Skip to content

Chleb domowy

124»

Komentarz

  • Pozdrów gości.
  • edytowano January 2023
    @Cyrylica; dzięki za ten prosty przepis - wypróbuję. I będzie to mój pierwszy chleb.
    Zaraz zrewanżuję się super przepisem na moją ulubioną szarlotkę.
  • Mania napisal(a):
    @Cyrylica; dzięki za ten prosty przepis - wypróbuję. I będzie to mój pierwszy chleb.
    Zaraz zrewanżuję się super przepisem na moją ulubioną szarlotkę.
    Nie pożałujesz. :) Mam tylko małą uwagę do temperatury. Taka była podana w przepisie, ale ja u siebie ustawiam 10 stopni mniej, bo mój piekarnik chyba ma wyższą temperaturę, niż pokazuje. Ale obserwuj, będzie widać, jak się piecze. Mój wygląda dokładnie tak jak na tym zalinkowanym zdjęciu. I proszę o szarlotkę. :)
  • Za dwa dni dojem chleb, który mam i będę piec swój :-)
    A ta szarlotka jest wyjątkowo pyszna i robi się ją łatwo i szybko. Od nowego roku piekłam ją już 3 razy a w następną sobotę będzie kolejna :-)

    Jabłecznik Jadzi Rybki (mojej sąsiadki)

    4 jaja
    1 szklanka cukru
    1 szklanka oleju
    2 szklanki mąki
    4-5 jabłek ( jak małe to 5, jak duże to 4)
    1 i pół łyżeczki proszku do pieczenia
    1/2 łyżeczki sody
    2 łyżeczki kakao
    skórka z jednej pomarańczy
    --------------------------------------------------
    Zaczynam od obrania pomarańczy, wycięcia albedo (białego miąższu) i ugotowania skórek, żeby były miękkie.
    Kroję te skórki drobno i zabieram się do obierania jabłek i krojenia ich w kostkę (2- 3 cm). Następnie:

    Jaja ubijam z cukrem, dolewam olej, wsypuję proszek do pieczenia, sodę i kakao, wrzucam pomarańczowe skórki, miksuję i na koniec dodaję mąkę. Rączki mam czyste, bo wszystko robi mikser.

    Blachę skraplam olejem - rozsmarowuję go. Wylewam ciasto i na wierzch wrzucam jabłka. Ręką wciskam je delikatnie w ciasto, żeby były częściowo zatopione.

    Blachę wkładam do rozgrzanego piekarnika i piekę ciasto w temp. 180 st przez ok. 55 - 60 minut. Kiedy boki ciasta odstają od blachy - wyjmuję.
    --------------------------------------------------
    Ciasto ma zapach i posmak pomarańczy. Jest wilgotne i delikatne. Nie schnie.
    Moja blacha ma wymiary 25 : 40 cm.
  • Dziękuję, Maniu. :)
  • edytowano February 2023
    a można w tym przepisie użyć mąki żytniej?
  • edytowano February 2023
    Nie próbowałam, ale na pewno można. W innym przepisie mieszałam mąki, ale ten mi najbardziej odpowiada. Próbuj, na pewno się uda.

    Znalazłam:
    https://ladydieta.pl/2021/03/25/chleb-zytni-z-garnka/

    Ale 3 łyżeczki soli to będzie chyba za dużo. Ja bym dała dwie płaskie. W moim przepisie jest taka sama ilość mąki i półtorej łyżeczki jest w sam raz. Chyba że mąka żytnia ma inne wymagania.
    Jednak nie, bo pani wspomina w opisie, że chleb jest bardzo słony. Trzeba mniej soli.
  • Dzięki. Jeszcze się zastanawiam nad wypiekaczem do chleba, ma ktoś taki gadżet?
  • Cyrylica napisal(a):
    Do gorącego garnka wrzucamy wyrośnięte ciasto, przykrywamy pokrywką i wstawiamy ponownie do piekarnika.
    A czy chleb po upieczeniu łatwo odchodzi od naczynia czy trzeba coś wcześniej zrobić, żeby nie przylgnął?

    👣

    🐾
    🐾

  • Mordechlaj_Mashke napisal(a):
    Cyrylica napisal(a):
    Do gorącego garnka wrzucamy wyrośnięte ciasto, przykrywamy pokrywką i wstawiamy ponownie do piekarnika.
    A czy chleb po upieczeniu łatwo odchodzi od naczynia czy trzeba coś wcześniej zrobić, żeby nie przylgnął?

    Ciasto wrzucamy do mocno nagrzanego naczynia. Nie trzeba niczym smarować, chleb pięknie odchodzi.
  • Dzięki, może też spróbujemy bo wygląda cudownie.
    Cyrylica napisal(a):
    Nie umiem wkleić zdjęcia, więc znalazłam w necie chleb, który wygląda identycznie jak mój.
    W podzięce za przepis proszszsz:


    image

    👣

    🐾
    🐾

  • Ooooo, dzięki. :) Dokładnie taki wychodzi.
  • edytowano February 2023
    .
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.