Skip to content

Durczok zmarł.

13»

Komentarz

  • Nie odzywałem się dotąd świadomie, uważając za Panią Łyżeczką, że najlepiej "ciszej nad tą trumną", ale po namyśle zamiast własnego wklejam komentarz literacki.

    W drodze do kwatery pan Zagłoba rozważał coś w umyśle, zastanawiał się, chrząkał, nareszcie pociągnął za połę pana Wołodyjowskiego.
    - Panie Michale! - rzekł.
    - A czego?
    - Już mnie zawziętość na Radziwiłła minęła, co nieboszczyk, to nieboszczyk!... Odpuszczam mu z serca, że na szyję moją nastawał.
    - Przed trybunałem on niebieskim! - odrzekł Wołodyjowski.
    - Otóż, otóż!... Hm! żeby mu to co pomogło, dałbym zresztą i na mszę, bo widzi mi się, że ma tam okrutnie kruchą sprawę.
    - Bóg miłosierny!
    - Że miłosierny, to miłosierny, aleć i On bez abominacji na heretyków patrzeć nie może. A to nie tylko heretyk, ale i zdrajca. Ot co!


    Nie mam aż takiej prostodusznej determinacji, jak pan Zagłoba, aby dawać na Mszę, ale też nie mam i takiej zawziętości, aby komuś życzyć wiecznej męki. Zostawiam to Bogu.




  • Są na ten temat różne przypowieści. Nie tak mało nawet.
  • MarianoX napisal(a):
    janosik napisal(a):
    A jeżeli napiszę, żę błędne i szkodliwe poglądy tworzyły tego człowieka to popadam w jakąś herezję. Jak walczyć z poglądami nie walcząc z drugim człowiekiem, który te poglądy głosi?
    +10

    Mnie takie rozumowanie przewyższa poziomem abstrakcji, bo jest niejako z tej samej parafii co twierdzenie, że Żydzi nie byli ofiarami Niemców lecz nazizmu
    Rozróżnienie wcale nie jest abstrakcyjne.
    Ktoś jest np. zwolennikiem aborcji. I krytykujemy, ganimy to, że popiera aborcję. A już wyzywać jego matki, nazywać ch*** itd. nie musimy.
  • prassówka
    rzadko takie teksty gazetowe mi się podobają,
    a ten pasuje mi i również do podwątku...

    Gość Niedzielny, nr 47 21.11.2021

    image

    image
  • Tym razem padło na Alicję Tysiąc.
    A to było tak niedawno.. Jej córka ma dziś 20 lat, ona sama miała 50. Covid.
  • Odradzam czytanie tej wiadomości na wp. Nawet nie zachowują pozorów oddzielenia informacji od komentarza,
  • Niech odpoczywa w pokoju.
  • Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy...
  • los napisal(a):
    Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy...
    Obiecanki cacanki!
  • Brzost napisal(a):
    Odradzam czytanie tej wiadomości na wp.
    Ja odradzam czytanie wp w ogóle.
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    los napisal(a):
    Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy...
    Obiecanki cacanki!
    No.. nie wiem.
    Czy to będzie ta noc, czy za 20 lat, jeśli zaskoczy w takim stanie jak biblijnego bogacza, to nie ma większego znaczenia.

    Kiedyś zmarł na atak serca mąż mojej kuzynki. Miał firmę z dwoma kumplami - przędli doskonale (robili części dla dużej francuskiej firmy, wszystko co wyprodukowali od razu szło do niej, zero marketingu, szukania klienta, itp, tylko produkcja, transport i odbiór kasy. Lata 90te).

    Kuzynka nie pracowała, dwoje synów, kasy w bród. Tydzień po komunii młodszego - atak serca męża. A potem kumple męża wyrolowali wdowę i została bez grosza. Z dwojgiem dzieci, niedługo potem przyplątał się nowotwór (na szczęście zwalczyła).

    Jakieś parę lat temu mówi mi, że jeden z tych kumpli już na Boskim Sądzie. Ile lat minęło od śmierci męża kuzynki - parenaście może? Dziwnie szybko.

    Ile zyskał koleś co wyrolował wdowę i sieroty? I tak miał kasy w bród, podejrzewam, że życie mu się nie zmieniło ani na jotę. A teraz... no, nie będę się w sędziego bawić, ale ten wyczyn raczej mu nie pomógł.
  • Zbierajmy prawdziwe skarby, nie takie, które mogą być ukradzione, zjedzone przez mole czy rdzę.
  • trep napisal(a):
    Zbierajmy prawdziwe skarby, nie takie, które mogą być ukradzione, zjedzone przez mole czy rdzę.
    Nic dodać, nic ująć.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.