Skip to content

Pierwsze starcie polsko-sowieckie w XXI wieku

edytowano August 2020 w Forum ogólne
Właśnie ma miejsce na Białorusi. Ani Rosjanie nie mogą odpuścić, ani my. Jeżeli rewolucja zmiecie Łukaszenkę Putin będzie musiał wejść na Białoruś. Dlatego my to musimy zrobić pierwsi. Nierealny scenariusz ? Zobaczymy. Tak czy inaczej będzie wojna u naszego sąsiada.
«134

Komentarz

  • Wg exit polls - prawie 80% głosów na Łukaszenkę.
  • Mania napisal(a):
    Wg exit polls - prawie 80% głosów na Łukaszenkę.
    Oczywiście to bzdura jest. Jeżeli ludzie się zbuntują to może być różnie. Tam już się sporo dzieje, granaty hukowe lecą, ludzie na ulicach, OMONu ponoć mało jest. Ale stawiam raczej, że spacyfikują skutecznie. Zobaczymy.
  • Obserwujmy co się będzie dziać. My destabilizujemy sytuację na Białorusi, to jest ostatni moment żeby wyrwać Białoruś z rąk Putina. Może być coś na kształt Pomarańczowej Rewolucji. Z podobnym przebiegiem i konsekwencjami. Oczywiście Ruscy próbują destabilizować sytuację u nas. Będzie gorąco, manifestacje pedałów nabierają nowego wymiaru.
  • Ślady tej nowej opozycji wiodą do Moskwy, niestety
  • edytowano August 2020
    Zresztą może - niezależnie skąd wyrastają nogi tej opozycji ( wiemy że z Moskwy) dynamika zdarzeń może ponieść Białoruś i w korzystną dla nas stronę. Jest coś takiego jak polska bomba kulturowa.
  • Dyzio_znowu napisal(a):
    Zresztą może - niezależnie skąd wyrastają nogi tej opozycji ( wiemy że z Moskwy) dynamika zdarzeń może ponieść Białoruś i w korzystną dla nas stronę. Jest coś takiego jak polska bomba kulturowa.
    Kocham Pana Panie Dionizy!
  • Ciekawe.
  • W sumie to łudziłem się, że będzie spokój ale widać, ze prawdopodobnie osłabi to Łukaszenkę i pozbawi zdolności utrzymania jako takiej suwerenności. To może lepiej żeby to runęło i poniosło w nieznane cały russki mir.
    W sumie Łukaszenka przepowiadał tydzień temu, ze jakby co to jak on padnie to Rosja będzie miała ciepło aż po Władywostok. A w Chabarowsku bunt nie słabnie.
  • Mania napisal(a):
    Wg exit polls - prawie 80% głosów na Łukaszenkę.
    Kilka komisji w Mińsku się zbuntowało i ogłosiło prawdziwe wyniki. Ciechanowska wygrała ponad 70%
  • edytowano August 2020
    Tak czy inaczej to chyba początek końca Łukaszenki a i Putin niech nie będzie taki pewny swego...

    Przecież nawet gdyby wjechał czołgami pod Brześć to co dalej- musiałby chyba wprowadzić terror stalinowski.
    Nijak nie widzę powodzenia ruskiego w dłuższej perspektywie
  • Sentencja
    Nie wpłynie to na wynik ostateczny
  • Zoglądam na tvpinfo (1. w nocy) relacje z Mińska. Tłumy ludzi z flagami biało-czerwono-białymi.

    I poczytałem sobie, dlaczego nie jest państwową.
    wiki:
    14 maja 1995 roku przeprowadzono referendum dotyczące m.in. zmiany symboliki państwowej Białorusi – na zastąpienie biało-czerwono-białej flagi sztandarem nawiązującym do czasów Białoruskiej SRR (pozbawionym jedynie sierpa i młota) zgodziło się 75% obywateli. Następnego dnia po przeprowadzeniu głosowania flaga została zdjęta z gmachu parlamentu i z polecenia prezydenta Łukaszenki pocięta na kawałki. Od tego czasu jej oficjalne używanie jest zabronione, mimo to jest powszechnie wykorzystywana jako symbol białoruskiej państwowości przez antyłukaszenkowską opozycję.
  • Inna wersja jest taka, że zmienili flagę, żeby zapobiec ustawkom między Białorusinami a Austriakami.
  • Nie widzę żadnej koncepcji ani nawet chęci zaangażowania się strony Polskiej po którejkolwiek ze stron konfliktu na Białorusi - gdyby przyszło co do czego. Powiem tak. Potencjał już mamy - ale mentalnościowo do odgrywania roli państwa świadomie kształtującego regionalną geopolitykę to jeszcze nam trochę brakuje.
  • edytowano August 2020
    no nie no były wizje trójprzymierza jagielloonskiego , gdzie nawet berło PL BY UA miał dostać Bat'ka
    edit.
    ciekawe, że zapomnieli o Litwie....
  • Wizje są najtańsze, starczy odrobina rozpuszczalnika za 4,50.
  • los napisal(a):
    Wizje są najtańsze, starczy odrobina rozpuszczalnika za 4,50.
    Upioryzm ma się po prawej stronie jak zwykle dobrze.
  • Niewątpliwie to posuwa sprawy do przodu. Sytuacja jest inna niż była. Batka raczej jeszcze nie upadnie, ale osłabiony jest. To szansa dla wszystkich poza nim: dla Rosji, dla USA, dla UE, dla nas. Nowe rozdanie się szykuje. Rosja wbrew pozorom nie ma się z czego cieszyć. Taki jej los ostatnimi dekadami za Putina. ma siłę wkraczać na "bliska zagranicę" i zaprowadzać tam ruski mir. To jednak ja kosztuje, a korzyści nie przynosi i nie stać jej na to. To ja coraz bardziej pogrąża gospodarczo i politycznie. Ten jej mir jest tez dla wasali niezbyt atrakcyjny, prawdę mówiąc odpychający. Chiny maja inaczej. One płacą i je stać więc chiński porządek bywa atrakcyjny dal biedoty. Zachód z kolei chyba wciąż stać, ale mu się nie chce i skąpy jest.
  • Dyzio_znowu napisal(a):
    Ślady tej nowej opozycji wiodą do Moskwy, niestety
    No to pytanie czy to nie przypadkiem Moskwa jest zainteresowana zmianą u steru na Białorusi.
    Bo Łukaszenka się coś ostatnio za bardzo prozachodni zrobił. I pytanie czy aby na pewno chcemy by go na stanowisku zluzował ktoś z moskiewskiego nadania.
  • Sam się sobie dziwię, że mentalnie popieram Łuka. Bo mam dziwne przeczucie że ta Ciechanowska z Kremla. Opinia Przełomiec jest przekonująca.

