Skip to content

szanse i zagrożenia dla Polski - konferencja dr Jacka Bartosiaka

13»

Komentarz

  • edytowano February 2017
    KazioToJa napisal(a):
    ... ale skupiona na idei Midlandu i czegoś tam drugiego( Rimlandu), czyli jest tym czym marksizm dla ekonomii - teorią zgadywania przyszłości opartą na zdyskredytowanych przesłankach. ...
    rim - obrzeże, obręcz, otok, wieniec, obwódka - czyli reszta świata

    mid - środek, centrum, wewnątrz - czyli Chiny, Państwo Środka

    Zaiste, kitajski punkt widzenia prezentuje Bartosiak!
  • no kurde, ale przecież Rim to było nie było od Władywostoka po Liezbonicz...
  • excitujące!
  • Mitteleuropa
    Międzymorze
    amoże
    tak Jagiellonia? tak od morza do morza, katolicko? od cabo da Roca po Tallin?
  • z Międzymorzem jest tak, że można zapytać - a po co? Nowy Jedwabny Szlak byłby dobrym uzasadnieniem jego powstania.
  • KazioToJa napisal(a):
    z Międzymorzem jest tak, że można zapytać - a po co? Nowy Jedwabny Szlak byłby dobrym uzasadnieniem jego powstania.
    Jest raczej odwrotnie. Po co ktokolwiek miałby tworzyć projekty z myślą o Europie Środkowo-Wschodniej? Póki ten region nie zyska na znaczeniu, nie będzie się liczył. Np. nasza wymiana handlowa z całą Grupą Wyszehradzką jest dużo mniejsza niż z Niemcami. Trzeba pobudować drogi, połączenia kolejowe i rozwijać handele z partnerami na południu i na wschodzie. Będą biznesy, to integracja będzie prosta.
  • raste napisal(a):
    KazioToJa napisal(a):
    z Międzymorzem jest tak, że można zapytać - a po co? Nowy Jedwabny Szlak byłby dobrym uzasadnieniem jego powstania.
    Jest raczej odwrotnie. Po co ktokolwiek miałby tworzyć projekty z myślą o Europie Środkowo-Wschodniej? Póki ten region nie zyska na znaczeniu, nie będzie się liczył. Np. nasza wymiana handlowa z całą Grupą Wyszehradzką jest dużo mniejsza niż z Niemcami. Trzeba pobudować drogi, połączenia kolejowe i rozwijać handele z partnerami na południu i na wschodzie. Będą biznesy, to integracja będzie prosta.
    dla mnie osobiście najważniejsze na mapie są szlaki handlowe. Międzymorze nie ma uzasadnienia dla zarządzania milionami ludzi zyjących na tym terytorium, MM ma znaczenie dla możliwości handlu na tym terytorium i na obsłudze (bezpieczeństwo, organizacja, wsparcie) szlaki handlowego Bałtyk-M.Czarne. Nowy Jedwabny Szlak dostarczyłby towarów (potrzebę) powstania MM. Jego aktualny szlak (via Moskwa) jest niekorzystny. Swoją drogą działania Rosji na Ukrainie wyglądają jak przejęcie całego szlaku od Morza czarnego poczynając.

  • Centrum Studiów Polska-Azja na fb (https://www.facebook.com/poland.asia/?fref=ts) umieściło do dyskusji ciekawe mapki, nie wiem jak je tu skopiować.
  • KazioToJa napisal(a):
    Centrum Studiów Polska-Azja na fb (https://www.facebook.com/poland.asia/?fref=ts) umieściło do dyskusji ciekawe mapki,..
    image

    image

    image
  • KazioToJa napisal(a):
    ... na fb .. mapki, nie wiem jak je tu skopiować.
    1. -> klikamy na post/wpis na FB
    post owtiera się w okienku
    2. -> klikamy prawym klawiszem nad mapą
    i wybieramy "zapisz adres obrazu" -> klik

    Trzy razy kliknęliśmy i w schowku mamy adres który wklejamy:

    3. na excathedra -> klikamy na ikonę "zdjęcie/obraz" w ramce postu
    4. w okienku -> wklejamy (control+V) adres
    enter & wuala

  • edytowano February 2017
    @raste: "Krótko. Bartosiaka można posłuchać.
    Sciosa i Michalkiewicza omijać szerokim łukiem. "


    Ściosa czasem czytam, acz z dużym dystansem, Michalkiewicza bardzo rzadko - szkoda tak naprawdę czasu.
    Ale nie ma co się odcinać murem moim zdaniem - zawsze coś ciekawego można usłyszeć, acz owszem - są ciekawsze lektury.
  • TecumSeh napisal(a):
    @raste: "Krótko. Bartosiaka można posłuchać.
    Sciosa i Michalkiewicza omijać szerokim łukiem. "


    Ściosa czasem czytam, acz z dużym dystansem, Michalkiewicza bardzo rzadko - szkoda tak naprawdę czasu.
    Ale nie ma co się odcinać murem moim zdaniem - zawsze coś ciekawego można usłyszeć, acz owszem - są ciekawsze lektury.
    Może i tak, ale ja już wolę literaturę piękną. Też ciekawe, a przynajmniej autor nie udaje że jest to fantastyka.
  • ostatnio Bartosiak parę razy powtórzył, że Polska przegrała grę o pomost bałtycko-czarnomorski. Nikt nie pyta go, na jakiej podstawie tak twierdzi, jakby to była prawda oczywista dla specjalistów. Czy możecie państwo to jakoś skomentować? Według mnie gra wciąż się toczy, za wcześnie na ogłaszanie werdyktu.
  • A kto wygrał? Niemiec z Ruskiem?
  • gra się toczy imho, odtrąbienie przegranej ("już przegraliście!") jest elementem taktyki, strategicznie jeszcze wszystko jest możliwe. Chyba że mieliśmy okienko i z niego nie skorzystaliśmy z niedoszacowania własnych możliwości. Może coś przeoczyłam? Może coś się stało takiego, by tak kategorycznie się wypowiadać? W USA ktoś coś głosił?
  • Bartosiak ostatnio więcej zaciemnia niż wyjaśnia. Nie wiem czy nie przystał do bardzo ostatnio promowanej pustosłownej obwoźnej trupy propagandowej Jurasza i Radziejowskiego (patrz ich wywiady w Krytyce Politycznej)
  • (na marginesie: ale ta cisza za naszymi wschodnimi granicami jednak coraz bardziej niepokojąca się robi?)
  • extraneus napisal(a):
    (na marginesie: ale ta cisza za naszymi wschodnimi granicami jednak coraz bardziej niepokojąca się robi?)
    Wcale cicho nie jest. Jedynie merdia i media zgodnie straciły za-interesowność w tomacie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.