Skip to content

energia i energetyka - co nas napędza

1464749515265

Komentarz

  • christoph napisal(a):
    krótko przed emeryturą wyjeżdża austriacka klasa polityczna na dacze pod Petersburgiem
    taki buc i prol Schroeder popsuł trochę spokój tego zajęcia
    E no, pani Leonora do emerytuty jeszcze musi trochę pociągnąć:
    Leonore Gewessler (ur. 15 września 1977 w Grazu) – austriacka polityk i działaczka społeczna
  • "Antyatomowe Niemcy pomogą w budowie węgierskiej elektrowni jądrowej Paks, którą buduje Rosja... "

    https://wpolityce.pl/swiat/617778-co-na-to-po-spotkanie-scholza-i-merkel-z-orbanem

    "I co na to Platforma? Scholz spotkał się z... Orbanem. W rozmowach uczestniczyła też Merkel. "Dążymy do ścisłej współpracy"

    Mówiłem że Orban to lepszy cwaniak.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    christoph napisal(a):
    krótko przed emeryturą wyjeżdża austriacka klasa polityczna na dacze pod Petersburgiem
    taki buc i prol Schroeder popsuł trochę spokój tego zajęcia
    E no, pani Leonora do emerytuty jeszcze musi trochę pociągnąć:
    Leonore Gewessler (ur. 15 września 1977 w Grazu) – austriacka polityk i działaczka społeczna
    Rentiera od emeryta odróżnia jedynie grubość portfela, więc bez małostkowości w nomenklaturze prosiemy ;)
  • Do stanu najwyższego alarmu doszło w czwartek rano na norweskim polu gazowym Ormen Lange w Aukra na zachodzie Norwegii. Burmistrz gminy Odd Jørgen Nilssen powiedział norweskim mediom, że przyczyną interwencji policji w tym przemysłowym rejonie jest zagrożenie bombowe.

    Informację o podłożeniu bomby w terminalu gazowym przekazać miał telefonicznie anonimowy rozmówca. - Był telefon z pogróżkami, który uznano za tak poważny, że placówka została ewakuowana. Jasne jest, że sytuacja staje się dramatyczna, gdy otrzymujesz taką wiadomość - skomentował sytuację dla norweskiego portalu VG burmistrz Nilssen, informując, że konieczne było wyprowadzenie ludzi z tego obszaru.

    Lokalna policja poinformowała o sprawie na Twitterze. Według funkcjonariuszy o 10.30 pracownicy wrócili na swoje stanowiska. - Sytuacja została wyjaśniona - poinformował Jan Soppeland, dyrektor ds. komunikacji i public relations w norweskim przedstawicielstwie koncernu Shell Global, który jest operatorem Ormen Lange.
    Alarm na polu gazowym w Norwegii. Ewakuacja ludzi po telefonicznych pogróżkach

    Stan alarmowy wprowadzono w całej energetycznej infrastrukturze Norwegii już w po 27 września, w pierwszych dniach po kryzysie dotyczącym podwodnych instalacji gazowych na Bałtyku, gdzie doszło do wycieku z gazociągu Nord Stream.

    Pojawiły się spekulacje na temat sabotażu ze strony Rosji. Moskwa odrzuca te oskarżenia i określa je jako absurdalne.

    Złoże gazowe Orlen Lange znajduje się na Morzu Norweskim, około 140 kilometrów na zachód od Kristiansund. Zasoby gazu odkryte zostały w 1997 roku. Terminal gazowy w Aukra jest drugim co do wielkości w Norwegii. Na powierzchni morza nie ma platform ani instalacji, a gaz transportowany jest na ląd w miejscowości Nyhamna na wyspie Gossen w gminie Aukra.
    https://wiadomosci.wp.pl/alarm-na-polu-gazowym-w-norwegii-policja-zarzadzila-ewakuacje-6822517018729280a
  • "Polska Grupa Energetyczna rozpoczęła dostawy z ciepłowni geotermalnej Geotermia Toruń na terenie Akademii Kultury Społecznej i Medialnej, której rektorem jest redemptorysta ojciec Tadeusz Rydzyk."

    https://biznesalert.pl/geotermia-ojca-rydzyka-ogrzeje-torun-ze-wsparciem-pge/
  • Nareszcie!
  • Putin zaproponował Erdoganowi utworzenie "hubu gazowego" w Turcji i zaznaczył, że szlak przez ten kraj jest "najbardziej niezawodną drogą" transportu surowca z Rosji do Unii Europejskiej. Zdaniem rosyjskiego prezydenta umożliwiłoby to Europejczykom otrzymywanie gazu po mniej "wygórowanych" cenach.

    "Moglibyśmy przenieść utracony tranzyt przez Nord Stream wzdłuż dna Morza Bałtyckiego do regionu Morza Czarnego i tym samym uczynić go głównym szlakiem dostaw naszego gazu ziemnego do Europy, tworząc największy hub gazowy w Turcji" — mówił Władimir Putin.

    "Razem z prezydentem Rosji Władimirem Putinem poleciliśmy naszym ministerstwom energii i innym instytucjom rozpoczęcie wspólnych badań (...) Mam nadzieję na utworzenie w najbardziej odpowiednim do tego miejscu międzynarodowego centrum dystrybucyjnego" — powiedział z kolei dziennikowi "Daily Sabah" Erdogan.

    "Nasze instytucje przedstawią nam wyniki prac i wtedy podejmiemy kolejne kroki; tutaj naprawdę nie ma na co czekać" — dodał prezydent Turcji.

