Skip to content

Teologiczna Ogólna Teoria Wszystkiego

2

Komentarz

  • pycha alert: zawiadamia się, że niniejszy wątek jest bliską okazją do grzechu, matki wszystkich grzechów. Należy uważnie się sobie samemu przyglądać w każdej literce wpisanej w tym wątku.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    PNi napisal(a):
    Ojciec zrodził Syna a potem zrodzili Ducha Św.
    Chyba nie zachodzi takie zjawisko. Gdyż to by implikowało, że najpierw istniała Jedynca, potem Dwójca, a dopiero w wyniku rozwoju historycznego powstała Trójca.
    Wg dowodu o. Hryniewicza tak właśnie było. A nawet tak musiało być.
  • trep napisal(a):
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    PNi napisal(a):
    Ojciec zrodził Syna a potem zrodzili Ducha Św.
    Chyba nie zachodzi takie zjawisko. Gdyż to by implikowało, że najpierw istniała Jedynca, potem Dwójca, a dopiero w wyniku rozwoju historycznego powstała Trójca.
    Wg dowodu o. Hryniewicza tak właśnie było. A nawet tak musiało być.

    Nie od dziś o. Hryniewicz OMI biega za herezjarchę. Ale mam nadzieję, że to jakaś błędna interpretacja jego koncepcji.
  • PNiPNi
    edytowano April 2022
    Nie żebym rozumiał jaka jest św. Trójca ale mam problem z określeniem, że coś musi albo musiała zrobić. Trochę by było jakby coś ją determinowało. To raczej Bóg jest źródłem wszystkiego, praw, logiki lub logik, liczb pierwszych, tego, że jest Trójcą a nie że nią być musiał. The best of all is Prolog do Ew. Św. Jana by Krzysztof Meissner.

    Hryniewicz to zaś puste piekło kombinował, to nie za bardzo logiczne ani z Pismem zgodne, ani z Magisterium ani z Tradycją.

    Za rachunki za gaz do podtrzymywania energetycznego tej organizacji jak z fratrum Ignacum mówiliśmy:
    a) płaci Bóg bo dał wolną wolę a że jest raczej odpowiedzialny, więc ponosi konsekwencje też finansowe swojej decyzji, a że teraz dodatkowo pieniądz fiduracyjny od łac. fides cyfilizacja zarzuciła to w czem problem,
    b) i tak mu pewnie taniej wychodzi a liczyć na pewno umie, bo Niebo też pewnie kosztuje ale przynajmniej koszty emocjonalne z użeraniem się z koziołkami matołkami Mu i innym biesiadnikom odchodzą,
    c) biorąc pod uwagę, że trójkąt daje stabilność (bo tak chciał Bóg) to może oni tam mają jakieś trójkąty co same z siebie podtrzymują ten system, np. subtraktywny model barw.

    W wypadku Księgi Rodzaju zaś to ja rozumiem, że nie klei się do końca chronologicznie stworzenie świata, jednocześnie w porównaniu np. z buddyjską koncepcją kosmologiczną jakby jesteśmy bardzo blisko choćby Wielkiego Wybuchu. W sumie jedynie dzień czwarty jest nie w naukowym miejscu opisu stworzenia, reszta jest ok. Dodatkowy problem jest taki, że odrywanie się od odpisu historycznego i robienie ze wszystkiego przenośni, robi z Pisma przenośnię, która służy do wszystkiego i niczego i zależy głównie interpretacji. Zakaz zaś interpretacji historyczno-dosłownej, który zdaje się rozpanoszył we współczesnej teologii to już w ogóle jest gruba przesada.

    Czas zaś choćby przy Wielkim Wybuchu płynie zupełnie nieliniowo i tak się dużo dzieje im bliżej umownej chwili 0, że może tam nie istnieć równie dobrze, tym bardziej chronologia w wypadku powstawania Św. Trójcy nie jest szczególnym problem.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    trep napisal(a):
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    PNi napisal(a):
    Ojciec zrodził Syna a potem zrodzili Ducha Św.
    Chyba nie zachodzi takie zjawisko. Gdyż to by implikowało, że najpierw istniała Jedynca, potem Dwójca, a dopiero w wyniku rozwoju historycznego powstała Trójca.
    Wg dowodu o. Hryniewicza tak właśnie było. A nawet tak musiało być.
    Nie od dziś o. Hryniewicz OMI biega za herezjarchę. Ale mam nadzieję, że to jakaś błędna interpretacja jego koncepcji.

