Skip to content

archi tektura mała i duża

edytowano July 2018 w Forum ogólne
[edit} dzięki Dyziu!

Architektura i fotografja to dwie Sztuki przez duże Sztu dziś. z tej okazji warto im się przyglądać, przyglądanie może doprowadzić do niezaśmiecania przestrzeni publicznej i prywatnej potworkami (pseudo dworki, pseudopomniki nawet zacnych i świętych osób, materiał niedobrany do tła i kontekstu i od czapy na tablice na domach i w kościołach, pseudozamki, stal i szkło i miljony na klimatyzację, bo komuś szklarnia pomyliła się z czymś tam innym)

architektura to sztuka, która wymaga sporych pieniędzy, stąd jest jej dobrze w dyktaturach i innych ustrojach z łątwym dostępem do kasy lub dużym zapotrzebowaniem na uwiecznienie.
to jedna z najbardziej widocznych i długo-trwałych sztuk.


będę tu wyznawał fasci nację dla różnych dzieł i osób z tego zakresu i Was też o to proszę

to jednocześnie często pokaz uczciwego rzemiosła obejmującego wznoszenie i ozdabianie budynku lub mniejszej formy
to i ławka w parku i układy urbanistyczne, te ostatnie rzadko kiedy (za)uważane jako architektura, dla mnie są

tęsknię za wpisem NOTTO na fR o tym co to jest dobra fotografia!

a teraz do adremu, jak mówił Noblista

ponizęj praca Japończyka dla fabryki wyrobów z marmuru , kawałków architektury, wanien , rzeźb i tepe.
zrobili takie coś, pokazali na kilku targach i potem postawili w swojej wsi na smętarzu. i stoi.

kawałki marmuru o grubości 38 cm sfrezowali do 1 cm, co pozwala przechodzić światłu, jednocześnie każdy z bloków jest stabilny.
można tam w zaciszu usiąść i niespiesznie i nie za głośno pogadac, porozmawiać, o tym jest filmik

poniżej strona o architekturze, moja ulubiona, pokazuje również umiejscowienie na campo santo


Japończyk dla firmy produkującej wyposażenie z marmuru
obecnie stoi na cmentarzu

światło, delikatność i stałość, możliwość rozmowy, spotkania, cytaty/inspiracje nowo przetworzone
https://www.archiweb.cz/b/kaple-v-guastalla
«13456712

Komentarz

  • Ale o co chodzi?
    Kto stoi na cmentarzu?

    Czy naprawdę tak trudno założyć porządny watek?
  • nie mam zdjęć, ale to ważny krok w rozwoju i utrzymaniu dziedzictwa, może nawet sprzed 1918?

    Kancelaria Andrzeja Dudy zainwestuje 478 tys. zł w budowę mola na terenie rezydencji prezydenckiej na Helu. Według administracji Andrzeja Dudy, remont - a w zasadzie rozbiórka i budowa od nowa - jest jak najbardziej uzasadniony.

    "Przestrzeń ma być wykorzystywana głównie jako miejsce popołudniowych spacerów, dziennego leżakowania i wypoczynku nadwodnego. (...) Przewiduje się odtworzenie przystanki dla łódek i sprzętu wodnego w części głowicowej molo" - poinformowali redakcję dziennika urzędnicy prezydenta.

    Według administracji Andrzeja Dudy, remont - a w zasadzie rozbiórka i budowa od nowa - jest jak najbardziej uzasadniony. Część schodów uległa korozji biologicznej "w stopniu dyskwalifikującym, uniemożliwiającym bezpiecznie użytkowanie". Posypały się elementy drewniane, relingi, nie działa instalacja elektryczna i oświetleniowa. Drewniane pale od molo padły zaś ofiarą owadów.

    W ramach inwestycji zaplanowano też naprawę oświetlenia i schodów, które łączą molo z prezydencką rezydencją. Całość ma być gotowa na następne wakacje.

    Przypomnijmy, kompleks znajduje się na terenie nadmorskiego Parku Krajobrazowego oraz w granicach obszarów ochrony środowiskowej Natura 2000. Molo ma 100 m (całość konstrukcji to 423 mkw. - przyp. red.).
    edit
    jest zdjęcie image
    zasługuje na więcej, jakieś małe to molo
  • Kładka na Bornholm?
  • Rafał napisal(a):
    Kładka na Bornholm?
    Z Helu to trochę nie ten kierunek.
  • No tak raczej Saarema
  • jak to profesorska rodzina, to może po krytykę czystego rozumu i po Königsberger Klopse?
  • Alf!!!
    Gdzieś się schowała?
  • image
    podobny trochę do tej konstrukcji, która służyła do badań przed postawieniem Hali Stulecia
    image

    kościoły w dużej części przedsoborowe, a już nowoczesne, ten najbardziej jeszcze gotyczny,

    https://blog.tagesanzeiger.ch/zoom/index.php/114929/das-sakrale-in-modernen-bauten/
    wklejajcie swoje
    czuć od lat dwudziestych xx w. potrzebę wyrażenia sacrum w nowych formach
  • image
    Francja lata 40te, wojna
  • image
    kościół Zmartwychwstania 1957
  • christoph napisal(a):
    image
    Obrazek został zmniejszony aby pasował do strony. Kliknij aby powiększyć.

    kościół Zmartwychwstania 1957
    A akustycznie?
    Ciekawe jak w nim rozchodzi się dźwięk.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • image

    Nie mogłem znaleźć wywłątku o arcykteturze kościelnej współczesnej, więc podbiłem ten bembenek. Z grubsza się zgadza.

