Skip to content

Jeszcze jedno spojrzenie z boku: w hołdzie obrońcom Monte Cassino

245

Komentarz

  • edytowano January 2018
    Gnębą napisal(a):
    Liberjant_Romanowycz napisal(a):
    Przyjrzyjmy się dokładniéj historji ze wspomnianym zdjęciem:
    Pszeca takie pszypadki so wszendy. Insze negacjonisty znowusz dedukajo isz skorosz so fałszywi zdjemcia obozowi (a so) to nie beło Hokolałstu ino Żydy uciekły se do Manżuri dziesz pomarły zes gupoty.

    Policzeć ochfiar tysz sie ze stupercętowo dokładnościo nie da. Nualesz nawet jak podzieleć szaconki na puł to mie osobisto starczy.

    A wedug Kulegi cusz takiegusz sie wydarzeło na Wołyniu wew tysiomc czterdziestem czeciem?

    Nie jestem badaczem, ale nie widzę téż powodu do wykluczania z dyskusji Włodzimierza Wiatrowicza. Miał on np. taką propozycję, żeby to rozpatrywać jako wiejską wojnę. Nie wykluczał istnienia najzwyklejszégo w świecie niezorganizowanégo bandytyzmu. Istnieje téż (w Polsce, jeśli się dobrze orjentuję, częściowo: tylko o Ukraińcach) wątek niemieckich oddziałów policyjnych, złożonych czy to z Ukraińców, czy z Polaków (piszą o 202 bataljonie, sprowadzonym z Generalnégo Gubernatorstwa — to Daszkiewicz).
    Oczywiście, jeśli sięgać głębiéj i szérzéj, to jest konflikt co do datacji wydarzeń na Chełmszczyźnie (i daléj → co było przyczyną czego), jest sprawa niszczenia cerkwi na Podlasiu w 1938 i pewnie dojdziemy tak do pytania, dlaczego Kazimierz Wielki, zajmując Królestwo Ruskie (Regnum Russiae albo coś jak "Regnum Galiciae et Lodomeriae" — Austrjacy się późniéj odwołali), nie przyjął tytułu Króla Ruskiégo (Rex Russiae), tylko Dziedzica Rusi (Heres Russiae). Tén tytuł był w użyciu i za Władysława Jagiełły na Soborze w Konstancji (bodajże "Rex Poloniae, Princeps Lituaniae et Heres Russiae", ale nie tylko tak).
    Przy okazji przestrzegam, że jako dokumenty Soboru w Konstancji mogą być przedstawiane dokumenty, za którymi idzie "autorytet" antypapieża Jana XXIII. Nadziałem się na to.
    KAnia napisal(a):
    Adagio rzekomo Albinoniego w rzeczywistości napisał zupełnie inny Włoch w zupełnie innej epoce. https://pl.wikipedia.org/wiki/Adagio_Albinoniego
    Reszta tego kitu wygląda podobnie.
    Nie dość że prowokacja, to jeszcze marnej jakości.
    W rzeczywistości dopisał część, bazując na zachowanéj części (w tym całéj partji basu), więc stwiérdzenia Koleżanki są równie nieuczciwe. Przegięcie w drugą stronę.
    Dyzio_znowu napisal(a):
    Czy to hołd? Raczej wytykanie frajerstwa
    ten cały mroczny Dmytro Korczyński (dziw jakie piękne, polskie ma nazwisko) nawołuje do zburzenia Cmentarza Orląt

    https://kresy24.pl/ukrainski-patriota-czy-sluzacy-rozpetaniu-wojny-z-polska-prowokator-trzeba-zburzyc-cmentarz-orlat-lwowskich-wideo/
    Coś było, ale nie jestem w stanie odkopać oryginału. Kwestje nazwiskowe w oddzielnym wpisie.
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Zafrapowała mnie ta myśl.

