Skip to content

Racuszki, placuszki i tentegesy na szybkensa

13

Komentarz

  • Michał5 napisal(a):
    Polecam na zupę i na jarzynę dynię piżmową.
    Jak to mówią weź pani piżmową, to zapomnisz o jakiś hokaidach :)
    Pachnie piżmem?

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • Objadam się kaniami.
  • To znaczy, że jesteś Maniu w doskonałym zdrowiu .
    :-c
  • Michał5 napisal(a):
    https://www.mojegotowanie.pl/artykul/gwiazda-wsrod-dyn-dynia-pizmowa

    Potwierdzam wzystko. Jest doskonała
    Super! Wypróbuję - dzięki :)
  • Michał5 napisal(a):
    To znaczy, że jesteś Maniu w doskonałym zdrowiu .
    :-c
    Jestem łakomczuchą.
  • Ja też, ale moje ubrania zapinane w talii czegoś nie lubią grzybów. ;)
    No, poza maślakami.
  • Przepraszam,
    Muszę do okulisty
    Przeczytałem "posladkami"
  • christoph napisal(a):
    Przepraszam,
    Muszę do okulisty
    Przeczytałem "posladkami"
    Kolega jednym słowem: zdrowy.
  • edytowano July 2022
    Ukraińskie syrniki
    image

    Słodkie placuszki serowe to tradycyjne, ukraińskie danie.

    Kategoria
    Danie główne
    Rodzaj kuchni
    Ukraińska
    Czas przygotowania
    20 min.
    Czas gotowania
    20 min.
    Liczba porcji
    3

    Składniki

    300 g twarogu
    1 jajko
    1 łyżka cukru + cukier waniliowy
    5-6 łyżek kaszy manny + kasza manna do obtaczania placuszków
    50 g rodzynek
    szczypta soli
    olej do smażenia

    Sposób przygotowania

    Zmiksuj składniki, namocz rodzynki
    Twaróg, jajko, kaszę, cukier, cukier waniliowy, szczyptę soli – to wszystko zmiksuj na gładką masę i odstaw na 15-20 min. Rodzynki zalej wrzątkiem i także odstaw. Po tym czasie odsądz rodzynki z wody i dodaj do ciasta.
    Smaż placuszki
    Dziel ciasto na kawałki i formuj z niego niewielkie placuszki. Obtaczaj w suchej kaszy mannej. Smaż na rozgrzanym oleju z obu stron na złoto.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • Jako że mamy sezon bobowy, polecam:
    0,5 kg ugotowanego bobu, 1 duża lub 2 średnie cebule pokrojone w kostkę, zeszklone, 2 jajka lub 2 łyżki siemienia lnianego z wodą, 2 łyżki płatków owsianych, pieprz, sól i ważne, gałka muszkatołowa ok połowa utłuczona w moździerzu lub ewentualnie może być mielona.
    Wszystko zmiksować, formować placuszki, panierować lub obtaczać w mące wg preferencji. Smażyć do chrupkości powłok.

    Przepis dobry zwłaszcza gdy nie bardzo jest chęć na bób "z wczorajsza".

    Smacznego
  • edytowano June 2023

    Na szybkensa można kupić sobie do kanapki takie pudełko. małe papryczki w oleju, nadziewane białym serem w środku. Wersje które kupowałem są kwaszone, chyba ?
    Są ostre albo na słodko.

    Smaczne.

  • Nazywają to antipasti.

  • @posix powiedział(a):
    Na szybkensa można kupić sobie do kanapki takie pudełko. małe papryczki w oleju, nadziewane białym serem w środku. Wersje które kupowałem są kwaszone, chyba ?
    Są ostre albo na słodko.

    Smaczne.

    Ostre są pyszne, na słodko mi nie smakują. Nie próbowałam zielonych, bo od jakiegoś czasu u nas nie ma. :)

  • kupujemy śmietanę 30, Takie małe opakowanie. wlewamy ubijamy - żeby trochę zesztywniałą nie trzeba cudować z mikserem.
    Wrzucamy twaróg - idealnie ten trójkąt od piątnicy.
    Łyżka miodu i mieszamy wszystko.

    Pyszne, robi się jakieś 5 minut.

  • Prosta pasta z twarogu z sardynkami w oleju, też dobre, cebula ewentualnie jeszcze.

  • @Przemko powiedział(a):
    Prosta pasta z twarogu z sardynkami w oleju, też dobre, cebula ewentualnie jeszcze.

    Robię to regularnie - twaróg, sardynki, ew. curry lub papryka oraz zioła na kanapki do roboty

  • Ostatnio zrobiłam takecuś:
    Twaróg strzałkowski zmięszałam ze smietanką 30%, plus gruntowy ogórek w drobną kostkę, plus garść kopru, plus parę kropel maggie, sól itd do smaku. Dobre toto.

  • Mizeriocacyki. A czosnek?

  • edytowano July 2023

    Czoskiem wionąć w robocie nie wypada (no chyba że ktoś robi w finansach) więc taka pasta kanapkowa nie konweniuje. W domu i w zagrodzie to oczywiście co innego.

  • @Przemko powiedział(a):
    Prosta pasta z twarogu z sardynkami w oleju, też dobre, cebula ewentualnie jeszcze.

    @MarianoX powiedział(a):

    @Przemko powiedział(a):
    Prosta pasta z twarogu z sardynkami w oleju, też dobre, cebula ewentualnie jeszcze.

    Robię to regularnie - twaróg, sardynki, ew. curry lub papryka oraz zioła na kanapki do roboty

    Boże!
    Wszystko tylko nie sardynki.
    Te łebki i ogonki i flacyska w środku....bleeee

  • edytowano July 2023

    Może być makrela, tuńczyk czy coś, na bogato. :)

  • @Przemko powiedział(a):
    Prosta pasta z twarogu z sardynkami w oleju, też dobre, cebula ewentualnie jeszcze.

    Jakiego twarogu używasz? I czy tylko to ze sobą mieszasz / ew. te zwierzątka rozgniatasz jakoś, czy całość miksujesz?

  • Rozgniatam widelcem, nie przywiązywałem wagi do twarogu, brałem zawsze półtłusty, a jak za suchy to można trochę tego oleju z ryb dodać ale ostrożnie.

  • No i sól i pieprz.

  • edytowano July 2023

    @marniok powiedział(a):

    Boże!
    Wszystko tylko nie sardynki.
    Te łebki i ogonki i flacyska w środku....bleeee

    Właśnie - kolega to umie zachęcić, bo czyż może być coś lepszego niż flaczyska z pulpetamy wołowemy po warsiasku z majerankiem, papryką i imbirem?

    Idę wyciągnąć z zamrażalnika składniki - poważnie piszę.

  • We flakach to nawet Łukaszenka ostatnio zasmakował, powiedział "No, nie wszystko w tej Polsce jest złe". ;)

  • papierówki są, nie przegapcie państwo.

  • Gdzie?
    .
    .
    .
    To żart ofc...ale niestety już nigdy nie znalazłem papierówek które pamiętam z sadu babci...drzewo było koślawe, z wydrążonym, częściowo spróchniałym pniem ale rodziło taaaakie papierówy jakich świat nie widział (a przynajmniej mój dziecięcy świat).
    Dzieciństwo się skończyło, papierówka runęła i skończyła jako paliwo w piecu a sądu i domu już nie ma....
    Echhhh....

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.