Skip to content

Skąd brać internet?

edytowano March 2015 w Poradnik
Postanowiłam przyciąć koszty. Do tej pory płaciłam 30 zł za komórkowy abonament w Plusie i ponad 110 zł za pakiet Love w Orange (tel. stacjonarny i internet). Przeważnie wychodziło więcej niż 140/m-c. Zaletą była bezusterkowość i 80 Mbitów.

Dziś podpisuję umowę z NJU na tel. mobilny. Koszt - 19 zł i rozmowy bez limitu do wszystkich sieci w Polsce i Europie.

Rezygnuję z tel stacjonarnego ( który lubiłam), bo większość znajomych ma już tylko komórki. Tym samym muszęzwrócić do Orange wszystko, co mi dali w dzierżawę, czyli telefon i Fun Box, podłączony do tel. - dostarczyciel netu.

Noji teraz pozostaje mi wybrać jakiś internet. I stąd pytanie o poradę. Co Szanowne Koleżeństwo poleca?
«1

Komentarz

  • Ja mam z Vectry i działa przyzwoicie. W ciągu dwóch i pół roku były może 2-3 kilkugodzinne awarie.
  • Dostawcy działają z różną jakością w różnych częściach Polski, to nie jest tak że np. Vectra wszędzie działa znakomicie, ale ogólnie można zalożyć że wszyscy ci dużi działają z podobną jakością. O ile są techniczne możliwości, u mnie na wsi np. jest tylko Orange max. 10 megabitów bo taki kabelek dociągnęli (i tak cud że dociągnęli, w ramach tego programu internetowania najbiedniejszych polskich wsi), kiedy go dociągali 10 lat temu to było naprawdę coś mimo ceny 80 złotych, bo mobilny internet kulał. W tej chwili mamy tam 30-40 megabitów z LTE Plusa więc bez sensu płacić za ten stacjonarny.

    Najpierw trzeba rozpoznać jakie są możliwości no i potrzeby, jeżeli masz telewizje satelitarną to sprawdzić czy nie dają internetu w pakiecie.

    A jeżeli to ma być internet mobilny to poproszę o ulicę i numer domu (na priw oczywiście!) sprawdzimy na mapie jakie nadajniki są w pobliżu. Może nie trzeba było się tak spieszyć z tym Nju, jeśli w okolicy najlepszy zasięg ma Plus korzystniej pewniej byłoby wziąć w Plush telefon + internet?

    My tez obcięlismy koszty, zamiast płacić 80 złotych za internet na wsi i z 70 w domu korzystamy po prostu z komórek które i tak mamy, oraz wspieramy się UPC WiFree bo mamy dostęp dzięki teściowej.
  • Komórka jak server dla kompa to często jest dobre rozwiązanie.
  • Modem stacjonarny z portem SIM albo paluchowy z SIM i wtyczką USB to dobre rozwiązania.

    Zasięg to najważniejsza sprawa. Na ten przykład Plus u mnie wewiosce by się nie sprawdził, bo nie ma sygnału. Pozostała trójka - bez zarzutu.
  • Raczej stacjonarny, paluchowy ma słabą antenkę. Takie stojące Huawei są ok.
  • Ja przez wiele lat korzystałem z hotspota z komórki, z tej samej karty sim co telefon, beż żadnych ruterów. Na potrzeby czytania i filmików wystarczy, jeśli mieszkamy w miejscu z dobrym zasięgiem.
  • @Przemko - wysłałam Ci adres
  • Przemko napisal(a):
    Raczej stacjonarny, paluchowy ma słabą antenkę. Takie stojące Huawei są ok.
    To prawda. Orangowe Łałeje mozna kupic tanio na Alledrogo, tak zrobil brat rezygnujac z Neostrady.
  • edytowano February 2021
    Mogę oddać jakegoś palucha łałeja na sim przez simloka.
  • Mania napisal(a):
    @Przemko - wysłałam Ci adres
    Dziękuję, odpisałem. Wieczorem jeszcze sprawdzę na mapie ukształtowania terenu jak się mają te nadajniki względem miejsca zamieszkania, czasami są jakieś górki na przeszkodzie i bliższy nadajnik działa gorzej niż dalszy.
  • Nadajniki działają u mnie dobrze, bo mieszkam ciut niżej, a górek nie ma.
    Kolega ma internet z NJU i przenośny mini modem, jest b. zadowolony. Codziennie ogląda w necie tv Republikę.
  • Ja przy pracy zdalnej (ale takiej prawdziwej) mam internet od 2 dostawców, na 2 różne sposoby (VECTRA + PLUS).
    W razie potrzeby się przełączam. Z mobilnym, to fatalne doświadczenia miałem z Play, więc im podziękowałem. Jak widać odpowiedź staje się uzależniona od całej masy parametrów.
  • Jako router-wifi do przeglądania neta - da się tak żyć. Jak się więcej pobiera to słabo.

