Skip to content

Poczet Prymasów czasów upadku

2456718

Komentarz

  • Przyszło mi bronić Prymasa, bo jak juz napisałam, tak mnie w domu nauczyli- wierzę, w święty apostolski ...
    Proszę Pani Maniu pogadać z ludźmi zwykłymi- jaką maja wiedzę na temat naszej ( swojej?) pomocy dotkniętym wojną ludziom Wschodu.
    Mają jeden stereotyp- każdy arabus ciapaty to gwałciciel i morderca allachowy.
    Że Prymas wydaje się mówić jak lewactwo- ano tak to w dzisiejszym świecie wygląda, że lawactwo prawdę czasem mówi z intencja zła potwornego.
    W naszej wioseczce od 20 pewnie lat mieszka Arab M, z Polką poślubioną- Jadźką od P...mają dwie córki, i syna, Arab zrobił doktorat na UŁ, przynosi święconkę na Wielka Sobotę i strasznie krytycznie o imigrantach mówi- dzicz!
    A jak były zbiórki na pomoc Kościoła dla syryjskich chrześcijan, przyniósł proboszczowi- swojemu sąsiadowi, żeby było zabawnie-dużą sumę pieniędzy.

    Że Prymas mówi nie o naszych zwykłych , ludzkich obawach - naturalne, w końcu gada nie jako Wojciech od Polaków, tylko biskup....
    o tym jak winni patrzeć katolicy.
    Noi jak zwierzchnik swoich podwładnych, czyli księży.


  • loslos
    edytowano October 2017
    Michał5 napisal(a):
    Przyszło mi bronić Prymasa, bo jak juz napisałam, tak mnie w domu nauczyli- wierzę, w święty apostolski ...
    W prymasa Podoskiego też?

    Pan ów miał obyczaj urządzania w Wielki Piątek jucznych przyjęć. Jak powinien się zachować porządny katolik, co to
    wierzy w święty apostolski ..., po otrzymaniu zaproszenia na taką imprezę?
  • los napisal(a):

    W prymasa Podoskiego też?

    Pan ów miał obyczaj urządzania w Wielki Piątek jucznych przyjęć. Jak powinien się zachować porządny katolik, co to
    wierzy w święty apostolski ..., po otrzymaniu zaproszenia na taką imprezę?
    Porządny katolik winien takie zaproszenie , rzecz jasna odrzucić, z uwagi na nieprzestrzeganie prymasa Podolskiego przykazańia - Posty nakazane zachowywać.
    Na temat zachowania katolika wedle duchownego , który nie głosi prawd wiary, zaprzecza Słowu Bożemu, interpretuje mylnie Ewangelię- napisano jasno- nie naśladować.
    Ja nie znam wszystkich słów i opinii ks abp Polaka. Rozważamy te konkretne, które padły w wywiadzie z Tyg Powsz.

    Nie znajduję w nich nic , co miałoby znamiona odstępstwa od nauczania KK., a zaufanie jakim obdarzyli go Jan Paweł II mianując biskupem, Benedykt XVI, i Franciszek , skłania, bym uważała, że oni sie nie mylili, co do ks Polaka wiedzy i wiary , i czyni mnie jego obrońcą...

    ( i wierna owieczką do kroćset)


  • edytowano October 2017
    I jeszcze jedno....
    Nie jest dobrze, jeśli słowa duchownych, postacie duchownych, ich fizjonomie, doniesienia o nich...sprawiają, że przypisujemy im automatycznie rolę zdrajców .
    Postać i czyn Judasza nie sprawiły, by zręby Kościoła nie utworzyły fundamentu opartego na prostych słowach Chrystusa- Tobie dam klucze Królestwa Niebieskiego...

    Kościół mimo Judasza jest apostolski . A ja nie mam kluczy do określania, kto jest Judaszem...
  • Michał5 napisal(a):
    los napisal(a):

    W prymasa Podoskiego też?

    Pan ów miał obyczaj urządzania w Wielki Piątek jucznych przyjęć. Jak powinien się zachować porządny katolik, co to
    wierzy w święty apostolski ..., po otrzymaniu zaproszenia na taką imprezę?
    Porządny katolik winien takie zaproszenie , rzecz jasna odrzucić, z uwagi na nieprzestrzeganie prymasa Podolskiego przykazańia - Posty nakazane zachowywać.
    Do zaproszenia dołączona była dyspensa.
  • Czy Pan stosuje wszystkie dyspensy ogłoszone w swojej diecezji przez biskupa miejsca, w czasie różnych okoliczności ? 11 listopada w piątek, lokalne święta?

