Skip to content

kocham go! B16! jests super

124

Komentarz

  • Pytanie, czy gdyby nie było SV2 do tych zmian by nie doszło? Skoro było takie oddolne parcie, to pewnie by doszło.
  • Ale jeśliśmy tę kopalnię opuścili, to pewnie dlatego, że już wszystko z niej wydobyto.
    Niekoniecznie. To, co się pojawiło po SVII, niezupełnie było tym, co miel na myśli ojcowie duchowni na tymże soborze obecni.
  • Dyskusja o liturgii nie jest marginesowa: sobór przypomina tu, że chodzi tutaj o serce wiary chrześcijańskiej.
    I co, i z tego powodu skazani jesteśmy na być może ważną, ale z pewnością niegodną fuszerkę Bugniniego? Jakaż to jest żenada, ta zajadłość z jaką staruchy w śmiesznych łachach zwalczają Prawdziwą Mszę, żeby uciskać Lud Boży jakimiś tam wymysłami z lat 70. Żadna inna technologia, która powstała w latach 70. nie jest już w użyciu, a z Novus Ordo ciągle ten sam urzędowy entuzjazm.
  • Bo dla wolno młących młynów Novus Ordo to jak Srajfon 19 (nawet jeśli go jeszcze nie ma to tym bardziej)
  • edytowano January 2023
    Ten Best Electronic Inventions from the 70s

    1. Pong
    Manufacturer: Atari
    Inventor: Allan Alcorn
    Year: 1972

    image

    2. Email
    System Used: ARPANET
    Inventor: Ray Tomlinson
    Year: 1971

    3. The Floppy Disk
    Manufacturer: IBM
    Inventor: Warren L. Dalziel (leading inventor)
    Year: 1972

    image

    4. Cell Phone
    Manufacturer: Motorola
    Inventor: Martin Cooper
    Year: 1973

    image

    5. VCR
    Manufacturer: Philips
    Inventor: Multiple Engineers
    Year: 1972

    6. Digital Camera
    Manufacturer: Cromemco
    Inventor: Terry Walker, Harry Garland, Roger Melen
    Year: 1975

    image

    7. The Microcomputer
    Manufacturer: MITS
    Inventor: Micro Instrumentation and Telemetry Systems (MITS)
    Year: 1975

    8. The Apple Computer
    Manufacturer: Apple
    Inventor: Steve Wozniak
    Year: 1976

    image

    9. GPS
    Manufacturer: U.S. Department of Defense
    Inventor: U.S. Navy
    Year: 1978

    10. Portable Music Player
    Manufacturer: Sony
    Inventor: Multiple Engineers
    Year: 1979

    image

    No niewiele z tego przetrwało. Do dziś w rozpoznawalnej formie -- wyłącznie email i GPS.
  • Wzór Blacka-Scholesa ciągle chodzi.
  • edytowano January 2023
    Berek napisal(a):
    Ale jeśliśmy tę kopalnię opuścili, to pewnie dlatego, że już wszystko z niej wydobyto.
    Niekoniecznie. To, co się pojawiło po SVII, niezupełnie było tym, co miel na myśli ojcowie duchowni na tymże soborze obecni.
    Był jednak pewien biskup, który już podczas Soboru przewidywał w jakim kierunku pójdą zmiany doktrynalne, liturgiczne i eklezjalne.

    I nie pomylił się...
  • los napisal(a):
    Wzór Blacka-Scholesa ciągle chodzi.
    E?
  • To się nie liczy, bo to jest osiągnięcie nałkowe, a nie techniczne.
  • Dzienny obrót opcjami to biliony dolarów (polskie biliony, nie amerykańskie). Wzór BS łyka dziennie kilka polskich rocznych PKB. Bez popitki.
  • MarianoX napisal(a):
    Berek napisal(a):
    Ale jeśliśmy tę kopalnię opuścili, to pewnie dlatego, że już wszystko z niej wydobyto.
    Niekoniecznie. To, co się pojawiło po SVII, niezupełnie było tym, co miel na myśli ojcowie duchowni na tymże soborze obecni.
    Był jednak pewien biskup, który już podczas Soboru przewidywał w jakim kierunku pójdą zmiany doktrynalne, liturgiczne i eklezjalne.

    I nie pomylił się...