    Po pierwsze, taysze z OUN-UPA raczej nie planowali wymordowania Polaków z racji nawiązywania do Rzplitej, a właśnie w celu zerwania z ostatnimi jej przeżytkami. Tak więc nie mówimy o "zbrodni swoich na swoich", bo w ukraińskiej propagandzie Polacy byli jasno przedstawiani jako obcy, do wymordowania, a co najmniej do wypędzenia.
    „Musimy wyrównać szalę sprawiedliwości, za górę naszych trupów muszą paść jeszcze większe góry trupów przeciwników (...) Żyjemy na granicy stepowych i osiadłych narodów, w walce przyjmiemy taktykę ludzi stepów. Okrutność wobec wroga nigdy nie jest za wielka. Tego nauczyła nas historia.”
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Dekalog_ukraińskiego_nacjonalisty
    Cytat jest przez Kolegę źle opisany, w rzeczywistości nie jest fragmentem "Dekalogu...", ale jakimś cytatem z nie wiadomo kogo cytowanym gdzieśtam przez Krzysztofa Ładę. Przy okazji, chciałbym poznać źródło oryginału, z którégo jest tłumaczona "niezłagodzona wersja" (punkty 7. i 10.) "Dekalogu...", ale to pytanie do wikipedysty.
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    na zasadzie "Rezaty Lachiw, Żydiw i popiw!"
    Moskal to wymyślił, Moskal. Na to wskazuje błąd w tym zdaniu nie do końca po ukraińsku (albo Białorusin, ale wątpię).
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Poza tym zbrodnie "swoich na swoich" odbywały się także na terenach ściśle polskich:
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzeź_galicyjska
    Oczywiście, téż się nie chce wierzyć, ale da się tłumaczyć napięciami społecznymi między szlachtą a chłopstwem. W pozostałych przypadkach téż nie chodzi o kwestje wyłącznie ethniczne, choć w przypadku powstania Chmielnickiégo grały niewątpliwie dużą rolę. Ale są jeszcze inne problemy, znacznie ważniejsze: Sobór Florencki — Dekret dla Greków → schizma Moskali i Greków (nie wiém, czy metropolji ruskiéj da się udowodnić schizmę) → dyskusje religijno-obrządkowe w Rzeczypospolitéj → itd.
    Początek pomijam, bo odrzucam thezy.
  • Obrzydliwe
  • Dyzio_znowu napisal(a):
    ten cały mroczny Dmytro Korczyński (dziw jakie piękne, polskie ma nazwisko)
    Nazwiska na "-ski" są tak bardzo ogólnosłowiańskie, że aż Rumuni je noszą ("-escu"). Słowiański sufiks *-ьsk- ma odpowiedniki w językach germańskich (niem. -isch, ang. -ish, gockie, zdaje się, -isk-). Nazwiska na -ski pochodzące od miejscowości mogą powstać chyba gdziekolwiek, w szczególności Rurykowicze noszą takie nazwiska; ale także przypisuje się je Żydom (Kołomyjski — od Kołomyi — przykładem), Typowo polskie zdają się nazwiska na -ski pochodzące od nazw zawodów: kowal → Kowalski, młynarz → Młynarski. Odpowiedniki piérwszégo na Ukrainie mogą brzmieć: Kowaluk, Kowałenko; u Moskali: Kuzniecow.

    Co do samégo Korczyńskiégo, to był on w Naddniestrzu ("wojna w ogrodach Naddniestrza", jak on okréśla), gdzie jest mniejszość (przynajmniéj) ukraińska i za to jest przez niektórych uważany za agenta Kremla, potem walczył razem z Czeczenami (i chyba także z Gruzinami) przeciw Moskalom. Oficjalnie się wypiéra, żeby nie mieć problemów. Poza tym robi za prowokatora intelektualnégo, pisuje wiérszyki itp. Z piérwszégo powodu (prowokator) jest uważany przez niektórych za pomysł Moskwy. Ja tak nie sądzę.
  • Odwracanie kota ogonem dla prostego wkurwiania.
  • Czyli po naszemu - trollowanie. Niech czuje to kol. Liberjant_Romanowycz nad głową.

    image
  • Przypominam stopkę/cytat ś.p. Dra Morelasa, może przyda się:
    \"Z Wołoszynami poczciwey rozmowy nie masz, bo plemię złodzieyskie, tedy wszelką gadkę zaczynay dawszy wprzódy w pysk\".

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • Liberjant_Romanowycz napisal(a):
    i pewnie dojdziemy tak do pytania, dlaczego Kazimierz Wielki, zajmując Królestwo Ruskie (Regnum Russiae albo coś jak "Regnum Galiciae et Lodomeriae" — Austrjacy się późniéj odwołali), nie przyjął tytułu Króla Ruskiégo (Rex Russiae), tylko Dziedzica Rusi (Heres Russiae).
    Panie, ludzie wciomsz szukejo dziesz so mogiły dziadkowe, a Pan tu se żarty strugesz o ruskiem krulu.

