Skip to content

Wojna

1273274276278279288

Komentarz

  • Ukraińska gospodarka funkcjonuje całkiem sprawnie. Np. - są w stanie zbudować kilka elektrowni atomowych, problem nie do przejścia dla Polaków od jakiś 60 lat. Jeszcze nas wiele razy zaskoczą.

  • edytowano 10 February

    @ms.wygnaniec powiedział(a):
    Wygląda na to, że ruska ofensywa zimowa się zesrała. Szkoda, że ani tej ofensywy ani jej klęski przekaziowy nie odnotowują.

    Dwie rosyjskie ofensywy były w 2023, obie nieudane i bez śladu w mediach, wszyscy się zajmowali wyłącznie ukraińską. Tak się tworzy mitologia niezwyciężonej armii czerwonej która uzyskuje każdy cel, który sobie założy. Podkast Wojenne historie wiele razy poruszał ten temat.

  • @los powiedział(a):
    Propaganda to najważniejszy rodzaj sił zbrojnych.

    Sugerujesz, że ruskie aktywa są w zachodniej mediosferze na tyle duże?

  • loslos
    edytowano 10 February

    Nie wiem, jak są duże. Ale bardzo bym się zdziwił, jakby Moskale nie traktowali wojny poważnie. W tym się specjalizują i są naprawdę dobrzy.

  • Aktywa jak aktywa, dziennikarze to głąby przecież. Hierarchia rodzajów sił zbrojnych: propaganda, hakerzy, logistyka, artyleria.

    Triumf woli, "wygra kto się nie boi wojen".

  • edytowano 10 February

    Jest niemało wrzutek, rownież polsko-języcznych, o rzekomym szczególnie złym traktowaniu katolików np. w USA lub na Ukrainie.

    Podobnych o Rosji trudno szukać więc tam zapewne katolicyzm kwitnie....

  • @MarianoX powiedział(a):
    Jest niemało wrzutek, rownież polsko-języcznych, o rzekomym szczególnie złym traktowaniu katolików np. w USA lub na Ukrainie.

    Podobnych o Rosji trudno szukać więc tam zapewne katolicyzm kwitnie....

    Katolicy są w Rosji jakoś prześladowani?

    Raczej są tolerowani bo nie maja jakiegokolwiek znaczenia,

    z tego co czytałem prześladowani są raczej różni zielonoświątkowcy bo są ekspansywni i ewentualnie naprawdę wierzący prawosławni bo przeszkadzają.

  • @7my powiedział(a):

    @MarianoX powiedział(a):
    Jest niemało wrzutek, rownież polsko-języcznych, o rzekomym szczególnie złym traktowaniu katolików np. w USA lub na Ukrainie.

    Podobnych o Rosji trudno szukać więc tam zapewne katolicyzm kwitnie....

    Katolicy są w Rosji jakoś prześladowani?

    Raczej są tolerowani bo nie maja jakiegokolwiek znaczenia,

    z tego co czytałem prześladowani są raczej różni zielonoświątkowcy bo są ekspansywni i ewentualnie naprawdę wierzący prawosławni bo przeszkadzają.

    @7my , "nie kwitnie MarianaX nie oznacza, że prześladują!

  • @romeck powiedział(a):

    @7my powiedział(a):

    @MarianoX powiedział(a):
    Jest niemało wrzutek, rownież polsko-języcznych, o rzekomym szczególnie złym traktowaniu katolików np. w USA lub na Ukrainie.

    Podobnych o Rosji trudno szukać więc tam zapewne katolicyzm kwitnie....

    Katolicy są w Rosji jakoś prześladowani?

    Raczej są tolerowani bo nie maja jakiegokolwiek znaczenia,

    z tego co czytałem prześladowani są raczej różni zielonoświątkowcy bo są ekspansywni i ewentualnie naprawdę wierzący prawosławni bo przeszkadzają.

    @7my , "nie kwitnie MarianaX nie oznacza, że prześladują!

    W pierwszym zdaniu mnie zmylił tym „złym traktowaniem”.

  • @Przemko powiedział(a):

    Myślicie, że to jedna i ta sama tankieta?

  • @Szturmowiec.Rzplitej powiedział(a):

    @Przemko powiedział(a):

    Myślicie, że to jedna i ta sama tankieta?

    W przypadku maszyn bojowych, tak jak w przypadku takich Rolling Stones, zawsze pozostaje otwarte pytanie, o ilość oryginalnych części ;)
    Natomiast nie jest to wykluczone, bo ruskie powyciągały wszystko co się rusza.
    Mnie tylko zastanawia ta ruska ofensywa, bo ona albo jest robiona na ponowne wybranie putina albo jako wzmocnienie pozycji przed negocjacjami.

  • Gdzieś w neciku widziałem, że w Budapeszcie to był stareńki T-54, a na Ukrainie nowoczesny T-55.

  • @ms.wygnaniec powiedział(a):

    @Szturmowiec.Rzplitej powiedział(a):

    @Przemko powiedział(a):

    Myślicie, że to jedna i ta sama tankieta?

    W przypadku maszyn bojowych, tak jak w przypadku takich Rolling Stones, zawsze pozostaje otwarte pytanie, o ilość oryginalnych części ;)
    Natomiast nie jest to wykluczone, bo ruskie powyciągały wszystko co się rusza.
    Mnie tylko zastanawia ta ruska ofensywa, bo ona albo jest robiona na ponowne wybranie putina albo jako wzmocnienie pozycji przed negocjacjami.

    Awdiejewkę zdobędą to do orgazmu przed wyborami wystarczy.

  • @7my powiedział(a):

    @ms.wygnaniec powiedział(a):

    @Szturmowiec.Rzplitej powiedział(a):

    @Przemko powiedział(a):

    Myślicie, że to jedna i ta sama tankieta?