    Dlaczego błędna? Weźmy od tyłu: skoro Duch Święty pochodzi od Ojca i Syna to zanim powstał była Dwójca. Tak czy nie?
  • trep napisal(a):
    Utożsamianie Syna Bożego z dzieckiem jest herezją. Syn Boży jest współistotny Ojcu.
    Podobnie jak utożsamianie Boga Ojca ze starszym panem z siwą brodą.
  • Nie jest, w moim dawnym kościele parafialnym tak wygląda ołtarz. A księża dawniej nie mylili się.

  • romeck napisal(a):
    trep napisal(a):
    Utożsamianie Syna Bożego z dzieckiem jest herezją. Syn Boży jest współistotny Ojcu.
    Podobnie jak utożsamianie Boga Ojca ze starszym panem z siwą brodą.
    Nie bądź pan głomb -- Trójca to dwóch facetów i ptak.

    image
  • trep napisal(a):
    skoro Duch Święty pochodzi od Ojca i Syna to zanim powstał była Dwójca. Tak czy nie?
    No więc nie.

    Gdyż to nie jest rozwój herstoryczny, tylko wieczno-ciągłe rodzenio-stawanie się.

    Dobre, co?
  • edytowano April 2022
    los napisal(a):
    Nie jest, w moim dawnym kościele parafialnym tak wygląda ołtarz. A księża dawniej nie mylili się.

    ;) W piekarskiej bazylice na ostatnim tympanonie nastawy ołtarzowej, pod samym sklepieniem także "rządzi" "starszy pan z siwą brodą".

    Jednak piszę o utożsamianiu!
  • edytowano April 2022
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Nie bądź pan głomb -- Trójca to dwóch facetów i ptak.
    Sam nie łabądź! To trzech młodzieńców! :)

    image
  • edytowano April 2022
    PNi napisal(a):
    W wypadku Księgi Rodzaju zaś to ja rozumiem, że nie klei się do końca chronologicznie stworzenie świata, ...
    dwa różne mity, sprzeczne ze sobą w Genesis o stworzeniu świata. Od 1991* roku jest to dla mnie wspaniały przykład jak nie należy czytać Biblii.

    * wygrałem batalię z zielonoświątkowcami, co chodzili po szkole/ internacie i nawracali na "prawdziwą biblijną wiarę" ( ... bo ten fałszywy kościół katolicki ...)
  • romeck napisal(a):
    dwa różne mity, sprzeczne ze sobą w Genesis o stworzeniu świata. Od 1991* roku jest to dla mnie wspaniały przykład jak nie należy czytać Biblii.

    * wygrałem batalię z zielonoświątkowcami, co chodzili po szkole/ internacie i nawracali na "prawdziwą biblijną wiarę" ( ... bo ten fałszywy kościół katolicki ...)
    A gdzie jest drugi opis stworzenia świata?

  • Proszę uważnie przeczytać. Tylko Księga Rodzaju.
  • Widzę tam dwa opisy stworzenia człowieka i nie są sprzeczne a że nie jestem humanistom to nie umiem znaleźć...
  • edytowano April 2022
    PNi napisal(a):
    A gdzie jest drugi opis stworzenia świata?
    hehehe! ;) "Tysiąclatka":
    image
  • PNi napisal(a):
    Widzę tam dwa opisy stworzenia człowieka i nie są sprzeczne a że nie jestem humanistom to nie umiem znaleźć...
    EOT

    (Szkoda czasu...)
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    trep napisal(a):
    skoro Duch Święty pochodzi od Ojca i Syna to zanim powstał była Dwójca. Tak czy nie?
    No więc nie.

    Gdyż to nie jest rozwój herstoryczny, tylko wieczno-ciągłe rodzenio-stawanie się.

    Dobre, co?
    Skąd to wiadomo?
  • Generalnie znikąd, może tylko ze zdrowego rozsądku. "Na koniec dnia" chyba w żadnym języku nie znaczy "przy zachodzie Słońca."
  • edytowano April 2022
    Dwie tradycje z czterech, które stworzyły min. Torę, są odpowiedzialne za ten "nieporządek".
    To dla pytających o 2 opisy stworzenia.
  • los napisal(a):
    Generalnie znikąd, może tylko ze zdrowego rozsądku. "Na koniec dnia" chyba w żadnym języku nie znaczy "przy zachodzie Słońca."
    Ale skąd wiadomo, że ciągłe i jak się ma ciągłe do pochodzi.
  • @romeck: b. słusznie, następnym razem nawet nie zaczynać, nie robić zamieszania i modernizacji teologii. Modernizacjom mówimy stanowcze nie!

    Dla pozostałych u Wujka Rdz 2:6 Ale zdrój wynikał z ziemie, oblewający wszystek wiérzch ziemie. Zatem opis nie jest sprzeczny, po reszcie może w nim chodzić o rodzaj roślin ludzką rękom sadzony.