  • Do wielu:
    Wasza wola. Czytając to wszystko, uważacie mię za trolla: tnijcie od razu. Nie będzie nieporozumień.
  • Topór spadnie, kiedy to my uznamy za właściwe. Na razie niech wisi i dyscyplinuje.
  • edytowano January 2018
    los napisal(a):
    Topór spadnie, kiedy to my uznamy za właściwe. Na razie niech wisi i dyscyplinuje.
    Nie no, wyjaśnijmy to szybko. Jeśli na tym forum obowiązuje ban za którąś z opinji, które wyraziłem (ban za "kłamstwo wołyńskie" czy coś), to wystarczy, że raz to napisałem, wyrzućcie mię, pójdę gdzie indziéj.
    Chociaż może, przemyślawszy — to, że wisi, mnie wystarczy. Niech spadnie. Jeśli mogę, to proszę administrację o wykonanie wyroku — będzie to dla mnie honorem.
  • Liberjant_Romanowycz napisal(a):
    los napisal(a):
    Topór spadnie, kiedy to my uznamy za właściwe. Na razie niech wisi i dyscyplinuje.
    Nie no, wyjaśnijmy to szybko. Jeśli na tym forum obowiązuje ban za którąś z opinji, które wyraziłem (ban za "kłamstwo wołyńskie" czy coś), to wystarczy, że raz to napisałem, wyrzućcie mię, pójdę gdzie indziéj.
    Chociaż może, przemyślawszy — to, że wisi, mnie wystarczy. Niech spadnie. Jeśli mogę, to proszę administrację o wykonanie wyroku — będzie to dla mnie honorem.
    To lepiej niech topór wisi.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • Oczywiście. Kara ma być dolegliwa, a nie instrumentalnie wykorzystywana przez ukaranego.
  • AnnaE napisal(a):
    To lepiej niech topór wisi.
    Rafał napisal(a):
    Oczywiście. Kara ma być dolegliwa, a nie instrumentalnie wykorzystywana przez ukaranego.
    Świetnie, to może mi powiécie, gdzie się samému usuwa konto?
  • Ale Kolega ma o tyle rację, że to miało charakter rzezi chłopskiej, wojny wiejskiej. Wszędzie na swiecie rzezie chłopskie cechowały się największym okrucieństwem swoistym "eksperymentowaniem" w zbrodni i okazja do "rozrywki". No weźcie rzezie w czarie Rewolucji francuskiej- kanibalizm , orgie uliczne z rozdzieraniem ludzi, picie krwi. Jakub Szela rżnął piłami w Galicji w Polsce.
  • Chodzi o to żeby ci projektanci i satanistyczna ideologia stojąca za rzezią nie była tak gloryfikowana.
  • Liberjant_Romanowycz napisal(a):
    ban za którąś z opinji, które wyraziłem
    Nualesz Kulega wiency napiseł o ruskiem krulu i naźwiskach na -ski nisz o tem co wedug opinji Kulegi bełosz na Wołyniu.

    Niczegusz nie beło ino chitre Moskale szysko zmyśleły?

    Cuś tam beło ino nik nie dońcie cusz bo sie nie zgadzajo papiury czy razy kserowani?

    Szyskie szyskich rżli czelisz szymetrys?

    Cusz?
  • Dyzio_znowu napisal(a):
    Chodzi o to żeby ci projektanci i satanistyczna ideologia stojąca za rzezią nie była tak gloryfikowana.
    PRZECZYTAŁEM rzekomo ludobójczy "Nacjonalizm" Doncowa. W oryginale. Na mnie szantaż emocjonalny nie działa.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Odwracanie kota ogonem dla prostego wkurwiania.
    niekoniecznie, kto za młodu nie przeczytał "Nad Niemnem" potraktuje to nazwisko jak każde inne na -ski.
    Wiadomo z kim się rozmawia.
  • Gnębą napisal(a):
    Liberjant_Romanowycz napisal(a):
    ban za którąś z opinji, które wyraziłem
    Nualesz Kulega wiency napiseł o ruskiem krulu i naźwiskach na -ski nisz o tem co wedug opinji Kulegi bełosz na Wołyniu.

    Niczegusz nie beło ino chitre Moskale szysko zmyśleły?

    Cuś tam beło ino nik nie dońcie cusz bo sie nie zgadzajo papiury czy razy kserowani?

    Szyskie szyskich rżli czelisz szymetrys?

