Skip to content

Wypowiedzi polityków w sprawie bezpieczeństwa.

245

Komentarz


  • Donald Tusk: „Chcemy, aby Rosja stała się ważniejszym niż do tej pory partnerem Polski, zarówno w kontekście gospodarczym, ale także politycznym i bezpieczeństwa” #ruskieonuce
  • PNiPNi
    edytowano March 2022
    Leszek Miler: Doris i Gerhard Schroeder oraz G. Verheugen na wieczorze wigilijnym w naszym warszawskim domu w 2002 roku.
    image
  • Podzielili się jajeczkiem?
  • edytowano March 2022
    Stare zdjęcie teraz żona Gerda wygląda tak
    https://images.app.goo.gl/yRFsDzySabPHGZQD7
    image
  • edytowano March 2022
    christoph napisal(a):
    Stare zdjęcie teraz żona Gerda wygląda tak
    https://images.app.goo.gl/yRFsDzySabPHGZQD7
    image
    Ciekawy wątek:

    "Sąd rodzinny w Seulu orzekł, że były kanclerz Niemiec musi zapłacić eksmężowi Soyeon odszkodowanie – donoszą niemieckie media, powołując się na informacje dziennika „Korean Times” i agencji prasowej Yonhap. Wyrok miał zapaść już w czwartek, 27 maja.

    Schroeder musi zapłacić 30 milionów wonów południowokoreańskich – to odpowiednik około 22.100 euro. Pozywający byłego kanclerza mężczyzna, który nie chce by wymieniano jego nazwisko, zarzuca Schroderowi, że ten jest odpowiedzialny za rozpad jego małżeństwa. Schroeder miał bowiem aferę z Soyeon, kiedy oficjalnie była jeszcze w związku małżeńskim.
    nclerz nie przyczynił się do rozpadu małżeństwa – twierdziła.

    W konserwatywnej Korei Południowej zdrada małżeńska była do roku 2015 karana i mogła skończyć się karą więzienia. Również dzisiaj jest jeszcze powodem skarg cywilnych."
  • I słusznie. Jest to złamanie zawartej umowy.
  • TecumSeh napisal(a):
    I słusznie. Jest to złamanie zawartej umowy.
    jak umowa, to warunki wypowiedzenia? kary umowne?
    co obejmuje umowa?
    jesu icki traktat sie robi
  • PNiPNi
    edytowano April 2022
    Cała masa wypowiedzi w filmie "Nasz człowiek w Warszawie". Jedną z tez filmu jest, że ustawienie Warszawy pod wpływy Moskwy i Berlina dało bilety ruskim do ataków na Gruzję i kolejne zamiary imperialne.
    i dyskusja po filmie:
  • Ci ludzie u władzy to zagrożenie dla istnienia Polski.
  • 0
    PNi napisal(a):
    W kontekście zakupów fregat dla MW. https://twitter.com/sikorskiradek/status/1516160651059736580
    image
    Obrazek został zmniejszony aby pasował do strony. Kliknij aby powiększyć.
    Pełna zgoda. Polska w ogóle nie potrzebuje MW, poza pontonami dla Straży Przybrzeżnej i batyskafem do cięcia rurociągów.
  • No właśnie, powój nam potrzebna jakaś fregata? Rakety spokojnie doniosą na drugą stronę Bałtyku; tyle.

    Pewnie, że przydadzą się jakieś środki zwalczania okrętów podwodnych -- ale mam przeczucie, że można to ogarnąć podmorskimi dronami albo zrzucaniem bąb głębinowych z pontonów Straży Przybrzeżnej.

    Jakby, no, nie widzę jakiejkolwiek funkcji obronnej, jaką mogłyby pełnić duże okręty.
  • Kolega żartuje? Bo nie wiem czy po prostu nie rozpoznaję aronii?
  • Okręty służą temu, żeby emitować swoją siłę np. we wspólnych działaniach NATO, UE poza Bałtykiem. Poza tym są też po to żeby szkolić kolejne pokolenia marynarzy.
  • TecumSeh napisal(a):
    Kolega żartuje? Bo nie wiem czy po prostu nie rozpoznaję aronii?
    Ani odrobinę nie żartuję. Bałtyk to mała płytka sadzawka i porządne rakety walą spoko na drugą stronę. Nie widzę jakiejkolwiek funkcji dla floty wojennej.
  • edytowano April 2022
    No tak, wszak byle nurek głębinowy może rzeczoną minę głębokościową doturlać pod wrogi okręt podwodny...
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    TecumSeh napisal(a):
    Kolega żartuje? Bo nie wiem czy po prostu nie rozpoznaję aronii?
    Ani odrobinę nie żartuję. Bałtyk to mała płytka sadzawka i porządne rakety walą spoko na drugą stronę. Nie widzę jakiejkolwiek funkcji dla floty wojennej.
    to poczemu potencjalny przeciwnik ma flotę bałtycką?
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Ani odrobinę nie żartuję. Bałtyk to mała płytka sadzawka i porządne rakety walą spoko na drugą stronę. Nie widzę jakiejkolwiek funkcji dla floty wojennej.
    Aha. Ok.
    Widzę zatrucie Bartosiakiem na podobieństwo zatrucia Mikkem u rozmaitych ludzi - nie chcę tu obrażać ani nic z tych rzeczy, tylko mnie ten Bartosiak po prostu coraz bardziej niepokoi.

