Skip to content

Co jest wyzej - duch czy materia?

2

Komentarz

  • los
    osiol.osiol
    :
    "Nieprawda, czlek czyni zle wylacznie dlatego, ze chce byc blizej Szatana."
    czy moglbys losie rozwinac powyzsza mysl ?
    Nie uczynie tego lepiej niz sw. Augustyn w przytoczonym fragmencie.
    Generalnie koncepcja jest jasna - materia nie ma znaczenia, uzywana jest tylko jako wymowka, bo ludzie nie umieja i nie lubia mowic o rzeczach duchowych: "ukradlem, bo potrzebowalem." Bzdura, mniej wysilku kosztuje zarobic i kupic. Czlowiek swa wolna wola kieruje sie albo ku Bogu albo ku Szatanowi. Tylko wolna wola jest przyczyna ludzkich decyzji, nic innego.
    ostatnie zdanie nie podlega dyskusji
    natomiast przedostatnie jest prawdziwe wylacznie z punktu obserwacji Przedwiecznego
    w naszym tymczasowym systemie rzeczy czlowiek czesto swiadomie (!)  nie kieruje ani ku Bogu ani ku sz-t-n
  • jacbiel
    Złodziej kradnie bo chce coś cudzego mieć - przypisywanie mu jakichś dodatkowych pobudek - to nadużycie.
    Jest calkiem sporo relikwi sw. Augustyna, Doktora Kosciola. Jak sie tak bardzo z nim nie zdadzasz, mozesz wybrac sie do np. Pawii i sprofanowac.

    Ci Polacy, co po raz kolejny uwierzyli don Aldowi, maja pamięć złotych rybek i nie potrzebują własnego państwa. Trzy dni po tym, jak je stracą, zapomną, że je kiedyś mieli.
  • jacbiel
    los
    :
    Materia dla czlowieka jest wymowka - tlumaczy sie przed innymi, ze kradnie, bo czegos pozada. Nieprawda, czlek czyni zle wylacznie dlatego, ze chce byc blizej Szatana.
    Pod warunkiem, że wierzy w istnienie szatana i jest jego wyznawcą. Św. Paweł pisał, że chce czynić dobrze, ale i tak czyni źle, czy uważasz, że dlatego iż chciał być bliżej szatana?
    Złodziej kradnie bo chce coś cudzego mieć - przypisywanie mu jakichś dodatkowych pobudek - to nadużycie.
    Czasem kradnie dla adrenaliny.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • przemk0
    osiol.osiol
    :
    chec jest stanem woli
    Wolnej czy niewolnej?
    Flp 2
    :
    13 Albowiem to Bóg jest w was sprawcą i chcenia, i działania zgodnie z [Jego] wolą
    ale aleczy każdego? No nie albowiem
    Mt 15
    :
    10 Potem przywołał do siebie tłum i rzekł do niego: "Słuchajcie i chciejcie zrozumieć. 11 Nie to, co wchodzi do ust, czyni człowieka nieczystym, ale co z ust wychodzi, to go czyni nieczystym".
    Z ust czyli z materii, nie z serca.
    jesli niewolnej
    to nie ma grzechu
  • osiol.osiol
    w naszym tymczasowym systemie rzeczy czlowiek czesto swiadomie (!)  nie kieruje ani ku Bogu ani ku sz-t-n
    Nie dokonuje jednoznacznych deklaracji ale w tle jest zawsze swiadomy wybor. Przyklad - aborter szczerze wierzy, ze nienarodzone dziecko to zlepek komorek, i dlatego robi co robi. W swym przekonaniu leczy wycinajac zbeda narosl, nie rozni sie od lekarza wycinajacego narosl rakowa. Ale do takiej postawy doprowadzilo go swiadome wyrzeczenie Boga kiedys wczesniej. Kiedy? Nie znamy mysli innych ludzi ale wiemy, ze nie moglo byc inaczej.

