Skip to content

Odchudzanie - jak to jest ?

12346»

Komentarz

  • Teraz ciuchy już w przystępnych cenach, rowerowe może niekoniecznie ale nie muszą być ściśle rowerowe - bielizna termiczna da radę. I jest uniwersalna, można na rower, można pobiegać, można na spacer.

  • edytowano October 2023

    A jeszcze dopowiem dlaczego post przerywany, pod warunkiem że nie jemy ogólnie ponad miarę, połączony z wysiłkiem fizycznym rano - może być spacer, rower, im dłuższy tym lepszy ale nie musi być wcale ciężki, nie trzeba koniecznie biegać, jest najskuteczniejszy w odchudzaniu.

    Otóż jeśli ostatni posiłek zjemy ok. 18-19 a następnego dnia najpierw robimy jakiś "trening" (wystarczy że żwawo maszerujemy do pracy kilka przystanków zamiast je przejechać, co trwa 30 minut a serce zaczyna szybciej bić) to zaczynamy spalać energię której jest mało w mięśniach bo ostatni posiłek zjedliśmy przecież 12 godzin temu.

    To zmusza organizm do pozyskania energii z zapasowego tłuszczu. Jeśli wątroba nie jest zatruta alkoholem z poprzedniego wieczoru (przypominam że aby spowolnić wątrobę wystarczy standardowy drink a to jest ilość alkoholu zawarta w małym piwie, małym kieliszku wina lub jednym małym kieliszku wódki) to ten proces przebiega optymalnie i chudniemy, to wszystko.

  • @Przemko powiedział(a):
    Przypadkiem znalazłem kilka fotek grubasów którym pedałowanie przypadło do gustu i w efekcie schudli.

    Ten pan w dwa lata 60 kg:

    Ten ze 130 zjechał na 78:

    A ten ze 105 na 75:

    Ogólnie widzę że masa przeciętnego amatora kolarstwa który jeździ nie tylko w weekendy to tak ok. 75-78 kg przeważnie, wygląda że to jest przeciętna masa przeciętnego Polaka płci męskiej bez nadwagi.

    Ja też mam taki brzuch jak ten ostatni:

  • edytowano October 2023

    @Przemko napisał:
    ... z jaką organizm może spalać tłuszcz,
    jeśli tracimy wagę szybciej tzn. że wydalamy wodę

    ???
    Ponieważ 'spalanie' tłuszczu to JEST wydychanie właśnie wody przez płuca!

    W tkance tłuszczowej zmagazynowany jest trójgliceryd, czyli cząsteczka złożona z glicerolu oraz kwasów tłuszczowych.
    Przy ujemnym bilansie energetycznym z tkanki tłuszczowej wyciągany jest trójgliceryd i rozłożony na te wymienione dwie cząsteczki.
    I dalej - kwas tłuszczowy trafia do mięśni, gdzie w mitochondriach komórek jest 'spalany', a glicerol na końcu drogi rozkładania, wydychany jest z płuc w postaci wody & dwutlenk węgla.

    Powinno być: "... to znaczy, że za mało pijemy wody", bo te wydalanie wody to pot podczas ćwiczeń.

  • @romeck powiedział(a):

    @Przemko napisał:
    ... z jaką organizm może spalać tłuszcz,
    jeśli tracimy wagę szybciej tzn. że wydalamy wodę

    ???
    Ponieważ 'spalanie' tłuszczu to JEST wydychanie właśnie wody przez płuca!

    W tkance tłuszczowej zmagazynowany jest trójgliceryd, czyli cząsteczka złożona z glicerolu oraz kwasów tłuszczowych.
    Przy ujemnym bilansie energetycznym z tkanki tłuszczowej wyciągany jest trójgliceryd i rozłożony na te wymienione dwie cząsteczki.
    I dalej - kwas tłuszczowy trafia do mięśni, gdzie w mitochondriach komórek jest 'spalany', a glicerol na końcu drogi rozkładania, wydychany jest z płuc w postaci wody & dwutlenk węgla.

    Powinno być: "... to znaczy, że za mało pijemy wody", bo te wydalanie wody to pot podczas ćwiczeń.

    Chodziło mi o to, że są metaboliczne granice prędkości chudnięcia, jeśli je przekraczamy tzn. że najpewniej się odwadniamy mówiąc wprost.

  • @posix powiedział(a):
    Hehe, ja za covidu pierwszego roku do pracy ( 18km w jedną stronę ) rowerem dymałem całą zimę. Aczkolwiek trzeba się ciuchami obkupić, Więc trochę wydatek rośnie. Ale za to człowiek się czuł lepiej niż ukiszony w masce 1h w autobusie,

    Jedyny problem jak się zrobi lód na ścieżkach rowerowych, albo mocno napada i nie odśnieżą. Czasem było grubo.
    -10 potrafiło dać w kość.

    Też jeżdżę do pracy na rowerze cały rok (choć tylko kilka kilometrów) i zauważyłem negatywne zmiany jak mieliśmy tymczasowe biuro 3 km od domu, jakoś masa sama zaczęła przybywać.

    Co do zimowej jazdy, to najfajniej było w FInlandii, choć akurat trafiliśmy na "ciepłą zimę", więc temperatury spadały tylko do -25 stopni. Lód najgorszy na wiosnę, jak w dzień topnieje a w nocy zamarza, czasem nawet opony z kolcami nie dawały rady.

  • edytowano October 2023

    Nieoczywiste konsekwencje schudnięcia:

    Waga zeszła do 80 kg, 25 kilo zrzuciłem. Październikowa gwałtowna zmiana pogody na chłodniejszą dała się we znaki, całe życie było mi ciepło, od 1995 biorę regularnie zimne prysznice, Ola też lubi chłodno w domu, okna otwarte, nie byłem nigdy typem zmarźlaka - no i już jestem, jest mi ciągle zimno, dopiero w tym tygodniu jakoś mi się poprawiło, oswoiłem się chyba.

