego socjalizmu.
    Rasa panów i inne rzeczy to idee ponad sprymitywizowanego Darwina. Moim zdaniem ezo ezo było, jednak może bez o noszenia się z rytualami. Dugin taki ten Rosenberg był.

    https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Alfred_Rosenberg
  • loslos
    edytowano December 2019
    JORGE napisal(a):
    los napisal(a):
    +1

    Bo słowem "Polacy" określa się dwie bardzo różne grupy. Polakami nazywa się znaną z historii polską szlachtę, obecnie nieistniejącą, i Polakami nazywa się potomków pańszczyźnianych.

    Dmowski już o tym pisał, jednak należy znać klasykę.
    A przypomnij jakie ma to konsekwencje dla naszej przyszłości ?
    Takie, że jest tylko ona, bo przeszłości nie ma. W momencie, kiedy chłopi znaleźli się w mieście, stracili całą swoją tradycję, która z otoczeniem i sposobem życia była mocno związana. Polacy są tabula rasa, są nikim (to nie jest wyzwisko tylko klasyfikacja), są pustą kartką papieru, na której dopiero coś zostanie napisane a może być napisane wszystko. Zachowali tylko kilka chłopskich cech: są chciwi, bierni i zastrachani ale za to mają jedną rzecz, która jest znakomitą szczepionką na szaleństwa dzisiejszego świata: zdrowy rozsądek. Ja jestem optymistą.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.