Skip to content

Jeśli uwolnimy Kościół od politycznej władzy i pieniędzy, będzie to z korzyścią dla Kościoła

2

Komentarz

  • Aktor serialowy związany z rosyjską stacją.

  • @los powiedział(a):

    @celnik.mateusz powiedział(a):
    Ja też tak uważam. W Polsce katolicyzm stał się zjawiskiem stadnym bez wymiaru duchowego. Braciak kiedyś stwierdził, że przyznając się otwarcie do wiary, czuje się jakby puścił bąka w towarzystwie. To co to jest za wspólnota wierzących?

    Czy będzie wielką kompromitacją, jeśli się przyznam, że o istnieniu tego pana dowiedziałem się z tego wątku?

    ja też

  • a mówimy dlaczego lekcje religii mają być w szkołach?

  • Bo mi, jako rodzicowi, tak wygodniej.

  • @KazioToJa powiedział(a):
    a mówimy dlaczego lekcje religii mają być w szkołach?

    1. Bo tak stanowi Konkordat.
    2. Bo Polska jest ufundowana na Katolicyzmie, więc wszyscy mieszkańcy powinni znać podstawy (tak samo jak flagę, godło, hymn.
  • @los powiedział(a):

    @celnik.mateusz powiedział(a):
    Ja też tak uważam. W Polsce katolicyzm stał się zjawiskiem stadnym bez wymiaru duchowego. Braciak kiedyś stwierdził, że przyznając się otwarcie do wiary, czuje się jakby puścił bąka w towarzystwie. To co to jest za wspólnota wierzących?

    Czy będzie wielką kompromitacją, jeśli się przyznam, że o istnieniu tego pana dowiedziałem się z tego wątku?

    Miałem na myśli mojego brata. Nie mam pojęcia kim jest Braciak :D

    @W_Nieszczególny powiedział(a):

    @celnik.mateusz powiedział(a):

    @W_Nieszczególny powiedział(a):
    Co do Braciaka - to co mówi to bardziej świadczy o nim czy o jego towarzystwie niż o wierze.

    Że o czym niby świadczy?

    O tym, że Braciak obraca się w towarzystwie biegunowo odległym aksjologicznie. Jeśli towarzystwo ma system wartości -x to przyznanie się do wartości x będzie puszczeniem bąka.

    Dokładnie. Dzisiejsi Polacy-katolicy to często towarzystwo odległe aksjologicznie od katolika, który przypadkiem faktycznie wierzy.

  • Mędrzec forumowy rzekł:

    "Dyskutowanie z aktorem jest nieco uwłaczające."

    i szczerze pisząc analizowanie takich wypowiedzi chyba też. :/

  • @ms.wygnaniec powiedział(a):

    @KazioToJa powiedział(a):
    a mówimy dlaczego lekcje religii mają być w szkołach?

    1. Bo tak stanowi Konkordat.
    2. Bo Polska jest ufundowana na Katolicyzmie, więc wszyscy mieszkańcy powinni znać podstawy (tak samo jak flagę, godło, hymn.

    ad 2 - to niekoniecznie warunki są spełnione, bo dzieci mogą uczyć się dowolnej religii

  • ale generalnie się z @ms.wygnaniec zgadzam. Człowiek musi mieć jakąś refleksję, musi działać w jakimś porządku aksjologicznym i lepiej by ten porządek znał i funkcjonował w nim świadomie, bo bez tego jet bezrefleksyjnym stworzonkiem. Dlatego zamiast likwidacji religii, należy wprowadzić obowiązkowe lekcje religii.

  • @Pani_Łyżeczka powiedział(a):

    Mędrzec forumowy rzekł:

    "Dyskutowanie z aktorem jest nieco uwłaczające."

    i szczerze pisząc analizowanie takich wypowiedzi chyba też. :/

    To ze świeżych apoftegmatów: "Estetyka może być przydatna w życiu, ale tylko wtedy, gdy zawiodą inne sposoby rozpoznania sytuacji".
    Braciak mówiący o OFE miał przynajmniej dobry cel, a obecnie mamy już wysmażoną "ofertę dla idiotów", czyli młodzież cytującą Jabłońskiego vel Olszańskiego, czy Stonogę.
    I to młodzież z domów z nauczaniem domowym i noszącą tuby na pielgrzymkach tradycjonalistycznych. I są księża, którzy potrafią taką estetykę przemawiania In-Yer-Face przefiltrować z wulgaryzmów, ale zachować pewną dozę debilizmu i dojść z nią do tej młodzieży.
    Sam jedyne co pamiętam z wszystkich lat religii to Księdza Bolka z podstawówki, co z jajami rzucał durne teksty w stylu "Wy to nic nie rozumiecie, bo się modlicie tylko tak: O mój Boże, Boże, telewizorze!".

  • @los powiedział(a):

    @celnik.mateusz powiedział(a):
    Ja też tak uważam. W Polsce katolicyzm stał się zjawiskiem stadnym bez wymiaru duchowego. Braciak kiedyś stwierdził, że przyznając się otwarcie do wiary, czuje się jakby puścił bąka w towarzystwie. To co to jest za wspólnota wierzących?