    Ci Polacy, co po raz kolejny uwierzyli don Aldowi, maja pamięć złotych rybek i nie potrzebują własnego państwa. Trzy dni po tym, jak je stracą, zapomną, że je kiedyś mieli.
  • Co do św. Augustyna, to byłoby nieuprzejme i lekkomyślne dyskutować o jego stanie ducha wbrew jego opiniom.
    Ale znam innego złodzieja, który na tak postawiony problem odpowiedział: "eee, co? jak? co ty pierdolisz? ja po prostu wyczesałem leszcza z kurzu".
    Oczywiście zgadzam się, że pan ten swoimi czynami opowiedział sie po złej - szatańskiej stronie mocy, ale nie miał takich pobudek kradnąc, a to dlatego, że nie rozumie słowa "pobudki", ani słowa "szatan", ani słowa "zło", a o św. Augustynie nigdy nawet nie słyszał. Słyszał o Bogu, ale nie wierzy itd.
  • jest jeszcze dalej idacy cytat (kiedys dyskutowalismy o tym z waldensem na ff)
    amos 3:6
    "
    Czyż zdarza się w mieście nieszczęście, by Pan tego nie sprawił?"
  • "Ale do takiej postawy doprowadzilo go swiadome wyrzeczenie Boga kiedys wczesniej."
    tego nie wiesz losie
    to tylko daleko idace domniemanie
  • Twierdzisz, ze wiekszosc aborterow nie popelnia grzechu? Radykalny poglad.

    Ci Polacy, co po raz kolejny uwierzyli don Aldowi, maja pamięć złotych rybek i nie potrzebują własnego państwa. Trzy dni po tym, jak je stracą, zapomną, że je kiedyś mieli.
  • jacbiel
    Oczywiście zgadzam się, że pan ten swoimi czynami opowiedział sie po złej - szatańskiej stronie mocy, ale nie miał takich pobudek kradnąc, a to dlatego, że nie rozumie słowa "pobudki", ani słowa "szatan", ani słowa "zło".
    Czyli nie ma duszy niesmiertelnej? No ladnie, herezja za herezja. A brat Hieronim gdzie?

    Ci Polacy, co po raz kolejny uwierzyli don Aldowi, maja pamięć złotych rybek i nie potrzebują własnego państwa. Trzy dni po tym, jak je stracą, zapomną, że je kiedyś mieli.
  • los
    jacbiel
    :
    Złodziej kradnie bo chce coś cudzego mieć - przypisywanie mu jakichś dodatkowych pobudek - to nadużycie.
    Jest calkiem sporo relikwi sw. Augustyna, Doktora Kosciola. Jak sie tak bardzo z nim nie zdadzasz, mozesz wybrac sie do np. Pawii i sprofanowac.
    losie bez zbednej (!) przesady
    niech sobie poczyta rozdzial 9 ksiegi 16
    z 'de civitate dei'
  • los
    Twierdzisz, ze wiekszosc aborterow nie popelnia grzechu? Radykalny poglad.
    w ktorym miejscu napisalem ze wiekszosc ?
  • los
    jacbiel
    :
    Oczywiście zgadzam się, że pan ten swoimi czynami opowiedział sie po złej - szatańskiej stronie mocy, ale nie miał takich pobudek kradnąc, a to dlatego, że nie rozumie słowa "pobudki", ani słowa "szatan", ani słowa "zło".
    Czyli nie ma duszy niesmiertelnej? No ladnie, herezja za herezja. A brat Hieronim gdzie?
    No fakt - nie dośc że złodziej, to jeszcze heretyk i głupiec, ale bracie! nie zabijaj go! przemów mu do rozumu, żeby się nawrócił.
  • przemk0
    davenia
    :
    w dalszym ciagu uwazam, ze po wygnaniu z Raju nie mamy juz szczescia cieszyc sie wyzszoscia ducha nad materia.
    Ale mamy! Mamy taką możliwość, niektórzy z niej korzystają i przeważnie potem są kanonizowani. To co różni nas od ludzi w Raju to większe możliwości w działaniu - oni nie mogli czynić źle (tzn. mogli ale zupełnie nie chcieli bo nawet nie wiedzieli jak to jest) my możemy. Cała reszta bez zmian - ba, my nawet możemy za życia być wniebowzięci jak również czynić te wszystkie cuda które robił Jezus. Nie umiemy bo taka jest nasza wiara.
    A co do nakarmienia biednych to głodne ciało przestaje funkcjonować, nie o to tu chodzi że jest ważniejsze od ducha. Gdyby tak było, że materia zawsze przed duchem, wtedy każdy biedny byłby złym człowiekiem. Tak twierdzą marksiści, że byt kształuje świadomość.
    to ze zostali kanonizowani swiadczy tylko/i az/ o tym, ze porywy ducha zostaly zbalansowane hamulcem materii (np. cierpienie fizyczne, zmaganie sie niedostatkiem) ci, ktorych materia nie "dyscyplinowala" jak np. Mateczka Kozlowska, odlatuja.