    Pomysł jako pozbawiony sensu oceniło m.in. biuro prasowe prezydenta Francji Emmanuela Macrona. "Rosja i Turcja mogą wspólnie zdecydować o eksporcie większej ilości gazu, ale nie może to dotyczyć Unii Europejskiej, która ma być suwerenna, musi zmniejszać swoją zależność, a ponadto jest zobowiązana do transformacji klimatycznej, co jest niezgodne z tego rodzaju rozumowaniem" — podkreślono w komunikacie.
  • 10 października ostatni goście mogli skorzystać z kąpieli w słynnych jaskiniowych basenach termalnych w Miskolctapolca na przedmieściach Miszkolca w północnych Węgrzech. Starożytne spa zamknięto do odwołania z powodu narastającego kryzysu energetycznego.
  • christoph napisal(a):
    10 października ostatni goście mogli skorzystać z kąpieli w słynnych jaskiniowych basenach termalnych w Miskolctapolca na przedmieściach Miszkolca w północnych Węgrzech. Starożytne spa zamknięto do odwołania z powodu narastającego kryzysu energetycznego.
    Zdawało mi się że wody termalne są gorące z natury, a tu trzeba je podgrzewać?
  • Może ochładzać?
  • edytowano October 2022
    los napisal(a):
    Może ochładzać?
    Jak czytam wody mają tam 30 stopni, czyli idealnie, nic nie rozumiem.
  • Na Islandii to trzeba wody termalne ochładzać, bo na początku mają beż kozery pińcet stopni.
  • Wody termalne to jedno, ogrzanie szatni, salonów różnych masaży, kuchnie, pralnie itepe. Potrzebują energii, ostatnio to ich MSZ Sucharto jechał jka Łysy do Moskwy w sprawie gazu i pokrewnych
  • christoph napisal(a):
    Wody termalne to jedno, ogrzanie szatni, salonów różnych masaży, kuchnie, pralnie itepe. Potrzebują energii, ostatnio to ich MSZ Sucharto jechał jka Łysy do Moskwy w sprawie gazu i pokrewnych
    Ok to mnie przekonuje, jeśli to wielki ośrodek a temperatura wód nie przekracza tych 30 stopni to może być za mało na cele grzewcze.
  • Jeden stopień różnicy temperatur starcza do celów grzewczych, pierwsza zasada termodynamiki. Na tym oparte są pompy ciepła.
  • los napisal(a):
    Jeden stopień różnicy temperatur starcza do celów grzewczych, pierwsza zasada termodynamiki. Na tym oparte są pompy ciepła.
    To prawda, a ogrzewanie podłogowe w ogóle wymaga ok. 30 stopni na wejściu, remont im potrzebny.
  • Twitter @wjakobik
    "Szwecja odmówiła stworzenia zespołu śledczego z Danią i Niemcami w sprawie wycieków Nord Stream 1/2. Robi to bo zebrane informacje są kluczowe dla jej bezpieczeństwa narodowego. Szwecja nie jest jeszcze w NATO przez opóźnienia na Węgrzech. Co jeśli ma dowody winy Rosji?"

  • A Turas klepnął już?
  • Widocznie Magyary od czasów króla Karola pochowanego na Madeirze nie zrobili nic w zakresie postępu i zielonego ładu
    Przemko napisal(a):
    los napisal(a):
    Jeden stopień różnicy temperatur starcza do celów grzewczych, pierwsza zasada termodynamiki. Na tym oparte są pompy ciepła.
    To prawda, a ogrzewanie podłogowe w ogóle wymaga ok. 30 stopni na wejściu, remont im potrzebny.
  • O, Węgrzy też mieli króla na Maderze?
  • Nawet królową.
  • Przemko napisal(a):
    los napisal(a):
    Jeden stopień różnicy temperatur starcza do celów grzewczych, pierwsza zasada termodynamiki. Na tym oparte są pompy ciepła.
    To prawda, a ogrzewanie podłogowe w ogóle wymaga ok. 30 stopni na wejściu, remont im potrzebny.
    No z tem, że budynek dość stary i o olbrzymiej kubaturze (wysokość pomieszczeń!) tak więc ten tego.
    Na taki doszczelnieniowy remont, bez ingerencji konserwatora zabytków, to pierdyliard pieniędzorów poczeba.
    A co do geotermii to zaraz żyłka pęknie, bo o. Tadeusz geotermię uruchomił i se szkołę za darmo ogrzeje!

  • dzięki!
  • https://www.bernerzeitung.ch/schwere-explosion-in-kohlebergwerk-kumpels-eingeschlossen-643131192536
    wypadek w tureckiej kopalni na wybrzeżu Morza Czarngo
    40 ludzi zginęlo, 28 uratowanych
    głebokość 3oo m , co przy śląskich kopalniach 8oo - 1ooo m robi wrażenie
  • Winda: prawy myszy->kopiuj adres obrazka->zielony kwadracik na EC -> wklej

    SrakOS: dwa paluszki->kopiuj adres obrazka->zielony kwadracik na EC -> wklej
  • edytowano October 2022
    Dziś tu i ówdzie słychać „precz z ruskim węglem”, a jeszcze niedawno, bo zaledwie… 114 lat temu ) w listopadzie 1908 roku w lwowskim tygodniku ilustrowanym „Nasz Kraj” można się było natknąć na taki inserat. Ależ byłoby ciekawym dowiedzieć się jak lwowianie odpowiedzieli na to wezwanie i jaki był popyt na ów intrygujący wynalazek. Można pewnie powiedzieć "lwowski", skoro zarząd fabryki mieścił się przy Kurkowej. O Lwowie, niezrównany sezamie historii i historyjek!!!image
  • dziękuję
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.