Skip to content

Zdjęcie dnia

1143144146148149241

Komentarz

  • Cudne! A miałam Cię właśnie pomęczyć, że wklejasz obcych, a swoje starannie pomijasz;)
  • edytowano May 2020
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    E z tymi Böhmami to jakaś Kolegi wyobraźnia. Źródło albo znaczy że fejk.
    Kojarzyłem, ale trochę w bok.
    Odwołuję

    Boym z Siedmiogrodu.
    Budowniczowie byli z czeskiego wtedy Vratislavia.
    https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kaplica_Boimów
    Dzięki Koledze naczytałem się o lokacji i Krakowa i Lwowa.
    I wyszło, że Lwów w dostał prawo magdeburskie w 1356, a leżącą niedaleko Dolina to samo prawo dostała w 1525

    Bardzo ciekawe lektury.
    Dzięki Koledze!
  • image
    pozorom wbrew to nie plaża nad Morzem Czarnem (tam połowa tego wymiaru, paznokcie służyły do wydłubywania mięsa spomiędzy ości suszonej ryby)
    to angielskie all inclusive w przerwie między jednym party a drugim
    z moich Szwajcarów
    https://blog.tagesanzeiger.ch/zoom/index.php/102240/sonne-sex-saufen/
  • Bleeeeeeee....
  • No weź pielęgnuj takimi rencyma kogokolwiek, baw sie z dzieckami, umyj miśnieńska porcelanę, zasiej , podlej, plew ,
    chwyć gesie pióro i napisz traktat, napraw kran, zaceruj skarpete, pociągniu urwisa za ucho ;)
  • SigmundvonBurak napisal(a):
    trep napisal(a):
    Kedi są pofklejane!
    Gdyby się nie powtarzały bym uwierzył .
    Z cyklu: ile kotów widzisz na zdjęciu?
  • edytowano May 2020
    image
    Sułoszowa wieś na wyżynie Olkuskiej .
  • SigmundvonBurak
    piekne!
  • Jedna z najdłuższych wsi w Polsce, a chyba najdłuższa poza górami. Moja Chrzestna prowadziła tam aptekę w latach 70-tych. Spędzałem u Niej kiedyś wakacje.
  • Maria napisal(a):
    Bleeeeeeee....
    fuuj
  • SigmundvonBurak napisal(a):
    image
    Obrazek został zmniejszony aby pasował do strony. Kliknij aby powiększyć.

    Sułoszowa wieś na wyżynie Olkuskiej .
    Abstrahujac od piekna samego obrazu widac dyscyplinę urbanstyczną.
    Czy to aktualne foto?
    Bo gdy tylko zostanie poluzowana, ziemie rolne odrolnione na zyczenie, przerobione na budowlane, to wszystko sie zmieni
  • edytowano May 2020
    Mnie zafascynowały te kręte działki rolne. Jak to mierzyć .Fotka z netu ,pojęcia nie mam czy aktualna.
  • SigmundvonBurak napisal(a):
    Mnie zafascynowały te kręte działki rolne. Jak to mierzyć .Fotka z netu ,pojęcia nie mam czy aktualna.
    Działki po poziomicach na wzgórzach, czyli w rzeczywistości niekoniecznie, a nawet wcale nie kręte.
    A zdjęcie fascynujące.
  • Brzost napisal(a):
    Jedna z najdłuższych wsi w Polsce, a chyba najdłuższa poza górami. Moja Chrzestna prowadziła tam aptekę w latach 70-tych. Spędzałem u Niej kiedyś wakacje.
    I nie odwiedziłeś mnie???
  • SigmundvonBurak napisal(a):
    Mnie zafascynowały te kręte działki rolne. Jak to mierzyć .Fotka z netu ,pojęcia nie mam czy aktualna.
    Aktualna.
  • TecumSeh napisal(a):

    I nie odwiedziłeś mnie???
    Rok 1979 :-)
  • W sumie to przedłużenie dolinki Ojcowskiej, której piękno można dostrzec bez lotu ptaka, tak więc do Sułoszowej już mało kto zagląda.
  • Brzost napisal(a):
    TecumSeh napisal(a):

    I nie odwiedziłeś mnie???
    Rok 1979 :-)
    No i?
    To Cię w ogóle nie tłumaczy!
    ;-)
  • TecumSeh napisal(a):
    SigmundvonBurak napisal(a):
    Mnie zafascynowały te kręte działki rolne. Jak to mierzyć .Fotka z netu ,pojęcia nie mam czy aktualna.
    Aktualna.
    I udalo sie utrzymac taki planistyczny rygor. Godne podziwu, m.zd.
  • No efektownie to wygląda, ale przecież wieś ulicówka z łanami podzielonymi przez wieki na paski o szerokości nawet 10 metrów to typowy polski standard wiejski. To wyjątkowo niewygodne i neefektywne tak dla rolnictwa jak i osadnictwa.
  • Otulina Ojcowskiego Parku Narodowego wymusza dyscyplinę.