    Kraj o linii wybrzeża ok 450 km bez własnej floty wojennej trudno nazwać poważnym - to raz.
    Wszystkie kraje mają flotę wojenną mimo tego że "Bałtyk to kałuża" (że podlecę Bartosiakiem) - i nie tylko dlatego że wypada - to dwa.
    Ale tak bardziej merytorycznie - jak sobie Kolega wyobraża choćby eskortowanie statku z cennym ładunkiem w czasie wojny bez fregaty?
    Bomby głębinowe to jest pieśń przeszłości, dziś się stosuje rakiety głębinowe, których wystrzeliwanie z lądu jest. ekhm, ciut kłopotliwe:) Kwestia zasięgu, czasu itp.. no heloł.
    I jeszcze jedno - a dlaczego mamy się skupiać na defensywie, a nie ofensywie?
    Polska armia by mieć realną zdolność odstraszania musi umieć ATAKOWAĆ - a nie tylko się bronić. Fregata bardzo się przyda (tzn kilka, nie jedna).

    Oczywiście potrzeb jest znacznie więcej, w zasadzie mamy wszystko do wymiany i do tego do wprowadzenia pewne systemy których nie mieliśmy nigdy. No ale sorry, za niepodległość trzeba płacić. Dobrze jeśli tylko pieniędzmi.
  • wachmistrz napisal(a):
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    TecumSeh napisal(a):
    Kolega żartuje? Bo nie wiem czy po prostu nie rozpoznaję aronii?
    Ani odrobinę nie żartuję. Bałtyk to mała płytka sadzawka i porządne rakety walą spoko na drugą stronę. Nie widzę jakiejkolwiek funkcji dla floty wojennej.
    to poczemu potencjalny przeciwnik ma flotę bałtycką?

    Osobiście sądzę, że z przyzwyczajenia.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Osobiście sądzę, że z przyzwyczajenia.
    Myślę że równie dobrze można powiedzieć że samoloty są z przyzwyczajenia. Przeca we wszystko można walnąć z lądu jakimiś kierowanymi rakietami, w sumie zestrzelić w powietrzu - też. Po cholerę więc samoloty?
  • Ignac, zanim zacznę masakrowanie, to odpowiedz mi na pytanie: Jakie funkcje pełni okręt wojenny, uwzględniając:
    - obronę przeciwlotniczą
    - przeniesienie możliwości projekcji siły kinetycznej z kierunku słabo bronionego
    - uniemożliwienie/utrudnienie przecięcia szlaków komunikacyjnych, w tym również poprzez desanty?
  • Polacam wątek w sprawie artyleryi na sąsiedniem forumku --------> https://www.tapatalk.com/groups/pismejker/viewtopic.php?p=197468#p197468


  • Tak. 90% rzeczy jest dlatego, że tak dotąd było.
  • PNiPNi
    edytowano April 2022
    @Szturmowiec: tu masz, w skrócie:
    • mamy zobowiązania sojusznicze i nie fajnie się bujać na amerykańskich gwarancjach i nakładach
    • nowa fregata może śledzić 300 celów, identyfikować 200, namierzać i walczyć z 80 - więc ten ruski trup był trupem zanim wypłynął na akwen wojenny
    • z morza czerpiemy ponoć ok. 60 mld w podatkach rok w rok - to chyba te drobne na fregaty możemy wydać
    • morze daje nam (i też Czechom przez nabrzeże w Szczecinie) ogromne możliwości spedycyjne, których trzeba bronić
    • edit: fregaty wspierają też ogólnie świadomość sytuacyjną i projekcję siły wojsk lądowych, kolejna dodana fregata to jest wielokrotne zwiększenie siły i przeżywalności ze względu na rozstawienie sensorów i efektorów w tzw. sieciocentrycznym polu walki
  • Łojezu, półtorej godziny! No dapsz, ale obiecuję że odsłucham w miarę możności.
  • Natomiast już od razu zaznaczę, że trochę w motopompie mam ja zobowiązania sajuźnicze co do wysyłania okrętów na wody Morza Północnochińskiego czy Zatoki Repskiej. Od pyty jest sajuźników, którzy nie mają bezpośredniej hranicy z zaprzyjaźnionem moczarstwem radzieckiem.

    My jesteśmy murem całego Sojuszu i to wobec nas wszyscy mają zobowiązania sajuźnicze, a nie my wobec nich.

    To przez to, że cała furia radziecka wyładuje się na Polszcze, Helmuty i Żaby mogą se spokojnie łoić dojczmarki. Więc jest logiczne, że to oni powinni becalować za taki miły koincidęs.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Natomiast już od razu zaznaczę, że trochę w motopompie mam ja zobowiązania sajuźnicze
    Świetnie - bo skorom ja o nich nie wspominał, to może Kolega zacznie od odpowiedzi na mój post ;)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.