    W sierpniu i wrześniu nie jeździłem prawie autem, w październiku po dłuższej przerwie zauważyłem że coś mnie uwiera w tyłek, myślałem że po prostu siedzę na czymś, dzieci może coś zostawiły na fotelu w samochodzie. Bliższe oględziny doprowadziły mnie do wniosku, że to co mnie uwiera to moja własna kość ogonowa, jeśli się garbię to tyłek chudszy niż wcześniej zaczepia tą kością o siedzisko, w pracy też ale na krześle się rzadko garbię więc nie zauważyłem wcześniej.

  • edytowano October 2023

    Bardzo koledze gratuluję, sam kilka lat temu przechodziłem przez podobny proces odchudzania więc wiem z czym to się wiąże, choć nie z aż tak spektakularnymi rezultatami jak kolega.

    Będę więc czytał z ciekawością dalsze sugestie w temacie utrzymania prawidłowej masy ciała

  • edytowano October 2023

    Dziękuję, zrzucam tyle ile trzeba, w zasadzie samo spada ja tylko żyje jak powinien od zawsze - bez przejadania się, plus ruch i to cała tajemnica. Myślę że odstawienie alkoholu było kluczowe bo to był główny rozleniwiacz. W sumie teraz mogę już pić ale jem między 10 rano a 18 wieczorem więc nie ma kiedy.

    Ludzie mówią "już wystarczy" co jest irytujące gdy sami są wyraźnie szczuplejsi - ale rozumiem, taka zmiana w krótkim czasie bardzo dziwi, niektórzy pytają wprost czy ze zdrowiem wszystko ok i też to rozumiem.

    Najważniejsze że zrobiłem to bez żadnej diety, nie muszę z niczego wychodzić, obawiać się że przytyję, normalnie żyję niczego sobie nie odmawiając (w sensie produktów żywieniowych, bo wiadomo że zawsze można więcej czegoś zjeść). W tym tygodniu przez pogodę, przeziębienie i sprawy prawie nie jeździłem rowerem a waga nadal spada, wolniej ale spada - będzie spadać aż się skończy nadmiar tłuszczu po prostu, zimą więcej pocwiczę ciężarami, macham kettlem.

  • edytowano November 2023

    Ciekawostka - w 2015 potwierdzono na sportowcach, że najkorzystniejszym źródłem energii w przypadku długotrwałego wysiłku fizycznego jest kombinacja glukozy i fruktozy w proporcji 2:1, wtedy się jakieś biochemiczne cuda dzieją. Normalnie ludzkie ciało jest w stanie wchłonąć ok. 30 g fruktozy na godzinę i 60 g glukozy na godzinę, łącznie 90 g, ale jak się da te proporcje to bez problemu wchodzi 120 g przy czym jednocześnie skutki uboczne czystej glukozy i fruktozy są bardzo niwelowane a skutki korzystne wzmacniane.

    Jak widzę ta wiedza przecieka już do mas bo znalazłem przepis na domowy izotonik o takich proporcjach, przepis numer 2. https://www.centrumrowerowe.pl/blog/domowy-izotonik-jak-zrobic-go-samemu/

    "Drugi pomysł na napój izotoniczny domowej roboty to „czysta energia”. Ma on w swoim składzie sporo węglowodanów (niemal 300 kalorii) na litr gotowego napoju. Czego potrzebujemy?

    wody – ok. 940 ml
    cukru lub glukozy – 40-50 g
    fruktozy – ok. 20 g
    szczypty soli
    soku z cytrusów"
    

    Uściślając - przez "sok z cytrusów" rozumiemy z cytryny lub limonki, bo słodkie cytrusy mają dużo fruktozy i proporcje zostaną zaburzone. Godzina pedałowania na rowerze spala ok. 500 kalorii, zakłada się że na rowerze powinno się pić właśnie ok. litra na godzinę przy długich jazdach.

    A tu jest biochemicznie potwierdzenie że osobom uprawiającym sport glukoza i fruktoza nie szkodzi:

  • Dwa ważne nagrania. Nie bójcie się pościć i uzupełnienie dlaczego fruktoza jest cukrem który powinni jeść tylko sportowcy czy pracujący fizycznie (chodzi o czystą postać w napojach czy żywności przetworzonej, jabłko jest ok ale rodzynki - już trzeba uważać, a miód tym bardziej).

  • @Przemko powiedział(a):
    Jabłko jest ok ale rodzynki - już trzeba uważać

    Coś było o rodzynkach niedawno. Rodzynki chyba też są ok byle przez nie nie zmienić religii.

  • Robi się coraz cieplej, sezon na rower, gorąco polecam nabieranie kondycji i formy na rowerze. Zrozumiałem w tamtym roku dlaczego rower w przypadku niektórych osób sprawdza się najlepiej jako sposób na kondycję.

    Otóż nogi to bardzo duża grupa mięśniowa, pedałowanie spala dość dużo kalorii przy relatywnie małym wysiłku, łożyska i fizyka załatwiają dużą część.

    Na rowerze jest bardzo łatwo wejść w te strefy wysiłku fizycznego które najskuteczniej spalają tłuszcz, szybkie chodzenie również tak działa ale jednak prędzej do pracy pojedziemy rowerem niż na piechotę, na piechotę może sobie pozwolić tylko ktoś kto bardzo blisko pracuje.

    Tak że chudnięcie wcale nie musi być bolesne, nieprzyjemne, dodatkowo jak już się rozjeździmy i to szybko wpadamy w endorfiny.

    Poleca się uwadze szanownych.

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.