Skip to content

С Новым годомo - już za niecałe dwie godziny !

13»

Komentarz

  • balbina napisal(a):
    marniok napisal(a):
    fajnie to @romeck rozwinąłeś
    mój tata był piekarzem, a pracował w ...Bochni
    kurcze: a moj jest z Wisnicza:)
    stamtad duzo poszlo do Jaworzna, do kopaln...

    w zasadzie to tata był z Brzeźnicy k/Bochni, z Jaworznem nic wspólnego nie ma, to ja za żoną tu przybyłem ale to troche skomplikowane, w sam raz na opowieść przy kawie...kiedy będziesz u rodziny?
  • najprawdopodobniej na Wielkanoc:)
  • balbina napisal(a):
    najprawdopodobniej na Wielkanoc:)
    zsynchronizujmy zegarki... ;)
  • 12/15
    Większość na wyczucie.
    Cóż to za regionalizmy, skoro nie zaczęło się od wyboru regionu? Błąd podstawowy. Parę rusycyzmów, kilka podwórkowców, w sumie do niczego.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • Przemko napisal(a):
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Kromka nie ma w sobie bułkowatości
    A skibka lub piętka?
    Też nie. Buła, to coś okrąkłego czy raczej kulkatego.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • edytowano January 2017
    romeck napisal(a):

    Przy okazji - na określenie dłuuugiej bułki. W niektórych częściach jako weka (germanizm, Wecken) a w niektórych jako baton. A wychowywałem się na Ziemiach Odzyskanych, gdzie w piekarni jedni kupowali wekę, a drudzy batona :)

    A jeszcze inni (my) bagietkę :)

    - pajda = gruba i niezgrabna kromka,
    - skibka = pół pajdy; krojona z dużego, okrągłego chleba tylko do środka (jak tort). Z boku o przekroju trójkąta - jak skiba w polu.
    Swoją drogą, któż dziś tak w skibki kroi okrągły chleb? Sama zapomniałam...

    image



    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • No przede wszystkim taki okrągły chleb trzeba gdzieś kupić, najpierw, a to nie jest takie proste. Jak kupię na wsi, z piekarni w Porębie (gmina Brańszczyk) to tak kroję. Najlepszy chleb w galaktyce, smakuje tak samo odkąd pamiętam, od połowy lat 80-tych.
  • A podzieliłby się Kolega bardziej szczegółowym namiarem?
  • Jasne, tylko dopytam czyja dokładnie jest ta piekarnia. Na pewno sprzedają chleb w okolicznych miejscowościach. Jest to pszenno-zytni (chyba, w raczej nie xytnio-pszenny) na posypce z otrębów. Często na różnych festynach widzę chleby podobne optycznie, ale po rozkrojeniu już widać że to lipa. Smak dzieciństwa który ciągle trwa, niesamowite.
  • Pewnie chodziło o adres piekarni :)

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • marniok napisal(a):
    balbina napisal(a):
    najprawdopodobniej na Wielkanoc:)
    zsynchronizujmy zegarki... ;)
    zglosze sie, zglosze:)

  • Ciekawy wątek. :) Czytając go, zwrócił moją uwagę brak wymienienia przez forumowiczów (chyba że przeoczyłem) jeszcze jedno słowa związanego z pieczywem - "przylepka". :) Nie znacie go?

    Co do głównego wątku - czytałem z zaciekawieniem, bo pochodzę z regionu określanego mianem Podlasia, ale jest to nieścisłe, bo właściwe Podlasie to Białostocczyzna. Siedleckie i bialskopodlaskie nazywa się południowym Podlasiem, a ktoś niedawno ukuł termin "Podlasie Mniejsze".
  • Przylepka, oczywiście! U mnie w rodzinie na Warmii tak się mówiło.

    Zapomniałem o piekarni, zaraz sprawdzę co i jak...
  • Piekarnia GS Samopomoc Chłopska
    07-308 Poręba-Kocęby
    Mazowieckie, Polska
    telefon/faks: 29 679 56 66

    Niestety nie wiem gdzie to jest na mapie, jak się spotkam z rodzicami to popatrzymy na mapę. :)
  • edytowano March 2017
    Z S-8 w kierunku na Brok. Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka.
  • Tak, ale gdzie we wsi jest piekarnia nie wiem. :) Aczkolwiek sądzę że w każdym tamtejszym sklepie będzie ten ich chleb, polecam.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.