    Protestanci nie mieli soborów i też poszli w "jakim kierunku", oczywiście dużo bardziej niż KK. Sprawdźcie sobie, jakie było stanowisko większości kościołów protestanckich co do antykoncepcji, wyświęcania kobiet, jednopłciowych małżeństw - 100 lat temu i teraz. I jakie jest stanowisko KK, 100 lat temu i teraz.
  • Ale Ryś już szafki wprowadza.
  • trep napisal(a):
    Ale Ryś już szafki wprowadza.
    E?
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    trep napisal(a):
    Ale Ryś już szafki wprowadza.
    E?
    chodzi chyba o, tfu!, feminatyw
  • Aaa, myślałem że to takie szafki dla pedałów, żeby mieli z czego wychodzić.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Aaa, myślałem że to takie szafki dla pedałów, żeby mieli z czego wychodzić.
    Nie ździwiłbym się.

    trep napisal(a):
    Ale Ryś już szafki wprowadza.
    Hehe, ale o co chodzi?
    Btw. ja zrozumiałem trepa w 100% bo ten topic beł tu mielony niedawno i zapamiętałem. O szafiarkach czyly babach co to chcą być jak ksiundz i rozdawać Komunię?
    Bełło.
    Co nowego dla mnie to jest to, że w Polsce jeszcze do tej pory szafiarek nie było???
    U nasz to jest na porządku dziennym *). Myślałem, że to posoborowy trynd i normalka.

    *) Prawie w każdym kościele.
    (Nie w moim).

    👣

    🐾
    🐾

  • „Wiem, że potrzebne mi są doświadczenia, ażeby czysta stała się moja najgłębsza istota. Jeśli te doświadczenia pozostają w twoich rękach, jeśli – jak to było w przypadku Hioba – pozostawiasz złu trochę wolnej drogi, to pamiętaj, proszę, o moich ograniczonych możliwościach. Nie licz za bardzo na mnie. Nie przesuwaj zbyt daleko granic, w których mogę doznawać pokus, i bądź w pobliżu z Twoją opiekuńczą ręką, gdy moja miara zaczyna już dobiegać końca”.

    https://teologiapolityczna.pl/ks-jerzy-szymik-benedykt-xvi-teologia-radykalnego-prymatu-boga-2

    Wogle, cały tekst fajny
  • edytowano January 2023
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Aaa, myślałem że to takie szafki dla pedałów, żeby mieli z czego wychodzić.
    Chodzi zapewne o szafiarki eucharystyczne, które wyciągnąwszy komunikanty z szafek będą je rozdawać uczestnikom Mszy, zapewne najchętniej na rękę.
  • No przecie że na rękę! Tak każe wirus i higiena.
  • Cho­dzi o py­ta­nie, czy rze­czy­wi­stość po­wsta­ła na za­sa­dzie przy­pad­ku i ko­niecz­no­ści (lub za Po­ppe­rem, na­wią­zu­ją­cym do Bu­tle­ra: z luck and cun­ning — ze szczę­śli­we­go przy­pad­ku i prze­wi­dy­wa­nia), a więc z te­go, co bez­ro­zum­ne — in­ny­mi sło­wy, czy ro­zum jest przy­pad­ko­wym pro­duk­tem ubocz­nym te­go, co nie­ro­zum­ne, i jest tak­że osta­tecz­nie bez zna­cze­nia w oce­a­nie bez­ro­zum­no­ści, czy też — prze­ciw­nie — praw­dzi­wym po­zo­sta­je to, co sta­no­wi za­sa­dni­cze prze­ko­na­nie wia­ry chrze­ści­jań­skiej i jej fi­lo­zo­fii: In prin­ci­pio erat Ver­bum — na po­cząt­ku wszy­st­kich rze­czy znaj­du­je się stwór­cza si­ła ro­zu­mu. Tak dzi­siaj, jak i wczo­raj, wia­ra chrze­ści­jań­ska jest opcją dla pierw­szeń­stwa ro­zu­mu i ro­zum­no­ści.

    https://christianitas.org/m/news/prawdziwosc-chrzescijanstwa
  • trep napisal(a):
    Ale Ryś już szafki wprowadza.
    'Nadzwyczajne Szafarki Komunii Świętej' to jednak wciąż dowód na to, że składającym ofiarę in persona Christi może być tylko mężczyzna.

    Podobnie jak wieloryb nie jest rybą, tak rozdająca Ciało Pańskie kobieta nie jest 'księdzem'.

    (Był 2006 rok, Szkocja, Edynburg, katedra (biskupia); siedzę gdzieś w środku kościoła, a siedząca w tej samej ławce kobieta wstaje i idzie do prezbiterium, otrzymuje od księdza puszkę i staje do rozdawania Komunii; jestem w szoku.