    Przepraszam, że odpowiadam pytaniem, ale muszę coś uściślić, żeby odpowiedzieć obszerniej, później.
  • Wiem, typowe zboczenie dyskusji, by dalej od przedmiotu. I jeszcze ta trzecia osoba, w realu to byłoby kopnięcie w kostkę.

    A pytanie było jednoznaczne - jeden z bardziej znany ateistów swoich czasów, właściwie to antychrześcijański szyderca, a przy okazji prymas Polski (hahahaha) zaprasza na imprezę w Wielki Piątek. W ramach radosnego szyderstwa do zaproszenia dołącza dyspensę, więc formalnie jest w porządku. Co robi porządny katolik, co to
    wierzy w święty apostolski...?

    Pytanie nie jest teoretyczne, prymas Podoski naprawdę lubował się w takich imprezach. O dyspensach nic nie wiem, choć kto wie, pasowałaby ona do szyderczego poczucia humoru.
  • Trochę daleko ten Podolski od Polaka.
  • Przepraszam, @los, ale Pan zupełnie źle odczytał moje intencje. Zupełnie nie było moim zamiarem zbaczanie z tematu :(
    Przywołanie prymasa Podolskiego zostało , jak rozumiem , dokonane ku zestawieniu z teraźniejszymi czasy.
    Chciałam po prostu pokazać, że dyspensa ogłoszona ku taniej rozrywce jest nieważna, ale bywa, że daje możliwości świętowania, którą biskupi dziś starają sie zrozumieć .
    Ja nie korzystam z dyspensy. Piątek jest dla mnie dniem postu i wszelkiej wstrzemięźliwości.

  • Michał5 napisal(a):dyspensa ogłoszona ku taniej rozrywce jest nieważna
    Niestety, wierny nie dysponuje papierkiem lakmusowym, który pomógłby mu odcyfrować intencje biskupa. Ucieka koleżanka strasznie od odpowiedzi, wykręca się a to w jedną a to w drugą, więc sformułuję pytanie wprost bez historycznej alegorii - co ma zrobić wierny, kiedy słyszy polecenie biskupa, które jego zdaniem jest niezgodne z zasadami chrześcijaństwa?

  • edytowano August 2018
    Michał5 napisal(a):
    Przyszło mi bronić Prymasa, bo jak juz napisałam, tak mnie w domu nauczyli- wierzę, w święty apostolski ...
    Nie musisz tego robić, rozmawiasz z FForumowiczami, którzy są w KK - znają się już od 10 lat, niektórzy dłużej - z obrońcami Kościoła przed wrogiem zewnętrznym i wewnętrznym. Ten drugi jest groźniejszy, dlatego unikając polit-poprawności- rozmawiamy o tym, co widzimy i słyszymy w naszej owczarni. Tyle.
  • los napisal(a):
    - co ma zrobić wierny, kiedy słyszy polecenie biskupa, które jego zdaniem jest niezgodne z zasadami chrześcijaństwa?

    rozeznać we wspólnocie i jeśli wspólnota nadal podtrzymuje wątpliwość - nie posłuchać

  • Mania napisal(a):
    Michał5 napisal(a):
    Przyszło mi bronić Prymasa, bo jak juz napisałam, tak mnie w domu nauczyli- wierzę, w święty apostolski ...

    Nie musisz tego robić, rozmawiasz z FForumowiczami, którzy są w KK - znają się już od 10 lat, niektórzy dłużej - z obrońcami Kościoła przed wrogiem zewnętrznym i wewnętrznym. Ten drugi jest groźniejszy, dlatego unikając polit-poprawności- rozmawiamy o tym, co widzimy i słyszymy w naszej owczarni. Tyle.
    Jak napisałm, bronię konkretnych słów Prymasa Polaka, przed ich, moim zdaniem, krzywdzącą interpretacją.


  • Nie da się usprawiedliwić tych słów bez zmasakrowania w najokrutniejszy sposób logiki, przyzwoitości i patriotyzmu.
  • A teraz skoro dałam już taką , a nie inną odpowiedź, chciałam Państwa ( niech będzie, ze w tym wątku, gdzie rozmawiamy o posłuszeństwie) zapytać co ma zrobić Rodzina- ojciec i matka- moi przyjaciele z takim zdarzeniem.
    Ich córka- panna, związała sie z rozwodnikiem. Ten pan ma dziecko. Żyja w trójkę bez ślubu. Rodzice sa w totalnej rozpaczy.
    Rozwodnik złozył papiery w Kurii z prośbą, by Kosciół uznał jego małżeństwo za nieważne.
    Jak sie dowiedziałam, po kilku latach czekania, na ok 100 klika wniosków, 100 rozpatrywanych jest pozytywnie.
    Pewnie takie orzeczenie dostaną i beda mogli zawrzeć sakrament małżeństwa.
    Czy Rodzice maja z tym sie pogodzić?
    Posłuchac Kościoła?
    Obecnie starają sie aby nienawiść do człowieka, który zabrał ich córce przyszłość ( zbawienie) nie ogarnęła ich całkiem.
  • los napisal(a):
    Nie da się usprawiedliwić tych słów bez zmasakrowania w najokrutniejszy sposób logiki, przyzwoitości i patriotyzmu.
    Proszę więc to uczynić.