    "Nie myslcie, ze przynioslem na ziemie pokoj. Nie, ale miecz."
    Pan Jezus
  • "Czyli nie ma duszy niesmiertelnej?"
    dusze ma
    ale co z sumieniem ?
  • davenia
    przemk0
    :
    davenia
    :
    w dalszym ciagu uwazam, ze po wygnaniu z Raju nie mamy juz szczescia cieszyc sie wyzszoscia ducha nad materia.
    Ale mamy! Mamy taką możliwość, niektórzy z niej korzystają i przeważnie potem są kanonizowani. To co różni nas od ludzi w Raju to większe możliwości w działaniu - oni nie mogli czynić źle (tzn. mogli ale zupełnie nie chcieli bo nawet nie wiedzieli jak to jest) my możemy. Cała reszta bez zmian - ba, my nawet możemy za życia być wniebowzięci jak również czynić te wszystkie cuda które robił Jezus. Nie umiemy bo taka jest nasza wiara.
    A co do nakarmienia biednych to głodne ciało przestaje funkcjonować, nie o to tu chodzi że jest ważniejsze od ducha. Gdyby tak było, że materia zawsze przed duchem, wtedy każdy biedny byłby złym człowiekiem. Tak twierdzą marksiści, że byt kształuje świadomość.
    to ze zostali kanonizowani swiadczy tylko/i az/ o tym, ze porywy ducha zostaly zbalansowane hamulcem materii (np. cierpienie fizyczne, zmaganie sie niedostatkiem) ci, ktorych materia nie "dyscyplinowala" jak np. Mateczka Kozlowska, odlatuja.
    slusznie
    pamietajmy ze rowniez po koncu czasow (czasu ?) bedziemy mieli cialo (soma, sarks)
  • @Anna
    "czasem kradnie cos dla adrenaliny."
    to jest to: adrenalina.
    i gdybyz chodzilo o te jablkowa...
    The author has edited this post (w 02.04.2014)

    "Nie myslcie, ze przynioslem na ziemie pokoj. Nie, ale miecz."
    Pan Jezus
  • Sw. Tomasz twierdzi, ze to nieusuwalny fragment duszy. Rozni sie w tym od Frojda, ktory oddziela jazn (ego) od sumienia (superego). Dla sw. Tomasza to jednosc, ktora zowie dusza intelektualna i ku zaskoczeniu niektorych sumienie nie ma dla niego charakteru emocjonalnego tylko wlasnie intelektualny.
    A nie mozecie sami czytac tych Doktorow Kosciola? Angelologia sw. Tomasza jest ciezka ale reszta jest jasna i intuicyjna a sw. Augustyn to pisal zwyklym jezykiem, w dodatku bardzo pieknym.

