Skip to content

PiS rozpieprza polską gospodarkę

1525355575888

Komentarz

  • wciąż zadajemy szyku - ubrania i buty jakby nic się nie działo.
    Nie rozumiem tego spadku sprzedaży książek w czasach pandemii. Ludzie nadrabiali zaległości czy nie opanowali zakupów w sieci?
  • i na te koszty wojny nakłada się wstrzymywanie wypłat KPO w interesie opozycji. I Niemiec. Taka koalicja imienia 17 września.
  • ms.wygnaniec napisal(a):
    Zaskoczyło mnie zmniejszenie sprzedaży paliw, tu się coś nie spina (czyli ciemna materia wojenna w mojej ocenie).
    Całość.
    Jakby wykres dotyczył okresu po jakimś wyraźnym, wyborczym zwycięstwie ZiS, można byłoby badać hipotezę reaktywacji mafii paliwowej.
    Ale bez tego spadek w krótkim czasie o kilkadziesiąt procent nie mieści się w żadna, oficjalna rubryka.
    No i gdzie w tym wszystkim dopasować puzelek z liczbami z wyniku finansowego za 2022?
  • W 2030 roku wielka brytfanna będzie biedniejsza od Polski straszy brytyjski polityk z Partii Pracy

    https://www.bbc.com/news/business-64780112

  • Lubimy jeszcze Budzisza?
    Przecie to przeciw hodowaniu elektoratu PSL, który ostatnio przejął PiS
  • edytowano March 2023
    image
  • Wszędzie bezrobocie jest dość niskie z wyjątkiem Hiszpanii. Ciekawe123, co tam takiego jest.
  • los napisal(a):
    Wszędzie bezrobocie jest dość niskie z wyjątkiem Hiszpanii. Ciekawe123, co tam takiego jest.
    Codziennie maniana
  • Nie. Oni są dość pracowici, strukturalnie musi być coś niedobrze.
  • los napisal(a):
    Wszędzie bezrobocie jest dość niskie z wyjątkiem Hiszpanii. Ciekawe123, co tam takiego jest.
    No nie, Grecja jest tak samo lub nawet więcej, kobiece we Włoszech też bardzo wysoko. To pokłosie 2008 oraz restrykcji kowidowych, które zdusiły turystykę.
    Natomiast znalazłem odpowiedź na pomysły ZiS odnośnie obietnic dla deweloperów:
    W styczniu 2023 roku deweloperzy zdecydowali się na budowę tylko 5 817 mieszkań. W porównaniu do roku 2022 to spadek o 20 proc.
    Cały wywiad tutaj.
    Czyli albo zgoda na gigantyczne marże albo grozimy zwijaniem biznesu.


  • Zara zara, to zwinięcie interesu to strata dla dewelopera czy wszystkich innych?
  • ms.wygnaniec napisal(a):
    los napisal(a):
    Wszędzie bezrobocie jest dość niskie z wyjątkiem Hiszpanii. Ciekawe123, co tam takiego jest.
    No nie, Grecja jest tak samo lub nawet więcej, kobiece we Włoszech też bardzo wysoko. To pokłosie 2008 oraz restrykcji kowidowych, które zdusiły turystykę.
    Natomiast znalazłem odpowiedź na pomysły ZiS odnośnie obietnic dla deweloperów:
    W styczniu 2023 roku deweloperzy zdecydowali się na budowę tylko 5 817 mieszkań. W porównaniu do roku 2022 to spadek o 20 proc.
    Cały wywiad tutaj.
    Czyli albo zgoda na gigantyczne marże albo grozimy zwijaniem biznesu.


    W radiu słyszałem, że entuzjastyczne wypowiedzi szefa JW Construction odnośnie obietnic ZiS co do developerki to najlepszy papierek lakmusowy o co tu chodzi, to chyba młody Śpiewak tak powiedział. Co tam ZiS obiecują gdyż nie wiem?
  • Że państwo będzie płacić gotówkę deweloperom.
  • los napisal(a):
    Zara zara, to zwinięcie interesu to strata dla dewelopera czy wszystkich innych?
    W przypadku tego kejsa, to deweloper ma kasę, a ludzie nie maja mieszkań, co w roku wyborczym jest średnie.