  • Ale ja nie będę. Nie będę wdawać się w spór teologiczny, czy większym zgorszeniem jest zrobić mięsną wyżerkę w Wielki Piątek czy zagrozić najpoważniejszą karą duchownym, którzy zechcą uchronić kościoły przed profanacją.

    Wiem tylko jedno - odór siarki aż dusi.
  • edytowano October 2017
    @Michał5 - w tym wątku rozmawiamy o Prymasie (Prymasach),
    o konkretnych osobach. Przenoszę nowy temat do nowego wątku.
    http://www.excathedra.pl/index.php?p=/discussion/10109/posluchac-kościola#latest
  • A więc tak
    w głupiej wikii mamy co następuje:

    Po prawdopodobnym otruciu przez Rosjan prymasa Władysława Łubieńskiego został w 1767 z poparciem Rosji jego następcą, stając się bezwolnym narzędziem w rękach posła rosyjskiego Nikołaja Repnina. Ten miał odsłonić prawdziwe zamiary Katarzyny II wobec nowego prymasa: Trzeba, żebyś wkrótce został kardynałem, a potem papieżem, choćby to miało kosztować imperatorową 2 miliony dukatów[4].

    i informacje o abp Polaku
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Polak

    pojawia sie sugestia podobieństwa/następstwa obu. i efektowne
    Wiem tylko jedno - odór siarki aż dusi.

    i nic . Nic poza tym.

    a ja pytam, czy księża odpowiedzialni za parafię, w której mogłoby dojść do profanacji Najświętszego Sakramentu maja demonstrować na ulicach z tłumem osób, których intencje są bardzo różne, czy szczepić w kościołach, swoich wiernych , poprzez Msze Świete, spowiedź, Różaniec, adorację Najświętszego Sakramentu, cykle kazań dla dorosłych podejmowanych poza Mszami, katechezy, spotkania z grupami formacyjnymi.
    Szczepić obrońców Najświętszego Sakramentu swoją obecnością przed Nim?
  • Nie znam ogólnego przepisu na ochronę kościołów przed profanacją, wiem natomiast, że koczujący w miastach muzułmańscy imigranci znajdują wielkie upodobanie w defekacji w kościołach, nawet Oriana Fallaci o tym pisała.
  • Abp Polak nie mówił o uczynienia z polskich miast koczowiska muzułmańskich imigrantów.
    Wręcz przeciwnie uważał, że UCHODŹCOM mozemy zapewnić

    mądrą, systemową pomoc, którą możemy i powinniśmy dać, i która nie będzie dla nas żadnym zagrożeniem
  • loslos
    edytowano October 2017
    Michał5 napisal(a):
    Abp Polak nie mówił o uczynienia z polskich miast koczowiska muzułmańskich imigrantów.
    Znowu koleżanka odwraca temat. Przecież to straszne postępowanie. Jak (deklaratywny) chrześcijanin może w ogóle pomyśleć o zrobieniu czegoś tak okropnego?

    Nie o tych słowach prymusa piszemy, które była koleżanka uprzejma sobie wyselekcjonować, ale o tych
    Jeśli ja usłyszę, że w Gnieźnie odbywa się jakaś manifestacja antyuchodźcza, i że na to wybierają się moi księża, to mówię krótko: każdy, który tam pójdzie, będzie suspendowany
    Ksiądz prymus grozi suspensą bez wysłuchania racji każdemu duchownemu, który sprzeciwi się jakiemukolwiek aspektowi przyjazdu muzułmanów, także sraniu i szczaniu po kościołach.

    Duchowni demonstrujący w obronie aborcji (po polsku - zabójstwa niewiniątek) nie zostali suspendowani, mydlę się?
  • Pan mi zarzuca odwracanie tematu, sam uparcie równając uchodźców , z bandytami muzułmańskimi " srającymi i szczającymi po kościołach"

    Duchowni demonstrujący w obronie aborcji nie zostali zawieszeni, bo takowych nie ma.
  • Idę o zakład, że znalazło się dużo duchowych krewniaków ks. ks. Lemańskiego i Sowy, bo takowych jest całkiem sporo.
  • edytowano October 2017
    Michał5 napisal(a):
    a ja pytam, czy księża odpowiedzialni za parafię, w której mogłoby dojść do profanacji Najświętszego Sakramentu maja demonstrować na ulicach z tłumem osób, których intencje są bardzo różne, czy szczepić w kościołach, swoich wiernych , poprzez Msze Świete, spowiedź, Różaniec, adorację Najświętszego Sakramentu, cykle kazań dla dorosłych podejmowanych poza Mszami, katechezy, spotkania z grupami formacyjnymi.
    Szczepić obrońców Najświętszego Sakramentu swoją obecnością przed Nim?
    Dlaczego zatem Przewielebny Purpurat nie zagroził suspensą za udział w - dajmy na to - demonstracjach KOD-u czy też czarnych marszach?

