Skip to content

Dlaczego Polacy są lepsi od innych narodów

loslos
edytowano March 2015 w Forum ogólne
Polacy maja mit Złotego Wieku, inne narody wierzą w postęp. Takie proste a dopiero teraz to zauważyłem.
«134

Komentarz

  • dlatego, ze kiedy Grecy z ogorkow porafia zrobic jedynie mdla maz pt. tzatziki to Polacy wyczaruja mizerie.
    o ile Niemcory jedyne co potrafia zrobic z kiszonej kapusty to ...kiszona kapuste zaa Polacy wznosza to cos teoretycznie niejadalnego na wyzyny kulinarne bigosu, nieosiagalne dla kogokolwiek innego...

    a poza tym: bo tak.
  • Bo nas podpierają tysiące lat zasiedzenia na tej ziemi, a inni skądś przypełzli i zasiedli wokół naszych granic, żeby nas zazdrośnie kąsać i stale d...zawracać.
  • Jakbym Hindusow albo Chinczykow sluchal
  • A na powaznie
    Polska to kultura i jezyk, nie terytorium
    I trwa
  • christoph napisal(a):
    Jakbym Hindusow albo Chinczykow sluchal
    ???

  • Juliusz Słowacki pyta o godzinę, ( pękłao mi serce przy czytaniu) i Samuel Zborowski - obie pozycje Rymkiewicza
    Fakt Złotego wieku, nie tylko mit.
    Zgadzam się.
  • Dlaczego mit ma być lepszy od wiary?
  • dlatego, ze kiedy Grecy z ogorkow porafia zrobic jedynie mdla maz pt. tzatziki
    Mdłą? Musiała koleżanka spożywać źle doprawione tzatziki.
    Która swoją drogą z uwagi na skład to w sumie potrawa w sam raz do importowania do nas.
    o ile Niemcory jedyne co potrafia zrobic z kiszonej kapusty to ...kiszona kapuste zaa Polacy wznosza to cos teoretycznie niejadalnego na wyzyny kulinarne bigosu, nieosiagalne dla kogokolwiek innego...
    Dalibóg, wszak dodawanie kapusty do bigosu to germanizacja tradycyjnej polskiej kuchni!
    Bo nas podpierają tysiące lat zasiedzenia na tej ziemi, a inni skądś przypełzli i zasiedli wokół naszych granic, żeby nas zazdrośnie kąsać i stale d...zawracać.
    To znaczy kto w sumie? Najmłodsza nacja dookoła nas to powiedzmy Niemcy, ale wszak Niemcy spomiędzy Łaby i Odry to z pochodzenia Połabianie, Wieleci i Serbołużyczanie?
    Jedyna nacja w okolicy, która solidnych antycznych korzeni nie ma to Węgrzy, choć i oni po krwi to bardziej lokalni niż zza Uralu.
    Fakt Złotego wieku, nie tylko mit.
    Nie ma i nie było żadnych Złotych Wieków, tylko ciągły upadek postępujący od Edenu, z krótką przerwą na złote trzy lata publicznej działalności Boga na Ziemi.
    Dlaczego mit ma być lepszy od wiary?
    Wiara w postęp jest niebezpieczniejsza zwłaszcza jeśli wyzuta z perspektywy eschatologicznej.
    Marząc sobie tam dajmy na to o XVI wieku, to sobie można marzyć ale to se ne vrati.
    A chcieć nowy Złoty wiek przyszykować, oj to proszenie się o Piekło na Ziemi.
  • @Groza

    juz sama konsystencja cacykow jest dyskwalifkujaca: swiezosc i aromat ogorka wodobywa tylko polska mizeria.
    z bigosem, to coz, kolega ewidentnie nie zrozumial...
  • w tzatzykach nie idzie o ogórek, on jest jeno by zapewnić lekkość ciężkiemu twarogowi, ale o solidną dozę czosnku
  • Groza-Symetrii napisal(a):
    w tzatzykach nie idzie o ogórek, on jest jeno by zapewnić lekkość ciężkiemu twarogowi, ale o solidną dozę czosnku
    no i sam kolega widzi: gdzie ogorek a gdzie czosnek? (nie mowie o kiszonych!)
    niech se Grecy jedza jak lubia ale to produkt zdecydowanie przereklamowany.