    Natomiast bawi mnie, że Putain igra z demokracją. Myśli że tak już miejscowych przecwelował, że i tak nie podskoczą?
  • To chyba Rosjanie wczoraj puścili plotkę, że Łukaszenka wyleciał z Białorusi gdzieś w świat.
  • Łukaszenka:
    - Zarejestrowaliśmy telefony z zagranicy. Telefony były z Polski, Wielkiej Brytanii i Czech; sterowano naszymi - proszę wybaczyć - owcami; one nie rozumieją, co robią i nimi zaczynają sterować.
  • christoph napisal(a):
    no nie no były wizje trójprzymierza jagielloonskiego , gdzie nawet berło PL BY UA miał dostać Bat'ka
    edit.
    ciekawe, że zapomnieli o Litwie....
    Ejże...nie czytacie mnie dokładnie... moja "szalona" idea turbojagiellońska jest bardzo dobra (wręcz najlepsza) ale zawsze pisałem, że inna rzecz czy jest do zrobienia (choć promując te czy inną koncepcję musielibyśmy sprawiać wrażenie święcie przekonanych) bo ma służyć hybrydowej prowokacji (czym powinien się zajmować chyba nasz wywiad). Poza tym równolegle powinny być promowane inne koncepcje związkowe i platformy. Powinniśmy zakładać wiele ustrojów koncepcji związania PL z Białorusią, nawet formalnie rywalizujących ze sobą. Wiec proszę mi tu "wizji" nie imputować!

  • edytowano August 2020
    Jestem już na 99 procent pewien, że po Łukaszence.
    Teraz fala poniesie Białoruś i może russkij mir... Zobaczymy tylko dokąd.
    Może Bóg da, że będzie lepiej.
  • Ostatnio na białoruskim internecie bardzo dużą popularność zdobyły najnowsze badania DNA ( chodziło o słowiański genom R1a1a), które pokazały, że Białorusini są genetycznie najbardziej spokrewnieni z .. Polakami.
  • adaho napisal(a):
    Ostatnio na białoruskim internecie bardzo dużą popularność zdobyły najnowsze badania DNA ( chodziło o słowiański genom R1a1a), które pokazały, że Białorusini są genetycznie najbardziej spokrewnieni z .. Polakami.
    Wyglądają identycznie jak Polacy, to fakt.
  • Może być i Białopolska.
    :-?

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • Ja zauważyłem że Białorusini są do nas dużo bardziej mentalnie i kulturowo zbliżeni niż Ukraińcy.
    Co było dla mnie pewnego rodzaju zaskoczeniem.

    Halogrupy i inne tego typu mają znaczenie mniejsze - Polakiem jest się ze szlachetności serca, a nie z krwi. Wielu obywateli naszego państwa urodzonych tutaj i posługujących się językiem polskim na miano Polaka nie zasługuje.
  • adaho napisal(a):
    Ostatnio na białoruskim internecie bardzo dużą popularność zdobyły najnowsze badania DNA ( chodziło o słowiański genom R1a1a), które pokazały, że Białorusini są genetycznie najbardziej spokrewnieni z .. Polakami.
    To widać na pierwszy rzut oka. Białorusini wizualnie praktycznie się od nas nie różnią. Ukraińcy to mix polsko-wołosko-mongolski.
  • edytowano August 2020
    Ruski internet oszalał na naszym punkcie. Polsza, Polsza za wszystkim stoi, Polsza knuje, Polsza imperialna....

    Spokój z jakim to przyjmujemy tylko potwierdza nasz imperializm- jego polsko-flegmatyczną oczywistość.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.