    Osobiście używam tylko kabla. Wi-fi denerwuje.
  • edytowano February 2021
    Podepne sie pod temat, bo wybór ineternetu na wsi to jest temat i to powazny.

    Po kablu tel,(Swaitłowody sa w planie, a plany sa na razie na papierze) ogranicza mozliwosc wyboru routera tylko chyba do routerow adsl. Czy znacie dobre routery na linie tel, ale z dual band?


    peterman napisal(a):
    Przemko napisal(a):
    Raczej stacjonarny, paluchowy ma słabą antenkę. Takie stojące Huawei są ok.
    To prawda. Orangowe Łałeje mozna kupic tanio na Alledrogo, tak zrobil brat rezygnujac z Neostrady.
    Mozna prosic link na sprzet, moze byc poglądowy? Co to za router w ogole?
    Brat zadowolony z alternatywy?
  • Bardzo zadowolony, modem działa już dwa lata bez żadnych problemów.

    Modelu brata nie widzę, ale są inne, uniwersalne, tańsze i droższe. Może być choćby ten:

    https://allegro.pl/oferta/router-wifi-karte-4g-lte-play-plus-nju-nc-netia-8663558149
  • dzięki!
  • uhrr napisal(a):
    dzięki!
    Tamten ma maleńką antenę, jeżeli do nadajnika daleko to lepiej coś z większymi antenami, te używane B525 nie mają simlocka, każdy działa z każdą kartą sim.

    https://allegro.pl/oferta/router-huawei-b525s-23a-4g-lte-10181105286

    A odległość od nadajnika można zmierzyć na tej mapie nadajników. http://beta.btsearch.pl/
    Po lewej w filtrze zaznaczyć "lte" i teraz klikając lewym klawiszem myszy w dany nadajnik pokazuje się jakie ma parametry, adres itd. A klikając prawym myszy na nadajniku zaczyna się kreślić linię którą można sprawdzić odległość nadajnik - dom.
  • Przemko napisal(a):
    uhrr napisal(a):
    dzięki!
    Tamten ma maleńką antenę, jeżeli do nadajnika daleko to lepiej coś z większymi antenami, te używane B525 nie mają simlocka, każdy działa z każdą kartą sim.

    https://allegro.pl/oferta/router-huawei-b525s-23a-4g-lte-10181105286

    A odległość od nadajnika można zmierzyć na tej mapie nadajników. http://beta.btsearch.pl/
    Po lewej w filtrze zaznaczyć "lte" i teraz klikając lewym klawiszem myszy w dany nadajnik pokazuje się jakie ma parametry, adres itd. A klikając prawym myszy na nadajniku zaczyna się kreślić linię którą można sprawdzić odległość nadajnik - dom.
    Ten wygląda bardzo podobnie do mojobratowego (oprócz paska w połowie, no i jest z Plusa, nie Orange), więc pewnie będzie działać równie dobrze (mimo że używany).

