Skip to content

Wielkie Chiny -- rozwój i upadek

1202122232426»

Komentarz

  • O tej korekcie demograficznej to gdzieś słyszałem w tym tygodniu na YouTube, jakiś podcast z badaczem demografii bodajże?

  • edytowano 18 April

    At MS:

    To ta opinia jest zupełnie inna niż tamten dylemat:

    czy dalej bogacić Państwo (w znaczeniu władców) czy może jednak dać trochę społeczeństwu, bo obecny model się wyczerpuje,

    Ten cytat ja potrafię zrozumieć tylko tak: Czy dalej bogacimy jedynie władców utrzymując w nędzy społeczeństwo, czy może władcy mają podzielić się bogactwem ze społeczeństwem?

    o 8:59 dziś mamy co innego: czy mamy w końcu powstrzymać dalsze bogacenie się społeczeństwa?

    Te zdania stoją ze sobą w sprzeczności.

  • A któremu mundrali coś takiego przeszkadza?

  • O chińskich jedynakach wychowywanych bezstresowo.

  • edytowano 22 April

    Zasadniczo Chiny mają bardzo niekorzystną, wręcz patologiczną strukturę demograficzną. I tu są możliwe dwa podejścia:

    • Pesymista chiński powie: mamy zbyt niski procent młodych ludzi w wieku produkcyjnym, a zwiększenie dzietności będzie trudne i da efekty po kilkudziesięciu latach
    • Optymista zaś: mamy zbyt wysoki procent starców w wieku postprodukcyjnym, dostrzegam tu okno możliwości, mając na uwadze pewne tradycje...
  • Program eutanazji wejdzie mocno

  • Żył był szczep czy klan gdzieś na wyspach Fidżi
    starców kijem tłukli tam żeby im obrzydzić
    Jak tu na to się oburzać za bardzo
    czy to sposób lepszy był niż domy dla starców

  • Wracając do Chin, to promocja TemU (czyli PinDuoDuo) wskazuje, że 'rozwój gospodarki' wygrał w elitach chińskich ze społeczeństwem.
    Pytanie czy mają wystarczająco dużo brutalnych wojowników z interioru aby buntujących się mieszkańców obszarów miejskich poskromić i zagonić do pracy?

  • @ms.wygnaniec powiedział(a):
    Wracając do Chin, to promocja TemU (czyli PinDuoDuo) wskazuje, że 'rozwój gospodarki' wygrał w elitach chińskich ze społeczeństwem.
    Pytanie czy mają wystarczająco dużo brutalnych wojowników z interioru aby buntujących się mieszkańców obszarów miejskich poskromić i zagonić do pracy?

    Wczoraj czytałem, że chiński pociąg megnev jeżdżący z prędkością 600km/h wchodzi do produkcji. Ale z drugiej strony chińskie koleje dokładają do interesu 20 milionów dolarów dziennie i są zadłużone na ok. bilion dolarów, na co słyszę, że to nieważne bo to nie jest projekt biznesowy tylko infrastrukturalny i podnoszący cywilizację. To prawda, ale długo tak można?

  • edytowano 23 April

    megnev

    Biega zapewne o maglev, co jest skrótowcem z magnetic levitation. Jechałem tym z Pudong do miasta, ale wtedy on jeździł tylko 431 kph. Co ciekawe: w środku w ogóle nie odnosiło się wrażenia, że się gdzieś jedzie. Co jeszcze ciekawsze - nie czuło się startu ani hamowania. Podróż była szybka a bilety były nieprzyzwoicie tanie (owdp sporo tańsze niż taxi - e: sprawdziłem i to wciąż jest 50 czarnych czyli jakieś 30 złoty. Taxi PVG -> Shanghai City na googlach to obecnie 26 ojro czyli 4 razy drożej). Tak, to nie jest projekt biznesowy).

  • takie ichnie CPK

    Shang Hai miał byc największym portem lotniczym naaśfiecie!
    nie wiem jak im teraz idzie ,
    z tym projektem

  • Miał być? Przecież jest.

  • Co ciekawe, w pierwszej 10 aż 7 największych portów na świecie to Chiny.

    https://www.tirsped.com.pl/blog/10-najwiekszych-portow-na-swiecie/

    Największy biały, to USA na miejscu 10.

  • @trep powiedział(a):
    Miał być? Przecież jest.

    byłem tylko raz i na krótko, mam stare dane
    dzięki trepu!

  • Port jest niezbędny do wysyłki towarów a lotnisko? Chiny nie mają takich znowu atrakcji turystycznych a kontener można zamówić nie opuszczając pokoju biurowego.

  • To niedopuszczalne! To się musi zmienić.

  • @christoph powiedział(a):
    takie ichnie CPK

    Porównanie maglev z CPK, to totalne nieporozumienie. Maglev to króciutka linia kolejowa z lotniska w ShangHai do city. Coś, czego na mapie Chin w ogóle nie widać, bez czego Chiny mogą się obejść, czego braku nikt by nie zauważył. CPK to projekt ogólnokrajowy zmieniający cały kraj i życie jego mieszkańców.

  • @trep powiedział(a):
    To niedopuszczalne! To się musi zmienić.

    Z pewnością niezrówoważony rozwój portu w Gdańsku zagraża populacji stułbi modrej oraz
    szczeżuji spłaszczonej w ujściu Wisły.

  • Chińskie pekape jest też i takie:

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.