    Są kapłani, np. niejaki Lemańśki, którzy "Różaniec do granic" uznają za manifestację anty-islamską, z powodu podkreślania istnienia owych granic i potrzeby ich obrony, rocznicy Lepanto itp.

    Jeśli hipotetycznie Prymas podzieli takie opinie, to za rok będzie księży biorących udział w tej akcji karać?
  • edytowano October 2017
    Swoją drogą to podziwu godne że biskupem, a potem Prymasem można było mianować ateistę, masona i prowokatora. Czy tam, w tym Watykanie, nie mają żadnych speców od HR?

    A co do Prymasa Polaka to chyba grubo Koleżeństwo nadinterpretuje jego wypowiedź. Jasne że głupio powiedział i coś powinien dopowiedzieć lub wyjaśnić. Powinien tak zrobić zwyczajnie aby zgorszenia nie było.
  • edytowano October 2017
    Rafał napisal(a):
    A co do Prymasa Polaka to chyba grubo Koleżeństwo nadinterpretuje jego wypowiedź. Jasne że głupio powiedział i coś powinien dopowiedzieć lub wyjaśnić. Powinien tak zrobić zwyczajnie aby zgorszenia nie było.
    Tu akurat ma miejsce interpretacja wprost będąca wyrazem szacunku dla księdza Biskupa. Jeśli ktoś mówi A to zakładamy, iż wyraża naprawdę pogląd A a nie, że mówiąc A w rzeczywistości ma na myśli B.

    No bo jeśli ktoś grozi suspensą kapłanom za udział w manifestacjach religijnych mających jakiś odcień obrony przed islamem...

    Dopóki Jaśniewielebny Purpurat nie sprostuje JEDNOZNACZNIE swoich wypowiedzi pozostanę przy swoim zdaniu.

  • Rafał napisal(a):
    Swoją drogą to podziwu godne że biskupem, a potem Prymasem można było mianować ateistę, masona i prowokatora. Czy tam, w tym Watykanie, nie mają żadnych speców od HR?
    ,
    Jak widać w polskim Epidiaskopie HR też obecnie kuleje.

    Jak to szło...swąd Szatana itd.

  • los napisal(a):
    Idę o zakład, że znalazło się dużo duchowych krewniaków ks. ks. Lemańskiego i Sowy, bo takowych jest całkiem sporo.
    nigdy nie słyszałam, by jakikolwiek ksiądz w Polsce deklarował sie publicznie jako zwolennik aborcji.
    Miarkujcie sie państwo w zarzutach.
    Abp Polak może suspendować jedynie księży z diecezji gnieźnieńskiej, trzeba by zobaczyć, czy tam wogóle KOD działa :)
    Manifestacja religijna? Noto tylko procesje są - Na Boże Ciało i wokół Kościoła...
    Manifestacja religijna w KK nigdy nie jest skierowana przeciw czemuś ,jest ku czci i chwale Boga, - marsze w obronie życia są za życiem, afirmują życie, pokazują piękno macierzyństwa
  • Zakładam, że udzielając wywiadu mamy pewien wpływ na przebieg rozmowy, więc jeżeli nie podnosimy, że napływ nachodźców jest sterowany zewnętrznie (bajki o biednych uciekinierach już dawno nie wytrzymały konfrontacji z faktami), a problemem jest wzrastająca chęć dania im odporu, to robi się ciekawie. Jeżeli dodamy, że nałożenie kary suspensy jest proceduralnie obwarowane, a Prymas Polak udaje w wywiadzie, że tego nie ma, to robi się ciekawie123. Zaznaczmy jeszcze, że nie chodzi o jakiś 'wywiad' udzielony w samolocie z Afryki ale udzielony w oparciu o prawo prasowe (z autoryzacją włącznie).
    Poszatkowanie wypowiedzi i postulat analizowania ich po kawałku, a dodatkowo maksymalnie korzystnie dla wypowiadającego się, jest dla mnie w obliczu powyższych stwierdzeń niezrozumiałą próbą obrony skandalicznych słów wypowiedzianych w przestrzeni publicznej.
    Oby to nie była kolejna proniemiecka (ja wiem, że to ahistoryczność) Trąba.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.