    W przypadku maszyn bojowych, tak jak w przypadku takich Rolling Stones, zawsze pozostaje otwarte pytanie, o ilość oryginalnych części ;)
    Natomiast nie jest to wykluczone, bo ruskie powyciągały wszystko co się rusza.
    Mnie tylko zastanawia ta ruska ofensywa, bo ona albo jest robiona na ponowne wybranie putina albo jako wzmocnienie pozycji przed negocjacjami.

    Awdiejewkę zdobędą to do orgazmu przed wyborami wystarczy.

    I do legitymizacji fałszerstwa wyborczego.

  • A trzeba?

  • czasem nie wystarczy amerykanski dziennikarz

  • @los powiedział(a):
    A trzeba?

    Pozory są też ważne.

  • Uwaga na fakenewsy odnośnie HIMARsów, bazujących na prawdziwych zdjęciach. Te wyrzutnie regularnie trafiają do USA na remonty i przeglądy, natomiast teraz ktoś opublikował zdjęcia i robi 'sensacyjne' wrzuty o tym. To jest normalna praktyka.

  • Te zdjęcia wjechały na telegram z podpisem "pierwsza potwierdzona strata" - czy ja wiem czy to źle pisać tak dopiero po roku od obecności na froncie? :)

    Ukraińcy skutecznie zagłuszają Szahidy.

  • Do grona użytkowników wojskowych aerostatów niedługo może dołączyć również Polska. Na początku lutego Amerykański Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż nam czterech rozpoznawczych aerostatów. Koszt zakupu sprzętu wraz z pakietem logistycznym został przez Amerykanów oszacowany na 1,2 mld dol. (ok. 4,8 mld zł). Czyli około 300 mln dolarów za sztukę. Warto jednak zaznaczyć, że Polska nabędzie znacznie bardziej zaawansowane technicznie i większe urządzenia niż te produkowane przez Ukraińców. Jak informował już Łukasz Michalik, dziennikarz WP Tech, aerostaty będą uzupełnieniem dla naziemnych stacji radiolokacyjnych, a także samolotów wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW (AWACS), kupionych przez Polskę w Szwecji.

  • @Przemko powiedział(a):
    Ukraińcy skutecznie zagłuszają Szahidy.

    No z tym, że zagłuszarki są francuskie, operatorzy to ex Legia Cudzoziemska, tak że tak.

  • Tutaj:

    od 7 minuty, gen Skrzypczak (źródło wątpliwej jakości), podaje ciekawe123 informacje o zapleczu armii ukraińskiej.
    W skrócie:

    • sabotaż w dystrybucji i zakupów amunicji robiony przez 'partię rosji', którą Zełenski toleruje w aparacie ministerialnym
    • sabotaż mobilizacji przez działania sił w parlamencie
    • krytycznie o wymianie dowódców, a zwłaszcza o gen Syrskim
      To wskazuje, że działania ruskich mają pewne podstawy.
      Polecam całość.
  • @ms.wygnaniec powiedział(a):

    @Przemko powiedział(a):
    Ukraińcy skutecznie zagłuszają Szahidy.

    No z tym, że zagłuszarki są francuskie, operatorzy to ex Legia Cudzoziemska, tak że tak.

    Ale Ukraińcy!

  • Strzyżewski właśnie o wypowiedziach Skrzypczaka zrobił film.

  • edytowano 19 February

    kolejna Ropucha

    @Przemko powiedział(a):

    @los powiedział(a):
    A trzeba?

    Pozory są też ważne.

    dlia padierżanija awtokontroli

  • @Przemko powiedział(a):
    Strzyżewski właśnie o wypowiedziach Skrzypczaka zrobił film.

    Strzyżewski jest niejednoznaczny, a o Skrzypczaku napisałem, że to słabe źródło, choć warte uwagi, bo jego ocenę gen Syrskiego dość mocno podważyli tutaj:

    wykazując dużo bardziej zniuansowaną ocenę.

  • 7my7my
    edytowano 13 February

    @ms.wygnaniec powiedział(a):

    @Przemko powiedział(a):
    Strzyżewski właśnie o wypowiedziach Skrzypczaka zrobił film.

    Strzyżewski jest niejednoznaczny, a o Skrzypczaku napisałem, że to słabe źródło, choć warte uwagi, bo jego ocenę gen Syrskiego dość mocno podważyli tutaj:

    wykazując dużo bardziej zniuansowaną ocenę.

    Arestowicz wczoraj (choć to również słabe źródło, on prowadzi jakieś dziwne gierki z opinią publiczną na Ukrainie) stwierdził, że Załużny miał własną strategię prowadzenia wojny i blokował polecenia władzy politycznej, z którymi się nie zgadzał, jest oficerem ukształtowanym już na Ukrainie.

    Syrski ma pochodzenie rosyjskiej, na Ukrainie znalazł się w wieku 15 lat (Ojciec był sowieckim oficerem) skończył jeszcze sowiecką uczelnie wojskową w Moskwie, w tym duchu wykonuje polecenia politycznych przełożonych.

    Arestowicz podejrzewa, że ośrodek prezydencki chce ręcznie sterować armią i Syrski będzie posłusznym narzędziem.

  • @7my powiedział(a):
    Arestowicz podejrzewa, że ośrodek prezydencki chce ręcznie sterować armią i Syrski będzie posłusznym narzędziem.

    Mogą się przejechać na tym założeniu, zarzucano Załużnemu że za mało odważny, zbyt zachowawczy, Syrski ma opinię (nie do końca prawdziwą co do zasady) rzeźnika - jeśli będzie chciał coś z tą opinią zrobić może chcieć działać bardzo zachowawczo i ostrożnie.

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.