    Cusz?
    Nie jestem badaczem, ale mam tę zaletę, że czytam to po polsku, to po ukraińsku, to czasem i po białorusku. Mogę stwiérdzić niezgodność ustaleń (czy chodzi o liczbę ofiar rzędu setek tysięcy, czy dziesiątek tysięcy, na przykład), mogę stwiérdzić jakieś dziwne nieprawidłowości na poziomie języka. Mogę stwiérdzić jeszcze wyjątkowo upartą wiarę co do szczegółów w jakieś niewiarygodne ustalenia po stronie polskiéj. To tyle.
  • W białoruskich szkołach nie ma "Nad Niemnem."
  • Liberjant_Romanowycz napisal(a):
    PRZECZYTAŁEM rzekomo ludobójczy "Nacjonalizm" Doncowa. W oryginale. Na mnie szantaż emocjonalny nie działa.
    To so znowusz argumęta wew rodzaju "pszeczytełem Majkamf i tamuj nie piszo isz szyskie Żydy majo być zagazowanemy".

    Pocusz deliberać cusz piseł Dącow wew dwudziestem szustem, kiedysz maszerywa o to cusz beło wew czterdziestem czeciem.
  • los napisal(a):
    W białoruskich szkołach nie ma "Nad Niemnem."
    O, powtórzę pytanie tym razem do, jak rozumiém, wyżéj postawionych: jak usunąć konto?
  • Gnębą napisal(a):
    Liberjant_Romanowycz napisal(a):
    PRZECZYTAŁEM rzekomo ludobójczy "Nacjonalizm" Doncowa. W oryginale. Na mnie szantaż emocjonalny nie działa.
    To so znowusz argumęta wew rodzaju "pszeczytełem Majkamf i tamuj nie piszo isz szyskie Żydy majo być zagazowanemy".

    Pocusz deliberać cusz piseł Dącow wew dwudziestem szustem, kiedysz maszerywa o to cusz beło wew czterdziestem czeciem.
    Wybaczy Kolega, ale byli tacy, którzy przed 1939 rokiem dostrzegli, w którą stronę zmierzają Niemcy. Od wielkich (w tym przerażających) myśli do wielkich (w tym przerażających) czynów mija trochę czasu.
    Dlatego opracowując themat Wołynia lat cztérdziestych tak, żeby przypisać ukraińskim nacjonalistom jak największą liczbę polskich trupów trzeba było wymyślić ludobójczą ideologję powstałą odpowiednio wcześniéj.
  • ale to nie o liczby chodzi, ale o motywacje.
  • zanim nie Ukraina nie pozwoli na ekshumacje możemy tylko szacować
  • KazioToJa napisal(a):
    ale to nie o liczby chodzi, ale o motywacje.
    Chodzi o absolutnie wszystko, ale nie każdému o to samo. Jednému o liczby, drugiému o ideologje, jeszcze komuś o jakieś inne szczegóły.
  • Liberjant_Romanowycz napisal(a):
    Mogę stwiérdzić niezgodność ustaleń (czy chodzi o liczbę ofiar rzędu setek tysięcy, czy dziesiątek tysięcy, na przykład)
    A ktusz dzisiej muwi o setkach tysiemcy? Pińdziesiomt tysiemcy Kuledze nie starczy?
    Liberjant_Romanowycz napisal(a):
    Mogę stwiérdzić jeszcze wyjątkowo upartą wiarę co do szczegółów w jakieś niewiarygodne ustalenia po stronie polskiéj. To tyle.
    A kąkretno?

    Pozatem cusz by sie istotnegusz zmienieło gdybyźwa skreśleli pińć najmniej wiarygodnych fotków albo relacjów?

    Pszeca nawet jak podzieleć na puł to dalij zaposiadywamy rzeź i ludobujstwo.
  • nie nie, to nie są szczegóły. Zabicie ze szczególnym udręczeniem ludzi, żeby inni się przestraszyli i nie chcieli mieszkać w sąsiedztwie to nie jest szczegół.

    Jedyna wygrana UPA - z Polakami wygraliście. Tez sobie UPA wrogów znalazła, pogratulować przenikliwości i trzeźwej oceny sytuacji.
  • Z kobietami, z dziećmi, ze starcami. Z uzbrojonymi gorzej im szło.
  • Liberjant_Romanowycz napisal(a):
    Chodzi o absolutnie wszystko, ale nie każdému o to samo.
    A o cusz wewkącu maszerywa Kuledze? Idejologia beła okiej? Trupów za mało iszby histeryzać? Moskale temy trupamy jontszo tedysz czeba jejim na złoś szyskiemu zapszeczeć?

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.