    Ci Polacy, co po raz kolejny uwierzyli don Aldowi, maja pamięć złotych rybek i nie potrzebują własnego państwa. Trzy dni po tym, jak je stracą, zapomną, że je kiedyś mieli.
  • osiol.osiol
    "Czyli nie ma duszy niesmiertelnej?"
    dusze ma
    ale co z sumieniem ?
    Sumienie też ma, tyle że wypaczone. Kształtowanie własnego charakteru wymaga wysokiej samoświadomości; wielu ludzi to ludzie prymitywni i zafiksowani na przemoc i okrucieństwo. Postępują jak rasowe małe sataniuchy, ale z deliberacji wyższego rzędu na ten temat nie zdają sobie nawet sprawy, gdyż przekracza to ich możliwości intelektualne.
    My wiemy, że chodzą na pasku djabła, ale oni o tym nie wiedzą, co też ich nie usprawiedliwia, bo wiedzą że postępują źle, ale nie przypisują swoim motywom żadnych wyższych (w sensie bardziej skomplikowanych, złożonych) znaczeń.
  • osiol.osiol
    los
    :
    Twierdzisz, ze wiekszosc aborterow nie popelnia grzechu? Radykalny poglad.
    w ktorym miejscu napisalem ze wiekszosc ?
    Implicite. Wszyscy aborterzy bez wyjatku twierdza, ze to inwazyjny zlepek komorek, cos jak rak i mam wrazenie, ze sa w tym twierdzeniu szczerzy. Ale dla pewnosci oslabilem poglad - napisalem "wiekszosc" a nie "wszyscy", bo nie moge wykluczyc, ze znajdzie sie aborter co powie: "Placa mi za i jest to legalne, wiec o co ci chodzi? Ciebie tez bym rozszarpal na kawalki, jakby to bylo legalne i ktos by mi zaplacil."

    Ci Polacy, co po raz kolejny uwierzyli don Aldowi, maja pamięć złotych rybek i nie potrzebują własnego państwa. Trzy dni po tym, jak je stracą, zapomną, że je kiedyś mieli.
  • Tak właśnie tłumaczył swoje postępowanie znany/nawrócony aborter. Zabijał dzieci nawet w 6 miesiącu ciąży. Widział pourywane im przez siebie rączki i nóżki. Jednak zakodował sobie, że skoro prawo zezwala, to musi to być dobre. Wyparł świadomość czynienia zła przeświadczeniem ratowania kobiet z rozpaczy. Człowiek to potrafi.
    Lektura tej książki w dużym stopniu przyczyniła się do jego nawrócenia na katolicyzm. W ostatnim rozdziale swojej książki Stern wyjaśnia swojemu bratu, ortodoksyjnemu Żydowi, dlaczego stał się katolikiem: Kościół pozostaje niezmienny w swym nauczaniu. Istnieje tylko jedna nadprzyrodzona prawda, podobnie jak istnieje tylko jedna prawda naukowa. Tym, czym dla doskonalenia materii jest prawo Postępu, dla spraw duchowych jest prawo Zachowania.
    http://adonai.pl/life/
    The author has edited this post (w 02.04.2014)

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • Ale nie jest to nigdy nieswiadome, choc rzadko cynicznie wypowiadane wprost. Uzylas dobrego okreslenia: wyparte ze swiadomosci. A wyparcie czegos ze swiadomosci jest juz dzialaniem.
    Grzech zaczyna sie rzadko wtedy, kiedy go widza ludzkie oczy, zwykle jest to duzo wczesniej. Ktos kto powie "ja po prostu wyczesałem leszcza z kurzu" zrobil wczesniej sobie cos takiego, ze jest to w stanie powiedziec.

    Ci Polacy, co po raz kolejny uwierzyli don Aldowi, maja pamięć złotych rybek i nie potrzebują własnego państwa. Trzy dni po tym, jak je stracą, zapomną, że je kiedyś mieli.
  • Jak byłem na naukach przedmałżeńskich to ksiądz rzucił takim hasłem, że człowiek nie potrafi pragnąć złego, złe są tylko środki, którymi to uzyskuje. Wykonałem sobie szybki eksperyment myślowy, mniej-więcej mi się zgodziło i żyłem sobie dalej. A tu się okazuje, że św. Augustyn miał zupełnie inne zdanie.
    btw. Ja jestem z takich rzeczy noga, ale może ktoś wie, z jakiego nurtu się to hasło księdza wywodzi?
    The author has edited this post (w 02.04.2014)
  • polmisiek
    Jak byłem na naukach przedmałżeńskich to ksiądz rzucił takim hasłem, że człowiek nie potrafi pragnąć złego, złe są tylko środki, którymi to uzyskuje. Wykonałem sobie szybki eksperyment myślowy, mniej-więcej mi się zgodziło i żyłem sobie dalej. A tu się okazuje, że św. Augustyn miał zupełnie inne zdanie.
    btw. Ja jestem z takich rzeczy noga, ale może ktoś wie, z jakiego nurtu się to hasło księdza wywodzi?
    Jesli chcemy byc zyczliwi dla Wielebnego, powiedzmy "zalosnie niski poziom wyksztalcenia teologicznego w seminarium." Manicheizm jest oczywiscie w tle jako poglad, ze dusza moze tylko dobra i jedynie opor materii ja psuje, ale ksiundz chyba nie stwierdzil tego na tyle dobitnie, by brata Hieronima wolac.