  • No owszem parki narodowe i wszelkie konserwacje polegają na zachowaniu tego co było bez zmian. To nie zawsze oznacza że to co było było dobre.
  • Rafał napisal(a):
    No efektownie to wygląda, ale przecież wieś ulicówka z łanami podzielonymi przez wieki na paski o szerokości nawet 10 metrów to typowy polski standard wiejski. To wyjątkowo niewygodne i neefektywne tak dla rolnictwa jak i osadnictwa.
    Nu, se pedzmy, że jezdo miasto Łódź in statu nascendi.

    Te same długie i wąskie działki, przypatrzcie się, jakie długie domy i wąskie podwórka na Piotrkowskiej:

    image
  • edytowano May 2020
    Mnie kiedyś uczono, że onegdaj bodaj w miejscowościach posadowionych na jakimś prawie hitlerowskim opodatkowywano mieszkańców stosownie do liczby wykuszów dających się policzyć z zewnątrz, czyli widocznych od ulicy.

    Stąd też domostwa i działki wyglądające jak tramwaje, z podobnych powodów do dziś w pewnych krajach śródziemnomorskich straszą zamieszkałe domostwa z ozdobnymi kikutami prętów zbrojeniowych, gdyż okłada się podatkami wymagalnymi jedynie zakończone budowle.

    Takwięc plan zagospodarowania przestrzennego pochylił czoło przed Mamoną.

  • No sama jestem dumną spadkobierą hektara o szerokości12 metrów.
    Dziadowie tam ziemniaki sadzili :)
  • edytowano May 2020
    Były dwa rodzaje prawa osadniczeko, niemieckie magdeburskie i wołoskie.
    Gdzie owalnica/ koleśnica charakterystyczne są dla prawa niemieckego a ulicówki dla wołoskiego.
    Należy wspomieć o rzędówkach jako wyznaczniku wsi królewskich i łancuchówkach (drogich sercu memu) występujących w górach.

    Mogą być drobne nieścisłości w nazwenictwie ale z pamięci piszę.
  • edytowano May 2020
    Pani_Łyżeczka napisal(a):
    Otulina Ojcowskiego Parku Narodowego wymusza dyscyplinę.

    Bo ja wiem? Nie wszędzie w okolicy tak jest.
    Tu z guglemaps:
    image
  • edytowano May 2020
    I dla porównania - z okolicą:
    image
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Rafał napisal(a):
    No efektownie to wygląda, ale przecież wieś ulicówka z łanami podzielonymi przez wieki na paski o szerokości nawet 10 metrów to typowy polski standard wiejski. To wyjątkowo niewygodne i neefektywne tak dla rolnictwa jak i osadnictwa.
    Nu, se pedzmy, że jezdo miasto Łódź in statu nascendi.

    Te same długie i wąskie działki, przypatrzcie się, jakie długie domy i wąskie podwórka na Piotrkowskiej:

    image
    20 metrów, a od biedy i 14 wystarczy na porządną kamienicę nawet z oficyną prostopadle do ulicy. Jeśli 14 metrów to raczej z jednej strony ale da się. Natomiast efektywna uprawa na takim pasku to męka. Nawet zawrócić traktorem czy kombajnem trudno. Jak na takim pasku efektywnie uregulować stosunki wodne? W mieście te długie paski (Jak u Koleżanki - ten hektar o szerokości 12 m to ponad 800 metrów długości!!) cięto ulicami. Od przecznicy do przecznicy jest tak ze 100- 200 metrów i do tego zwykle posesja nie jest na przestrzał tylko są dwie odrębne - każda od swojej ulicy. Musieli się trochę urzędnicy i urbaniści nowej Łodzi pomęczyć nad wyznaczeniem działek.
  • SigmundvonBurak napisal(a):
    image
    Sułoszowa wieś na wyżynie Olkuskiej .
    Te białe pasma na polach to cio to może być?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.