    Warto jednak najpierw dopytać czy nie ma plusowego simlocka (nie wiem czy Plus w ogóle używa tych zabezpieczeń, ale przezorny zawsze ubezpieczony).
  • Ja mam lokalnego dostawcę. Z dwóch działających w mieście tego słabszego - ale cóż, do lepszego moje mieszkanie po prostu nie jest podpięte ;)

    Więc jak już pisali Przedmówcy - ważne gdzie i z czego masz tak naprawdę wybór.
  • peterman napisal(a):
    Przemko napisal(a):
    uhrr napisal(a):
    dzięki!
    Tamten ma maleńką antenę, jeżeli do nadajnika daleko to lepiej coś z większymi antenami, te używane B525 nie mają simlocka, każdy działa z każdą kartą sim.

    https://allegro.pl/oferta/router-huawei-b525s-23a-4g-lte-10181105286

    A odległość od nadajnika można zmierzyć na tej mapie nadajników. http://beta.btsearch.pl/
    Po lewej w filtrze zaznaczyć "lte" i teraz klikając lewym klawiszem myszy w dany nadajnik pokazuje się jakie ma parametry, adres itd. A klikając prawym myszy na nadajniku zaczyna się kreślić linię którą można sprawdzić odległość nadajnik - dom.
    Ten wygląda bardzo podobnie do mojobratowego (oprócz paska w połowie, no i jest z Plusa, nie Orange), więc pewnie będzie działać równie dobrze (mimo że używany).

    Warto jednak najpierw dopytać czy nie ma plusowego simlocka (nie wiem czy Plus w ogóle używa tych zabezpieczeń, ale przezorny zawsze ubezpieczony).
    Huawei B525, były czarne i białe, każdy operator trochę inaczej je ozdabiał, nie mają simlocka to jest dobre, można za 150-200 złotych kupić. A brat mógł mieć nowszy B535.

    To są bardzo dobre sprzęty, jeszcze można do nich dokupić po taniości dedykowane antenki co czasem bardzo poprawia zasięg, a czasem w ogóle, zależy od szczęścia.
  • Mania napisal(a):
    Nadajniki działają u mnie dobrze, bo mieszkam ciut niżej, a górek nie ma.
    Kolega ma internet z NJU i przenośny mini modem, jest b. zadowolony. Codziennie ogląda w necie tv Republikę.
    To też zależy jak daleko ma do nadajnika, w którą stronę dom zbudowany, jeśli routerek jest blisko okna które jest wystawione w kierunku nadajnika Orange to tak może być, zwłaszcza jeśli mieszka na piętrze.
  • edytowano February 2021
    Przemko napisal(a):
    Mania napisal(a):
    Nadajniki działają u mnie dobrze, bo mieszkam ciut niżej, a górek nie ma.
    Kolega ma internet z NJU i przenośny mini modem, jest b. zadowolony. Codziennie ogląda w necie tv Republikę.
    To też zależy jak daleko ma do nadajnika, w którą stronę dom zbudowany, jeśli routerek jest blisko okna które jest wystawione w kierunku nadajnika Orange to tak może być, zwłaszcza jeśli mieszka na piętrze.
    Generalnie trza dom we wiosce oknami w stronę nadajnika budować, jak ktoś zależny - zwłaszcza zawodowo - od intermetów. Takie czasy przyszli, a lepsze jutro było wczoraj.
  • MarianoX napisal(a):
    Przemko napisal(a):
    Mania napisal(a):
    Nadajniki działają u mnie dobrze, bo mieszkam ciut niżej, a górek nie ma.
    Kolega ma internet z NJU i przenośny mini modem, jest b. zadowolony. Codziennie ogląda w necie tv Republikę.
    To też zależy jak daleko ma do nadajnika, w którą stronę dom zbudowany, jeśli routerek jest blisko okna które jest wystawione w kierunku nadajnika Orange to tak może być, zwłaszcza jeśli mieszka na piętrze.
    Generalnie trza dom we wiosce oknami w stronę nadajnika budować, jak ktoś zależny - zwłaszcza zawodowo - od intermetów. Takie czasy przyszli, a lepsze jutro było wczoraj.
    Aż tak to nie, wystarczy routerek w oknie postawić i mniej więcej skierować w stronę nadajnika, im wyżej tym lepiej. mieć świadomość z której strony nadajnik w ogóle jest.
  • No wkasnie... zasieg... ja mam do masztu 9km przez las!


    A jak cenowo to wyglada w porownaniu z oferta neostrady?
  • uhrr napisal(a):
    No wkasnie... zasieg... ja mam do masztu 9km przez las!