    Ci Polacy, co po raz kolejny uwierzyli don Aldowi, maja pamięć złotych rybek i nie potrzebują własnego państwa. Trzy dni po tym, jak je stracą, zapomną, że je kiedyś mieli.
  • polmisiek
    Jak byłem na naukach przedmałżeńskich to ksiądz rzucił takim hasłem, że człowiek nie potrafi pragnąć złego, złe są tylko środki, którymi to uzyskuje. Wykonałem sobie szybki eksperyment myślowy, mniej-więcej mi się zgodziło i żyłem sobie dalej. A tu się okazuje, że św. Augustyn miał zupełnie inne zdanie.
    btw. Ja jestem z takich rzeczy noga, ale może ktoś wie, z jakiego nurtu się to hasło księdza wywodzi?
    Może nie dosłownie, ale sens mniej więcej ten sam.
    To nie człowiek jest zły, lecz jego czyny. Nie potępiajmy więc człowieka, a tylko jego złe uczynki.
    Słowa kapłana wywodzą się z nurtu... Jezusa Chrystusa.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • AnnaE
    Może nie dosłownie, ale sens mniej więcej ten sam.
    To nie człowiek jest zły, lecz jego czyny. Nie potępiajmy więc człowieka, a tylko jego złe uczynki.
    Słowa kapłana wywodzą się z nurtu... Jezusa Chrystusa.
    To akurat dobrze pamiętam - było powiedziane, że nie może chcieć złego, a nie że nie jest zły. Ja nie widzę równoważności między tymi dwoma.
    Do tego ksiądz wydawał się taki raczej zainteresowany sprawą, nawet pochwalił się że się specjalizuje w teologii dogmatycznej, więc chyba nie należy tego zwalać na nieumyślne przeinaczenie. Nie brzmiało to też jako improwizowana myśl, stąd się zastawiałem gdzie to mógł wyczytać.
    The author has edited this post (w 02.04.2014)
  • Jak nie moze kiedy moze?

    Ci Polacy, co po raz kolejny uwierzyli don Aldowi, maja pamięć złotych rybek i nie potrzebują własnego państwa. Trzy dni po tym, jak je stracą, zapomną, że je kiedyś mieli.
  • los
    Jak nie moze kiedy moze?
    No na przykład - celem kradzieży jabłek nie jest kradzież jabłek; ale albo zysk, albo sprawienie sobie przyjemności (związanej np. z przygodą). Zarówno zysk jak i przyjemność to są dobrze rzeczy, tylko tutaj są uzyskane w zły sposób.
    The author has edited this post (w 02.04.2014)
  • Usprawiedliwianie na sile. Dobrotliwosc w stylu "see no evil, hear no evil." Pewnie ow ksiezulo sw. Augustyna nawet nie znal.

    Ci Polacy, co po raz kolejny uwierzyli don Aldowi, maja pamięć złotych rybek i nie potrzebują własnego państwa. Trzy dni po tym, jak je stracą, zapomną, że je kiedyś mieli.
  • 1
    Na początku było Słowo,
    a Słowo było u Boga,
    i Bogiem było Słowo.
    2
    Ono było na początku u Boga.
    3
    Wszystko przez Nie się stało,
    a bez Niego nic się nie stało,
    co się stało.
    Tyla w temacie.
    The author has edited this post (w 02.04.2014)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.