    Opis historyczno-dosłowny był i dalej jest w pełni stosowalny o ile nie napotyka się na jakieś miejsca, że tak być nie może albo nie ma sensu, jak np z tym wyłupywaniem oka albo odcinaniem ręki ze względu na grzech. Modernizm by bardzo chciał i robi sobie zrobić własną teologię i rozbełtać wszystko w paci przenośni i przerzutni.
  • Generalnie to niewiele wiadomo. Kiedyś mi te relacje Osób Boskich tłumaczono i wtedy brzmiało to rozsądnie ale nie powtórzę. Nie na moją głowę.
  • PNiPNi
    edytowano April 2022
    No tak, jest cała skomplikowana teologia Trójcy Św. a te tutaj zabawy w trójkąty to jakieś tam uproszczenia i hobby jedynie, także tabelka z trójkątami i przeciw-trójkątami:
    Trójca Św.Bóg OjciecSyn BożyDuch Św.anty TrójcaBestiaAntychrystSmok
    główne przykazaniemiłość do Bogamiłość siebie samegomiłość bliźnich
    środki zbawieniajałmużnapostmodlitwazło tego światapożądliwość oczupożądliwość ciałapycha żywota
    źródło ObjawieniaMagisteriumPismoTradycja
    cnoty Boskiewiaranadziejamiłość
    addytywny model barwniebieskizielonyczerwonysubtraktyny model barwcyjanyellowmagenta
    Anliza TranzakcyjnaNauczycielDzieckoDorosły
    pierwsze liczby pierwsze123
  • Wataha napisal(a):
    Dwie tradycje z czterech, które stworzyły min. Torę, są odpowiedzialne za ten "nieporządek".
    To dla pytających o 2 opisy stworzenia.
    Znowu żydzi
  • Łojacie, to Pan Bóg tylko przez telewizor przemawia, a kolorowe tygodniki to sprawka szejtana?
  • Wiadomix, wskaże w kolorowych tygodnikach co dobrego? :D Działo RGB to źródło samego piękna i dobra. :D
  • A tak poważnie to w tym modelu niektóre dobre trójkąty mają swoje przeciwieństwa co som złe. Światło daje życie, ciemność śmierć. Światłość i ciemność walczom ze sobom podobnie jak prawa i lewa stopa u człowieka daje dynamikę ruchu a każda z nich daje prawą lub lewą stabilność.
  • los napisal(a):
    Generalnie to niewiele wiadomo. Kiedyś mi te relacje Osób Boskich tłumaczono i wtedy brzmiało to rozsądnie ale nie powtórzę. Nie na moją głowę.
    Pytam "skąd wiadomo" nie w znaczeniu, że "wiadomo", lecz kto tak twierdzi. Tak się składa, że bez te naście lat czytania forumków doszłem do wniosku, że domorosłych zdaniem teologów (noł ofens) nie ma co się przejmować. Niezależnie od pojmowania "czasu" (wiadomo, że Stwórca nie musi być nim ograniczony), jeśli Kościół prowadzony przez Ducha Świętego orzeka, że Duch pochodzi od Ojca i Syna, a nie że to się cały czas kotłuje i w sumie to nie viadomix, to znaczy, że pochodzi od Ojca i Syna. A skoro pochodzi od Ojca i Syna, to zanim powstał, istnieli tylko Ojciec i Syn, czyli Dwójca (jakiekolwiek przyłożymy znaczenie do słowa "zanim").
    Teoria o. Hryniewicza pięknie to wszystko tłumaczy i argument, że "mówi się o nim", że to heretyk, do mnie w tym konkretnym wypadku nie trafia. Po vlepieniu bez Filio tego dowodu coś tam pogóglałem, gdyż wcześniej o gościu nie słyszałem, i tam były same pochlebne texty.
    Tak więc, kto mówi, że to heretyk i dlaczego?
    Kto mówi, że to się cały czas kotłuje?

    Nie jest moim zamiarem polemika - sam za mało o tym wiem, by kogokolwiek przekonywać, zwłaszcza tych, co czytali więcej ode mnie. Ale na wiarę nic od forumkowiczów ws. interpretacji nie przyjmuję i już.
  • edytowano April 2022
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Łojacie, to Pan Bóg tylko przez telewizor przemawia, a kolorowe tygodniki to sprawka szejtana?
    kineskop kolorowy: koncepcja - 1938 rok, produkcja - 1953 rok.

    kolorowy druk to już tysiąc lat temu Centrum Świejtana...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.