    Jest 2022 rok, Polska, Piekary Śląskie, Kalwaria podczas pielgrzymki (50.000 osób?); do rozdawania Komunii wiernym zostali wysłani Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej, też jestem choć w mniejszym już szoku, bo większość księży została w swoich krzesłach, jeszcze tak nie było.)
  • Metoda salami.

    Być może za swojego życia zobaczysz kapłankę. Sporo będzie zależało, kogo wybiorą na następcę Franciszka.

    Nb. chyba (nie badałem tematu) ograniczenie kapłaństwa do wyłącznie męskiej płci nie ma jakieś wielkiego umocowania. W NT chyba tylko Sao Paulo coś o tym wspominał:



    Natomiast kard. R w Raporcie o stanie wiary uzasadniał to chyba wyłącznie takim stanem rzeczy w judaizmie biblijnym, starotestamentowym.

    Znajomy ksiądz uzasadniał to względami praktycznymi. Zakaz ministrantek tak tłumaczył:
    - Kobiety świetnie się czują w Kościele. Dopuszczenie ich do funkcji ministranta spowoduje, że chłopcy przestaną służyć a z ministrantów jest dużo powołań. One znikną.
  • trep napisal(a):
    Być może za swojego życia zobaczysz kapłankę. .
    Ale co ty z tą kapłanką???

    Nadzwyczajni szafarze Komunii i nadzwyczajne szafarki Komunii były od powstania Kościoła. Znikli. I pojawiają się znów.
    Rzecz w tym, że trochę tak bocznymi drzwiami, po cichu, metodą 'salami', więc wygląda jakby coś złego to było.
    Ja osobiście omijam szafarzy, na Kalwarii nachodziłem się w tłumie, by znaleźć księdza. Ale sam uważam, że to nawyki i po trochę osobisty indywidualny bunt 'niedzielnego tradsa'. (Na przykład w bazylice najczęściej jestem jedyną (!) osobą na kolanach & do ust.)
  • Też tak miałem ale przestałem. Nie to jest najważniejsze w tym wszystkim.
  • trep napisal(a):
    Nb. chyba (nie badałem tematu) ograniczenie kapłaństwa do wyłącznie męskiej płci nie ma jakieś wielkiego umocowania. W NT chyba tylko Sao Paulo coś o tym wspominał:

    Natomiast kard. R w Raporcie o stanie wiary uzasadniał to chyba wyłącznie takim stanem rzeczy w judaizmie biblijnym, starotestamentowym. .
    Papież Jan Paweł II orzekł, że to Tradycja, depozyt wiary.
    ••••••

    1. → Ordinatio Sacerdotalis (oryginał po łacinie)
    •••

    2. odpowiedź na List
    → ŚWIĘTA KONGREGACJA NAUKI WIARY

    ODPOWIEDŹ NA WĄTPLIWOŚCI
    DOTYCZĄCE DOKTRYNY ZAWARTEJ
    W LIŚCIE APOSTOLSKIM ORDINATIO SACERDOTALIS

    Wątpliwość: Czy doktryna, według której Kościół nie ma władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom, przedstawiona w Liście Apostolskim Ordinatio sacerdotalis jako nauczanie, które należy uznać za ostateczne, powinna być uważana za należącą do depozytu wiary?

    Odpowiedź: Tak.

    podpisano: abp Józef kard. Ratzinger, 28.10.1995

    •••
    1. odpowiedź na odpowiedź Kongregacji
    → kuria watykańska, dubia

    W tym miejscu znajdujemy się już jednak wobec istotnej współzależności między Pismem Świętym i Tradycją - współzależności, która czyni z tych dwóch sposobów przekazywania Ewangelii nierozerwalną jedność wraz z Urzędem Nauczycielskim, który jest częścią integrującą Tradycji i autentyczną instancją interpretacji Słowa Bożego spisanego i przekazanego

    •••

    A tutaj, w Przeglądzie Socjalistycznym można znaleźć rys historyczny, który poprzedził napisanie listu przez JPII
    → uwaga, kulturalne plucie na Kościół
    wywiad z 2010 r. z Agniewszką Zakrzewicz po wydaniu jej książki pt. "papież i kobieta", wydawnictwo Racjonalista
    •••
  • No tak. 10 lat po raporcie.
  • trep napisal(a):
    No tak. 10 lat po raporcie.
    ?
  • Zdanie kard. R, które przedstawiałem o 4:26 było wypowiedziane w książce Raport o stanie wiary w 1985 roku.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.