  • Poddaję w wątpliwość. Deweloper istotnie ma kasę ale mocno na czerwono, w nawiasach albo z minusem, zależy od konwencji zapisywania liczb ujemnych. Firmy budowlane działają na mocnym lewarze, więc każde wahnięcie koniunktury je wykańcza, czego ilustrację mieliśmy z okazji donkowego budowania dróg (zamiast robienie polityki).
  • Ale oni nie będą zaczynać nowych inwestycji, a zmonetyzują swoje obecne inwestycje. Czy ma to sens, to nie wiem, bo z budowlańcami miałem do czynienia tak ze 20 lat temu.
  • Zez monetyzowaniem obecnych inwestycji też może być problem, bo stopy wzrosły, kredyty siadły a razem z nimi rynek mieszkaniowy. Donkowa propozycja to tlen dla deweloperów.
  • los napisal(a):
    Zez monetyzowaniem obecnych inwestycji też może być problem, bo stopy wzrosły, kredyty siadły a razem z nimi rynek mieszkaniowy. Donkowa propozycja to tlen dla deweloperów.
    Ramaphosa właśnie znowu wygrał w RPA za moskiewskie pieniądze. Ryży szuka własnych sponsorów?
  • los napisal(a):
    Zez monetyzowaniem obecnych inwestycji też może być problem, bo stopy wzrosły, kredyty siadły a razem z nimi rynek mieszkaniowy. Donkowa propozycja to tlen dla deweloperów.
    Pytanie, na jakim obłożeniu rozpoczynali inwestycję, no z tym, że to miecz obosieczny, gdyż koszty budowy wzrosły, więc pytanie o reindeksację lub marżę też jest zasadne.

  • ms.wygnaniec napisal(a):
    Pytanie, na jakim obłożeniu rozpoczynali inwestycję
    Ty się raczej pytaj z jaką dźwignią (nie o narzędzie budowlane idzie). Deweloperzy są znani z mocnego lewarowania.

  • los napisal(a):
    ms.wygnaniec napisal(a):
    Pytanie, na jakim obłożeniu rozpoczynali inwestycję
    Ty się raczej pytaj z jaką dźwignią (nie o narzędzie budowlane idzie). Deweloperzy są znani z mocnego lewarowania.

    To jak nie zagwarantowali sobie reindeksacji, to ... mają problem.

  • Mają.
  • Czytam powyższe o developerce - i ani się nie znam na lewarowaniu, ani na bankowości (dla developerów), ani na budowaniu-niepolitykowaniu.
    Ale.
    Mieszkam w miejscu "wiecznej" budowy (nieprzerwanie od 2005 roku!). I w zasadzie wszystkie bloki miały wykupione już większość mieszkań zanim wbito łychę koparki w rudą glinę.

    (Piekary Śląskie - Lipka to część Metropolii i wprowadza się tu z 2/3 niepiekarzan. 15 minut do lotniska, 20 minut do city Katowic.)

    Nie wiem, jak w środku wyglądają developerzy tutejsi...
  • Na lewarowaniu się znasz, to po prostu budowanie na kredyt. Jak się sprzeda, to się dobrze zarobi, ale kłopoty grożą bankructwem.
  • los napisal(a):
    Na lewarowaniu się znasz, to po prostu budowanie na kredyt. Jak się sprzeda, to się dobrze zarobi, ale kłopoty grożą bankructwem.
    Aaa, moje fotostudio...
  • " Ile się zarobi, to się zarobi. Ja się pytam: ile trzeba mieć, żeby ryzykować w razie, że się straci? "
  • A gdzie dolna część tabelki? Nie widzę sąsiadów z regionu.
  • My już są Amerykany
  • Nie bardzo w to wierzę. W ogóle bardzo przestrzegam przed dziecięcą wiarą w zestawienia uczynione przez nie wiadomo kogo nie wiadomo jak i nie wiadomo na podstawie jakich danych. Szwecja i Dania z całą pewnością nie różnią się tak diametralnie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.