    Czy będzie wielką kompromitacją, jeśli się przyznam, że o istnieniu tego pana dowiedziałem się z tego wątku?

    Forumek uczy i bawi. Dołączam się do potencjalnej kompromitacji ;-)

  • Zwłaszcza, że pomydlono Braciaka z braciakiem.

  • @los powiedział(a):
    Zwłaszcza, że pomydlono Braciaka z braciakiem.

    Zabawna sytuacja wyszła! :)

    A aktora Braciaka lubię. Za młodu zawsze grał warszawiaka-cwaniaka.

  • Niesamowite, że słowo opisujące mężczyznę, słowo opisujące kobietę i czasownik piszą się tak samo.

  • @trep powiedział(a):
    Niesamowite, że słowo opisujące mężczyznę, słowo opisujące kobietę i czasownik piszą się tak samo.

    Zawsze można dodać jakiś zaimekx. :)

  • Skąd się wzięło dwóch różnych strażaków w tyjatrze podczas próby?

  • edytowano December 2023

    @Kuba_ powiedział(a):
    Skąd się wzięło dwóch różnych strażaków w tyjatrze podczas próby?

    Pierwszy już poszedł do domu. (Mam nadzieję że nie zbluzgał żony, hehe)
    https://www.rp.pl/kultura/art14338221-kalinowe-serce

    👣

    🐾
    🐾

  • moja parafia, podsumowanie 2023, miasto
    ~10000 parafian, z tego do kościoła regularnie uczęszcza 15% z czego 80% przystepuje do sakrementu eucharysti
    5 slubów
    91 pogrzebów
    54 chrzty
    4 apostazje

  • @marniok powiedział(a):
    moja parafia, podsumowanie 2023, miasto
    ~10000 parafian, z tego do kościoła regularnie uczęszcza 15% z czego 80% przystepuje do sakrementu eucharysti
    5 slubów
    91 pogrzebów
    54 chrzty
    4 apostazje

    U mnie będą ciekawe statystyki bo 4 lata temu PiS wygrał jak zawsze przez ostatnie -dziesiąt lat a w tym już przegrał.

  • Wynik ostatnich wyborów ma bardzo silny związek z postępującą dechrystianizacją Polski.

  • @marniok powiedział(a):
    moja parafia, podsumowanie 2023, miasto
    ~10000 parafian, z tego do kościoła regularnie uczęszcza 15% z czego 80% przystepuje do sakrementu eucharysti
    5 slubów
    91 pogrzebów
    54 chrzty
    4 apostazje

    Moja parafia, wg szaconków proboszcza 1,7k mieszkańców ale wg skarbówki 2,4k. Wg drugich szaconków 27% d, 53% spośród nich c, 18 chrztów, rok temu 38, poprzednio ponad 50. Ślubów 18 tyle co rok temu, ale śluby to nieco co innego, wicie rozumicie, wysoki strop, biała długa suknia i organy. W usc tego nie ma. Ale!
    4 kręgi domowego kościoła
    40 skautów europy
    Chór parafialny jeżdżący po Europie na konkursy
    Schola.
    Kółko biblijne
    Kółko różańcowe
    40 osób przyjmujących 1 Komunię.
    43 osoby bierzmowane.

    Czyli liczba spada - jakoś roście.

  • edytowano 2 January

    Suchejcie, skąd bierzecie takie podsumowania? To każda parafia wykonuje? Pytam bo interesują mnie statystyki w mojej własnej a np. na stronie netowej to się nie mogę dopatrzyć.

  • ksiądz na ostatniej Mszy w roku prawi

  • W niektórych parafiach tylko.

  • @marniok powiedział(a):
    moja parafia, podsumowanie 2023, miasto
    ~10000 parafian, z tego do kościoła regularnie uczęszcza 15% z czego 80% przystepuje do sakrementu eucharysti
    5 slubów
    91 pogrzebów
    54 chrzty
    4 apostazje

    Czyli tak - jeśli parafia ma zbliżone wskaźniki zgonów / urodzeń do krajowych, to wychodzi, że ok. 3/4 dzieci jest chrzczonych, pogrzebów katolickich jest 90%.
    Śluby nie są dobrą statystyką, bo często są brane poza faktycznym miejscem zamieszkania. Np. w naszej parafii jest dużo ślubów, ale w większości to nie są parafiania (bo ładny, duży kościół). My z kolei braliśmy ślub w parafii znajomego księdza, gdzie nigdy żadne z nas nie mieszkało.

  • @Brzost powiedział(a):
    W niektórych parafiach tylko.

    U mnie nawet z o finansach jest mowa. Mamy dużą jawność

  • U mnie za czasów pierwszego proboszcza też tak było.

  • Staty z tzw. kolędy. W tym roku księdza przyjęło 540 coś rodzin, a w ub. 510, więc notujemy wzrost o jakieś 5%. Przed plandemią było jednak nieco ponad 600.

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.