Skip to content

Ministrowie Morawiecki i Gliński uważają, że PEKiN powinien być zburzony, a moim zdaniem...

edytowano March 2015 w Forum ogólne
... należy przerobić go na kościół poświęcony Maryi Królowej Polski i polskim świętym. Krzyż na szczycie PEKiN-u to byłby dopiero symbol zwycięstwa Niepokalanej!
Na szczycie głównej wieży dzwonnica, pod nią nawa główna w układzie centralnym i cztery kaplice z dzwonnicami w wieżach narożnych ku czci polskich świętych: Wojciecha, Stanisława, Kazimierza, Jadwigi. Z boku - kaplice poświęcone polskim męczennikom, a także budynki praktyczne: dom ulgi w cierpieniu, jadłodajnia, noclegownia, dom pielgrzyma, wydawnictwo katolickie, siedziby zakonów...
Budynek i teren wokół należałby do Kościoła. Wszystko na większą chwałę Bogu, na wynagrodzenie za zniewagi wyrządzane Chrystusowi i Maryi przez wrogów Polski.
Otagowano:
«13456711

Komentarz

  • Koscioly zasluguja na lepsza architekturę.
  • edytowano November 2017
    No, to była najodważniejsza decyzja Dobrej Zmiany. Niezależnie, czy zburzyć, czy zaadaptować na kościół. Nie jestem stanie przewidzieć skali wojny, która wybuchnie. Ale zanim, czy mogę poprosić o źródło tych rewelacji ?
  • makos napisal(a):
    Koscioly zasluguja na lepsza architekturę.
    Si. To byłby bardzo brzydki kościół.
  • Na dole muzea totalitaryzmów i represji, a wyżej więzienia dla zdrajców i szpionów.
  • Ja jestem oczywiście za wyburzeniem kałmuckiej pięści, ale pod zwykłymi warunkami:

    a) Nie gadać, tylko robić!
    b) Mieć dobrą odpowiedź na pytanie mojej 8-letniej córeczki: "Tatusiu, ale co będzie zamiast tego?"
  • Po co burzyć?
    To jest budynek który wygląda jak z innego świata w otoczeniu pozostałych.
    Złe skojarzenia i wspomnienia dominacji ZSRR nad PRL są częścią historii.
    Po co ja wymazywać?
    Trzeba o tym pamiętać i niech będzie przestrogą dla nas.
    Kościół?
    No chyba byłby z niego taki potworek jak ze Świątyni Opatrzności Bożej. Idea szczytna i pożądana a efekt..... taki sobie.
  • 7dmy napisal(a):
    jeżeli coś odrzuca ludzi o PISu to takie pie....nie.
    Dlaczego akurat od PiS-u? To tylko KAnia na forum - to wykropkowane
  • JORGE napisal(a):
    No, to była najodważniejsza decyzja Dobrej Zmiany. Niezależnie, czy zburzyć, czy zaadaptować na kościół. Nie jestem stanie przewidzieć skali wojny, która wybuchnie. Ale zanim, czy mogę poprosić o źródło tych rewelacji ?
    twitter
  • edytowano November 2017
    marniok napisal(a):
    Po co burzyć?
    To jest budynek który wygląda jak z innego świata w otoczeniu pozostałych.
    Złe skojarzenia i wspomnienia dominacji ZSRR nad PRL są częścią historii.
    Po co ja wymazywać?
    Trzeba o tym pamiętać i niech będzie przestrogą dla nas.
    Kościół?
    No chyba byłby z niego taki potworek jak ze Świątyni Opatrzności Bożej. Idea szczytna i pożądana a efekt..... taki sobie.
    Odrzuć ornamenty i detale, spróbuj wymazać w wyobraźni fasady z oknami i złe skojarzenia, popatrz na samą bryłę.
    Zamiast rzędów okien w wieży mogłyby być pionowe witraże, a powyżej - dzwonnica, czyli otwarta zadaszona przestrzeń.
    I pomyśl o sile symbolu.
  • KAnia napisal(a):
    JORGE napisal(a):
    No, to była najodważniejsza decyzja Dobrej Zmiany. Niezależnie, czy zburzyć, czy zaadaptować na kościół. Nie jestem stanie przewidzieć skali wojny, która wybuchnie. Ale zanim, czy mogę poprosić o źródło tych rewelacji ?
    twitter
    der Dziennik też potwierdza:
    http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/562509,mateusz-morawiecki-tez-chce-zburzenia-pkin.html
  • To jest wrzód na ciele miasta. Najbardziej zaropiały. Niestety od 89-go w centrum powstało dziesiątki potworków i już nie da się odtworzyć nawet małej części starej przedwojennej Warszawy. Ironia losu jest że komuchy odbudowały Stare Miasto, a solidaruchy posprzedawały działki i pozwoliły nastawiać nowoczesnych potworów. Nie stać nas na odbudowę Pałacu Bruhla, ale stać nas było na zasłonięcie Teatru budynkiem Metropolitan. Warszawy już nie da się naprawić.
  • KAnia napisal(a):
    marniok napisal(a):
    Po co burzyć?
    To jest budynek który wygląda jak z innego świata w otoczeniu pozostałych.
    Złe skojarzenia i wspomnienia dominacji ZSRR nad PRL są częścią historii.
    Po co ja wymazywać?
    Trzeba o tym pamiętać i niech będzie przestrogą dla nas.
    Kościół?
    No chyba byłby z niego taki potworek jak ze Świątyni Opatrzności Bożej. Idea szczytna i pożądana a efekt..... taki sobie.
    Odrzuć ornamenty i detale, spróbuj wymazać w wyobraźni fasady z oknami i złe skojarzenia, popatrz na samą bryłę.
    Zamiast rzędów okien w wieży mogłyby być pionowe witraże, a powyżej - dzwonnica, czyli otwarta zadaszona przestrzeń.
    I pomyśl o sile symbolu.
    OK, w kwestiach architektonicznych masz rację.
    Ale otoczenie chyba nie teges...
    Ostatnio gdy byliśmy po PeKiNem to widziałem to miejsce gdzie podpalił się ten nieszczęśnik Piotr S. - mnóstwo zniczy ( tylko nie wiem czy związanych z poparciem dla jego postępku czy z żalem nad jego szaleństwem). Poza tym mnóstwo miejsc o szemranej proweniencji, i takiej samej związanej z ludźmi tam przebywającymi.
    Czy to nie dyskredytowałby samego Kościoła jako wspólnoty, jako budynku i nie obrażało samego Boga?
    Mam mieszane uczucia...
  • Zburzyć ale dopiero po wsadzeniu do pierdla mafii reprywatyzacyjnej no i po przejęciu władzy we Warszawie. Do tego czasu niech stoi. I niszczeje.
  • JORGE napisal(a):Ale zanim, czy mogę poprosić o źródło tych rewelacji ?
    Na dzisiejszej konferencji ministrów emeru i emefa MMM został zapytany o stosunek do pomysłu Glińskiego o zburzeniu pajaca Stalina. Odparł, że to jego marzenie od dziecka.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):a) Nie gadać, tylko robić!
    A najpierw nie trzeba wyrejestrować z zabytków?

    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):b) Mieć dobrą odpowiedź na pytanie mojej 8-letniej córeczki: "Tatusiu, ale co będzie zamiast tego?"
    A dla mnie to najmniejszy problem. Ufam, że w odpowiednim czasie pojawi się pięć zyliardów pomysłów, jak zagospodarować ten teren i absolutnie każdy będzie lepszy od pozostawienia tego dziadostwa.

  • Zeby zburzyc to trza najpierw wycofac z Rejestru Zabytkow i przejsc do porządku dziennego nad histeriami takze niekt. opiniotwoczych architektow np. Cz. Bieleckiego.
  • erka napisal(a):
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):a) Nie gadać, tylko robić!
    A najpierw nie trzeba wyrejestrować z zabytków?
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):b) Mieć dobrą odpowiedź na pytanie mojej 8-letniej córeczki: "Tatusiu, ale co będzie zamiast tego?"
    A dla mnie to najmniejszy problem. Ufam, że w odpowiednim czasie pojawi się pięć zyliardów pomysłów, jak zagospodarować ten teren i absolutnie każdy będzie lepszy od pozostawienia tego dziadostwa.

