Skip to content

Ile nas by bylo

13»

Komentarz

  • Wykiwali świat, włącznie z USA. Świat udaje, że o tym nie wie.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • Dodam tylko, że utwory Kraftwerk, a właściwie kawałki utworów były pierwszymi bitami samplowanymi (chociaż to złe określenie w tym momencie), na 8 bitowe komputery osobiste. A dalej, właściwie cała demoscena Amigi poszła w Kraftwerk a później powstało techno. Jeżeli posłuchamy muzyczek demosceny Amigi, totalnie przełomowej pod względem grafiki wektorowej i właśnie muzyki to jest ta kapela.

    Pamięta ktoś z was demoscenę Amigi ? Informatycznie i muzycznie nastolatkowie rozpieprzyli system, zarówno pod względem wykorzystanie możliwości graficznych komputerów jak i muzyki, profesjonalne firmy wtedy były z tyłu. Przynajmniej te oficjalne, bo wojsko to wojsko.
  • edytowano January 2017
    Dodam jeszcze - program Sound Tracker na komputer Commodore Amiga był chyba najbardziej przełomowym narzędziem w historii muzyki powszechnej. Za psie pieniądze (komputer + sampler) można było robić właściwie każdą muzykę, używając technologii próbkowania dźwięków i bardzo prostego procesu tworzenia i edycji muzyki. Żeby była jasność to było wszystko wcześniej, ale chodziło o skalę dostępu i prostotę używania. Tworzenie muzy weszło pod strzechy. Pierwszym efektem była właśnie totalnie powalająca na kolana demoscena (na dzisiejsze - filmiki pokazujące możliwości graficzne i muzyczne komputerów) a później - techno. Nie było by techno bez Amigi (czy póżniej na PC programu Fastracker). To wszystko toczyło się na moich oczach, może gdybym miał więcej znajomości i pewne przygotowanie muzyczne (które mimo wszystko było potrzebne), bym był twórcą całego procesu. Demoscena to byli moi rówieśnicy, mój świat, moje zainteresowania. Aż żałuję, że nie mam do dziś kawałków, które zrobiłem na Amidze, bym się pośmiał, ale robiłem muzę !
  • edytowano January 2017
    Jedno z bardziej przełomowych demo w historii na komputerach. Szczególnie pod względem grafiki. To był 91 rok, dziś nas śmieszy grafika, ale wtedy to było panie ho ho ! Grafika wektorowa, fraktale, właściwie mało się zmieniło do dziś. Tylko więcej i szybciej, więc efekt lepszy.

  • edytowano January 2017
    No i jeszcze, dużo się mówi o przełomach informatycznych, Apple, PCty i inne takie. A to pieprzenie. Kamieniem milowym w komputerach była właśnie Amiga. Okienka, które znamy do dziś (wszystko w co klikacie to okienka), mimo że nie do końca wiemy kto je wymyślił (Jobs twierdził, że on), na powszechną skalę wprowadzono właśnie w Amidze. Intuicyjny system obsługi, otwartość, początki pełnej konfiguracji, dostosowywanie profili itp, to Commodore Amiga. Ostatecznie przegrało Commodore przez fakt, że IBM jako pierwszy wprowadził w standardzie twarde dyski i udostępnił praktycznie wszystko o swoich komputerach (wszystkie dane, chcieli żeby kopiować urządzenia), wprowadził otwartość apgrejdu hardware poprzez wymianę płyt, no i Amiga padła. Ale to dzięki niej (jej twórcom) zawdzięczamy tak radykalny postęp w komputerach osobistych. Kiedy Amiga wchodziła na rynek, IBM miał komputery z monochromatycznym monitorem bursztynowym i kartą Hercules. A gra Prince of Persia była szczytem możliwości.
  • AnnaE napisal(a):
    Wykiwali świat, włącznie z USA. Świat udaje, że o tym nie wie.
    nas nie wykiwali.
    dlatego w duzej mierze wyrzneli.
    dlatego swiat nas nie lubi.

  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    To grajkowie z jakiegoś hamburskiego klubu
    Nie o grajków idzie tylko o tego, co ich namalował.
  • JORGE napisal(a):
    Jedno z bardziej przełomowych demo w historii na komputerach. Szczególnie pod względem grafiki. To był 91 rok, dziś nas śmieszy grafika, ale wtedy to było panie ho ho ! Grafika wektorowa, fraktale, właściwie mało się zmieniło do dziś. Tylko więcej i szybciej, więc efekt lepszy.

    image
    Zawsze żałowałem, że za moich lat licealno-studenckich (początek wieku), to demoscena już w zasadzie się skończyła. Niby teraz coś dalej jest, ale to już zupełnie nie to - postęp technologiczny okazał się za szybki.
  • Demoscena ok, najlepsi programiści stamtąd się wywodzili. Demoscena nadal istnienie, niedawno odkryłem ze kolega z ogólniaka pisze dema na 8-bitowe Atari 2600.
  • Łeh, demoscena. Łezka się w oku zakręciła. Jako Ignac wtedy na Złomodorze demoscenkowałem.
  • dyzio napisal(a):
    pantelej napisal(a):
    Przemko napisal(a):
    A Niemcy mają jakieś dobre cechy?
    Na podstawie pamiętników wojennych, potrafią doskonale improwizować - co mnie szczególnie zaskoczyło.

    Niemcy dzielili i rządzili w disco europejskim lat 70 i 80 tych. Boney M., Eruption i niemal wszystkie liczące się gwiazdy zawdzieczamy ich rynkowi muzycznemu.Wówczas Niemcy narzucali Polakom gusta muzyczne. W Wlk. Brytanii czy Francji mało kto słyszał o Boni M czy Eruption. Tak jak zresztą mało kto słyszał o Młodych Tłokach czy Bajbojblu.

  • los napisal(a):
    A tak wygląda obrazek, który wszyscy kopiują

    image
    Kto to namalował?
  • Heinz Edelmann

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.