    A jak cenowo to wyglada w porownaniu z oferta neostrady?
    Ja mam na działce w lesie darmowy z Aero2. Z tym, że tam od każdego operatora źle działa, więc nie warto inwestować.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • edytowano February 2021
    To trudno porównać, trzeba najpierw policzyć ile z tej neostrady ściągasz gigabajtów miesięcznie, policzyć to przez 1-2-3 miesiące aby wyszła rzetelna średnia by uniknąć rozczarowania potem. Jeżeli to tylko strony www i czasem jakaś youtubka to pewnie 10-15 gigabajtów miesięcznie wystarczy, jeżeli oglądanie seriali to >50 gigabajtów na pewno.

    I tak moja neostrada na wsi to było badziewne 10 megabitów/s ale bez limitu gigabajtów transferu danych, tak że oglądając jeden godzinny film z Netflixa dziennie spokojnie zużyłbym 65 gigabajtów miesięcznie, nie licząc przeglądania internetu, oglądając filmy przez 2 godziny dziennie to już 130 gigabajtów transferu miesięcznie. Jak się popatrzy ile kosztuje taki transfer w sieciach komórkowych to wtedy te 80 złotych dla Orange przestaje być wysoką ceną.

    Filmy podawane przez platformy typu HBO GO czy Netflix w rozdzielczości Full HD (4-5 megabitów/s) to daje ok. 2-2,5 gigabajta na godzinę. Jakość oczywiście można sobie obniżyć co obniży transfer, niemniej taki typowy limit 10 gigabajtów w cenie 10-15 złotych pozwoli na obejrzenie 1-2 odcinków seriali tygodniowo co najwyżej.
  • uhrr napisal(a):
    No wkasnie... zasieg... ja mam do masztu 9km przez las!


    A jak cenowo to wyglada w porownaniu z oferta neostrady?
    Tak jak pisał Przemko - zależy do czego potrzebny net. Jeśli tylko do absolutnie podstawowego przeglądania, a nie ściągania multimediów, Orangutan na kartę daje gigabajty po doładowaniu. Najbardziej opłacalny jest doładunek 50 zł na 3 miesiące z bonusem 25 GB. Nie zużyty zapas nie przepada, jeśli doładowano przez upływem ważności środków.

    T-Bombaj po wprowadzeniu taryfy Go! ma teraz podobne stawki (50 zł / 100 dni / 25 GB).
  • Ja mam w domu (ale w sumie jest to opcja mobilna) internet od Plusa, teoretycznie nieograniczony w zasięgu LTE (a naprawdę to po 200GB w miesiącu zaczyna trochę spowalniać), to wszystko za 40 PLN miesięcznie (osiągnięte po negocjacji, chcieli 60 PLN ale im powiedziałem, że za tyle to mam w domu światłowód).
    Działa w miarę ok, rekordów prędkości nie bije, (możliwe że kiedyś było 40Mbps), ale tubka i praca zdalna z VPN/Timsami itp chodzi, pewnie zaczęłyby się problemy gdyby więcej osób na raz chciało (zwykle są podpięte 1-2 urządzenia typu telefon/laptop).
  • edytowano February 2021
    MarianoX napisal(a):
    Przemko napisal(a):
    Mania napisal(a):
    Nadajniki działają u mnie dobrze, bo mieszkam ciut niżej, a górek nie ma.
    Kolega ma internet z NJU i przenośny mini modem, jest b. zadowolony. Codziennie ogląda w necie tv Republikę.
    To też zależy jak daleko ma do nadajnika, w którą stronę dom zbudowany, jeśli routerek jest blisko okna które jest wystawione w kierunku nadajnika Orange to tak może być, zwłaszcza jeśli mieszka na piętrze.
    Generalnie trza dom we wiosce oknami w stronę nadajnika budować, jak ktoś zależny - zwłaszcza zawodowo - od intermetów. Takie czasy przyszli, a lepsze jutro było wczoraj.

    Jest jeszcze jedno rozwiązanie, ale technicznie skomplikowane. Można do routera podłączyć antenę i na zewnątrz domu umieścić. Czasem może być taniej, niż budowa domu w kierunku nadajnika.
  • A czy z Upece ma ktos może doświadczenia? Dla grodu Kraka pytam.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.