    Teren jt najcenniejszy w tym przypadku. A i argumenty tzw. ekonomiczne przemawiają za wyburzeniem. Ale oczywiscie będą używane przeciw zburzeniu.
  • uhrr napisal(a):A i argumenty tzw. ekonomiczne przemawiają za wyburzeniem.
    O! A mogłabyś rozwinąć te argumenty ekonomiczne?

  • Budynek przestarzaly, drogi w utrzymaniu
  • marniok napisal(a):Złe skojarzenia i wspomnienia dominacji ZSRR nad PRL są częścią historii.
    Po co ja wymazywać?
    Nikt wymazywać historii nie chce. Można stawiać pomniki upamiętniające ofiary i bohaterów, by o historii pamiętać. Pozostawienie tak ogromnej pamiątki "sprezentowanej" nam przez oprawcę jest upokarzające. Dla Warszawian i ogólnie Polaków.

  • erka napisal(a):
    marniok napisal(a):Złe skojarzenia i wspomnienia dominacji ZSRR nad PRL są częścią historii.
    Po co ja wymazywać?
    Nikt wymazywać historii nie chce. Można stawiać pomniki upamiętniające ofiary i bohaterów, by o historii pamiętać. Pozostawienie tak ogromnej pamiątki "sprezentowanej" nam przez oprawcę jest upokarzające. Dla Warszawian i ogólnie Polaków.

    +1
  • Zburzyć i zapomnieć.
    Zbudować na tym miejscu coś wysokiego i nowoczesnego. Ale nie kościół.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • edytowano November 2017
    erka napisal(a):
    marniok napisal(a):Złe skojarzenia i wspomnienia dominacji ZSRR nad PRL są częścią historii.
    Po co ja wymazywać?
    Nikt wymazywać historii nie chce. Można stawiać pomniki upamiętniające ofiary i bohaterów, by o historii pamiętać. Pozostawienie tak ogromnej pamiątki "sprezentowanej" nam przez oprawcę jest upokarzające. Dla Warszawian i ogólnie Polaków.

    Ok. Przyjmuje, ciężko tu polemizować.
  • Zburzyłabym i urządziła Centralny Park. Teren nie tak duży jak np. w NY, ale byłoby gdzie odetchnąć, pobiegać, nakarmić kaczuszki itd :-)
  • edytowano November 2017
    Peem tak: wyburzenie miałoby sens tylko ze względów symbolicznych. Jako budynek nie jest aż tak tragiczny - gorzej wyglądają socrealistyczne bloki stojące przy większości ulic centrum. Może faktycznie lepiej byłoby dać na szczycie krzyż, a gdyby to nie okazało się możliwe, to np. figurę orła w koronie z kawałkiem kacapskiej gwiazdy w dziobie :)
    EDIT: Natomiast wolałbym żeby panowie Gliński i MM zajmowali się tym, co do nich należy, a nie wywoływali wydumane tematy zastępcze.
  • Exspectans napisal(a):
    Natomiast wolałbym żeby panowie Gliński i MM zajmowali się tym, co do nich należy, a nie wywoływali wydumane tematy zastępcze.
    Marzyciel.
  • Mania napisal(a):
    Zburzyłabym i urządziła Centralny Park. Teren nie tak duży jak np. w NY, ale byłoby gdzie odetchnąć, pobiegać, nakarmić kaczuszki itd :-)
    Park można bardzo łatwo zaorać i odbudować potwora.
    Trzeba tam postawić coś trudnego do zniszczenia.
    Ambasadę USA?

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • AnnaE napisal(a):
    Mania napisal(a):
    Zburzyłabym i urządziła Centralny Park. Teren nie tak duży jak np. w NY, ale byłoby gdzie odetchnąć, pobiegać, nakarmić kaczuszki itd :-)
    Park można bardzo łatwo zaorać i odbudować potwora.
    Trzeba tam postawić coś trudnego do zniszczenia.
    Ambasadę USA?

    może ambasadę Rosji? >:)
  • No t może obudować wokół jeszcze wyższymi wieżowcami?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.