    gdy tymczasem Polacy zrobili z ogorka poezje...
  • Ja tam po barbarzyńsku dodaję do mizerii czosnek, ocet winny, cukier ,sól, pieprz, koperek, albo swieży rozmaryn, bywa, że rzodkiewkę i wariacje śmietany z jogurtem a nawet , o zgrozo łyżke majonezu.
    jedzo i chwalo.
  • Materialiści nie maja nic do powiedzenia. Poniekąd z definicji.
  • Michał5 napisal(a):
    Ja tam po barbarzyńsku dodaję do mizerii czosnek, ocet winny, cukier ,sól, pieprz, koperek, albo swieży rozmaryn, bywa, że rzodkiewkę i wariacje śmietany z jogurtem a nawet , o zgrozo łyżke majonezu.
    jedzo i chwalo.
    pieknie ale co to ma wspolnego z mizeria?
  • Czy inne nacje znają ogórki małosolne?
  • balbina napisal(a):

    pieknie ale co to ma wspolnego z mizeria?

    ogórki :)
  • Materialiści ech...
  • Nie znoszą ram i szufladek.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • bo kochają wolność
  • los napisal(a):
    Materialiści nie maja nic do powiedzenia. Poniekąd z definicji.
    jak egzaltowałam sie ideą, to Pan psor nie zauważył.
    :(

  • Dlaczego tak często owymi materialistami okazują się kobiety..
  • Michał5 napisal(a):
    balbina napisal(a):

    pieknie ale co to ma wspolnego z mizeria?
    ogórki :)
    to tak jakby powiedziec, ze tiramisu to mascarpone.
  • edytowano August 2017
    no i sam kolega widzi: gdzie ogorek a gdzie czosnek? (nie mowie o kiszonych!)
    niech se Grecy jedza jak lubia ale to produkt zdecydowanie przereklamowany.
    Ja cenię i jedno i drugie. W słoiku czosnek służy ogórkowi, w tzatzikach - ogórek czosnkowi.
    Czy inne nacje znają ogórki małosolne?
    Jako anty-fan rzeczonej wariacji ogórków, miłosiernie życzę im by nie znali ;)


  • Polska jest krajem optymalnym.
  • MarianoX napisal(a):
    Dlaczego tak często owymi materialistami okazują się kobiety..
    Kobieta poleca przeczytać następną po Rymkiewiczu pozycję- W salonie i w kuchni. Opowieść o kulturze materialnej pałaców i dworów polskich"
    Wprawdzie rzecz już o końcu XVIII i początku następnego wieku, ale faktografia dostępna , pozwoliła odtworzyć fenomen polskości na dworach.
    Nieprawdopodobnej skali gościnność , kreatywność, przedsiębiorczość, tradycja.pamięć.

  • balbina napisal(a):

    to tak jakby powiedziec, ze tiramisu to mascarpone.
    Wszystko prawda, napisałam, że po barbarzyńsku, nie ma mię za co batożyć :)
    Nie mam oporu, by wprowadzać improwizacje kuchenne w życie
    Miłego dnia:)

  • I w odpowiedzi na konkretne pytanie Losa :
    nie wiem czy lepsi, inni , bo mają ciągle świadomość bycia elementem w ciągu, łańcuchu pokoleń.
    Stąd fenomen Wszystkich Świetych w Polsce, stąd fenomen chrzcin.

    To w skrócie, nie negując obecności Złotego Wieku w naszej zbiorowej pamięci.
  • loslos
    edytowano August 2017
    Napisałem dlaczego są lepsi. Ideał postępu jest bardzo niebezpieczny, bo postęp rozpoznajemy dopiero po latach, na bieżąco postępem może się wydawać każda zmiana. Niemcy w imię nowoczesności w latach 40-tych mordowali Żydów, teraz w imię nowoczesności sprowadzają Arabów. W latach 60-tych w imię nowoczesności promowano pedofilie. Kult postępu to pogoń za moda, może to być bieganie w kółko albo bieg ku przepaści.

    Ideał Zlote Wieku zaś to odwołanie do mitycznej przeszłości, mitycznej, bo każda przeszłość jest mityczna. To odwołanie do pewnych cnot i próby ich ćwiczenia. Cnoty te pozostają stałe i niezmienne. Ideał Złotego Wieku paradoksalnie właśnie wspiera postęp, bo nadaje kierunek i chroni przynajmniej przed bieganiem w kółko.

    A wy sprowadziliście ten temat do poziomu ogórka. Ech...
  • Bo jak człowiek pomyśli o mizerii ze świeżego polskiego ogórka... Ja tam trochę rozumiem.

    Natomiast idea Złotego Weku jak najbardziej OK.
  • loslos
    edytowano August 2017
    Kazda mizeria jest paskudna, jak sama nazwa wskazuje, a dobre cacyki (nie z supermarketu) to poezja.

    Argumentum ad kuchniam jest tak durny jak tylko można sobie wyobrazić. Żaby są dupkami a kuchnie maja znakomita, Irlandczycy zaś wcinają z apetytem, co normalnym ludzkim istotom przez gardło nie przechodzi.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.