    Noji, więc, udałem się dzisiej o 14 do kościoła św. Dominika ojców dominikanersów, co go ojciec ojca Pieńkowskiego zbudował. Jezdo, że tak pem, kawał arcytektonicznego heniuszu. Ścianę zachodnią zrobił w zasadzie w całości zeszkła i w letnie popołudnie cały kościół się pali.

    Bąba.

    Pożałowałem, że nie jezdem akwarelistą, no ale cóż, przynajmniej miałem przy sobie srajfonu, to zrobiłem na chybcika akwafortę.

    Mniośnikom ojca ojca Pieńkowskiego zalecam też kościół św. Michała przy Puławskiej w letnie popołudnie. Ten sam efekt, tylko jeszcze więtszy.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Mniośnikom ojca ojca Pieńkowskiego zalecam też kościół św. Michała przy Puławskiej w letnie popołudnie. Ten sam efekt, tylko jeszcze więtszy.
    A ja swojo szoso tak ogólnie polecam kościół św. Michała bo mój przyjaciel z liceum jest tam proboszczem a to mądry człowiek.
  • @Szturmowiec.Rzplitej. A te świetlne refleksy nie rozpraszają aby uwagi i skupienia wiernych?
  • Mania napisal(a):
    @Szturmowiec.Rzplitej. A te świetlne refleksy nie rozpraszają aby uwagi i skupienia wiernych?
    I to też jest marność!
  • "czuć od lat dwudziestych xx w. potrzebę wyrażenia sacrum w nowych formach "
    wszedl modernizm (nawet wczesniej) i potrzeba wyrazania czegokolwiek w nowej formie
  • nie rozpraszają
    w poprzednim wontku w fR dałem kościół uniwersytecki z KIlonji, ufundowany przez profesorów z włąsnych środków w wielkiej części
    image
    image
  • Tego żadne słowa ani fotki nie oddadzą.
    Podobny efekt osiągnięto w kościele Wniebowzięcia NMP we Władysławowie.
    Człek pławi się w świetle i jakby nie miał ciała. Sama dusza i Bóg. W takim kościele idzie się na paluszkach, wręcz unosi. Naprawdę.

    image

    image

    https://x-bankgallery.com/video/19467/kosciol-pw-wniebowziecia-najswietszej-maryi-panny-we-wladyslawowie-wnetrze

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • ostro
    ale o to chodzi
  • Noji, więc, udałem się dzisiej o 14 do kościoła św. Dominika ojców dominikanersów, co go ojciec ojca Pieńkowskiego zbudował. Jezdo, że tak pem, kawał arcytektonicznego heniuszu. Ścianę zachodnią zrobił w zasadzie w całości zeszkła i w letnie popołudnie cały kościół się pali.
    Byłem w kilku kościołach w takim stylu - w jednym dośc regularnie przez całą podstawówkę i darzę głęboką niechęcią te modernistyczno-betonowe okienka. Tylko gotyk lub neogotyk. Inna rzecz, że jak jestem na Ziemiach Odzyskanych (czy raczej Ziemiach Odszkodowawczych) to boli serce kiedy widać jak se Niemce spokojnie pucowali kościoły i inne pałace a na naszych terenach "starej" RP to "Poproszę wojnę raz. Z deserem.".

    A jak ktoś chce coś fajnego o architekturze i urbanistyce podane w dobrym stylu to jest to:
    https://www.youtube.com/channel/UCFgktyAQdfcHmIbubYPCnHQ

  • edytowano August 2019
    A jak znajdujecie "mój" parafialny?
    image
    image
    https://radom.fotopolska.eu/400042,foto.html
    image
  • Wnętrze ok chociaż bardziej przypomina aulę lub halę widowiskową niż kościół. Z zewnątrz wygląda trochę jak rakieta do nieba.
  • Wg oficjalnego zamierzenia architekta miał to być tulipan.
    A przez 3 dekady był... bunkier.
  • Statek Lorda Vadera - pierwsze skojarzenie.
  • To są owoce odrzucenia klasycznych wzorców piękna, w sytuacji gdy samemu nie ma się nic ciekawego do zaproponowania.
  • Eee no poeksperymentowac jednak trochę można. Bez tego nie mielibyśmy tylu stylów w przeszłości. Nowe technologie i materiały tez stwarzają nieznane wcześniej możliwości.
  • edytowano August 2019
    Z drugiej strony sprawdzone wzory też są warte naśladowania. Tutaj nowozbudowana neoromańska kaplica FSSPX w Józefowie. Nie sposób odmówić temu wnętrzu uroku:

    https://news.fsspx.pl/2019/06/jozefow-poswiecenie-kaplicy-i-konsekracja-oltarza-w-szkole-bractwa/
  • Józefów ok, ale sprawdźcie jakie cudo stawiają Loretanki w Loretto nad Liwcem, 50 km od Warszawy (nota bene jest to jak dla mnie najurokliwsze kąpielisko rzeczne w Polszcze, gorrrąco polecam, jak też miejsce zadumy i ten tego).

    https://m.niedziela.pl/artykul/138939/nd/Nowa-swiatynia-w-Loretto
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.